PDA

Arată versiune întreagă : Cum sa fac sa nu uite limba romana?

Gabi_m
30.06.2012, 07:21
Am plecat acum 2 ani din tara deoarece nu reuseam sa mai gasesc un loc de munca in tara. Familia m-a urmat, dar nu mai este la fel: prietenii, rudele au ramas in urma. La inceput nu am mai vorbit romana acasa, ca sa se deprinda copiii si sa vorbeasca fluent, sa nu aiba probleme cu societatea, dar acum am lasat-o mai moale pentru ca s-au adaptat destul de bine. Apare o noua problema: nu vreau sa uite romana, nu vreau s-o stalceasca. Ce pot sa fac?

adi_dobre
30.06.2012, 07:35
Poate nu trebuia sa pleci. Acum oricum, nu mai conteaza. Mai veniti in tara sau ati intrerupt orice legatura? Copilul meu a cunoscut in tabara o fetita de 13 ani, romanca, din Germania. N-am crezut-o la inceput, dar mi-a spus ca parintii ei o trimit in vacanta in Romania. Ai putea sa ii trimiti si tu in vacante in tara. Iti recomand Tabara de Tenis, poti cere detalii la da@tabaradetenis.ro Mie imi convine sa-l trimit acolo petru ca stiu sigur ca nu pateste nimic: joaca tenis, inoata, merg cu bicicleta, e foarte ok. O alta varianta ar fi sa ii gasesti niste programe pe calculator sa faca exercitii la romana, dar eu prefer sa nu incurajez statul la calculator si televizor.

Nicole
30.06.2012, 10:02
Daca nu se poate zilnic , alege sambata sau duminica sa comunicati doar in lb romana ,pune-i sa scrie scrisori pe hartie nu e-mail sau mess bunicilor sau prietenilor si in felul asta isi pastreaza si scrisul de mana citet :)

tonita
30.06.2012, 12:25
Cred ca e bine sa vorbesti romana acasa. Recunosc ca eu nu am facut-o si ai mei vorbesc rau. Dupa o practica de trei luni in Ro fi-meu vorbeste din nou, mult mai bine, iar acasa vorbeste acum romaneste.

sorin
30.06.2012, 19:06
totul depinde de parinti. unul din copii mei s-a nascut in SUA si vorbeste perfect romaneste si scrie aproape perfect in romaneste. vorbim romaneste in casa si a mers si in vacanta in Romania in fiecare an. aceasta este o reteta mai mult decat suficienta.
bafta!

Gabi_m
02.07.2012, 10:07
Buna! va multumescu frumos pentru sfaturi. ideea cu tabara mi se pare destul de buna, mai ales ca asa ar mai veni si in tara. Va multumesc inca o data!

adimucu
02.07.2012, 15:52
dacă tu grăiești cu boreasa ta românește neaoș, apoi pruncu n-are cum uita...așa cum ai isprăvit a-l învăța ghermănește, cum zis-ai singur, grăind graiul ghermănesc pe la treburile gospodăriei, apoi tot așa îl vei obicinui a nu uita graiul stăbunilor tăi...iar dacă la venirea pe lume a pruncului început-ați a grăi cu el românește înainte de orice, apoi poți fi fără grijă că aceea nu va s-o mai uite

noro
09.07.2012, 06:58
heheh..foarte simplu..vorbiti si Romaneste cu copii..al meu e nascut aici,si stie ambele limbi perfect.

Am plecat acum 2 ani din tara deoarece nu reuseam sa mai gasesc un loc de munca in tara. Familia m-a urmat, dar nu mai este la fel: prietenii, rudele au ramas in urma. La inceput nu am mai vorbit romana acasa, ca sa se deprinda copiii si sa vorbeasca fluent, sa nu aiba probleme cu societatea, dar acum am lasat-o mai moale pentru ca s-au adaptat destul de bine. Apare o noua problema: nu vreau sa uite romana, nu vreau s-o stalceasca. Ce pot sa fac?