PDA

Arată versiune întreagă : Viza Canada din Italia

Jackal
17.10.2012, 14:49
Sunt nou in forum si cum nu stiam unde sa ma adresez m-am gandit sa scriu aici.
Locuiesc in Italia de 12 ani si rezident permanent de 10 ani...
Vara viitoare as dori sa fac o vacanza in Canada, mai precis in Ontario...
Ceeace as vrea sa stiu daca pot sa cer viza aici in Italia sau trebuie sa neaparat in Romania ( chiar daca sincer nu as vedea sensul vazand ca sunt rezident in Ita).., in cazul ca se cere aici, si presupun ca se cere la Roma, se poate face cerinta si prin posta?? ...( locuiesc in Torino) ar deveni o problema deplasarea pina la Roma..

Din pacate nu gasesc nici un numar de telefon de la ambasada (Roma) sa cer informatii

Va Multumesc

sorin
17.10.2012, 19:06
Din pacate nu gasesc nici un numar de telefon de la ambasada (Roma) sa cer informatii
Ambasada Canadei din Roma nu accepta cerere de informatii prin telefon. Iata mesajul de pe websiteul lor:
"In order to best use our resources, we do not accept enquiries in person or by phone. If your enquiry is urgent due to factors outside of your control, send an e-mail clearly indicating the reason for the urgency, followed by “URGENT”.

Pentru a-i contacta online, foloseste acest link:
https://dmp-portal.cic.gc.ca/cicemail/intro-eng.aspx?mission=rome

apoi click pe "continue" si pe urmatoarea pagina "I agree", completeaza codul pe care-l vezi pe pagina, apoi click "Submit" si completeaza formularul online.

Bafta!

Jackal
18.10.2012, 13:58
Mersi mult

fifi
18.10.2012, 18:17
numărul de telefon şi adresa de e-mail de la Roma pentru viza de turist: http://www.canadainternational.gc.ca/italy-italie/offices-bureaux/contact_visa_contactez.aspx?lang=ita&view=d

după părerea mea ar trebui să poţi aplica din Italia dar mai bine sună-i sau trimite-le un e-mail ca să fii sigur că nu-ţi pierzi banii pentru viză, adică CAD $75.
şi nu trebuie neapărat să mergi la Roma, probabil poţi trimite aplicaţia şi toate actele prin poştă, dar, la fel, ca să fii sigur întreabă şi de asta.
baftă!