PDA

Arată versiune întreagă : caut ceva de munca.

AndreiFatu
04.03.2013, 10:48
salut. ca multi altii care mi-am facut cont aici, ma intereseaza sa plec din romania. nu se mai poate. nesimtirea a atins limite maxime pentru mine. vreau sa ma prezint putin. ma numesc andrei , si stau in bucuresti. sunt din onesti, bacau `de loc`, dar am ajuns in bucuresti `cu facultatea`. toate bune si frumoase, am ajuns la facultate, a trebuit sa ma intretin pentru ca parintii mei sunt salariatii tipic romani, abia le ajunge si lor. m-am angajat, scoala s-a dus la vale. la inginerie civila, nu prea se uita frumos la tine cand lipsesti juma` din cursuri si seminarii. am ales sa supravietuiesc. am ales sa ma angajez, si sa abandonez scoala. pur si simplu nu-mi permiteam sa ma duc la scoala,trebuia sa ma intretin. cum am tarait eu scoala, in anul 2 am intalnit o fata, si relatia s-a transformat intr-una mai serioasa. suntem impreuna de 5 ani de acum. la scoala nu am mai putut sa ma intorc, tot aspectul financiar ma tragea in jos. intre timp , am preferat ca prietena sa-si termine scoala (a terminat , si acum, practic ma intretine). oricat de `bine` ar suna asta, sunt destul de suparat. nu e ok sa lucreze ea pentru amandoi. chirie+mancare+utilitati+haine+tot sa plateasca ea. nu e ok. nu sunt o lepra. am lucrat in paza (am practicat judo) pentru faptul ca era usor sa te angajezi, nu pentru ca-mi place sa ma cert cu oamenii. chiar urasc asta. dupa 2 ani de paza, am promovat ca si dispecer. era bine, stateam la pc, transmiteam alarmele. era intens. imi placea responsabilitatea. dupa 1 an a fost firma cumparata la randul ei de alta firma si ei aveau deja dispeceri. la un moment dat a `aparut` criza. nu mai angaja nimeni (banuiesc ca asa a fost peste tot). dupa cam 6 luni , mi-am gasit un post de `game tester` la EA. iarasi, mi-a placut foarte mult (nu trebuie sa te joci, e chiar serios jobul). am luat si 2-3 bonusuri de la firma, imi placea ce faceam. tineam legatura cu admini si developeri din canada si sua. cand sa fac ceva experienta mai `pe bune`, prin decembrie 2012, firma a dat afara 80% din angajati. 80%, nu exagerez. acum, sunt de 3-4 luni iar acasa si ma intretine prietena. si nu e deloc in regula. intre timp, intre joburi, si acum de cand stau acasa de 3-4 luni, am aplicat la orice. de la kfc la posta , la orice. sunt dispus sa fac orice. de la crestere animale la orice. dar vreau sa pot sa ma intretin. impreuna cu prietena am strans ceva banuti intre timp. vroiam sa ne luam un apartament/casa mai mica si eu vroiam sa `ne luam`. dar cum sa-i propun asa ceva cand eu sunt vai de mine. as vrea sa folosesc acei bani sa emigrez in america. poate in timp as vrea sa raman acolo, sau sa stau aici , nu m-am gandit. dar ideea e ca imi e si frica de `tepari`. as vrea sa lucrezi pentru romani. poate ma si ajuta cu acte (sa imi inlesneaca visa, nu cu bani). chiar sunt dispus sa fac orice, in orice zona a americii. mai intai as vrea sa vorbesc cu un angajator, sa vedem `ce si cum`.
daca are cineva `openings` astept cu drag orice mesaj aici pe forum, sau la email andrei1fatu@live.com
imi cer scuze pentru `wall of text`, dar nu vroiam sa credeti ca sunt un neserios care si-a facut cont si posteaza asa ... ca sa zica ca s-a interesat. mi-a luat cam 2 luni sa ma decid `sa plec`.
Andrei

christianT
04.03.2013, 14:53
Ti-am citit cu atentie mesajul. Iti inteleg disperarea, ca doar din Romania vin si eu. Pe de alta parte imi arati, cel putin mie care am trecut prin dificilul proces al emigrarii in Canada, ca habar nu ai de nimic despre piata muncii, cel putin de aici din Canada. Ai idee cati sunt aici cu experienta in IT si care cauta un loc de munca?? Serios, vazand experienta ta, eu cel putin, nu sunt absolut deloc impresionat. Deci, tinanad cont de experienta ta in domeniul pietei de munca, departe de a fi impresionanta, de ce cineva de aici ar trebui sa-ti ofere un loc de munca beton aici in Canada ptr. e eventuala stabilire definitiva in tzara artarilor? Numai ca esti un roman disperat? Sa fim seriosi.... Homo homini lupus, ar putea fi moto-ul la ceea ce se intampla aici in Canada... si cred ca si in USA.

Sfatul meu...

Incearca sa aplicati impreuna, tu si prietena ta, pentru emigrarea in Canada. Pasii ce trebuiesc stabiliti ii gasiti aici pe acest site, daca vrei si alte informatii da-mi un mesaj in privat. Nu mai visa la cai verzi pe pereti, fii mai pragmatic, incearca sa razbati in jungla asta umana prin fortele proprii. Pentru a a aplica impreuna cu prietena ta, trebuie sa va casatoriti mai intai. La o prima vedere aveti sanse in Canada, si chiar daca procesul de emigrare dureaza cativa ani, se merita, spun eu dupa propria mea experienta.
Bafta si revino cu picioarele pe pamant. Lumea e nemiloasa cu visatorii.

