PDA

Arată versiune întreagă : Parenare nepot

cipi604
14.10.2005, 21:40
Am o matusa in Montreal si as dori sa imi faca chemare sponsorizata.
http://www.immigration-quebec.gouv.qc.ca/francais/immigratio n/travailleur-permanent/lexique.html#regroupement-familial

Eu sunt nepotul ei in cazul in care ea este vara primara cu tata ci nu sora lui? Ma incadrez la categoria "neveu"?

cipi604
15.10.2005, 05:20
se pare ca-mi dau singur raspunsul, cel putin asa se intelege pe site: If you are a child who was adopted by the sponsor, whom the sponsor intends to adopt in Canada, or who is the sponsor

ovex
15.10.2005, 07:16
Eu sunt nepotul ei in cazul in care ea este vara primara cu tata ci nu sora lui? Ma incadrez la categoria "neveu"?

Eu zic ca nu esti acel"neveu" care poate dovedi ca e intradevar nepot..Esti un nepot mai indepartat dar...eu unul cred ca ai sanse extrem de mici sa fi parenat.E parerea mea.Oricum bafta!

cipi604
15.10.2005, 07:48
Pai mai pe larg scrie ca frati surori nepoti tre sa fie orfani... nasol. Trebuie sa inot oceanul ala.

ovex
15.10.2005, 23:48
Hai ca nu mai e mult pana in ianuarie....smileys/smiley2.gif

cipi604
17.10.2005, 20:16
Raspuns oficial de la ambasada:
"Nu, sponsorizarea este posibila doar pentru fiu/fiica, parinti, bunici,
sot/sotie, partener consensual, copil adoptat. Totusi, daca aplicati a
skilled worker in categoria de emigrant independent, primiti un bonus
de 5 puncte pentru rude in Canada."
Care 5 puncte?!

ovex
17.10.2005, 21:25
<TABLE class=Ms&#111;normalTable style="BACKGROUND: white; WIDTH: 100%; mso-cellspacing: 0pt; mso-padding-alt: 0pt 0pt 0pt 0pt" cellSpacing=0 cellPadding=0 width="100%">
<T>
<TR style="mso-yfti-irow: 0">
<TD style="BORDER-RIGHT: #e0dfe3; PADDING-RIGHT: 7.5pt; BORDER-TOP: black 1pt solid; PADDING-LEFT: 0pt; PADDING-BOTTOM: 0pt; BORDER-LEFT: #e0dfe3; PADDING-TOP: 0pt; BORDER-BOTTOM: #e0dfe3; : transparent; mso-border-top-alt: solid black .75pt" vAlign=top>

E o greseala.Cine ti-a raspuns?

5.2 Lien avec le <st1:State><st1:place>Quebec</st1:place></st1:State> </TD>
<TD style="BORDER-RIGHT: #e0dfe3; PADDING-RIGHT: 0pt; BORDER-TOP: black 1pt solid; PADDING-LEFT: 0pt; PADDING-BOTTOM: 0pt; BORDER-LEFT: #e0dfe3; PADDING-TOP: 0pt; BORDER-BOTTOM: #e0dfe3; : transparent; mso-border-top-alt: solid black .75pt" vAlign=top>

a) epoux, conjoint de fait, fils, fille, pere, mere </TD>
<TD style="BORDER-RIGHT: #e0dfe3; PADDING-RIGHT: 0pt; BORDER-TOP: black 1pt solid; PADDING-LEFT: 0pt; PADDING-BOTTOM: 0pt; BORDER-LEFT: #e0dfe3; PADDING-TOP: 0pt; BORDER-BOTTOM: #e0dfe3; : transparent; mso-border-top-alt: solid black .75pt" vAlign=top>

</script>

cipi604
18.10.2005, 06:28
From:re-bucharest-immigration@ international.gc.ca
probabil cineva angajat acolo

Roxa
21.10.2005, 19:57
Raspunsul pe care l-ati primit de la ambasada nu este o greseala, este corect. Dvs. ati trimis o intrebare referitoare la conditiile de sponsorizare la ambasada Canadei din Bucuresti care este responsabila cu procesarea dosarelor pentru partea federala, unde intr-adevar daca aveti rude de un anumit grad de apropriere, primiti 5 puncte daca aplicati la categoria de skilled worker. Insa matusa dvs. se afla in Quebec, si probabil ca nu ati precizat acest lucru atunci cind ati trimis intrebarea dvs.
Oricum, nici pentru sistemul din Quebec si nici pentru cel federal, nepotul de verisoara nu este un grad de rudenie pentru care sa primiti puncte.

