PDA

Arată versiune întreagă : un mic ajutor va rog!

rachella
27.08.2012, 05:17
Abia am descoperit forumu si as avea nevoie de ajutoru vostru...Am dubla cetatenie ciprioata/romana, sunt casatorita de 11 ani si am 2 copii , o fata de 9 ani si un baietel de 8 luni.Ne gandim sa emigram in australia Sydney.Meresia mea e de contabila sotu e self-employed , stiu ca cirpu e in commonwelth dar nu stiu de ce ar beneficia.Am tot cautat dar nu am gasit nimic.Poate ma ajutati voi pana ajung eu la ambasada australiei sa ma interesez mai bine.

danref
27.08.2012, 05:42
Sigur ca nu ai gasit nimic pt ca Cipru si cetatenii ei nu beneficiaza de nimic in plus sau in minus in ceea ce priveste emigrarea.Celor ce doresc sa se stabileasca definitiv in Australia li se cere sa parcurga un proces foarte complex de selectie ce nu tine seama in nici un caz de cetatenia aplicantului,fie el american,canadian,neamt ,turc etc cu exceptia neo-zeelandezilor ce se bucura de un privilegiu aparte.
Primul pas este studierea cu foarte mare atentie a site-ului oficial ,urmati cu mare atentie toti pasii care sunt descrisi acolo.
Ambasada este inutil sa o contactati la stagiul in care va aflati acum.Totul este pe net.
Mult succes!

rachella
27.08.2012, 05:47
ok aplicatiile toate le fac pe net? sau cum? aplic direct pe situl lor ????cu meseria mea am sanse sa-mi gasesc de munca??? am vazut ca e in SOL 221111

danref
27.08.2012, 06:42
Nu trebuie sa te preocupe gasitul de munca acum ,in stagiul zero la care sunteti.Acum trebuie sa va concentrati la site-ul oficial.Multe schimbari s-au facut incepand cu 1 iulie.Aplicatiile se faceau de regula pe net insa cum am zis trebuie sa verificati noutatile.
Am inteles ca acum trebuie sa depui online o scrisoare de intentie(de a emigra) si in functie de raspunsul primit ve-ti purcede sau nu pt aplicatia propriu-zisa.Despre contabili s-a vorbit zeci de pagini pe forum insa nu pe acesta ci pe emigrareinfo.
Multa bafta!

Lukas
27.08.2012, 07:08
Tot respectul pentru tine Danref...mai rar oameni in ziua de azi sa-si ajute semenii cum ajuti tu...Respectul meu..

rachella
27.08.2012, 11:01
Merici mult Danref...incerc sa adun cat mai multe informatii inainte sa ma arunc cu capu inainte si sa aplic aiurea sau sa fac greseli...nu ma preocupa acum gasirea unui loc de munca, intrebam ca sa stiu cat e de cautata profesia mea, sa stiu ma inscriu mai departe sa fac Audit sau raman la diplomele care le am.Pana luam viza va dura asa ca daca tot dureaza sa stiu ce cursuri sa mai fac aici sa-mi fie mai usor cand voi ajunge acolo.Asa ca orice informatie e bine primita.

elliane
28.08.2012, 01:38
.Pana luam viza va dura asa ca daca tot dureaza sa stiu ce cursuri sa mai fac aici sa-mi fie mai usor cand voi ajunge acolo.Asa ca orice informatie e bine primita.Rachella,ma amestec si eu ca "Stan patitu".Eu m-am "miscat" doar 500 de km si toate atestatele mele recunoscute automat de statul german nu valoreaza mare branza..De cate ori iasa un curs,trebuie sa-l fac,desi il am deja la dosar.Eu zic sa nu pierzi timp pretios(si bani) ca sa le mai faci odata..
Sfatul pe care-mi permit sa ti-l dau este sa te concentrezi asupra termenilor specifici profesiei in limba engleza.
Bafta!

danref
28.08.2012, 05:17
Merici mult Danref...incerc sa adun cat mai multe informatii inainte sa ma arunc cu capu inainte si sa aplic aiurea sau sa fac greseli...nu ma preocupa acum gasirea unui loc de munca, intrebam ca sa stiu cat e de cautata profesia mea, sa stiu ma inscriu mai departe sa fac Audit sau raman la diplomele care le am.Pana luam viza va dura asa ca daca tot dureaza sa stiu ce cursuri sa mai fac aici sa-mi fie mai usor cand voi ajunge acolo.Asa ca orice informatie e bine primita.
Pt putin.
Este bine ca sa-ti clarifici de la inceput ,avand in vedere o eventuala emigrare in Au, daca doresti sau ai ca scop suprem sa traiesti pt un job (tel de cariera) sau sa accepti si un alt job ca sa traiesti (trecerea la un alt life-style).Daca ai ales prima varianta s-ar putea ca Australia sa te dezamageasca .Trebuie sa te pui in situatia daca nu vei gasi ca si contabil din prima,te vei putea impaca cu gandul chiar si provizoriu de a practica alt job care sa-ti aduca un venit minim ?Daca crezi ca esti o persoana luptatoare,flexibila si aerisita urmeaza-ti visul australian si nu ve-i regreta.
Mult succes!
PS.Aici pe forum nu o sa poata nimeni niciodata sa-ti prezica cat de repede succes ve-i avea gasind un job .Faptul ca o meserie are cautare mare pe piata nu te incalzeste cu nimic atat timp cat tu nu poti aplica concret.Ce nu trebuie sa uiti este ca Australia are o economie foarte dezvoltata ca are salariile cele mai mari din lume unde toate joburile posibile si imposibile au cotatia lor de piata.Si un alt lucru important ,competitia este f acerba pt orice locsor de munca unde de regula cel mai bun dintre cei buni va fi cel privilegiat.