AndreiFatu
04.03.2013, 16:09
salut. nu cred ca o faci cu rautate, cred doar ca nu m-am exprimat eu cum trebuie. eu sunt dispus sa fac orice. nu am pretentii la salariu, cel putin 5-6 luni, fac orice sa ma pot intretine. prietena are un job stabil aici, si sincer, cred ca sunt de moda veche, dar cand o cer in casatorie, vreau sa fie pentru ca simt eu, nu pentru ca fac niste puncte in plus la aplicatie. ideea e ca mi-ai dat exemplul cu cei din IT. ok, eu spal si vase, mulg si vaci. eu vreau sa traiesc, nu sa supravietuiesc. am 2 maini, si sunt ceva om, nu-mi e frica de munca. ma mut si la 9 luni de zapada pe an, nu asta e problema. vreau doar un venit care sa-mi permita sa sper la o viata.

nu stiu de unde ai inteles ca eu cred ca acolo e numai lapte si miere. STIU ca nu e. dar mai si stiu, ca acolo, cu un venit minim poti sa traiesti. aici, chiria e mai mare decat venitul. ca sa nu mai zic de mancare, utilitati, netu`......

mi-am zis `povestea` ca sa vada oamenii ce am facut, nu ca sa impresionez. nu cred ca un absolvent de liceu are sansa la un venit de 6 cifre. anuntul meu se refera la cineva care stie pe cineva, sau poate e vreun angajator aici, sa vada ca sunt dispus sa fac orice. cred ca m-ai perceput gresit. eu-mi stiu statutul.

Absit invidia

Pisoi
04.03.2013, 17:35
salut. nu cred ca o faci cu rautate, cred doar ca nu m-am exprimat eu cum trebuie. eu sunt dispus sa fac orice. ...nu cred ca e cineva p-aici sa dea o sugestie din rautate ...si in nici un caz nea' Christi! care ti-a dat un raspuns real chiar daca s-a referit la Canada ...si in US e cam la fel!

... ideea e ca mi-ai dat exemplul cu cei din IT. ok, eu spal si vase, mulg si vaci. eu vreau sa traiesc, nu sa supravietuiesc. am 2 maini, si sunt ceva om, nu-mi e frica de munca. ma mut si la 9 luni de zapada pe an, nu asta e problema. vreau doar un venit care sa-mi permita sa sper la o viata. ...chiar si cu vointa ta "arzatoare"de munca si chiar daca prin absurd s-ar gasi cineva sa-ti ofere un loc de munca cu salariu minim nu iti ajunge sa traiesti asa cum crezi! ...sa speri la "un venit care sa-ti permita sa speri la o viata" trebuie sa ai si o calificare/scoala adecvata ...si cred ca asta a fost ideea lu' nea Cristi.

...nu stiu de unde ai inteles ca eu cred ca acolo e numai lapte si miere. STIU ca nu e. dar mai si stiu, ca acolo, cu un venit minim poti sa traiesti. aici, chiria e mai mare decat venitul. ca sa nu mai zic de mancare, utilitati, netu`...... ...gresit! singur si cu venit minim nu poti sa traiesti, decat poate daca imparti o locuita cu cel putin 2-3 alte persoane.
...pe de alta parte, sunt destui aici care au salar minim! ...de ce crezi tu ca e asa usor sa obti un astfel de job?
...si aici chiriile sunt mari, iar cu un salar minim nu cred ca poti gasi ceva de unul singur.

mi-am zis `povestea` ca sa vada oamenii ce am facut, nu ca sa impresionez. nu cred ca un absolvent de liceu are sansa la un venit de 6 cifre. anuntul meu se refera la cineva care stie pe cineva, sau poate e vreun angajator aici, sa vada ca sunt dispus sa fac orice. cred ca m-ai perceput gresit. eu-mi stiu statutul.

Absit invidia
...nu exista astfel de angajatori p-aici! ...mai ales sa ofere un job cuiva fara acte legale! ...ca sa nu mai zic sa-ti mai faciliteze si viza de intrare in US

Sugestia mea e sa te orientezi la o viza H2b care daca o vei obtine iti va face o idee mai clara la viata de aici ...sau sa-ti continui studiile pe o alta specializare cu cautare in US sau Canada.

p.s. ...marea majoritate a tinerilor (si nu numai) care urmeaza o facultate aici au unele job-uri din alea cu salar minim la care te referi ...celellalte le au cei care nu au studii dar traiesc in grup sau cu parintii.
p.s.2 ...imi pare rau daca comentariile mele te-au dezamagit ...nu am fact-o cu intentie!
Numai bine

AndreiFatu
04.03.2013, 17:58
salut, si mc de raspunsuri. nu caut sa lucrez la negru. sper la o viza. caut pe cineva care poate are un loc legal de munca. stiu ca daca te ajuta angajatorul , e mai usor sa faci rost de viza.

ai spus la un moment dat, `pe de alta parte, sunt destui aici care au salar minim! ...de ce crezi tu ca e asa usor sa obti un astfel de job?` eu asta caut aici, nu vreau sa ajung acolo , cu hainele-n traista , si sa-mi caut de munca. acum serios, in bucuresti o garsoniera e 250 euro. cred ca , avand cam 400-500 dolari pe luna, imi gasesc si acolo o camera, sau ceva.

