PDA

Arată versiune întreagă : caut chirie Berlin

razvvan
06.07.2012, 14:35
salut. Urmeaza sa incep un proiect de 4 luni in august in Berlin si sunt un pic confuz in legatura cu inchirierea in Germania. Am inteles ca e "concurenta" pt chiriasi si ca ar fi un pic dificil daca nu stii limba. Vreun sfat/idee unde as putea cauta si cum as putea face incat sa imi gasesc ceva inainte sa ajung acolo? Cei de la firma de-acolo sunt dispusi sa ma ajute cu procedurile dar nu stiu nici ce anume sa le cer.

adimucu
06.07.2012, 16:52
cum adică nu știi ce să le ceri...?!? adică nu știi ce vrei sau ce? păi dacă te ajută de la firmă, atunci spune-le concret cât ești dispus să plătești pe lună, câte camere vrei, ce mai vrei să fie în apartament, iar ei probabil îți vor căuta ceva astfel încât tu doar să faci contractul când ajungi aici. ai grijă că preavizul de lichidare e de 3 luni, deci dacă vrei să stai doar 4 luni după prima lună trebuie deja să faci cerere, iar în majoritatea cazurilor vei plăti la început o sumă totală echivalentă cu de 4 ori chiria pe lună, din care 3 sferturi reprezintă garanția pe care, tot în majoritatea cazurilor, n-o mai pupi ( :D) dar asta n-are legătură cu plata chiriei...chiria o vei plăti în continuare în fiecare lună.

ești cam confuz în ce scrii, dar dacă într-adevăr e concurență PENTRU chiriași și nu ÎNTRE chiriași în Berlin, atunci trebuie să te bucuri, înseamnă că prețurile nu sunt foarte mari