PDA

Arată versiune întreagă : Alt thread de genul : Romani prin Dallas

ams
03.02.2013, 21:01
Buna tuturor ! Ma bucur ca am gasit aceasta comunitate virtuala. Am vazut ca mai sunt threaduri de acest gen, insa m-am gandit ca unul mai recent poate nu ar strica. Ne-am mutat de 6 luni in Dallas (Bedford) TX si am vrea sa ne facem si noi ceva cunostinte prin zona cu scopul de a socializa si de a rupe monotonia acestor locuri foarte suburbane. Va multumim anticipat !

RuxandraUS
04.06.2013, 23:23
Noi ne vom muta in Dallas la inceputul lui Iulie. Mi-ar placea sa intalnesc mai multi romani. Am vazut ca exista cateva biserici romanesti. Stie cineva de existenta unei gradinite/day care/pre-school cu predare si in limba romana?

danielt
23.06.2013, 09:08
Impreuna cu sotia si fetita de 3 ani ne vom muta si noi in nordul Dallasului, probabil in Richardson / Plano / Garland.

Din cite am inteles in Richardson / Garland casele / apartamentele sunt mai vechi iar in Plano sunt mai noi. Probabil ca vom inchiria un apartament pe termen scurt si apoi vom explora zona sa vedem unde ne stabilim.

Asteptam raspunsuri si de la alti Romani din zona Dallas.

browneyes
30.06.2013, 18:59
Impreuna cu sotia si fetita de 3 ani ne vom muta si noi in nordul Dallasului, probabil in Richardson / Plano / Garland.

Din cite am inteles in Richardson / Garland casele / apartamentele sunt mai vechi iar in Plano sunt mai noi. Probabil ca vom inchiria un apartament pe termen scurt si apoi vom explora zona sa vedem unde ne stabilim.

Asteptam raspunsuri si de la alti Romani din zona Dallas.

Cind veniti? Depinde de buget, depinde de joburile voastre si de cit timp aveti sa cautati. Ce anume va doriti de la o casa/apartament si cum ati decis sa va mutati aici(ma refer la zona)? Sint multe intrebari la care trebuie sa va raspundeti inainte de a cauta.
Daca va ginditi la o scoala buna atunci casele urca a pret. Cartierele cu scoli bune au taxe mai mari....

:)

browneyes
30.06.2013, 19:03
Noi ne vom muta in Dallas la inceputul lui Iulie. Mi-ar placea sa intalnesc mai multi romani. Am vazut ca exista cateva biserici romanesti. Stie cineva de existenta unei gradinite/day care/pre-school cu predare si in limba romana?

Biserica "St. Mary's Romanian Orthodox" 3801 Glade Rd., Colleyville, TX, 76034 e cunoscuta prin zona dar sint si biserici ortodoxe grecesti :) La aceasta biserica se tin unele cursuri pentru copii in Romana/Engleza si stiu ca variaza virstele copiilor.
Welcome to Dallas!

Anca*
25.07.2013, 20:11
Buna!
Eu si sotul meu locuim de cateva luni in Dallas, dar nu prea am avut ocazia sa intalnim romani aici. Ne-ar face placere sa cunoastem romani care locuiesc in zona :)

browneyes
01.08.2013, 23:15
Noroc! Romanii din zona asta nu cred ca sint foarte comunicativi! Posteaza ca m-ai facut curioasa !

browneyes
04.08.2013, 00:33
Buna!
Eu si sotul meu locuim de cateva luni in Dallas, dar nu prea am avut ocazia sa intalnim romani aici. Ne-ar face placere sa cunoastem romani care locuiesc in zona :)
E important sa va faceti prieteni de virsta voastra sa aveti ceva in comun. Din experienta spun ca se pare ca preteniile intre cupluri cu orientari diferite nu prea rezista in timp.
Dar "vizita" la biserici va poate aduce multe cunostinte. E o biserica greseasca in Euless, o biserica romaneasca baptista in Euless, biserica romaneasca in Colleyville, biserica greceasca la N de Dallas si sint sigura ca mai sint si altele, in functie de orientarea religioasa. :)