imi place ca mi-ai sugerat sa-mi continui studiile. e un pic suparator ca nu mi-ai citit primul post. ma duc la scoala. ok, 3 ani de zile sa ma tina prietena ? in romania, in caz de ai uitat, un salariu nu prea acopera cheltuielile a 2 oameni. si acum serios, nu ai de unde sa stii daca exista sau nu angajatori de genul. eu am intrebat.

intr-un fel sunt si un pic dezamagit de cele 2 reply-uri. intr-unul ma compara cu alt job, din alta categorie si ma face `visator` pentru ca vreau sa plec din romania. si in al doilea reply cineva a uitat cum e in romania. eu nu vreau sa-mi iau casa si masina intr-un an. vreau sa traiesc. orice e mai bine ca aici. poate ca ati uitat mizeria care e , de cand ati plecat, dar faptul e ca ma judecati gresit. eu am intrebat daca are cineva, un job. orice job. am specificat ca am si ceva bani sa ma intretin singur o perioada. si pana la urma, cu 1500 dolari pe luna, cred ca ma descurc mult mai bine decat neavand un serviciu in romania. poate ati uitat ca in romania, daca manaci la kfc, inseamna o zi de munca. si e kfc, sa fim seriosi.

e iar suparator ca ai luat cate un citat, si in mod gresit ai dat un raspuns. eu nu am zis niciodata ca vreau sa stau singur in 2 bedroom. nu am zis niciodata ca sunt caini cu covrigi in coada acolo. dar minimul de acolo, e mult mai bun decat cel de aici. si asta cautam aici. sa zica cineva, `ba uite, am eu un job, dar trebuie sa faci asta, si de restul te ocupi tu`. nu vreau sa plec din romania la furat sau frecat menta. si e si ciudat, ca intr-o comunitate, nu sunt joburi pentru cei fara `studii`. eu cred ca sunt 2-3 oameni pe aici, care ma pot ajuta cu o oportunitate, si in esenta asta caut. si , te rog, nu mai lua citate si cate un reply la fiecare in parte, pentru ca se pare ca nu ai inteles ce vreau eu. la un moment dat imi recomanzi h2a sau h2b. ai nevoie de scrisoare de la angajator. de asta caut un roman, sa-mi fie mai usor.

cand pui in balanta daca maine ma tund , sau mananc, orice altceva e mai bine.

christianT
04.03.2013, 18:13
..
intr-un fel sunt si un pic dezamagit de cele 2 reply-uri..

Mai bine sa fii dezamagit acuma, cand te gandesti doar teoretic ca vrei sa pleci, decat mai tarziu cand poate ca e prea tarziu. Raman la ceea ce am spus mai sus, te casatoresti cu pietena ta, si aplicati impreuna pentru emigrare in Canada, eventual ea sa fie aplicantul principal pentru ca are mai multa experienta profesionala ca tine. Scenariul asta mie-mi pare plauzibil... daca tu astepti de la un necunoscut o oferta de munca pentru o eventuala emigrare... hmmm, mult succes. Poti la fel de bine sa joci la lotto 6 din 49, poate asa faci mai repede bani.
Cum ti-am mai spus, fii lucid si pragmatic, altfel viatza te va lovi poate foarte dur. Profita de timpul care trece facand ceva util, nu astepta la mila nimanui ca poate nu vine.
Eu iti doresc succes si te las cu bine, nu inainte sa-ti spun ca tot ce ti-am scris nu am facut-o din rautate sau dintr-un sentiment de superioritate ca vezi doamne ca m-am ajuns pe continentul american.

Pisoi
04.03.2013, 19:48
Andrei,
...ma faci sa imi pare rau ca ti-am raspuns, nu mai fac comentarii de acest gen de mai multa vreme, decat in cazuri “extreme” (cred ca o sa ma lecuiesc total) ...tot ce am facut este sa-ti confirm ca nea’ Cristiti a dat un raspuns pe masura "clisheului" prezentat de tine, fara a parea a fi “rautacios” ...si asta pt ca mai toti cei care vor sa “sara parleazu’” asteapta raspunsuri cu “miere pe paine” ...dar nu iau in consideratie raspunsuri reale!:ideea:
Mai fac ceva comentarii si ma retrag din discutie:thatsit:

.. nu caut sa lucrez la negru. sper la o viza. caut pe cineva care poate are un loc legal de munca. stiu ca daca te ajuta angajatorul , e mai usorsa faci rost de viza. ...asta am inteles si eu si Cristian! ...ceea ce nu intelegi TU este ca nu iti favorizeaza nimeni o viza legala de munca in US sau CA daca nu ai aptitudini, o facultate sau vreo calificare unica in domeniu!...nu vreau sa fiu ironic, dar aici si vacile se mulg “electronic”

...ai spus la un moment dat, `pe de alta parte, sunt destui aici care au salar minim! ...de ce crezi tu ca e asa usor sa obti unastfel de job?` eu asta caut aici, nu vreau sa ajung acolo , cu hainele-ntraista , si sa-mi caut de munca. acumserios, in bucuresti o garsoniera e250 euro. cred ca , avand cam400-500 dolari pe luna, imi gasesc si acolo o camera, sau ceva. ...baiete! ...citeste mai mult si nu ne face pe noi sa ne irosim din timp sa-ti dam “mura’n gura” :o ...chiriile p-aici depasesc cu mult sumele pe care le afisezi

...imi place ca mi-ai sugerat sa-mi continui studiile. e un pic suparator ca nu mi-ai citit primul post. ma duc la scoala.ok, 3 ani de zile sa ma tina prietena ? ...suparatoare sunt cam toate comentariile realiste adresate celor din RO!