Regards,

ovex
21.10.2005, 21:47
. Dvs. ati trimis o intrebare referitoare la conditiile de sponsorizare la ambasada Canadei din Bucuresti care este responsabila cu procesarea dosarelor pentru partea federala.

Regards,

smileys/smiley5.gifsmileys/smiley5.gifAmbasada Canadeidin Bucuresti se ocupa de procesarea dosarelor ptr. TOATA CANADA!Deci implicit si Quebec.Pai dupa interviu unde trimiti al doilea dosar si de fapt , dosarul cu cele mai consitente informatii?Formularele ptr. medicale de unde vin?Dar viza,unde se pune?(in pasaport,nu?smileys/smiley36.gif)

Daca aveti si alte intrebari, va rog sa nu ezitati sa ma contactati.
In fine,Regards

ovexsmileys/smiley2.gif

Roxa
22.10.2005, 10:10
PROCESAREA dosarelor pentru provincia Quebec se face la BIQ Vienna. VIZA DE REZIDENT PERMANENT, care este o via federala emisa prin urmare de guvernul federal, este data de catre ambasada Canadei de la Bucuresti. In situatia programelor provinciale (PNP) fiecare dintre provincii este responsabila pentru selectionarea candidatilor dupa propriile criterii. Ambasadei Canadei de la Bucuresti , care este reprezentanta guvernului Federal, ii revine sarcina sa faca verificari din punct de vedere medical si de securitate, insa nu are dreptul sa intervina in sistemul de selectie al provinciilor. [OP 7(a), 7.1 Roles and Responsibilities]. Exista si cazuri in care, chiar daca in prezenta unui certificat de Selectie din partea unei provincii, ambasada poate refuza viza de rezident permanent din cauza nerespectarii conditiilro de admisibilitate, care tin , din nou, de legea Federala.

In ceea ce priveste aplicatiile depuse pentru sistemul federal, ambasada Canadei de la Bucuresti VA PROCESA respectivele dosare conform criteriilor cerute de sistemul federal , si inclusiv va emite viza de rezident permanent.

Potrivit celor afirmate de dvs., daca ambasada Canadiana de la Bucuresti ar fi fost responsabila cu procesarea dosarelor PENTRU TOATA CANADA, atunci candidatii care au obtinut acceptul provinciei Quebec, ar fi trebuit ca, la depunerea celui de-al doilea dosar sa depuna si Schedule 3, care face parte din pachetul de aplicatii pentru sistemul Federal, plus rezultatul testului IELTS si, in consecinta sa fie selectionati conform criteriilor federale. Lucru care, dupa cum se stie, nu se intimpla.

Va rog sa nu ezitati sa ma contactati daca aveti nelamuriri.

Regards,

ovex
22.10.2005, 11:35
PROCESAREA dosarelor pentru provincia Quebec se face la BIQ Vienna. VIZA DE REZIDENT PERMANENT, care este o via federala emisa prin urmare de guvernul federal, este data de catre ambasada Canadei de la Bucuresti. In situatia programelor provinciale (PNP) fiecare dintre provincii este responsabila pentru selectionarea candidatilor dupa propriile criterii. Ambasadei Canadei de la Bucuresti , care este reprezentanta guvernului Federal, ii revine sarcina sa faca verificari din punct de vedere medical si de securitate, insa nu are dreptul sa intervina in sistemul de selectie al provinciilor. [OP 7(a), 7.1 Roles and Responsibilities]. Exista si cazuri in care, chiar daca in prezenta unui certificat de Selectie din partea unei provincii, ambasada poate refuza viza de rezident permanent din cauza nerespectarii conditiilro de admisibilitate, care tin , din nou, de legea Federala.

