PDA

Arată versiune întreagă : Colorado springs, co

romania13
26.11.2012, 14:05
Buna ziua tuturor, sunt venita aici de citiva ani, si dorul de casa ma cam omoara. Devine din ce in ce mai greu...Ma gindesc ca poate , poate mai sunt romani pe aici sau prin Denver, ne putem intilnii, mai un pahar de vorba sau ceva activitati, am prieteni americani , dar nu inteleg ei ce aia sarma si mamaliga :). Am servici, casatorita, cu un copil de 8 ani. Nu vreau sa fac parte din nici o organizatie bisericeasca, deci sa ma iertati, nu imi doresc prietenii pe baza religioasa. Sunt foarte activa, genul sportiv, si gatesc la greu tot ce e traditional la noi, dar sunt singura din casa care apreciaza sarmalele si ciorba :) .
Ma simt izolata pe aici.
Hai sa ne adunam, sa petrecem, mi-e frica ca o s-o i-au razna si o sa ajung sa vorbesc stilcit cu accent american :P .

romi_in_florida
12.12.2012, 00:29
Daca ne inviti la sarmale, mai venim si noi cu gramada. Si mai si vorbim despre nimicuri.
Da, ai nevoie de citiva ani sa-ti dai seama ca stirile din romania nu mai conteaza in viata ta, si ca poti fi fericita si aici.
Fericirea ta o sa vina de la familia ta, daca va simtiti ca o familie, si va apreciati momentele impreuna, si cistigurile in viata.
Daca cumva vorbesti stilcit romaneste, dupa citiva ani aici, iti arata cit de buna memorie ai. Era una in romania care a plecat pentru un an in Germania, si a venit inapoi vorbind stilcit. Deci ea avea o memorie de un an sau doi. Fiecare cu ce poate, dar nu inseamna ca trebuie sa fi la fel.

Parerea mea este ca tot mai bine este aici, si am vazut destui romani care s-au intors inapoi ca nu erau apreciati aici destul. Si nu cred ca au gasit ceva mai bine in romania, poate numai pentru scurt timp. Totul e schimbat si acolo, spre mai rau.

Daca te convingi ca vrei sa lupti pentru o viata buna aici, vei gasi ca poti sa reusesti si sa fi mai fericita aici decit oriunde.
Daca nu te poti convinge, ai venit aici pe degeaba, ca nu avem ciini cu covrigi pe coada, si americanii nu apreciaza mamaliga.

rita76
19.12.2012, 12:44
Locuiesc in Northern Colorado, mai exact in Fort Collins, la 45' de Denver. Daca vrei, da-mi pe privat o adresa de mail sau profil FB, si ne putem intalni la o poveste.

Eu sunt din Cluj-Napoca.

valy2
31.01.2014, 02:51
Si eu cu logodnica mea ne vom muta in Fort Collins in curand ( Feb 2014 ) si speram sa dam de ceva romani prin zona.
Salutari

Monte_Cristo
11.07.2014, 18:20
Inteleg ce spui, eu sunt in Yampa pe langa Steamboat Springs, o comunitate de ranchers si nu cunosc romani.Am prieteni americani pe care ii iubesc si din fericire apreciaza si sarmalele si ciorba! Eu sunt noua pe forum, daca vrei putem vorbi si pe skype, macar ca suntem pe acelasi fus orar :))!

sorin
12.07.2014, 08:12
Eu nu prea inteleg de ce unii/unele deschid topice de genul acesta, scriu un mesaj, apoi dispar, desi altii raspund si poate ar vrea sa comunice si sa inchege o micuta comunitate romaneasca locala, mai ales in locuri mai izolate!!??

Monte_Cristo
13.07.2014, 17:10
O fi uitat parola!

sorin
13.07.2014, 20:23
Nope. Parola se poate reseta.

Elle Nedandre
02.01.2015, 22:00
Si eu locuiesc in Fort Collins si sunt din Cluj Napoca, mi-ar placea sa povestim.