... in romania, in caz de ai uitat,un salariu nu prea acopera cheltuielile a 2 oameni. si acum serios, nu ai de unde sa stii daca exista sau nu angajatori de genul. eu am intrebat.
...ce te face sa crezi ca aici nu e la fel? :thinking:

pic dezamagit[/B] de cele 2reply-uri ...nici eu si cred ca nici Cristian nu ne-am asteptat safi! ...sper sa-ti dea altii de p’aici raspunsuri mai ne-dezamagitoare!
Gata pe azi! Ma car’ acas’! Te asteptam maine cu alteintrebari! Fi TARE! ...mai pot aparea altii p-aici care “sa te dezamageasca!

AndreiFatu
05.03.2013, 04:12
mdea http://www.apartments.com/Texas/Dallas#G58OJ19qoaVr6fwy/SdD4VmIg51bgw4u-|pkzeAgc77nsVf7M3lvfD6mipD/0rDFC-|U-|GlhdrrMgGO56GtgbtvXPq19vdpZfIbWG0d-|xhRrPCkYoeSpqW7IrhNurocPItpVf8X1bi9xD4mvaL4f/zEsA/Z8S4LzBdVtX0JAgv4i9K1hehiRWA6Q==

chirie la nimerela am ales de pe un site random. deci chiria e cam ca aici.
la un moment dat ai inceput cu `baiete`... si eu, si tu stii ca nu e nevoie sa folosesti cuvinte de genul.

si se pare ca inca nu cititi ce scriu, sau unii se prefac ca nu inteleg. eu caut de munca ca si necalificat. asa am si inceput postul. poate imi iau si un al doilea job. cand te duci sa strangi ceva bani, strangi din fund si tragi tare.

si uite iar ai inceput sa iei extrase din ce am zis eu , si iar incepi sa vorbesti pe langa subiect. eu chiar nu cred ca mori de foame cu salariul minim acolo. nu ai cum sa te uiti in ochii cuiva , si sa-i spui ca moare de foame cu 1500 dolari pe luna. poate tu te-ai casatorit ca sa pleci, sau ti-ai terminat studiile, sau ambele, dar in orice caz tu uiti sa fii om, nu citesti (sau nu intelegi ce am intrebat).

in primul rand eu am inceput prin a INTREBA daca are cineva , sau stie cineva un loc de munca pentru necalificati. ma gandeam de exemplu , la vacile mulse cu pompe tot trebuie cineva sa le dea un balot de paie sa manance, sau sa descarce acel balot. si credeam ca un roman, ar prefera un roman sa lucreze pentru el. tu pisoi, ti-ai facut o parere proasta bazata pe faptul ca nu-mi intelegi intrebarea initiala. nu cred NICI O CLIPA ca voi prospera in america, dar daca tragi tare, poti sa strangi ceva bani pentru romania. pentru viza ai nevoie si de ajutorul angajatorului si asta cautam de la inceput. si am si specificat ca vreau sa plec doar eu, dar tu iar ai extras un citat cu 2 oameni pe un salariu... ce legatura are ? salariul minim e 7.25$ si 9.19$ pe ora. hai sa luam 7.25. asta inseamna 58 usd pe 8 ore de munca. 20 zile lucratoare 1160 $. chiria -500 , ramanem cu 660. sa zicem ca atunci cand vrei sa strangi bani te `organizezi` mai bine, si cheltui 460 usd pe luna pentru mine , tot raman 200$ pe care ii pot economisi. 200$ e aproape (fara cativa lei) salariul minim in romania. deci, as putea sa traiesc, si sa strang 200$ pe luna. acum, daca-mi mai gasesc si un alt job (sunt obisnuit cu ture de 12-14 ore) si muncesc 12-14 ore acolo, tot strang 300$ lunar. asta imi va permite sa plec de undeva intr-un an. sa am o baza, cel putin in romania cand ma intorc. in romania , ma duc iar `in paza` bag ture de 14 ore, si iau 800-900 lei. chiria e 900 lei. fa tu niste calcule si te rog explica-mi cum mori de foame cu 1160$ dolari pe luna inca o data.

deci, pentru cine ii e lene sa sintetizeze ceva : caut (daca exista) un loc de munca pentru un necalificat. de preferat un angajator roman. am bani sa ma intretin 1-2 luni acolo.

livia
05.03.2013, 06:55
Andrei, pana sa ajungi la calculele de mai sus poate ar fi mai bine sa arunci un ochi peste tipurile de vize, sa vezi cum se obtin si poate vei intelege mai mult.
Am inteles ca esti dispus sa muncesti orice, ca ai vointa dar inainte de toate, ca spuneai ca vrei sa muncesti legal, vezi daca poti obtine asa ceva.
Incearca sa intelegi un pic sistemul si apoi revin-o cu intrebari. Polemicile legate de motivele care te determina sa pleci, nu ajuta cu nimic in momentul asta.
Daca esti asa decis, te-ai gandit sa aplici la Loteria Vizelor? Nu-ti va oferi munca ci doar drept de sedere si de munca.
Din ce reiese pe aici, tu ai vrea sa ajungi aici cu o viza de munca. Ai fost curios sa vezi cam ce presupune o asemenea viza, macar cum se poate obtine si pe ce criterii?
Nimeni nu e rautacios doar incerca sa-ti deschida ochii.

