PDA

Arată versiune întreagă : Intrebare....

dudacanadianul
13.10.2005, 16:23
Sunt de 6 luni Rezident Permanent in Canada,mai exact in provincia Quebec.Visul meu din totdeauna a fost sa ajung in Australia.Prima incercare de a emigra direct din Romania in Australia,nu a fost sigura 100%,deoarece puteam aplica numai ca rezident temporar,adica aceea perioada de 2 ani,si apoi sa aplic ptr. rezidenta definitiva.Am ales varianta cu Quebec,din 2 motive rapiditate (1an a durat procesul de emigrare) si siguranta (rezidenta permanenta).Atmosfera aici nu est echiar pe gustul meu.Eu sunt casatorit,dar nu avem copii.

Intrebare: Cum pot aplica acum mai usor pentru Australia?.avand in vedere ca totusi sunt cetatean roman ,rezident permanent in Canada.Mai am 2 ani si 1/2 pana la acordarea cetateniei.

Va multumesc anticipat.si astept raspunsurile dumneavoastra!

28.10.2005, 10:24
daca vrei raspuns contacteaza adresa http://www.emigrare.info/forum/viewforum.php?f=3&sid=417 (http://www.emigrare.info/forum/viewforum.php?f=3&sid=417eb025f0d8f2e60977a0703fe1 708b) eb025f0d8f2e60977a0703fe1708b

si mai intreaba acolo, ca pe aici nu se mai deranjeaza nimeni....

Ekklesia
03.11.2005, 00:41
Sunt de 6 luni Rezident Permanent in Canada,mai exact in provincia Quebec.Visul meu din totdeauna a fost sa ajung in Australia.Prima incercare de a emigra direct din Romania in Australia,nu a fost sigura 100%,deoarece puteam aplica numai ca rezident temporar,adica aceea perioada de 2 ani,si apoi sa aplic ptr. rezidenta definitiva.Am ales varianta cu Quebec,din 2 motive rapiditate (1an a durat procesul de emigrare) si siguranta (rezidenta permanenta).Atmosfera aici nu est echiar pe gustul meu.Eu sunt casatorit,dar nu avem copii.

Intrebare: Cum pot aplica acum mai usor pentru Australia?.avand in vedere ca totusi sunt cetatean roman ,rezident permanent in Canada.Mai am 2 ani si 1/2 pana la acordarea cetateniei.

Va multumesc anticipat.si astept raspunsurile dumneavoastra!
<DIV> </DIV>
<DIV></DIV>
<DIV>
<DIV>Ma numesc Gabi Pal, locuiesc la Melbourne.</DIV>
<DIV></DIV>
<DIV>Asa dupa cum cred ca stii exista 4 conditii de baza care trebuiesc indeplinite pentru a te califica sa aplici iar odata indeplinite trebuie sa acumulezi 120 de puncte pentru Skilled Independent Visa (136) saucel putin 70 si sa obtii sponsorizarea unui stat australian pentru STNI visa. Cele 4 conditii sunt dupa cum urmeaza:</DIV>
<DIV>1. Sa ai sub 45 de ani.</DIV>
<DIV>2. Sa nominalizezi o meserie care se regaseste pe SOL (Skill Ocupational List)si sa obtii o evaluare pozitiva a acesteia -evaluare facuta de catre o agentie din Australia.</DIV>
<DIV>3. Sa obtii minim 5 din 9 la examenul de limba engleza -IELTS.</DIV>
<DIV>4. Sa ai experienta recenta intr-o meserie de pe SOL -de preferat in meseria nominalizata, minim 12 luni din 18 daca nominalizezi o meserie de 60 de puncte sau minim 24 din 34 daca nominalizezi o meserie de 40 sau 50 puncte.</DIV></DIV>
<DIV></DIV>
<DIV>Pentru a-ti putea insa face o evaluare cat mai obiectiva a sanselor tale te rog sa-mi trimiti CV-ul tau cu date legate de istoria educationala si experienta in munca din ultimii ani.</DIV>
<DIV></DIV>
<DIV>Toate cele bune,</DIV>
<DIV>Gabi Pal</DIV>
<DIV></DIV>
<DIV>GMPal@yahoo.com</DIV>