Anca*
04.08.2013, 19:38
E important sa va faceti prieteni de virsta voastra sa aveti ceva in comun. Din experienta spun ca se pare ca preteniile intre cupluri cu orientari diferite nu prea rezista in timp.
Dar "vizita" la biserici va poate aduce multe cunostinte. E o biserica greseasca in Euless, o biserica romaneasca baptista in Euless, biserica romaneasca in Colleyville, biserica greceasca la N de Dallas si sint sigura ca mai sint si altele, in functie de orientarea religioasa. :)

Da, asa e. Am incercat sa gasim tineri de varsta noastra in zona, dar deocamdata nu am intalnit. Desi noi am fi bucurosi sa cunoastem romani indiferent de varsta, cu care sa mai stam de vorba, sa schimbam impresii. Oricum, multumim de sfat! :)

FidelKatzo
04.08.2013, 23:35

este asa de important ca prietenii sa fie romani..? din cate am auzit americanii sunt un popor foarte intelegator..la complectarea formularelor este o clauza unde trebuie sa specifici cati prieteni vrei sa aduci cu tie ca sa nu te simti singur,este o pagina speciala unde poti enumera pina la 60 de persoane..
asa am auzit de la cineva...

browneyes
05.08.2013, 22:06
este asa de important ca prietenii sa fie romani..? din cate am auzit americanii sunt un popor foarte intelegator..la complectarea formularelor este o clauza unde trebuie sa specifici cati prieteni vrei sa aduci cu tie ca sa nu te simti singur,este o pagina speciala unde poti enumera pina la 60 de persoane..
asa am auzit de la cineva...

haha! Nu am auzit de asa ceva....:thatsit:ce as putea sa zic de poporul asta ? numai de bine avind in vedere ca imi sint concetateni!
Nu stiu despre ce formulare e vorba si unde le completezi.... Te rog sa vii cu informatii detaliate om bun :-?

Nu stiu daca trebuie sa fie romani sau nu...insa cind esti pe pamint strain...o buna bucata de timp ai tendinta sa comunici cu cei ce vorbesc limba pe care o cunosti mai bine si sa imparti cu cei care iti inteleg mai bine situatia...adica cei veniti pe acest continent...ca si tine. cred ca e normal sa fii atras de cei cu care poti vorbi lejer despre diferentele de cultura , despre joburi si cum sa te adaptezi mai bine.

Nu stiu daca se cuvine sa incep o teza pe tema asta. E foarte complex procesul de integrare...cunosti fenomenul. Mai ales ca US nu are nimic in comun cu Europa...Si cum trebuie sa ai ceva in comun ca sa porti o conversatie....mi se pare nationalitatea un subiect major pentru inceput.
Americanii sint politicosi...dar nu au nici pe departe pasiunea latinului :protected:si nici nu te invita acasa la ei :thatsit:

Mie mi sa pare salutabila intentia de a-si face prieteni romani!:ok:

FidelKatzo
06.08.2013, 00:23
haha! Nu am auzit de asa ceva...

Nu stiu daca se cuvine sa incep o teza pe tema asta. E foarte complex procesul de integrare...cunosti fenomenul. Mai ales ca US nu are nimic in comun cu Europa...Si cum trebuie sa ai ceva in comun ca sa porti o conversatie....mi se pare nationalitatea un subiect major pentru inceput.
Americanii sint politicosi...dar nu au nici pe departe pasiunea latinului :protected:si nici nu te invita acasa la ei :thatsit:

Mie mi sa pare salutabila intentia de a-si face prieteni romani!:ok:

a fost o gluma.stiu ca procesul de integrare este complicat,insa eu sunt de parere ca contactul cu bastinasii este ca un salt in apa rece necesar..sa aberezi ore intregi cu conationalii despre vremurile trecute si despre ce frumoasa este patria noastra in primii ani,este pierdere de timp.

cat despre pasiunea latinului cu invitatul in casa,este o alta prostie..in Romania daca te-ai mutat undeva intr-un alt cartier la bloc,au veni vecinii cu prajituri si te-au invitat imediat sa le vizitezi apartamentul..? poate la tara,la oras a durat ani ca sa cunosti pe cineva..in ziua de astazi unde toti trebuie sa lucreze pentru bucata lor de paine nu se ingramadeste nimeni sa iti deschida usa,ca ai aparut la orizont si te simti singur..deschide usa la prietenii pe care ii cunoaste sau cu care a copilarit si asta la anumite ocazii..