AndreiFatu
05.03.2013, 07:06
da livia, m-am interesat de o viza temporara pentru muncitori in agricultura sau turism . e cea mai usor de dobandit. dar ca sa pot pleca de undeva , and mai intai nevoie de ajutor de la un angajator pentru ca : Obtinerea vizei de lucru H2B nu este posibila fara detinerea unei oferta de munca.

VanDerGigi
05.03.2013, 08:22
.. nu cred NICI O CLIPA ca voi prospera in america, dar daca tragi tare, poti sa strangi ceva bani pentru romania.

Andrei, ti s-au dat niste sfaturi foarte bune. Am inteles ce cauti insa sansele sa-ti ofere cineva o oferta de munca si sa te sponsorizeze sunt mici. Aplica la loteria vizelor sau fa-ti dosarul pt Canada cum te-a sfatuit Cristian. Eu daca as fi in locul tau la inceput de drum m-as orienta mai bine catre Australia sau o tara Europeana mai instarita. Cu privire la calculele facute de tine, permite-mi sa-ti spun ca daca vei lucra pe salariul minim iti vei plange de mila si in doua luni te vei intoarce acasa. Din cei 1,200 nu stiu daca mai ramai cu 900 dupa taxe. Decat sa traiesti aici cu 900 mai bine cresti capre in Romania. Nu stiu ce ai gasit tu in Texas dar in New Jersey nu gasesti chirie la 1 bedroom sub o mie. 460 pe luna pt tine nu iti sunt suficienti ca nu sunt preturile din Romania. Deci cu 1,500 mori de foame iti spun eu, de abia cu 2,000 NET sa zici ca te poti mentine pe linia de plutire. Dar pt banii astia trebuie sa faci undeva la 16-17 dolari pe ora daca nu ma insel. Nu e imposibil dar e destul de greu in ziua de azi inceputul daca e sa ne gandim ca au ajuns americani oameni in toata firea la 45 de ani sa livreze pizza sau ziare. Stiu cum gandesti, esti inca tanar si nu esti trecut prin unele chestii. Accepta cele spuse de oameni care stiu concret fara sa te superi. Nu are nimeni nicio nevoie sa iti faca tie rau sau sa te pacaleasca.
In Bucuresti chiria e acceptabila si in Romania nu e obligatoriu sa locuiesti in Bucuresti mai ales ca nici nu esti de acolo. Nici aici sa stii ca nu toata lumea isi permite sa traiasca in Manhattan. Tine bine de prietena ta ca inteleg ca e pasare rara daca ea va tine pe amandoi. De obicei e tocmai invers si nici atunci nu-s multumite.

AndreiFatu
05.03.2013, 10:54
nu vreau sponsorizare, si nu vreau in new jersey. nu vreau nimic gratis si asta cred ca intelegeti toti. cred ca sunteti blazati pentru ca ati vazut multi oameni care au vrut sa ajunga in america. dar eu doar caut ceva , necalificat. nu vreau nimic gratis, nu vreau sponsorizare, nu aspir la salariu de it prin canada, nu`s visator. chiar e atat de greu de inteles ca eu , doar AM INTREBAT , daca are cineva un job, sau daca a auzit de un job pentru necalificati. am preferat romani, pentru ca mi-ar fi mai usor sa ma inteleg cu acea scrisoare de care ai nevoie. dar se pare ca lumea intelege ca au vreau ceva gratis. am spus, si e ultima data cand spun, am si ceva bani sa ma intretin 1-2 luni pe acolo. nu plec chiar cu mana`n fund.

si faza cu `in bucuresti chiria e acceptabila`... cred ca esti putin rupt de piata imobiliara din bucuresti.

VanDerGigi
05.03.2013, 11:49
nu vreau sponsorizare, si nu vreau in new jersey. nu vreau nimic gratis si asta cred ca intelegeti toti. cred ca sunteti blazati pentru ca ati vazut multi oameni care au vrut sa ajunga in america. dar eu doar caut ceva , necalificat. nu vreau nimic gratis, nu vreau sponsorizare, nu aspir la salariu de it prin canada, nu`s visator. chiar e atat de greu de inteles ca eu , doar AM INTREBAT , daca are cineva un job, sau daca a auzit de un job pentru necalificati. am preferat romani, pentru ca mi-ar fi mai usor sa ma inteleg cu acea scrisoare de care ai nevoie. dar se pare ca lumea intelege ca au vreau ceva gratis. am spus, si e ultima data cand spun, am si ceva bani sa ma intretin 1-2 luni pe acolo. nu plec chiar cu mana`n fund.

si faza cu `in bucuresti chiria e acceptabila`... cred ca esti putin rupt de piata imobiliara din bucuresti.

