PDA

Arată versiune întreagă : Pereche tanara Spania --->> Germania

Tiberiu89
27.07.2012, 08:26
Buna tuturor , numele meu e Tiberiu am 23 de ani si locuiesc in Spania , Zaragoza . Am venit aici la varsta de 12 ani impreuna cu parintii .In actualitate traiesc impreuna cu iubita mea .Din cauza crizei situatia actuala in Spania e ft naspa ... stim toti . De aceea neam gandit sa plecam in germania unde speram sa o ducem mai bine si sa ne cream un viitor . Eu am muncit aici de chelner si in special in verticale , adica reparator de fatade in coarda ( alpinist utilitar cred ca asa se numeste in romana) . Iubita mea prin case si chelnerita.
As dori sa intreb pe cei ce se afla deja in germania cum se numeste meseria mea si daca e cautata in germania . Ce alte sfaturi ne puteti da ca sa plecam ? cum am putea gasi o camera in zona Kóln?

Va multumesc . Salutari !

Tiberiu89
01.08.2012, 07:11
va multumesc !

m4n
05.11.2012, 16:47
Salut, si eu am locuit in Zaragoza 7 ani, pe Av de Madrid pe acolo, intr-adevar in Spania nu mai e nimic de munca, si cei care mai au de munca trebuie sa tina cu dintii de ea...momentan sunt in Romania, si eu as vrea sa plec in Germania, vorbesc limba engleza fluent, spaniola....sunt electrician de profesie. Problema e cu limba...nemtii iti cer sa stii limba daca vrei sa fii bagat in seama, limba engleza nu e de ajuns din cate am inteles eu, oricum nimeni nu s-a nascut invatat, cand am plecat in Spania nu stiam decat cuvinte de baza, nu cunosteam pe nimeni...la risc. Dar m-am descurcat, am obtinut un permis de conducere, mi-am cumparat o masina, am strans ceva bani...daca ai vointa poti realiza orice pe lumea asta. M-am abatut de la subiect...stiti engleza, germana ? eu nu vorbesc germana dar nu mi-e frica, m-am gandit la frankfurt ca oras....ce parere aveti cei de pe forum ?

Bafta Multa !