PDA

Arată versiune întreagă : Am dat-o in bara !

Capitanul
09.10.2005, 23:49
Am luat viza turistica pe 3 luni.
Am avut cateva divergente cu amicul care mi-a trmis invitatia si m-a amenintat ca va da telefon la aeroport sa nu ma primeasca in state .
Se poate face asa ceva?
Sa stiu daca mai plec sau nu .

sorin
10.10.2005, 02:09
Care aeroport? De unde stie el pe ce aeroport o sa aterizezi si cand? smileys/smiley2.gifCred ca a vrut doar sa te sperie.

Elena_The_Great
10.10.2005, 03:06
Dar daca vb serios si suna Immigration...
Atunci chiar ca a dat-o in bara ....
Sau poate nu .

sorin
10.10.2005, 03:19
Atata timp cat are deja o viza eliberata de Consulatul American, ar trebui dupa parerea mea ca cel ce da telefon sa aiba un motiv foarte serios prin care sa dovedeasca faptul ca cel care calatoreste in State ar prezenta un pericol si bineinteles sa prezinte si dovezi. Nu cred ca celor de la Immigration le pasa prea mult de certuri personale. In cel mai rau caz cred ca ar putea sa nu-l lase sa intre, deci singurul pericol ar fi banii dati pe bilet, dar cred ca ar putea fi o sansa f. mica. Daca as fi in aceasta situatie, as suna la Consulat/Ambasada in Bucuresti si sub motivul ca vreau sa verific sa fiu sigur, le-as spune ca vreau sa-mi iau bilet in perioada cutare si i-as ruga sa verifice daca totul e OK si sa-mi confirme. As cere si numele persoanei cu care am vorbit si in felul acesta as avea o noua dovada ca daca ceva se intampla e vina lor si le-as cere sa-mi deconteze biletul de avion.
Oricum, ceea ce am spus mai sus, reprezinta o parere proprie si nu trebuie considerat un sfat legal, sau o certitudine ca asa ar fi.

Elena_The_Great
10.10.2005, 04:48
Capitanul a zis ca persoana respectva i-a facut afidavittul...
Poate da telefon , sa-i dea datele, care se gasesc de asemeni in afidavitt..si cine stie?!

sorin
10.10.2005, 04:55
Cand un pahar este pe jumatate cu apa, mai bine spui ca e pe jumatate plin decat pe jumatate gol. Cred ca persoana care a facut affidavit-ul s-ar pune intr-o sotuatie proasta si nu l-ar mai crede nimeni in viitor cand ar vrea sa mai trimita alt affidavit pentru altcineva.

GNChicago
10.10.2005, 05:14
Sint procedeuri de anulat viza, dar nu se bazeaza pe un simplu telefon, sint mult mai complicate.

La aeroport s-ar putea sa te intrebe la cine tragi si trebuie sa ai un nume si adresa plus telefon de rezerva de la altcineva.

Poti sa-i spui "Pretenului" tau ca nu mai vii la el si sa stea linistit ca pleci in Europa, ceeace poate fi adevarat ptrca faci escala prin Europa. Parca nu as suna la Consulat sa rascolesc "problema" ptrca sint multi nebuni pe lumea asta si cred ca s-au saturat si ei.

Viza este a ta, doar affidavit of support este a lui si odata ce poti inlocui acest affidavit, el nu mai are nicio putere.

Se mai spune....ghici ce trebuiesa faci ca sa treci puntea?

Elena_The_Great
10.10.2005, 05:42
Din cate am inteles eu:
viza este dreptul de a intra in State, iar dreptul de sedere ti se da la aeroport .
Deci daca cei de la Immigration l-au trecut pe o lista neagra , s-ar putea sa intampine probleme la aeroport, nu?

GNChicago
10.10.2005, 05:56
Nu e chiar asa de usor, dar nu imposibil sa treci pe cineva pe lista neagra. Crezi ca se ia in consideratie un simplu telefon ca m-am certat cu cineva? sa fim seriosi!

Trebuie sa fie ceva serios care sa puna in pericol ceva, nu doar ca s-a certat X cu Y.

