PDA

Arată versiune întreagă : Am ajutat cu job si locuinta; nie wieder!

alromero
11.08.2012, 17:32
Dragi romani,
Cu vreo doi ani in urma am dat un anunt; catam un muncitor ptr. un job in gastronomie; in paralel ofeream si un minijob ca Hausmeister.
Gastronomie 7,50€ /ora dupa un an 8€/ora ; Hausmeister 250€ Luna.
Am oferit si o locuintza de 3 camere la 550€ in mijlocul orasului. Prima luna a locuit gratis, apartamentul l-a renovat el, eu am platit materialele. M-am ocupat exclusiv de actele sale de munca ( l-am dus peste tot sa-si faca acte,
la inceput Arbeitsamt nu a fost de acord, am facut recurs si pina la urma am reusit). Ca sa nu inceapa de la zero am cumparat si o Bucatarie pe banii mei, inclusiv masina de spalat rufe, de spalat vase, Mikrowelle, Aragas cu cuptor, Frigider de 2 metri, Masa cu scaune etc. (la mana a doua dar calitatea f buna). In plus l-am ajutat cu masina mea sa-si mobileze casa(Remorca inchiriata etc). Ok, pentru o perioada de citeva luni a mers destul de bine dupa aceea "a lasat-o mai moale" adica facea mai mult act de prezentza; Dupa aproape un an a trebuit sa renovez o Baie la un chirias; l-am intrebat daca poate sa faca; mi-a zis ca da. Insa atunci cind a trebuit sa se apuce de treaba (ptr. asta am avut Termin) mi-am dat seama ca nu lucra mai mult de 3-4 ore pe zi; a trebuit sa vin eu cu sotia si fiul meu, mai ales ca tot ce a fost vechi( Baia, Toaleta, Faiantza, Chiuveta etc) trebuiau duse afara (de la etajul 4). Deci numai noi am carat toate lucrurile pe scari(el neavind timp: o data trebuia sa-si ia copilul de la gradinitza, o data a trebuit sa manince si de mai multe ori era prea obosit). In fine, am terminat treaba, l-am intrebat cit vrea, l-am platit fara sa zic nimic.(stiind ca o a doua oara nu va exista). La munca m-a anuntat cam dupa anul nou ca si-a gasit de munca in alta parte si ca intr-o saptamina doua incepe acolo; Pe de-o parte m-am bucurat atunci ptr. el (gastronomie nu este ptr. oricine) pe de alta parte mi-am dat seama ca omul nu era de incredere(putea f. bine sa ma anuntze dinainte ca-si cauta loc de munca, si eu la rindul meu cautam un inlocuitor), dupa ce cu vreo 3 luni inainte s-a dat bolnav vreo doua saptamini (deviatzie de sept pe care a si operat). Cu alte cuvinte mi-a dat cu tifla cum s-ar spune. Ok. am zis, mergem inainte. La casa, dupa ce a mai taraganat de vreo doua ori ceea ce trebuia sa faca, i-am spus ca nu mai am nevoie de el ca Hausmeister... Din clipa aceea s-a dezlantzuit iadul! Nevasta sa m-a facut in toate chipurile posibile (ei avind vreo 30-35 de ani noi spre 45). In viatza mea nu am mai vazut o asemenea lipsa de respect. Vorbea la persoana a treia dar " ma duc la biserica si pun acatiste, sa va arda focul etc..) Ba ca-mi umfla mie buzunarele cu banii de chirie( in romania se sta pe gratis?!) Ba ca platesc un salariu de mizerie(eu l-am platit cu 8€/ora necalificat, in timp ce la alte restaurante 6-7€ se platea)Ba ca chiria este prea scumpa(un apartament de 3 camere in oras pozitie centrala incepe cam de la 600-650€, ei plateau 550€, in plus fratele sau cu sotzia lui au locuit vreo 7-8 luni tot acolo si nu au platit nimic; am zis ca lasa ca nu ne da pe noi banii afara din casa). In sfarsit a sosit si ziua cind ne-au sunat sa ne spuna ca si-au gasit o alta locuintza ( in nici-un caz la fel de ieftina). Ok am zis, fiecare cu drumul lui; nu m-am gandit insa ca in ziua de predare a locuintei ma va injura si pe mine si pe sotia mea, in plus daca era dupa el trebuia sa ne si batem, Injuraturi de maidanez a si amenintat-o pe sotie ca-i da numai pumni, m-a si scuipat si ar fi dat si cu pumnul in mine da cred ca pe undeva si-a amintit ca nu mai este in romania si s-a abtinut... in plus infunda si puscaria si amenda care o lua il calma de tot.
Dragi romani, concluzia: Nebun sa fiu sa mai angajez romani, prost sa fiu ( el m-a facut de altfel tocmai de aceea prost) sa mai ajut vreodata romani.
Inainte sa veniti in germania trebuie sa stiti ca nimic nu este gratis, curentul si gazul se plateste ( si nu sint banii proprietarului), la fel costuri adiacente ( Gunoi, curatenie, asigurare, etc.) Cautiunea ptr. locuinta nu este un moft (nici asta nu i-am cerut atunci, de aceea m-a facut si prost, nu-i asa?!)
Ptr. cei din gastronomie; se plateste mai putzin ptr ca mancarea si bautura sint mai intotdeauna inklusive, iar munca este totusi necalificata;
in plus nu cred ca se stapineste limba germana la perfectie, iar de lucrat efectiv sint doar 3-4 ore pe zi, in rest pregatiri...)
Si daca ceva cuiva nu-i convine, ptr. asta ti-a dat Dumnezeu gura: sa vorbesti si creier sa gandesti; tu spui ceea ce tu crezi ca ar trebui sa ti se ofere, angajatorul ceea ce poate el sa ofere si daca esti de acord lucrezi daca nu , nu. Nu bati cu pumnu-n masa, nu invoci pe Dumnezeu!
Nu-ti mai place, incerci sa clarifici situatia,(te interesezi in mai multe parti), spui dinainte angajatorului, lasi un loc de buna ziua, nu te costa nimic. Si inca ceva f. important: daca te-ai angajat sa faci ceva la timp atunci tine-te de cuvint si nu fii roman!
p.s. daca cineva crede ca ceva ceea ce am scris aici este neadevarat, la aproape orice am dovezi(scrise si nescrise).
Experienta aceasta ne-a lecuit pe toata viata sa mai ajutam.
toate cele bune...

