PDA

Arată versiune întreagă : Buna ziua!

Cruella
20.08.2012, 06:58
M-ar interesa niste informatii despre viata in California, mai precis Los Angeles pentru ca as dori sa ma mut cu familia in viitorul apropiat acolo. Cel mai mult ma intereseaza locuintele si in ce circumstante se pot inchiria, in zonele Beverly Hills, Hollywood, Santa Monica. M-am documentat putin despre "viata americana" dar nu sunt foarte sigura de ospitalitatea cetatenilor. As vrea sa imi impartasiti din impresii, despre acomodarea voastra acolo si daca ati avut "probleme" cu limba la inceput. Intai am dori sa mergem pe post de turisti o vara acolo pentru a ne decide serios in privinta viitorului... asa ca astept raspunsuri!

P.S: daca ati pune si niste poze cu zona in care locuiti ar fii perfect :v:

romi_in_florida
25.10.2012, 23:18
Cruella,

Viata in Beverly Hills, Hollywood, Santa Monica este foarte scumpa. Sint foarte putine apartamente, si inainte chiria era controlata de guvernul local. Deci cei care locuiau acolo, nu vroiau sa se mute, ca aveau cresterile de chirii foarte mici, si nu mai gaseau alt apartament. Este foarte frumos, si foarte scump, si foarte aglomerat. Daca iti permiti sa cheltuiesti, duci o viata foarte frumoasa. Altfel e o viata de sobolani, cu toti mexicanii si cei din asia, incercind sa traiasca in toate garajele, si camerele mici. Atita timp cit stai linga ocean, ai aier curat. La dealurile de acolo, sint zone unde arde totul din cind in cind, ca bate vintul cald din desert (Se numeste vintul Santa Ana). Este foarte uscat si cald in timpul verii, si ploaie putin iarna.
Altfel este foarte placut sa te plimbi pe faleza la Santa Monica, si sa mergi la plaja. Apa din oceanul Pacific e mai rece, si valurile sint mai mari ca si de pe partea de est SUA (oceanul Atlantic).
Transportarea cu autobuze este foarte buna in toata zona Los Angeles. Cu masina este foarte aglomerat si se conduce foarte rapid, dar destul de politicos. Ruta I-5 este una din cele mai aglomerate din tara.
Momentan, cred ca sint foarte multi someri pe acolo, si cumparatori de case care au dat faliment.

Fericire si viata buna.
Romi

Andu
25.08.2013, 14:05
Inchiriere condo Las Vegas, in gated community 864 sqf ,piscina interioara,1 bd,1 bath..Se afla in Terrasini at Aliante.Astept e mail ptr cei interesati sau post pe forum.Toate cele bune.