PDA

Arată versiune întreagă : Chirii informatii

Stefi
20.09.2012, 16:06
Buna seara tuturor,

am o intrebare cat se poate de naiva, dar totusi ramane o intrebare pentru mine, dat fiind ca nu traiesc aici de multa vreme. E prima data cand ma bat de problema de a ma muta in chirie (cand am venit aici aveam mai multe avantaje si a fost usor), dar acum am facut greseala de a ma muta fix cand incep studentii univ., 1 octombrie. Iar nedumeririle mele vin asa (din pacate nu stiu germana la nivel macar mediu ca sa intreb lumea direct):
1. cum de se ocupa chiria fix in ziua in care apare anuntul pe site-urile specifice pentru chirii.
2. la fel despre chiriile care apar in ziar, la 1 zi dupa ce apare ziarul 90% sunt luate.
3. stiu ca am un dezavantaj ca nu sunt nemtoaica, insa ce ar putea fi un avantaj in cazul meu? Lucrez, si asta ma gandeam ca va fi o dovada ca pot plati chiria.

Dupa toate formularele pe care le-am semnat pana acum (catre Hausverwaltung) n-am fost acceptata nicaieri. Am fost la unele chirii unde s-au prezentat >20 de studenti. Am vreo sansa? Intreb in speranta ca voi afla daca nu cumva mai sunt anumite "subtilitati" pe care eu nu le sesizez.

O seara placuta,
Stef

elliane
22.09.2012, 02:08
Nu stiu unde te afli.Probabil intr-un oras mare unde cererea este mai mare decat oferta.In general pe nemti nu-i intereseaza ca esti romanca,criteriile sunt altele.Cate persoane vor locui in apartament si mai ales(incredibil) cati copii.
Am stat si eu vreo trei luni cu ochii pe Imobilscout24 pana am gasit ceva decent si acceptabil ca pret,dar...numai cu agentie ceea ce inseamna o cheltuiala in plus.
Am incercat si cu mari consortii de inchirieri si am primit chiar oferte bune dar si aici un dar,in general au locuinte foarte mici,fara balcoane.
Iti doresc succes si rabdare.