Anca*
06.08.2013, 19:17
Salutare!
Sigur ca nu e neaparat ca prietenii sa fie romani, dar faptul ca am incercat sa cunosc romani care locuiesc in zona nu cred sa fie un lucru negativ. Avem prieteni americani si nu numai, totusi poate ca daca am avea cu cine sa schimbam o vorba in romaneste nu ne-am simti asa straini. Pentru noi a fost o schimbare majora faptul ca am venit aici, intr-o tara straina, unde totul e atat de diferit, de aceea ar fi interesant sa aflam cum vad romanii viata de aici - nu sa discutam despre ilustra noastra tarisoara Romania sau despre trecut si anii de glorie :))
App. Nu inteleg de ce e rau ca vreau sa iau legatura cu romani :? :)

browneyes
06.08.2013, 20:23
Salutare!
Sigur ca nu e neaparat ca prietenii sa fie romani, dar faptul ca am incercat sa cunosc romani care locuiesc in zona nu cred sa fie un lucru negativ. Avem prieteni americani si nu numai, totusi poate ca daca am avea cu cine sa schimbam o vorba in romaneste nu ne-am simti asa straini. Pentru noi a fost o schimbare majora faptul ca am venit aici, intr-o tara straina, unde totul e atat de diferit, de aceea ar fi interesant sa aflam cum vad romanii viata de aici - nu sa discutam despre ilustra noastra tarisoara Romania sau despre trecut si anii de glorie :))
App. Nu inteleg de ce e rau ca vreau sa iau legatura cu romani :? :)

eh, ai picat intre bastinasi...stii cum e cind intri in cusca te papa leii /:)
eu te inteleg perfect, e greu sa te detasezi de tot, poate nu ne detasam niciodata, poate asta e farmecul nostru...si stirnim gelozie bastinasilor pentru ca 'noi" astia venitii stim s altceva...si ne mai si pliem bine pe felia lor ....
dar aici e de gluma si o sa o lasam asa in ton glumet! Eu sint de partea ta, hai sa-l papam pe fidel acuma :">

a fost o gluma.stiu ca procesul de integrare este complicat,insa eu sunt de parere ca contactul cu bastinasii este ca un salt in apa rece necesar..sa aberezi ore intregi cu conationalii despre vremurile trecute si despre ce frumoasa este patria noastra in primii ani,este pierdere de timp.

cat despre pasiunea latinului cu invitatul in casa,este o alta prostie..in Romania daca te-ai mutat undeva intr-un alt cartier la bloc,au veni vecinii cu prajituri si te-au invitat imediat sa le vizitezi apartamentul..? poate la tara,la oras a durat ani ca sa cunosti pe cineva..in ziua de astazi unde toti trebuie sa lucreze pentru bucata lor de paine nu se ingramadeste nimeni sa iti deschida usa,ca ai aparut la orizont si te simti singur..deschide usa la prietenii pe care ii cunoaste sau cu care a copilarit si asta la anumite ocazii..

tu esti baietel iar noi sintem fetite....nu-i asa ca iti place sa comentezi despre echipa ta de fotbal? Cu cei care stiu ce e aia o echipa de fotbal? Asa si noi fetele vrem sa vorbim...daca vii la noi vorbim si cu tine:pet: e asa de important cind te-ai machiat ani de zile cu Estee Lauder din Romania sa vezi care e diferenta aici in US...nici nu-ti dai seama tu ...:thatsit:
Cit despre vizittatu' si altele la fel nu ma prea pot exprima ca sint plecata cu pluta de mult...
Partea cu sutul in fundut de la cei de aici e buna si ea si faci multi pasi inainte. Nu ca nu poti lua suturi si de la romanii de aici...:sing:daca o cauti unde nu trebuie...
Una peste alta eu zic sa ne vizitezi si o sa stam cu tine la o cafea nu ca si cu un roman...ca si cu un juma' Tasmanian juma Roman si ne-am scos :pe:deal? Daca vii aici iti facem prajiturici romanesti.

