PDA

Arată versiune întreagă : Salutare ,o mica problema

katanyb
15.11.2012, 12:57
Sunt in Germania de aproximativ 1 an ! Inca nu am invatat limba , cunosc doar esentialul ! Problema mea e in felul urmator ! Am o masina inmatriculata in Germania , e pe numele meu ,am asigurare la HUK-COBURG ! Am plecat cu masina in Italia iar la intoarcere mi s-a stricat motorul , blocul motor crapat si 1 piston rupt ! De la asigurare am 2 carti de vizita in care imi dau 2 numere de tel. unul pentru Germania si unul pentru restul Europei , la care pot suna in caz de probleme ! Am auzit ca firma de asigurari asigura transport gratis in caz de probleme ! Stie cineva ce e de facut ? Ce variante am ?

elliane
16.11.2012, 01:24
Sigur ca trebuie sa suni la nr pentru Eu..
Depinde dece scrie in contractul tau cu asiguratorul...Poti folosi Google traducator ca sa intelegi ceva din ceea ce ai semnat deja..
Dupa ploaie,umbrela nu prea foloseste dar sfatuiesc pe toata lumea sa stipuleze un contract cu ADAC (PLUS) care asigura transportul masinii in caz de defectiune,din toata Europa plus masina sa te intorci in tara.
Costul nu este excesiv si te scuteste de multe neplaceri.(cca 99 euro/an)

katanyb
20.11.2012, 16:36
Da multumesc , am citit si pe site-ul lor ! Zice asa : nr de tel pt accident in Germania si nr de telefon pentru defectiuni (panne) si accident in UE ! Am sa sun la ei , nu am facut-o pana acum fiindca am o oarecare jena !