Cand am spus sponsorizare m-am referit la faptul ca angajatorul trebuie sa faca niste acte pt tine, nu ca te intretine. Imi pare ca devi putin ciufut si lipsit de respect. Nu suntem blazati si am priceput ce vrei ca inca mai pricepem si noi romaneste. Chiar daca nu ti-am oferit o oferta de munca, am incercat macar un sfat, o idee. Crezi ca era mai bine daca nu iti scria nimeni nimic si asteptai cu ochii in soare un reply de la un angajator ..un reply care probabil nu va veni niciodata?
Cat despre chiriile in Bucuresti, nu sunt deloc rupt de realitatea pietei imobiliare. Tu insa esti total neinformat in privinta pietei imobiliare internationale. Exista apartamente cu doua camere in Panduri cu 250 de euro la o aruncatura de batz de casa poporului. Pai vorbim totusi de capitala europeana, cat vrei sa fie, 20 de euro? In alte orase ale lumii astfel de apartamente in astfel de zone sunt accesibile numai milionarilor. In fine, mult succes si sanatate.

AndreiFatu
05.03.2013, 12:09
250euro platesc si eu acum. si nu-mi ajung banii. si faza cu ciufutu`, cred ca-ti permiti cam multe. de unde si pana unde ti-ai format tu idea de lipsa de respect ? deja vad ca vrei sa dovedesti ceva, si nu-mi place discutia, pentru ca ma abtin sa-ti scriu niste cuvinte urate. si pana la urma, daca eu intreb de mere, 5 tipi au venit aici , si-mi zic ca perele`s scumpe in state.

livia
05.03.2013, 13:30
da livia, m-am interesat de o viza temporara pentru muncitori in agricultura sau turism . e cea mai usor de dobandit. dar ca sa pot pleca de undeva , and mai intai nevoie de ajutor de la un angajator pentru ca : Obtinerea vizei de lucru H2B nu este posibila fara detinerea unei oferta de munca.

Parerea mea e ca nu vei gasi pe forum o oferta aici cu sposorizare de viza, nu sari in sus la termen ca nu se refera la bani.
De curiozitate citeste si tu anunturile postate pe forum pentru joburi si ai sa vezi ca toate sunt pentru cei care au deja viza sau sunt deja aici.
Cine aplica pentru tine trebuie sa faca o gramada de hartogarii si in plus trebuie sa faca dovada ca nu a gasit aici pe cineva dispus sa munceasca pe jobul care ti-l ofera tie. Nu e vorba doar asa de o scrisoare care ti-o trimite.

Cei care mai vin cu contracte temporare in turism cum intrebai, pleaca de regula prin firme de plasament de acolo. Nu mai zic ca se vaita majoritatea ca lucreaza doar cate 6 luni aici, pe bani putini, ca platesc comision la firma prin care au venit si in final se cam aleg cu praful de pe toba.

Aplica in timpul asta pentru loterie, poate ai noroc, cel putin ai acte in regula. Apoi dai din coate si cauti job aici, local. Sansele sunt mai mari atunci sa gasesti un job daca ai drept de munca. Pentru un job pentru care esti tu pregatit sa muncesti e aproape imposibil sa gasesti pe cineva aici dispus sa se complice cu toata hartogaria care se cere.

Daca tu crezi ca te vei descurca aici dintr-un salariu minim treaba ta dar nu neglija ce vorbesc oamenii care traiesc aici.

christianT
05.03.2013, 14:57
250euro platesc si eu acum. si nu-mi ajung banii. si faza cu ciufutu`, cred ca-ti permiti cam multe. de unde si pana unde ti-ai format tu idea de lipsa de respect ? deja vad ca vrei sa dovedesti ceva, si nu-mi place discutia, pentru ca ma abtin sa-ti scriu niste cuvinte urate. si pana la urma, daca eu intreb de mere, 5 tipi au venit aici , si-mi zic ca perele`s scumpe in state.

Daca ai fi intelept ai asculta cu atentie ce ti-au scris livia, gigi si pisoi. Te superi degeaba, se vede ca nu ai idee de implicatiile ce revin celui care te adresezi pentru un loc de munca. Adica cum sa-ti spun, eu daca as fi patron, ma rog, daca as avea o firma, as face o oferta de munca (asa cum ceri tu) numai unuia foarte apropiat din ROmania, o ruda, un prieten foarte bun... in nici un caz unui strain care cere ajutorul disperat pe un forum. Daca totusi esti hotarat sa pleci din ROmania, atunci asculta sfatul meu si fa-ti dosarul pentru emigrare in Canada, sau joaca la loteria vizelor pentru USA, poate ai noroc. In nici un caz nu cere unor straini aici pe forum un lucru care de obicei se ofera unei rude, unui foarte bun prieten. In fine, viatza mea merge la fel indiferent ce strategie adopti tu... eu am vrut sa fiu doar util. E ultimul mesaj ce ti-l scriu, mingea e in teren la tine, tu hotarasti pentru viitorul tau. Sfatul meu este sa fii mai lucid si pragmatic.
Bafta iti doresc din suflet.

Cezara
05.03.2013, 15:09
Andrei, eu nu am foarte multe experienta, dar sa stii ca vremurile in care traiai ok cu un salariu de necalificat sunt de mult apuse. Ce vezi tu pe la televizor sunt saraci de-ai lor care sunt ajutati din taxe, welfare, section 8 si alte minuni. Ca proaspat emigrant, nu ai dreptul la nimic din astea si nici nu cred ca ai vrea sa stai intr-un cartier a la Ferentari.

Ce as face eu in locul tau: un curs autorizat de ceva practic, electrician, instalator etc., ceva practic care nu dureaza foarte mult, aici sunt destul de apreciati si castiga ok daca sunt buni. Nici nu dureaza enorm, nici nu cred ca e atat de greu. Casatoreste-te cu prietena, apucati-va de acte, eu personal m-as orienta spre Australia - actele dureaza ceva, ai avea timp sa-ti faci cursul si sa capeti poate si putina experienta.