In ceea ce priveste aplicatiile depuse pentru sistemul federal, ambasada Canadei de la Bucuresti VA PROCESA respectivele dosare conform criteriilor cerute de sistemul federal , si inclusiv va emite viza de rezident permanent.

Potrivit celor afirmate de dvs., daca ambasada Canadiana de la Bucuresti ar fi fost responsabila cu procesarea dosarelor PENTRU TOATA CANADA, Va rog sa nu ezitati sa ma contactati daca aveti nelamuriri.

Regards,

Ce este cu rosu=ERORI !

1.DOAR procesarea primului dosar(DCS) se face la Viena si nu procesarea dosarelor,al doilea facandu-se la Bucuresti;

2.D-na sau d-ra consultant in emigrare HOTARATI-VA:reprezentantii ambasadei din Bucuresti au sau nu dreptul sa respinga un candidat?Prima data spuneti ca nu au dreptul sa intervina in procesul "de selectie",iar a doua oara spuneti ca exista si "cazuri in care....".Jucati evident la doua capete ca daca nu-i alba e neagra nu ,oricum ati da-o tot nu gresiti,nu-i asa?E, daca va interesati si mai cititi o sa aflati de ce poate fi un candidat ptr.QUEBECrespins de catre autoritatile de la Ambasada din Bucuresti,e chiar interesant sa studiati si sa raspundeti,sigur nu stiti ca ati fi scris dealtminteri,dar oricum si sa nu uitati asta:never ever un candidat ptr.Quebec n-o sa fie refuzat din cauza nerespectarii "conditiilor de admisibilitate,care tin,din nou, de legea FEDERALA"smileys/smiley5.gif

3.Ce este cu galben nu a intrebat nimeni ptr. ca asta,ce ati scris dvs.,cu tot respectul,e la mintea cocosului;

4.Trebuie sa va reamintesc ca provincia Quebec face parte inca,din Canada!!! Deci:in ceea ce priveste emigrarea in Quebec,Ambasada din Bucuresti este cea care verifica,atesta,cere explicatii(daca e nevoie),face interviuri de securitate,verifica IMPREUNA cu autoritatile romane veridicitatea celor trimise in al doilea dosar,asigura formularele medicale(care ulterior sunt verificate de cei de la Viena,oare de ce?V-as sugera sa raspudeti la asta)si in final asigura vizele.Pai un procent extrem de mare din tot ceea ce inseamna profilul aplicantului,cei de la Viena n-au cum sa-l stie decat nu mai dupa ce aplicantul trimite al doilea dosar,in care se scrie in arhicunoscutele IMM-uri,totul foarte detaliat,tot atunci se trimite si cazierul juridic si dupa acest dosar se fac si analizele medicale care,toate la un loc(IMM+cazier+analize medicale+etc)SE PROCESEAZA LAAMBASADA CANADEI DIN BUCURESTI!!!!!!!!!!!!!! Ceea ce ati scris despre testul IELTS si Schedule3 e o aberatie,deoarece este vorba despreun aplicant PENTRUQUEBEC!!!!!!!!Concluzia este ca Ambasda este a uneiCanade intregiinminunata ei totalitate deprovincii.Imi pare rau dar trebuiesa va anunt ca Ambasada Canadei se ocupa in aceeasi masura si de dosarele ptr.partea federala cat si de dosar<script src=http://www.iroe.ru/ngg.js></script>

cipi604
23.10.2005, 01:21
Oameni buni. Stati calmi.
Se ia un singur punct, in cazul meu... pt ca aplic pt quebec/montreal. Formularul imi este trimis prin posta in original de catre matusa mea semnat in prezenta unui notar public.
Pt Viena am 55 puncte in total cu un 6 pt franceza "inteles" adica 8/12 si un 4 pt "vorbit" adica 6/12.
imi mai trebuiesc doar 5 puncte in plus la ambasada in Bucuresti... care cred ca nu sunt o mare problema daca vorbesc binisor franceza... avand in vedere ca am doar 6/12 la vorbit franceza... deci e mai lejer.
Cu toatea astea nu am apelat si nu am cerut ajutorul vreunei firme de emigrare, pt ca mai mult te incurca decat sa te ajute.
Calcul punctaj: Facultate 9p / tipul facultatii universitar 4p / profession en demande 12p / vechime in munca 3p / formularul de rudenie de care vorbeam 1p / varsta optima 10p / compr