FidelKatzo
07.08.2013, 03:24
hai sa-l papam pe fidel acuma :">

tu esti baietel iar noi sintem fetite....nu-i asa ca iti place sa comentezi despre echipa ta de fotbal? Cu cei care stiu ce e aia o echipa de fotbal? Asa si noi fetele vrem sa vorbim...daca vii la noi vorbim si cu tine:pet: e asa de important cind te-ai machiat ani de zile cu Estee Lauder din Romania sa vezi care e diferenta aici in US...nici nu-ti dai seama tu ...:thatsit:
Cit despre vizittatu' si altele la fel nu ma prea pot exprima ca sint plecata cu pluta de mult...
Partea cu sutul in fundut de la cei de aici e buna si ea si faci multi pasi inainte. Nu ca nu poti lua suturi si de la romanii de aici...:sing:daca o cauti unde nu trebuie...
Una peste alta eu zic sa ne vizitezi si o sa stam cu tine la o cafea nu ca si cu un roman...ca si cu un juma' Tasmanian juma Roman si ne-am scos :pe:deal? Daca vii aici iti facem prajiturici romanesti.

nu am auzit de Estee Lauder,aici in Tansania femeile folosesc mijloace naturale pentru infrumusetare. avem cu totul alte idealuri de frumusete,la noi se pune accent pe plante,flori,etc..femeile nu isi taie parul si nu se depileaza..apa o folosesc numai de baut,in loc de dus sau baie,arunca pe foc o scoarta de copac care scoate un fum mirositor care se imbiba in pielie si are rol excitant asupra barbatilor..
as veni in vizita la tine,ca am auzit ca esti blonda si ai pielia foarte alba..eventual sa aduc cu mine niste scoarta de copac sa te afumi pe la incheieturi,sa vezi reactia barbatilor..

browneyes
07.08.2013, 07:21
[QUOTE=FidelKatzo;220401]nu am auzit de Estee Lauder,aici in Tansania femeile folosesc mijloace naturale pentru infrumusetare. avem cu totul alte idealuri de frumusete,la noi se pune accent pe plante,flori,etc..femeile nu isi taie parul si nu se depileaza..apa o folosesc numai de baut,in loc de dus sau baie,arunca pe foc o scoarta de copac care scoate un fum mirositor care se imbiba in pielie si are rol excitant asupra barbatilor..
as veni in vizita la tine,ca am auzit ca esti blonda si ai pielia foarte alba..eventual sa aduc cu mine niste scode copac sa te afumi pe la incheieturi,sa vezi reactia barbatilor.
:-?cine ti-a zis ca sint blonda???.mai tu citesti in stele!!!:thinking:...dar de farmece nu duc lipsa:love:
Accept provocarea ce sa fac....tre" sa vii sa-mi faci un training cu mirosurile cu pielie...cit despre mine sa vin acolo nu s epoate ca mie nu-mi prea plac primatele....nu neg minunata masculinitate si feminitate pe care o degaja din splendida ta descriere...trimite-mi un copac si iti fac reclama dupa ce il folosesc si urmez intru-totul procedurile de imbunatatire a mirosurilor corporale. o sa am nevoie de o armata sa tina departe masculii dupa implantarea cu feromonii scortosi degajati de minunata mea patrulare prin peisaj? Dupa tratamentele de rigoare sugerate de tine...
:x
Am mai auzit5 si eu de mijloace naturale ...de infrumusetare a pielii....dar vorbim despre ele alta data:">

roxyardelean
01.08.2015, 15:35
Eu sunt aici de un an.Sunt in Haltom-Fort Worth si pana in momentul de fata am intalnit cateva persoane din Romania.Este si o biserica Romaneasca in Colleyville.Daca sunteti prin zona dati-mi mesaj pe privat

Crissy82
15.04.2016, 22:40
Buna ziua! M-am mutat in Dallas acum 3 luni si nu prea cunosc multe persoane. M-as bucura daca mi-as putea face cativa prieteni romani aici... Sincer este foarte greu printre straini si ma gandesc ca majoritatea ati trecut prin ceea ce trec eu acum... Poate este cineva care doreste sa iasa la o cafea 😉 Va multumesc

claudiu89
09.06.2016, 00:23
salut. numele meu este claudiu sunt de 6 luni in dallas si sunt in cautare de prieteni romani. m-as bucura foarte tare sa cunosc persoane cu care sa pot comunica la o cafea.

Tiger201378
04.03.2017, 14:42
Eu Sint Despina, de 6 ani in Dallas dar n-am cunoscut prea mulți Români. Putem face cunoștința și poate mai găsim și alți doritori..,

Tiger201378
04.03.2017, 14:43
Eu Sint Despina ( ~ 6 ani in Dallas și 20 ani de USA). Nu conosc romani și as vrea sa intru in comunitate.