AndreiFatu
05.03.2013, 16:02
cred ca asa a sa si fac. canada sau australia par mai usor de accesat. si cu privire la specializare, am sa ma interesez ce se cauta (pe siteurile oficiale) , si sa vad ce recunosc ei.

shogunelu
06.03.2013, 01:27
Andrei, vremurile sunt grele la noi si oamenii cauta un refugiu undeva, macar dpdv psihologic. Problema e ca refugiul ala nu prea mai exista, mai exact nu e acolo unde se asteapta oamenii. Colegii de forum te-au avertizat ca America de Nord nu e usoara si crede-i, asa e. Cu atat mai mult in ziua de azi cand recesiunea face ravagii si acolo, exact ca si aici. De fapt, nu prea mai era cine stie ce sfaraiala inca de prin 2006, cand a inceput recesiunea acolo. Daca iti spune ceva asta, eu am avut green card si am renuntat la el si m-am intors acasa de prin 2008 si crede-ma ca n-am niciun regret, chit ca acum e ca dracu si aici.
Cum au mai spus si ceilalti colegi, cred ca mai bine ai privi spre Australia, Noua Zeelanda, acolo se pare ca inca e o idee mai bine.
Indiferent ce hotarasti, mult succes.

AndreiFatu
06.03.2013, 06:36
da shogunel...dar tu ai o poza cu `noua dreapta` la avatar. nu stiu cat sa pun baza pe ce zici tu.

FidelKatzo
06.03.2013, 07:08
da shogunel...dar tu ai o poza cu `noua dreapta` la avatar. nu stiu cat sa pun baza pe ce zici tu.

poti sa pui baza, la capitolul experienta te are la buzunarul de la vesta..

AndreiFatu
06.03.2013, 07:16
dar in acelasi timp e un homofob, un rasist, si un tip irational,probabil putin incapabil sa se adapteze la societatea multiculturala ce o reprezinta `america`. si din moment ce el `crede` in puritatea rasiala, e si un pic `mincinos` ... totusi a plecat din tara lui in `melting pot`u` international. poate experienta lui in ` a ura oamenii diferiti de el` nu l-au ajutat in america. te-ai gandit la asta ? poate ma are `la buzunarul de la vesta` cand vine vorba de aruncat cu pietre in alti oameni. ca si caracter, nu prea ai nevoie de experienta sa te duci la un job, sa-ti faci treaba si sa fii platit. am primit ceva mesaje pe mail de la oameni de pe forum, de aici, care m-au ajutat cu o multime de raspunsuri, restul, va purtati ca si cum trebuie sa carati cruci in spate ca sa puteti trai. daca e asa de greu, de ce nu va intoarceti in frumoasa tara de unde ati plecat ? inteleg ca e un pas mare, dar voi ati sarit de la stadiul de dat sfaturi (nici nu ati fost pe aici de fapt) la stadiul in care toti va plangeti ca e greu si acolo.

oricum , am inteles ce ar trebui sa fac si unde sa ma orientez. rog un admin sa inchida threadul.

livia
06.03.2013, 07:31
Andrei, apreciaza macar faptul ca unii useri si-au facut timp sa-ti raspunda. Chiar daca raspunsurile nu au fost pe masura asteptarilor tale gandeste-te la faptul ca postezi pe un forum. Nu e un site de avocati, nimeni nu castiga nimic.... Daca tu continui sa "ataci" o sa te trezesti ca vorbesti singur pe aici si nimeni nu o sa-ti mai raspunda. Eu in locul tau as culege informatiile si mi-as vedea interesul. Polemicile nu te vor ajuta cu nimic in rezolvarea situatiei, dimpotriva. Emigrarea (indiferent unde) e pentru "oameni puternici", nu-ti irosi fortele inutil in discutii fara rezultate. Concentreaza-te pe rezolvarea problemei tale.
Bafta in ceea ce iti doresti!

sorin
06.03.2013, 08:02
pentru cunoscatori ;)

ma bantuie fantoma lui petrica. am visat ca se intoarce pe forum sub alta infatisare : )))

dar in acelasi timp e un homofob, un rasist, si un tip irational,probabil putin incapabil sa se adapteze la societatea multiculturala ce o reprezinta `america`. si din moment ce el `crede` in puritatea rasiala, e si un pic `mincinos` ... totusi a plecat din tara lui in `melting pot`u` international. poate experienta lui in ` a ura oamenii diferiti de el` nu l-au ajutat in america. te-ai gandit la asta ? poate ma are `la buzunarul de la vesta` cand vine vorba de aruncat cu pietre in alti oameni. ca si caracter, nu prea ai nevoie de experienta sa te duci la un job, sa-ti faci treaba si sa fii platit. am primit ceva mesaje pe mail de la oameni de pe forum, de aici, care m-au ajutat cu o multime de raspunsuri, restul, va purtati ca si cum trebuie sa carati cruci in spate ca sa puteti trai. daca e asa de greu, de ce nu va intoarceti in frumoasa tara de unde ati plecat ? inteleg ca e un pas mare, dar voi ati sarit de la stadiul de dat sfaturi (nici nu ati fost pe aici de fapt) la stadiul in care toti va plangeti ca e greu si acolo.

oricum , am inteles ce ar trebui sa fac si unde sa ma orientez. rog un admin sa inchida threadul.

dragi forumisti, cand va spuneam in urma cu vreo doua zile pe topicul de off-topic, ca in ultimul timp am avut cosmaruri si am visat ca revine petrica n-ati vrut sa ma credeti :d

livia
06.03.2013, 08:12
dragi forumisti, cand va spuneam in urma cu vreo doua zile pe topicul de off-topic, ca in ultimul timp am avut cosmaruri si am visat ca revine petrica n-ati vrut sa ma credeti :d

Daca a revenit, ceva nu e in regula, a pierdut din gaz pe drum:d, nu mai are forta de alta data.