Oricine poate lua cartea de telefon si sa sune, dar nu se ia in consideratie asa cum viseaza oricine.

garfield
10.10.2005, 06:11
Daca 'prietenul' nu suna sa anunte ca Capitanul e terorist, nu cred ca va face nimeni nimic. Immigration are backlog de 6-9 luni la prelucrari de acte obijnuite. Nu sunt ei in graba sa se ocupe cu asa ceva. Sa nu uitam ca ei au probleme sa opreasca adevarati teroristi care vin aici cu vize de turist sau de student.

Oricum, daca Capitanul are unde sa vina si sa stea fara prietenul lui (alta personana, sau rezervatii la un hotel), la Americani le plac turistii ca vin aici si cheltuie bani, deci nu e motiv sa-l opreasca. Trebuie doar o adresa sa poti pune pe formularul care ti-l da in avion inainte de intrarea in USA

Cine e curios poate sa sune la Immigration si dupa o ora on-hold si transferat la a 6-a persona, intrebati ce trebuie facut sau cum se procedeaza sa retragi un affidavit of support. Parerea mea e ca chiar daca poti sa retragi acest AOS nu inseamna ca personana care a beneficiat de acest affidavit va fi oprita sa intre in USA.

Elena_The_Great
10.10.2005, 11:28
Daca prin reducere la absurd isi ia un avocat ?
Atunci cei de la Immigration cred ca s-ar ocupa ,, mai bine,,de caz nu?
Asa prieten , mai bine nu! smileys/smiley18.gif

garfield
10.10.2005, 11:33
Dupa cate am citit, Sorin plateste pentru calatorie in Congo, poate daca tot e asa de darnic saptamana asta, plateste el si pe avocat smileys/smiley2.gif

GNChicago
10.10.2005, 19:29
Omule, asta inseamna ca nu mai ai sponsor, atit!!!!

Trebuie sa-ti cauti alt sponsor. Tu ai depus bani si timp ptr obtinerea vizei si nu e drept sa ti-o ia si nu cred ca iti ia viza. Cauta alt sponsor!

Americanii sint obisnuiti cu fel de fel de certuri.

In ce oras trebuia sa mergi?

Din curiozitate, cu ce l-ai suparat asa de tare pe "pretenul" tau?

Daca umbli cu avocat, te scarpini de vreo mie de dollari pe degeaba.

Multi dintre avocati, te ingroapa mai rau ca apoi sa platesti sa te scoata de acolo. I hate lawyers, i-am spus recent la un avocat!

Capitanul
10.10.2005, 21:07
Multumesc tuturor pentru raspunsuri si incurajari.

Acest ,,preieten,, de fapt nu e chiar prieten, l-am cunoscut prin altcineva si a fost de acord sa-mi faca invitatie.

Dece trebuie sa-mi caut alt sponsor? Ca doar viza am.Sau nu mai e valabila fara sponsor?smileys/smiley18.gif

Bani de avocat nu am,si deocamdata sunt in romania si nu cred ca se pricepe vreun avocat la asa ceva.

Ceea ce ma framanta pe mine este daca ma vor lasa sa intru in State la aeroport , in rest am la cine sta, nu e cetatean ameriocan , ci isi astepta green cardul.Dar mai este pana atunci .

garfield
11.10.2005, 07:21
Eu cred ca daca ai o adresa unde vei sta, nu vei avea probleme la intrare.

16.10.2005, 20:02
pina la urma ia si o adresa la intimplare si tot poti sa intrii..numai sa fie adresa pe bune..de prin cartea de telefon, sau un hotel ceva..pe urma unde stai e treba ta..numai sa fie ceva scris pe i-94

17.10.2005, 01:27
Nu e prea periculos asa ceva?

17.10.2005, 01:42
stii cum e in viata..ceea cer nu e periculos e usor de atins...eu cind am luat viza am luat-o cu o stringere de inima , deoarece aveam o respingere deja..dar am intilnit caz de 7 respingeri consecutive si la a 8-a a luat-o..eu unul nici nu ma-si fi gindit sa vine de 8 ori..dar uite ca a mers..daca te duci cu tupeu si incredere in sansa ta..atunci..

17.10.2005, 02:01
Bingo!smileys/smiley17.gif

17.10.2005, 18:14
si linie dar si ce bingo..curat noroc coane fanica!

17.10.2005, 21:41
.........smileys/smiley35.gif.........smileys/smiley77.gif