PDA

Arată versiune întreagă : As dori sa cunosc fete pt prietenie,iesit in oras etc..sunt fata :)

gabriela90
08.07.2012, 15:05
Sunt in Germania de 3 luni de zile.Iubitul meu locuieste aici.Insa nu cunosc nici un roman.As dori sa mi fac prietene.Sa ies si eu in oras...In afara de el chiar nu stiu pe nimeni..Ma simt foarte singura.

Lasa ti mi mesaj pe privat cu un id ceva si stam de vb pe mess, poate ne si cunoastem.

Nu sunt genul care sa cutreiere cluburile sau chestii de genul acesta.

Va multumesc.
Nu doresc sa cunosc baieti.

gabriela90
08.07.2012, 15:10
aaa...tin sa mentionez ca nu cunosc nici limba germana si mi este absolut teribil

retorica
26.07.2012, 06:46
aaa...tin sa mentionez ca nu cunosc nici limba germana si mi este absolut teribil

Am decis să mă mut în Germania la prietenul meu. El este român și este angajat acolo cu acte. Eu nu știu germană, în schimb vorbesc bine engleză și franceză. Am studii superioare și o vechime de 5 ani de muncă în inginerie.
Aș vrea să știu de ce acte am nevoie pentru a obține permisul de ședere și dreptul la muncă. M-am gândit că cel mai bine ar fi să mă înscriu la un curs de germană.
Poate mă încurajează și pe mine cineva că până acum am văzut doar reacții negative.
Tu în ce oraș stai?

adimucu
26.07.2012, 16:04
trebuia să scrii la altă temă...
nu-i nici o reacție negativă. n-ai nevoie de nimic, doar de un contract de muncă. dreptul la muncă îl are oricine. rezolvă-ți un job, iar de restul se ocupă angajatorul tău. și ai grijă după ce rezolvi asta să mergi la einwohneramt să-ți faci anmeldung. restul vine de la sine....chef de muncă să ai

dacă vrei PERMIS DE MUNCĂ, chiar și fără să ai job, dacă am înțeles eu bine fă un contract de închiriere, apoi fă-ți anmeldung la adresa respectivă și stai așa 3 ani

noro
03.08.2012, 12:42
^^dreptul la muncă îl are oricine^^... poate se intampla in Romania chestia asta..ca aici nu ai nici un drept de munca,atata timp cat Romania nu este in spatiul Schenghen...doar in unele cazuri se da,studii superioare facute la stat,cu masterat,etc...in rest nu.

eliza_voicu05
30.08.2012, 02:15
Sunt in Germania de 3 luni de zile.Iubitul meu locuieste aici.Insa nu cunosc nici un roman.As dori sa mi fac prietene.Sa ies si eu in oras...In afara de el chiar nu stiu pe nimeni..Ma simt foarte singura.

Lasa ti mi mesaj pe privat cu un id ceva si stam de vb pe mess, poate ne si cunoastem.

Nu sunt genul care sa cutreiere cluburile sau chestii de genul acesta.

Va multumesc.
Nu doresc sa cunosc baieti.

id-ul meu este eliza_voicu05 ,astept semn de la tine

eliza_voicu05
30.08.2012, 02:22
salut, id ul meu este eliza_voicu05@yahoo.com astept un semn de la tine

antocialexandra
10.01.2013, 07:10
salut! da-mi un mesaj pe fb, ma gasesti ca Alexandra Sorina Antoci, mi-ar face placere sa ne cunoastem :)