PDA

Arată versiune întreagă : Doctorand caut sfaturi pentru angajare.

crisppian
28.06.2012, 02:47
Buna ziua,
Sunt student in SUA din 2001 (B.A. Liberal Arts, M.A. Theatre) si de vreo 3 ani si ceva in Dallas intr-un program de doctorat in humanities. De 10 ani am tot zburat din scoala in scoala si din bursa in bursa de pe coasta nord-est pana aici. Pana la urma marea realizare a fost sa-mi gasesc o Texanca frumoasa si desteapta si astfel am devenit si permanent resident. Dupa atatia ani de studiu in arts & humanities pe viza F-1 bineinteles ca m-am trezit pe piata de munca complet necalificat sau cu ceea ce profii spun "transferable skills" - usor de zis, greu de facut. Caut astfel contacte pentru un entry position in advertising, marketing, education management, research & public affairs...domenii in care as putea aplica toata "desteptaciunea" adunata prin scoli in special in materie de cercetare. Am aplicat la o serie de adjunct faculty positions pe la community colleges in DFW dar m-am dat batut. Am avut o multime de seasonal jobs ca orice alt student in limitele legale.
Am facut pact cu sotia ca daca dupa inca un an de stat in Dallas nu gasesc nimic impachetam si ne mutam intr-o zona putin mai inclinata artistic/cultural. Dar pana urma sunt interesat sa intalnesc alti romani din aceasta zona, sa ma implic in comunitate si poate cine stie cu putin noroc din partea acestui forum sa primesc un sfat, doua sau ceva job leads.

Multumesc,
C.