PDA

Arată versiune întreagă : Procura vs. vizita personala - inscrierea certificatului de casatorie in Ro

fr33na
05.06.2012, 15:22
Stie cineva cat dureaza tot procesul inscrierii casatoriei efectuate in strainatate, la starea civila din Ro? Mi-a expirat pasaportul si nu pot sa il reinnoiesc fara sa fac asta. Am inteles ca exista si o penalizare, ca n-am stiut ca trb sa iti inscrii casatoria si acolo in timp de 6 luni.
Problema e ca majoritatea cer actele noastre in original, si chiar daca fac procura pt cineva din tara, parca tot nu imi vine sa trimit altcuiva actele in original.

Mai exista varianta titlului de calatorie, pot sa merg in Ro, dar cat sunt acolo trb sa aplic pentru noul pasaport. Mi-e cam frica insa sa nu dureze luni de zile.

Informatii utile - Nu pot sa aplic la consulatul de aici, fiindca pasaportul si buletinul romanesc sunt ambele expirate. I-am contactat si au spus ca singura solutie e sa fac procura pt vineva in Ro. Casatoria a avut loc in Sua, eu sunt cetatean roman, el american.

Multumesc!

livia
05.06.2012, 19:00
Roaga pe cineva din tara sa merga la primarie si sa intrebe exact ce acte ai nevoie si cam cat dureaza. Eu cand am avut nevoie, a fost mama la primarie si i-au zis ca dureaza cam 6 luni uneori si mai mult. Ziceau ca se face un dosar care se trimite la Bucuresti dupa care se reintoarce la ei(Rm. Valcea)....
Eu am aplicat in final la consulat, ceea ce spun eu s-a intamplat cativa ani in urma, poate s-a mai imbunatit sitemul intre timp.
Oricum daca trimiti pe cineva acolo sa insiste sa ceara in scris lista cu documentele necesare, nu prea stiau bine cu se mamanca povestea asta si cereau acte suplimentare dupa ce depuneai cererea.

manolica1
05.06.2012, 19:17
nu dureaza mult in RO cateva zile...banuiesc ca un Titlu de calatorie este mult mai bine si mai rapid...nu se mai face pasaport cu procura in RO....numai la consulat 4-6 luni dureaza....buletinul se poate face cu imputernicire dar nu vad rostul....cat despre declararea casatoriei trebuia anuntata in 15 zile la consulat...asa mi sa spus si mie cand am facut o imputernicire si mai sa nu-mi accepte cererea si le-am zis ca nu mai sunt casatorit...

shogunelu
06.06.2012, 01:07
In Romania sa-ti faci c.i. si pasaport dureaza cateva zile, atat. Pasaportul cel putin, cu taxa de urgenta ti-l fac
in aceeasi zi.

aramis_13
06.06.2012, 01:12
In Romania sa-ti faci c.i. si pasaport dureaza cateva zile, atat. Pasaportul cel putin, cu taxa de urgenta ti-l fac
in aceeasi zi.

de când asta?

shogunelu
06.06.2012, 04:05
de când asta?

De prin 2008.

http://www.pasapoarte.mai.gov.ro/indexBrasov.htm

fr33na
06.06.2012, 04:32
Multumesc, eu m-as duce cu titlu de calatorie, dar daca se intampla ceva eu nu pot sa vin inapoi pana nu sunt gata actele. Stiu ca pasaportul asta nou se face mult mai repede, nu pasaportul e problema ci inscrierea casatoriei. Fara ea nu pot sa aplic pentru pasaport. Am trimis pe sora mea sa vada ce acte trebuie...si apoi incepe "distractia"
Puteam sa imputernicesc si pe cineva de aici de la consulat, si iti faceau ei inscrierea, dar mi-a expirat pasaportul chiar 5 zile inainte sa aflu de procedura asta, si au zis ca din moment ce nu am nici-un act de identitate romanesc inca valabil nu se poate si trb sa rezolv in Ro.
Va tin la curent cu ce aflu.

aramis_13
06.06.2012, 08:06
De prin 2008.

http://www.pasapoarte.mai.gov.ro/indexBrasov.htm

răspuns greșit. mai încearcă o dată.

shogunelu
06.06.2012, 08:36
răspuns greșit. mai încearcă o dată.

Ei asta-i acuma, ai cumva impresia ca m-ai scos tu la tabla? Citeste mai atent.

livia
06.06.2012, 09:10
Puteam sa imputernicesc si pe cineva de aici de la consulat, si iti faceau ei inscrierea, dar mi-a expirat pasaportul chiar 5 zile inainte sa aflu de procedura asta, si au zis ca din moment ce nu am nici-un act de identitate romanesc inca valabil nu se poate si trb sa rezolv in Ro.
Va tin la curent cu ce aflu.