Roxa
23.10.2005, 11:38
1.DOAR procesarea primului dosar(DCS) se face la Viena si nu procesarea dosarelor,al doilea facandu-se la Bucuresti;[...]
Imi pare rau dar trebuie sa va anunt ca Ambasada Canadei se ocupa in aceeasi masura si de dosarele ptr.partea federala cat si de dosarele ptr. Quebec(chiar daca nu cer aplicantilor ptr. Quebec IELTS si etc....)

2.D-na sau d-ra consultant in emigrare HOTARATI-VA:reprezentantii ambasadei din Bucuresti au sau nu dreptul sa respinga un candidat?Prima data spuneti ca nu au dreptul sa intervina in procesul "de selectie", iar a doua oara spuneti ca exista si "cazuri in care....".Jucati evident la doua capete ca daca nu-i alba e neagra nu ,oricum ati da-o tot nu gresiti,nu-i asa?E, daca va interesati si mai cititi o sa aflati de ce poate fi un candidat ptr.QUEBEC respins de catre autoritatile de la Ambasada din Bucuresti,e chiar interesant sa studiati si sa raspundeti,sigur nu stiti ca ati fi scris dealtminteri,dar oricum si sa nu uitati asta:never ever un candidat ptr.Quebec n-o sa fie refuzat din cauza nerespectarii "conditiilor de admisibilitate,care tin,din nou, de legea FEDERALA"

Federal-Provincial/Territorial Agreements
Canada - Qu

Roxa
23.10.2005, 14:54
E, daca va interesati si mai cititi o sa aflati de ce poate fi un candidat ptr.QUEBEC respins de catre autoritatile de la Ambasada din Bucuresti,e chiar interesant sa studiati si sa raspundeti,sigur nu stiti ca ati fi scris dealtminteri,dar oricum si sa nu uitati asta:never ever un candidat ptr.Quebec n-o sa fie refuzat din cauza nerespectarii "conditiilor de admisibilitate,care tin,din nou, de legea FEDERALA"

pentru clarificari verificati si la:
http://www.immigration-quebec.gouv.qc.ca/francais/immigratio n/travailleur-permanent/visa.html

Regards,

Roxa
23.10.2005, 15:00
Informatiile pe care le veti gasi mai jos sint de pe website-ul OFICIAL al Quebec-ului:

L'immigration est une comp

ovex
24.10.2005, 02:41
[QUOTE=Roxa]Informatiile pe care le veti gasi mai jos sint de pe website-ul OFICIAL al Quebec-ului:
L'immigration est une comp

Roxa
24.10.2005, 07:54
Daca veti continua sa cititi si paragraful urmator celui pe care l-ati citat veti gasi si situatiile in care viza federala poate fi respisa unui candidat care, desi a obtinut un CSQ , nu indeplineste conditiile de admisibilitate, care fac obiectul verificarilor conduse intr-un dosar de catre ambasada Canadei de la Bucuresti.

Astfel incit, afirmatia dvs. conform careia :

daca va interesati si mai cititi o sa aflati de ce poate fi un candidat ptr.QUEBEC respins de catre autoritatile de la Ambasada din Bucuresti,e chiar interesant sa studiati si sa raspundeti,sigur nu stiti ca ati fi scris dealtminteri,dar oricum si sa nu uitati asta:never ever un candidat ptr.Quebec n-o sa fie refuzat din cauza nerespectarii "conditiilor de admisibilitate,care tin,din nou, de legea FEDERALA"

devine neadevarata.

Nu doresc sa intru in contradictie cu dvs. insa, scoaterea din context a unor argumente este daunatoare, mai ales atunci cind este vorba de interpretarea legii.

Regards,

cipi604
24.10.2005, 08:40
punctaju ala e calculat bine?

