PDA

Arată versiune întreagă : Freizugigkeitbescheinigung

viorel1977
31.07.2012, 15:09
Salutare tuturor. Am durere de cap referitor la obtinerea Freizugigkeitbescheinigung. Explic: Sunt in Germania din ianuarie 2012.Am deschis Gewerbe in Industriemontage. Din cauza ca nu mam putut asigura medical pina in iulie,cind totusi am reusit sa ma asigur la DAK , nu am fost la Auslanderbehorde sa depun actele pentru acel Freizugigkeitbescheinigung. Am sunat acum o saptamana si am facut termin pe data de 6 august. Miau spus ca nu e nici o problema ca nu am venit pana acum la ei,doar sa aduc toate actele necesare si o poza.
Problema mea este urmatoarea : Lucrez ca selbsstandig doar la un sef,care la randul sau tot e selbsstandig. Voi avea probleme la primirea Frezugigkeitbescheinigung din acest motiv??? Pot arata toate Reschnung-urile din februarie pana acum ,toate Auftrag-urile, dar mie frica ca voi avea probleme din simplul motiv ca lucrez doar pentru o firma si nu pentru mai multe...A trecut cineva prin asa situatii?? V a multumesc anticipat pentru rapsuns.

noro
03.08.2012, 13:52
in general cei de la auslendebehorde itzi cer doar copia dupa gewerbe si originalul,copie dupa cardul de asigurare si originalul,copie ci si original,si copie si orig anmeldung in unele landuri cer poze,in unele nu....mai nou am vazut ca si la anmeldung se cere poza acum...depinde de cine dai la birou...

adimucu
18.03.2013, 20:41
eu cred că vă complicați inutil...nu știu ce treabă are Freizugigkeitsbescheinigung cu faptul că ești sau nu selbststandig sau la cine lucrezi. (a-propos, ești într-o confuzie totală, „selbststandig” înseamnă pe cont propriu, deci nu intră nici un patron în discuția asta...)

să revin la problema dinainte: freizugigkeit înseamnă drept de ședere și îl obții dacă dovedești că ai o locație stabilă în germania. asta se poate dovedi în mai multe feluri. cel mai simplu este să faci anmeldung la adresa unei persoane din germania (poate stai acolo cu chirie sau e chiar o rudă), bineînțeles persoana respectivă să fie și ea înregistrată în anmeldungul respectiv. după asta primești automat freizugigkeit, ba mai mult decât atât pozele le faci chiar acolo la anmeldebehorde (eu nu vorbesc bazaconii, pentru că mi-am făcut pozele cu mâna mea și am luat freizugigkeit exact așa cum am scris aici) eu nu am avut nici gewerbe și nici asigurare de nici un fel în momentul respectiv

am impresia că amestecați mere cu banane și vreți să faceți compot de prune....

noro
20.03.2013, 08:25
Induci lumea in eroare...freizigugkeit inseamna libera circulatie in Ue si dreptul de sedere permanent..Acest act in 99% din cazuri nu se da decat daca esti student,muncesti cu contract sau ai gewerbe,pe langa itzi mai trebuie sa fi si asigurat..Doar cu anmeldung nu cred ca ti-l da cineva.Daca tu ai facut asa si ti la dat inseaemna ca ai avut noroc. Daca tu ai avut noroc nu mai generaliza cazurile..

adimucu
21.03.2013, 17:11
mare noroc am avut, zău așa...care vi-l doresc și vouă, bineînțeles