PDA

Arată versiune întreagă : intrebare

core
16.10.2005, 10:49
Eu si sotia mea suntem castigatori la DV-2006 si suntem in asteptarea plicului nr. 2 , iar intre timp ne va bate si barza la usa smileys/smiley1.gif( in primavara ).Din cate stim noi , sotia mea nu are voie sa faca raze si eventuale vaccinuri in perioada aceasta.CN-ul nostru este pana in 7,000. Nu stim cum sa procedam in continuare , iar daca cineva a mai trecut prin asa ceva sau stie va rugam sa ne raspundeti.Va multumin.

foryoutupac
16.10.2005, 12:24
Salut,eu unul nu am trecut prin asta,dar poti sa anuntati kcc, sa explicati care este situatia si sa cereti o amanare atunci cand va vine plicul doi,care parerea trebuie sa vin cam destul de repede.Stiu niste oameni care au patit asa cu Canada dar ei au fost la interviu si acuma trebuie sa astepte pana se naste cel mic si sa ii faci si lui analizele.

danielle
17.10.2005, 17:13
Din cate stiu eu, la copii mici nu se fac deloc analize pentru US. De asemenea, la femeile insarcinate, stiu sigur ca nu se fac radiografii si nici vaccinari ci doar testele de sange.

In ceea ce priveste amanarea interviului, va sfatuiesc sa sunati la ambasada dupa ce va vine plicul 2 si sa povestiti situatia voastra si vi se vor da lamuriri ce variante aveti.

Una din variante ar fi cea expusa mai sus de foryoutupac dar am mai auzit parca de un caz in care s-au dus la interviul din data programata parintii, ca mai apoi, cand s-a nascut copilul, sa se duca din nou la ambasada pentru viza copilului. Totusi, aici trebuie avut grija pentru ca viza care o primiti e valabila pentru intrare in US in urmatoarele6 luni(de la data primirii ei)iar daca copilul vi se naste peste 5, poate nu veti vrea sa calatoriti cu un copil de o luna cu avionul.

Nu mai imi amintesc exact de cazul respectiv de care vorbeam ca e de acum cativa ani dar parca si parintilor li s-a pus viza la data la care s-au dus a doua oara cu copilul, dupa ce mai inainte au avut doar interviul, acceptarea si li s-au rezervat vizele.

Oricum, ambasada va poate lamuri cel mai bine cum trebuie sa faceti.

core
18.10.2005, 11:26
Va multumim mult pentru sfaturile si parerile voastre , iar daca a mai fost cineva in asemenea situatie , va rugam sa ne spuneti cum ati procedat,

multumim