PDA

Arată versiune întreagă : Cursurile de cosmetica sunt recunoscute in italia?

Andreea Prisacariu
21.10.2012, 05:15
Buna ziua. As vrea sa stiu daca cursurile de cosmetica facute in romania sunt recunoscute in italia si daca ma pot angaja in domeniu.Mentionez ca durata lor este de 9 luni.Diploma este recunoscuta de Ministerul Muncii.Stiu ca in italia se urmeaza scoli speciale pentru cosmetica care dureaza 2-3 ani, dar la noi in tara inca nu exista asa ceva.Daca stie cineva va rog sa-mi lasati un raspuns.O zi frumoasa.

celisa1
21.10.2012, 09:55
din pacate nu sunt recunoscute.in Italia se face o scoala de estetiste de 2 ani,dupa care poti lucra ca esteticiana;eventual se face si al treilea an , doar daca vrei sa-ti deschizi un centru de frumusete.materiile sunt total diverse de ce ai facut tu ca cosmetician in ro.in it inveti despre unghii,tratamente corp,depilatii,masaje linfo si relaxant.se dau 2 examene,unul dupa anul 2,altul dupa anul 3.scoala costa in jur de 2000 pe an.mai exista o cale,dar depinde de varsta ta.daca ai pana in 29 de ani,poti gasi de munca ca estetista apprendista.si pt asta nu-i nevoie de scoala,pt ca se considera ca lucrand inveti,dar vei da oricum un examen dupa cativa ani de munca.succes!