AndreiFatu
06.03.2013, 08:27
mdea... nu e nici un petrica aici. dar pun pariu ca nu e de bine asemanarea. cand un tip cu avatarul `noua dreapta` zice ceva...... poate ati uitat cum aruncau cu pietre in oameni cu ceva timp in urma (stai, in fiecare an fac ei asta). oricum, nu mai e on topic nimic pe aici. salut si spor. din cate am auzit e mult mai greu in state decat in romania, ma si mir ca nu veniti valuri,valuri acasa.

VanDerGigi
06.03.2013, 08:32
poti sa pui baza, la capitolul experienta te are la buzunarul de la vesta..

Asta e replica lunii Martie..
Ce raspuns i-a dat lui Shogunelu zici ca au facut scoala generala impreuna.
La ce da din el, pare ca ii ofera deja viata mai mult decat merita.

shogunelu
06.03.2013, 12:43

Acuma, ziceti si voi, pot eu sa raspund la asa ceva ? :-D Te doare mintea...

christianT
06.03.2013, 14:41

Mai Andrei,

In fatza lui shogunelu iei pozitie de drepti, spui incet din buze: "permiteti domnule"... si apoi repede si cu miscari precise, cu o perie de ghete si cu crema neagra de ghete, ii faci pantofii si cu batista ta ii dai lustru. Dar repede si bine, ca shogunelul se grabeste.

Pisoi
06.03.2013, 16:17
Acuma, ziceti si voi, pot eu sa raspund la asa ceva ? :-D Te doare mintea...
...shogule! ...eram convins ca numai astia de pa'aici sunt "acri" cu tine ...in ruptu' capului n'as fi gandit ca sunt si compartioti locali care sa-ti rastalmaceasca vorbele tocmai cand vorbesti serios si la subiect! :thatsit:

VanDerGigi
06.03.2013, 18:14
...shogule! ...eram convins ca numai astia de pa'aici sunt "acri" cu tine ...in ruptu' capului n'as fi gandit ca sunt si compartioti locali care sa-ti rastalmaceasca vorbele tocmai cand vorbesti serios si la subiect! :thatsit:

Sa fi acru sau sa mai faci cate o aroganta, e default, dar sa i te adresezi unuia care nu te-a deranjat cu o silaba ba a incercat sa te ajute cu o vorba asa cum a stiut si el, cu superlative gen esti homofob, rasist, irational, incapabil, mincinos ..deja faci parte din categoria celor care ne tot fac de ras prin lume. Nu ma refer neaaparat la tigani sau la cei ce dau in cap, ci la melteanul neam prost ce pleaca la Paris cu traista de rafie sa faca si el o combinatie si sa ceara ajutor social.
Saracia nu e o rusine nicaieri in lume dar marlanismul si jmecheria asta proasta e ceva de speriat la neamul romanesc. Ne intreaba asa cu superioritatea caracteristica convins fiind ca stie el mai bine, de ce nu ne intoarcem toti acasa daca e asa rau aici. Pai are impresia ca suntem vreunul pe aici din cei care i-am raspuns stand dimineata la coltz de strada doar, doar ne angajaza cineva cu ziua sa le mulgem vaca? Am incercat sa-i explicam ca e dificil in ziua de azi daca nu ai DEJA un rost, mai ales in situatia expusa de el ca necalificat si l-am indrumat spre cai mai bune. Dar cu cine sa te intelegi?

FidelKatzo
07.03.2013, 01:52
puteam sa pun pariu ca o sa plece fara sa multumeasca,de la al treilea mesaj a scos copita la vedere.

encore
07.03.2013, 05:02
Discutia asta e un deja-vu cu multe altele din trecut ...

aramis_13
07.03.2013, 06:15
parcă v-ați prostit de cap, zău dacă nu! nu mai recunoaște-ți un trol, ce naiba?

aramis_13
07.03.2013, 23:23
trai nineacă pe salariu minim:

http://inplainsight.nbcnews.com/_news/2013/03/05/17195815-by-the-grace-of-god-how-workers-survive-on-725-per-hour?lite

carla123
20.05.2013, 13:58
tare baiatul asta...el chiar crede ca in america cainii umbla cu covrigi in coada..si ce am remarcat eu ca nici unde nu a scris ca o va lua de sotie pe cea care l-a tinut ca pe un trantor 3 ani de zile..ba chiar spune ca nu poate s-o faca daca nu simte..si ce ma mai mir cum de nu l-ati facut inca praf la cat de urat vi s-a adresat si ce aere are in el...mai baiatule iti recomand un lucru:du-te la cea mai apropiata oglinda,uita-te atent la ea,si dupa aia da-ti 2,3 palme zdravene sa-ti revii din visare
si tare m-as bucura ca prietena ta sa-ti dea intr-o zi un sut in fund asa cum meriti,sa vezi atunci ce inseamna viata grea