FidelKatzo
12.08.2012, 00:58
esti de invidiat,ai scapat foarte ieftin..!

tonita
12.08.2012, 04:50
... daca te-ai angajat sa faci ceva la timp atunci tine-te de cuvint si....

Ein Mann, ein Wort!

Ar fi interesant totusi sa auzim si ce spune românul tau cu guritza lui. Probabil ca o cu totul alta poveste, impregnata de o cu totul alta mentaliate.
Ajutorul pe care l-ai oferit nu a fost cu totul dezinteresat, a fost un contract, draga alromero. Nu te poti astepta si la recunostinta pentru un "Gescheft" cu mâna de lucru ieftina... în ori ce caz daca românul tau e destept, a învatat si el cu ocazia asta ca nimic nu e pe gratis...

...tine-te de cuvint si nu fi român

Îmi pare rau pentru tine, te cred ca te simti înselat si umilit, dar din pacate n-ai cunoscut vorba româneasca care zice ca "Nu se poate si cu sula în c** si cu sufletul în rai."

ildiko bedoui
13.08.2012, 08:57
Stimate domnule.Va inteleg si aveti perfecta dreptate,si stiu ca ceea ce ati scris aici este adevarat.Sincer imi pare rau pentru tot ce v-i s-a intimplat.Un singur lucru nu inteleg.De ce credeti ca toti romanii sunt la fel-intre toate popoarele sunt oameni buni si rai.De ce trebuie sa sufere altii pentru unul care nu este demn sa fie numit OM.
Cu stima Ildiko Bedoui din Satu Mare -romania(cetatean roman,nationalitate maghiara).din pacate traiesc si eu in romania,sper ca nu mult timp.

Melina
13.08.2012, 10:36
Dragi romani,

Pe viitor cel mai bine ar fi sa ceri niste referinte inainte de a angaja pe cineva. Parerea mea este ca sunt foarte putini oameni harnici si de calitate care ar lucra pe o suma mica de bani si s-ar multumii cu asta pe termen lung, de aici plecand nici peretentiile nu pot fi prea mari. Dar acolo in Germania ai pe cine angaja cu banii astia ? Treaba merge in felul urmator , daca el este nemultumit nu iti mai face treaba ca lumea (Ausnahmefall Er hat Angst vor irgend etwas, oder hat keine andere Wahl).Din cate ai povestit tu trebuia sa iti dai seama de mult ca este cazul sa te uiti dupa un inlocuitor, nu stiu daca scapai nescuipat si neinjurat dar scapai de durerea de cap.

De ce trebuie sa sufere altii pentru unul care nu este demn sa fie numit OM.

Fiindca odata ce te-ai ars numai vrei sa o patesti inca odata ,din pacate orice experienta trista lasa urme si ti se intipareste in cap. Probabil ca domul de mai sus are avea sanse sa intalneasca si un roman "demn" de Hausmeister dar am impresia ca riscul de a fi scuipat inca odata este cam mare.

elliane
13.08.2012, 10:38
Muncesc intr-un colectiv mixt.Multe natii si in Germania asta...
La inceput mi-a fost greu..m-au angajat fara probleme chiar daca abia "buchiseam" ceva in germana.
In fine,toti nemtii si polonezele ce lucrau cu mine ma intelegeau si ma ajutau la greu.
Singurii cu care aveam probleme erau chiar romanasii mei:thatsit:.
Este trist dar adevarat.
Ca sa ma pronunt in cazul expus mai sus ar trebui sa ascultam si cealalta "parte".

Melina
13.08.2012, 11:08
In fine,toti nemtii si polonezele ce lucrau cu mine ma intelegeau si ma ajutau la greu.
Singurii cu care aveam probleme erau chiar romanasii mei:thatsit:.
Este trist dar adevarat.

Te-au luat pe nepregatite?

P.s. Sincera sa fiu imi pare rau ca dupa atatia ani prin strainatate mai putem sa punem bot. In alta ordine de idei te inteleg cum este cu singuratatea.O prietena din NYC imi spuea " ajungi sa te agati de toate radacinile uscate".

zaas
29.08.2012, 12:56
Perfect adevarat ce spui dar tu ai dat prea multa incredere in persoana respectiva dau un exemplu Turcii di Germania testeaza omul pana in varful unghilor pana capata incredere in om dar si capata incredere n-ai treaba . Un tatar din Constanta

elliane
30.08.2012, 00:50
Te-au luat pe nepregatite?

P.s. Sincera sa fiu imi pare rau ca dupa atatia ani prin strainatate mai putem sa punem bot. In alta ordine de idei te inteleg cum este cu singuratatea.O prietena din NYC imi spuea " ajungi sa te agati de toate radacinile uscate".Nu m-au luat deloc prin surprindere si n-am" pus botul la nimic"...Singura persoana de care m-am agatat este sora-mea.
In colectivul de munca ma inteleg bine cu toti dar rezervat..Aici nu prea se sta la cafea in timpul serviciului.