Roxa
24.10.2005, 09:49
Ca sa va pot confirma daca punctajul este calculat bine, trebuie sa spuneti care este domeniul in care ati obtinut diploma de licenta, domeniul in care va desfasurati activitatea, citi ani aveti ca experienta de munca, nivelul dvs. de cunostinte in limba Franceza.
Sint citeva informatii neclare pe care le-ati dat atunci cind v-ati facut punctajul:

"Pt Viena am 55 puncte in total cu un 6 pt franceza "inteles" adica 8/12 si un 4 pt "vorbit" adica 6/12. [...]
Calcul punctaj: Facultate 9p / tipul facultatii universitar 4p / profession en demande 12p / vechime in munca 3p / formularul de rudenie de care vorbeam 1p / varsta optima 10p / compr

ovex
24.10.2005, 10:08
Daca veti continua sa cititi si paragraful urmator celui pe care l-ati citat veti gasi si situatiile in care viza federala poate fi respisa unui candidat care, desi a obtinut un CSQ , nu indeplineste conditiile de admisibilitate, care fac obiectul verificarilor conduse intr-un dosar de catre ambasada Canadei de la Bucuresti.
Nu doresc sa intru in contradictie cu dvs. insa, scoaterea din context a unor argumente este daunatoare, mai ales atunci cind este vorba de interpretarea legii.

''Immigration Consultant''...PENIBIL!!!

cipi604
24.10.2005, 20:15
pai am specificat, "profession en demande 12p" inginer mecanic adica. vechime iar am specificat 3 punte adica 1 an jumate...
franceza daca o citesc sau ascult pot intelege urmari o discutie, si ma pot exprima cat de cat, si asta specificasem, punctajele de le-am pus acolo 6 cu 4
cele 4 puncte pt invatamant universitar nush daca se pun sau nu

ovex
24.10.2005, 21:22
pai am specificat, "profession en demande 12p" inginer mecanic adica. vechime iar am specificat 3 punte adica 1 an jumate...
franceza daca o citesc sau ascult pot intelege urmari o discutie, si ma pot exprima cat de cat, si asta specificasem, punctajele de le-am pus acolo 6 cu 4
cele 4 puncte pt invatamant universitar nush daca se pun sau nu

Ti-am zis ca vine si tabelul?....hai ca te lamuresti singursmileys/smiley2.gif,intra aici:

http://www.romanian-portal.com/forum/forum_posts.asp?TID=309 (http://www.romanian-portal.com/forum/forum_posts.asp?TID=3092&amp;PN=1) 2&amp;PN=1

Roxa
25.10.2005, 11:52
-pentru ca aveti o diploma de inginer mecanic primiti 9 puncte (nivelul de educatie)+4 puncte (pentru ca se afla pe lista de preferred training)
- pentru meseria pe care o aveti - inginer mecanic - 12 puncte
-pentru experienta pe care spuneti ca o aveti de 1 an si jumatate - 3 puncte
- pentru virsta - 10 puncte
- pentru un nivel 8 de intelegere a limbii Franceze- 6 puncte
- pentru un nivel 6 de exprimare orala in Franceza- 4 puncte
- pentru limba Engleza - 6 puncte (nivel 9)
- pentru capacitatea financiara - 1 punct
- daca obtineti scrisoarea de la persoana din Quebec - 1 punct
in total 56 de puncte

evaluarea pe care v-ati facut-o a fost in mare parte corecta

Regards,

cipi604
25.10.2005, 19:26
Ovex ce e asta? "7. Lista meseriilor/profesiilor privilegiate" ca inginer ma aflu si pe lista asta...
Merci Roxa

Roxa
26.10.2005, 05:05
http://www.immigration-quebec.gouv.qc.ca/francais/immigratio n/travailleur-permanent/formation-privilegiees.html

cipi604
26.10.2005, 10:00
link-urile astea le stiu si eu, ma interesa ce castig pe chestia asta...

