PDA

Arată versiune întreagă : 6 luni sau 1an?

coriana
14.10.2005, 14:30
Buna!smileys/smiley17.gif

Va rog sa imi spune-ti care este minimul cerut pt.emigrare in Ouebec:6 luni ori 1 an de munca? Daca inca nu am facut 1 an pot aplica?

Poate,poateeste cineva din Lethbridge-Alberta printre voi..imi puteti descrie putin orasul,imprejurimile...as aprecia orice informatie primita de la voi!

Va multumesc!

cipi604
14.10.2005, 20:20
minim 6 luni de munca
trebuie sa obtii punctajul sa pleci
pentru Ouebec sau pt Quebec?. Ouebec fiind prin ce provincie?... sau macar exista?
Pe partea franceza nu pleci cu 6 luni de munca decat daca ai facultate pe meserie cautata acolo eventual master si sa stii bine franceza.

ovex
14.10.2005, 20:42
minim 6 luni de munca
trebuie sa obtii punctajul sa pleci
pentru Ouebec sau pt Quebec?. Ouebec fiind prin ce provincie?... sau macar exista?
Pe partea franceza nu pleci cu 6 luni de munca decat daca ai facultate pe meserie cautata acolo eventual master si sa stii bine franceza.

S-o luam incet...DA, ai nevoie de minim 6 luni de vechime ca sa fi acceptat ptr.Quebec.NU trebuie sa ai neaparat studii superioare ca sa poti pleca,NU trebuie sa ai neaparat facultate pe o meserie cautata acolo,este foarte bine daca ai ,indiscutabil, dar nu este vital;limba franceza e bine sa o sti cat mai bine PENTRU TINE!La interviu in schimb poti sa te descurci si cu o franceza mai slaba dar in acest caz trebuie sa ai "acoperire"studiile,cu alte cuvinte punctele "pierdute" la limba sa fie inlocuite de punctele castigate la studii. Bafta multa!

cipi604
14.10.2005, 21:01
Eu ies doar cu 4 puncte in plus in cazul in care am 1 an jumatate vechime , ruda acolo, plus ca la franceza am punctaj maxim la inteles si 9 puncte la vorbit.
daca bifezi de la categoria 8 pina la 12, se dau indiferent ca e 8 indiferent ca e 12 tot 10 puncte maxim
asa ca trebuie sa cam ai faculta DACA nu ai vechime.

ovex
16.10.2005, 00:08
Eu ies doar cu 4 puncte in plus in cazul in care am 1 an jumatate vechime , ruda acolo, plus ca la franceza am punctaj maxim la inteles si 9 puncte la vorbit.
.

Stii ce inseamna punctaj maxim la "inteles" si 9 puncte la vorbit?

Eu zic ca risti mult,dar evident eu nucunosc nivelul tau de pregatire.Dar daca nu ai studiat tabelul cu valoarea nivelului de competenta(o sa apara in curand sper pe acest forum),cu nivel 9 la vorbit esti la "Intermediare avance" si cu nivel 12(maxim) la inteles esti la "Superieur"-nivel pe care nu prea si-l trec nici cei care au studii in Franta,deci studii superioare in lb.franceza.Cu alte cuvinte consilierul de emigrare cu care vei da interviul va putea sa-ti vorbeasca in expresii atat de "nuantate" incat... .Dar asta e o alta dicutie.Oricum nivelul ti-l stabilesti tu evident,ce am scris eu a fost doar o parere si daca nu e prea mult, o recomandare.Succes.

cipi604
16.10.2005, 00:47
Pai ma gandisem sa pun 8/12 la inteles si 6/12 la vorbit. De la 8/12 in sus nu iei mai multe puncte si la 6/12 iei cu un punct mai putin cred... acum caut tabelul ala dar nu dau de el.

ovex
16.10.2005, 00:58
un pic de rabdare cu tabelul,vine in curand!