PDA

Arată versiune întreagă : ....Spatiul aerian american

Elena_The_Great
12.10.2005, 13:21
Orice copil nascut in SUA, este automat cetatean american indiferent daca parintii sunt sau nu cetateni americani.

Dar daca bebelu se naste in spatiul aerian american , intr-un avion care vine din afara SUA , iar parintii sunt , spre exemplu romani .

Intrebare : e copilul cetatean american?DA sau NU

angela
12.10.2005, 13:28
Cum sa se nasca bebele in avion atata timp cat nici o companie aeriana
nu permite femeilor gravide care au mai mult de 6 1/2 luni sa zboare ???

Vlad
12.10.2005, 13:32
.....poate se plimba cu un avion particular

angela
12.10.2005, 13:36
Daca isi permit parintii avion particular atunci nu au nevoie de nici o alta cetateniesmileys/smiley2.gif pentru odrasla lor

Elena_The_Great
12.10.2005, 13:40
Copil prematursmileys/smiley4.gif

angela
12.10.2005, 13:44
ete fleoscsmileys/smiley36.gif

Elena_The_Great
12.10.2005, 13:51
Chiar nu am auzit ca nu se da voie femeilor insarcinate sa calatoreasca cu avionul .....

Dar daca s-ar intampla, ipotetic vorbind , copilul ar fi american sau nu?

angela
12.10.2005, 14:04
Nu li se mai da voie sa se cocoate in avion de la o anumita
perioada a sarcinii. Chiar nu stiu daca bebele e american sau nu, dar
nu credsmileys/smiley2.gif

Elena_The_Great
12.10.2005, 14:29
Eu zic ca este , intrucat spatiul aerian SUA apartine de SUA , ca si land-ul.

sorin
12.10.2005, 14:56
Daca din intamplare s-ar ajunge la o asa situatie (foarte putin probabila de altfel), nu cred ca un copil nascut intr-un avion care este in spatiul american ar primi cetatenia, pentru ca practicparintii nu au intratinca intrat in Statele Unite pana nu trec de controlul celor de la emigrare de la aeroport, deci nu au nici o dovada ca acel copil s-a nascut in SUA. Se poate foarte bine interpreta ca s-a nascut inainte de a ajunge in SUA.

Imaginati-va si faptul ca un avion poate fi doar in tranzit, fara ca macar mama copilului sa aiba viza de intrare in State.

12.10.2005, 15:02
Nu stiu raspunsul dar imi aminteste de o poveste (inventata sau nu, nu
stiu) auzita de mine in Romania. In perioada interbelica unele doamne
cu bani se duceau sa nasca pe un vas britanic daca gaseau vreunul
ancorat in largul Constantei pentru ca era considerat teritoriu
britanic. Astfel bebelusul putea deveni si british subject.

Asta ca sa va trag si mai in ceata, in spatiul maritim smileys/smiley1.gif

sorin
12.10.2005, 15:07
Imagineaza-ti ca zbori cu un avion american care zboara din Bucuresti la Chicago cu escala in Paris. Tu nu ai viza de America, dar ai zburat doar de la Bucuresti la Paris. Este acel avion teritoriu american? Daca da, cum de te-au lasat sa intri pe un teritoriu american fara viza? smileys/smiley2.gif

12.10.2005, 21:25
dupa cunostintele meleorice copil nascut in avion are cetatenie internationala sau are de ales o cetatenie...am vorbit cu persoana care a fost nascut asa si origine mexicana, au ales parintiicetatenie americana (probabil erau si pe teritoriu). si deci subiectul e incheiat sa nastem cu totii pe pamant ca e mai bine.

12.10.2005, 22:59
In UE se naste un copil si parintii sint Ro.cu stabilire copilul
automat este Ro. daca pina la virsta de 14 ani avusese stabilire
are dreptul la cetatenia respectiva.Orice copil nascut are o mama daca
mama e turista si naste pe teritoriul EU copilul e Ro.atit ca sa nascut
in orasul de expl.Roma si cind are virsta de14 ani nu are dovada
de stabilire pe acesti 14ani nu are nici un drept la cetatenie.