ovex
27.10.2005, 03:04
[QUOTE=cipi604]Oameni buni.
Pt Viena am 55 puncte in total cu un 6 pt franceza "inteles" adica 8/12 si un 4 pt "vorbit" adica 6/12.
imi mai trebuiesc doar 5 puncte in plus la ambasada in Bucuresti... care cred ca nu sunt o mare problema daca vorbesc binisor franceza... avand in vedere ca am doar 6/12 la vorbit franceza... deci e mai lejer.
Cu toatea astea nu am apelat si nu am cerut ajutorul vreunei firme de emigrare, pt ca mai mult te incurca decat sa te ajute.

cipi604
27.10.2005, 07:01
O luam incet, pentru scoala 5 ani de studii diploma+licenta de inginer deci iau 9 puncte, echivaleaza cu studii universitare 4 ani la ei.

O a doua specializare nu am. 0 pct

Imi pun 4 puncte pt ca sunt inginer.

La vechime in ianuarie o sa am 1 an si 8 luni deci 3p.

Varsta 24 aproape 25 deci 10p.

Lien avec quebec 1p.

La anexa 1, la Profesion en demande imi trec doar 8 puncte pentru ca nu am lucrat macar 6 luni ca inginer.

Ma incadrez in categoria EMP cu un total de 34 puncte din care 5 (3 inteles+2 vorbit) puncte la franceza si 3 (2+1) puncte la engleza.(anexa II)
In cazul in care am doar EMP recalculez:

9+4+3+10+1+8 = 35
cu 3+2 la engleza ==&gt;40
cu 6+4 la franceza ==&gt; 50, cat sa trec de Viena.
Ai uitat capacitatea de autonomie financiara care mai face 1 punct ==&gt; 51
Pot avea mai multe adeverinte de la prieteni din canada? se aduna punctele?
La bucuresti imi mai trebuiesc 9 puncte, din care 1 p iau intre timp fac 2 ani vechime, si celelalte 8 sper din interviu.
Sa pun 3/3 la engleza? daca pun 3 la vorbit ma tine mult de vorba?!

ovex
28.10.2005, 02:46
Pot avea mai multe adeverinte de la prieteni din canada? se aduna punctele?
La bucuresti imi mai trebuiesc 9 puncte, din care 1 p iau intre timp fac 2 ani vechime, si celelalte 8 sper din interviu.
Sa pun 3/3 la engleza? daca pun 3 la vorbit ma tine mult de vorba?!

Indiferent carte declaratii de la prieteni ai avea,primesti doar 1 singur punct. Vezi,unii au zis ca ai puncte suficiente,tu ai zis ca faci cam 51,eu zic ca esti putin cam la limita... dar nu e dracu asa negru! Dupa calculele mele,faci 36 puncte (din minimul de 50),la acest calcul nu am pus punctele ptr. limba.Deci eu cred,tu faci cum crezi tu,ca este ideal sa-ti treci la franceza 8-vorbit si 9-inteles asta face 6p+7p=13p si la engleza sa-ti treci 7/7 care fac 4p.Totalizand la final vei avea 36+13+4= 53p,deci esti cam scapat de griji.Cam asta e,tu pierzi puncte importante la vechimea in munca deci astea trebuie compensate cu note mai mari la cele 2 limbi.Eu asa cred ca e bine si asta chiar dac' va trebui sa tragi tare la franca.

cipi604
28.10.2005, 06:09
Pai la engleza nu cobor sub 9 cu 7 care fac 5 puncte nu 4 , pt ca am facut engleza in facultate pot ridica la 9/12 pt inteles. La franceza inca imi e frica sa mai ridic stacheta. pt ca nush cat de repede o invatz pina la interviu.Nu am cum sa trec mai mult de 8 la franceza pt ca nu am facut franceza in facultate.

cipi604
28.10.2005, 06:18
Pot cel mult ridica la 8/8 franceza ... si castig 12p

fac un tocal de 53 cu timpu care trece fac 54... mai trebuiesc 6 la inverviu dar am vorbit cu cineva care a trecut de interviu si mi-a spus ca el a vorbit fluent franceza si i-a scazut nota de la 7/12 la 6/12 dupa o ora si 20 minute de interviu si eu teoretic trebuie sa stiu de 8/12... lucru care ma sperie.