Daca unul dintre parinti este cetatean
EU.si cealalta Ro. copilul are ambele cetateniile pina la virsta
de 14 ani pe urma are dreptul sa aleaga pe care or vrea.Daca in timp de
5 ani parintele Ro.primeste cetatenia copilul este automat cet.EU(din
europa uniua de expl.italian ect.)
Nu asi crede ca in SUA
ar fi asa de usor o asemenea problema. Te nasti din zbor si esti
American masi naste si eu din nou daca asi putea cu preferinta astasmileys/smiley36.gif

luckylord
21.03.2006, 00:40
si in ceea ce priveste faptul ca nu te lasa in avion dupa 6 luni sau mai stiu eu cat nu este adevarat.sotia mea a plecat pe la 7 luni si ceva(ei bine,nimeni nu a intrebat-o in ce luna este).ce-i drept si eu am avut emotii sa nu cumva sa nu o fi lasat in avion,dar....loterie

angela
21.03.2006, 05:38
Anumite companii aeriene interzic cu desavarsire acest fapt, altele probabil vor sa vanda biletele si in cazul in care se intampla ceva probabil or sa zica ca femeia respectiva parea insarcinata in doar 4-5 luni probabilsmileys/smiley2.gif

garfield
21.03.2006, 13:22
Source: http://foia.state.gov/masterdocs/07fam/07m1110.pdf

7 FAM 1116.1-2 In U.S. Waters

(TL:CON-64; 11-30-95)

a. Persons born on ships located within U.S. internal waters are considered to have been born in the United States. Such persons will acquire U.S. citizenship at birth if they are subject to the jurisdiction of the United States [see section 7 FAM 1116.2-1 ]. Internal waters include the ports, harbors, bays and other enclosed areas of the sea along the U.S. coast.

b. Prior FAM guidance advised that persons born within the 3-mile limit of the U.S. territorial sea were born "within the United States" and could be documented as U.S. citizens if they were also born subject to U.S. jurisdiction. Analysis of this issue undertaken in 1994-1995 revealed, however, that there is a substantial legal question whether persons born outside the internal waters of the United States but within the territorial sea are in fact born "within the United States" for purposes of the 14th Amendment and the INA. Cases involving persons born outside the internal waters but within the U.S. territorial sea should, therefore, be submitted to the Department (CA/OCS) for adjudication.

7 FAM 1116.1-3 Airspace

a. Airspace above the land territory and internal waters is held to be part of the United States (Art. 1(1), 1958 Geneva Convention on the Territorial Sea and the Contiguous Zone, 15 U.S.T. 1606, TIAS 5639). Gordon and Rosenfeld, in Immigration Law and Procedure, Volume 3, Nationality (New York: Matthew Bender, 1986), commenting on the applicability of the 14th Amendment to vessels and planes, states: ..The rules applicable to vessels obviously apply equally to airplanes. Thus a child born on a plane in the United States, or flying over its territory, would acquire United States citizenship at birth. b. Cases of persons born on planes in airspace outside the U.S. coastal borders but within the U.S. territorial sea should be submitted to the Department (CA/OCS) for adjudication.

This is a very strange, and troublingquestion; what if the baby is born over the ocean?Anyway, from what Elena_The_Great writes, it appears that she is talking about inducing a premature birth. If that is the case, it would be extremely dangerous, and without a neonatal intensive care facility, the baby would probablynot live to acquire any citizenship.

Even if the premature birth is unplanned, all premature births pose serious health issues to both, the mother and the baby. Once again, I would be more concerned with survival, then citizenship. The primary concern of a parent should be the health of their baby, not their citizenship!!!

GNChicago
21.03.2006, 16:23
Dar daca nava este de provenienta straina, alta decit cea americana, am impresia ca acel copilas va trebui sa aleaga intre cetatenia de unde este nava sub pavilionul tarii respective si cea americana....

Am impresia ca am deschis un fel de Harvard University on line....

garfield
22.03.2006, 04:33
GNChicago, I don't think it matters what country the plane belongs to.

7 FAM 1116.1-4 Not Included in the Meaning of "In the United States"

a. A U.S.-registered or documented ship on the high seas or in the exclusive economic zone is not considered to be part of the United States. A child born on such a vessel does not acquire U.S. citizenship by reason of the place of birth (Lam Mow v. Nagle, 24 F.2d 316 (9th Cir., 1928)).

b. A U.S.-registered aircraft outside U.S. airspace is not considered to be part of U.S. territory. A child born on such an aircraft outside U.S. airspace does not acquire U.S. citizenship by reason of the place of birth.

c. Despite widespread popular belief, U.S. military installations abroad and U.S. diplomatic or consular facilities are not part of the United States within the meaning of the 14th Amendment. A child born on the premises of such a facility is not subject to the jurisdiction of the United States and does not acquire U.S. citizenship by reason of birth.

garfield
22.03.2006, 04:36
Am impresia ca am deschis un fel de Harvard University on line....

Tuition is due at the end of the semester smileys/smiley36.gif

23.03.2006, 08:36
Elena, eu zic asa: indiferent unde se naste copilul sa le spui ca de fapt a fost conceput deasupra spatiului aerian americansmileys/smiley36.gif

La noi asa cred Republicanii, copilul este copil cu toate drepturile din momentul in care este conceputsmileys/smiley2.gif

garfield
23.03.2006, 09:43
Asta e valabil doar pentru cei care apartin la Mile High Club?

Cum e cucei conceputi in lift la Macy's? smileys/smiley36.gif