Pentru asemenea cazuri am inteles ca mai exista o posibilitate, sper sa fie inca valabila.
Avand toate documentele expirate, poti aplica pentru titlul de calatorie care apoi poate fi folosit ca act de indentitate pentru o procura.
Informatia era valabila acum un an doi, poate te ajuta.
Intreaba la consulat daca se mai aplica.
Daca pasaportul va depinde de inscrierea certificatului in Romania, eu una nu m-as risca, as cauta o solutie sa-l am eliberat inainte, sa ramana doar pasaportul de eliberat de acolo.

Inca ceva, sa intrebe sora ta la primarie, in cazul in care este de durata procedura, ce fel de procura accepta, ca daca nu cer obligatoriu procura consulara, poti faca o procura aici, te identifici cu un ID american, o traduci la un centru de traduceri autorizat aici apoi aplici apostila de la Secretary of State, in 2 exemplare Ro si Engleza( $2 numai) si o trimiti in RO. Pentru pensii de exemplu se accepta aceste procuri cu apostila, nu stiu insa daca si pentru transcrierea certificatului dar ar mai fi o varianta.

Bafta!

aramis_13
06.06.2012, 10:49
răspunsul corect este: pașaportul simplu temporar se eliberează în 2 ore de la depunerea cererii (și nu din 2008; în 2008 au eliminat această facilitate pe care au introdus-o de curând din nou doar pentru acest tip de pașaport). care pașaport temporar nu prea ajută fiind valabil doar 1 an după care o ia de la capăt cu actele...

livia
06.06.2012, 11:55
răspunsul corect este: pașaportul simplu temporar se eliberează în 2 ore de la depunerea cererii (și nu din 2008; în 2008 au eliminat această facilitate pe care au introdus-o de curând din nou doar pentru acest tip de pașaport). care pașaport temporar nu prea ajută fiind valabil doar 1 an după care o ia de la capăt cu actele...

Ce intelegi tu prin " de curand" ? Garantat anul trecut in mai era valabila.

La o simpla cautare : http://www.travelworld.ro/pasapoarte/pasapoarte.php
Sursa Ministerul de Interne (http://www.pasapoarte.mai.gov.ro). Informatii actualizate la data de 04.04.2011

aramis_13
06.06.2012, 12:15
a fost posibil în 2007-2008. după aia au scos opțiunea urgență pentru eliberarea pașapoartelor (de orice fel). acum au reintrodus-o din nou, nu știu exact când, dar dacă vreți exact pot să aflu cam de când, pentru că anul trecut am spus cuiva că se poate lua în 2 ore și mi-am luat-o peste nas (mai greșesc și eu). atunci am verificat și nu era. oricum e valabil doar pentru pașapoartele temporare, care nu prea e de folos (bașca că te costă cam la fel de mult), mai ales în condițiile în care cel electronic se eliberează în 2 săptămâni. să sperăm că or să ajungă din nou la termenul normal de 2 ore...

PS nu e nevoie să faci reclamă altora, mai ales când nu conțin informația exactă. noi discutăm de cele 2 ore pentru eliberarea unui pașaport.

livia
06.06.2012, 12:38
a fost posibil în 2007-2008. după aia au scos opțiunea urgență pentru eliberarea pașapoartelor (de orice fel). acum au reintrodus-o din nou, nu știu exact când, dar dacă vreți exact pot să aflu cam de când, pentru că anul trecut am spus cuiva că se poate lua în 2 ore și mi-am luat-o peste nas (mai greșesc și eu). atunci am verificat și nu era. oricum e valabil doar pentru pașapoartele temporare, care nu prea e de folos (bașca că te costă cam la fel de mult), mai ales în condițiile în care cel electronic se eliberează în 2 săptămâni. să sperăm că or să ajungă din nou la termenul normal de 2 ore...

PS nu e nevoie să faci reclamă altora, mai ales când nu conțin informația exactă. noi discutăm de cele 2 ore pentru eliberarea unui pașaport.

Nu am interes sa fac nimanui reclama, daca sorin o considera reclama, sa o stearga. Am postat linkul cu pricina numai ca sa arata ca aia citand ca sursa Ministerul de Interne postasera stirea la data de 04.04.2011, deci mai bine de un an in urma.

Postarea initiala se baza pe faptul ca anul trecut, in mai, (fiind in Romania) intamplarea a facut sa trebuiasca sa merg cu o amica sa-si ridice acest tip de pasaport, temporar (pleca din tara in urmatoarele 3 zile si nu avea timp sa astepte un pasaport normal), depusese cererea in dimineata acelei zile. Daca postam asta imi ziceai iar ca vorbesc "din auzite" de aceea am cautat un link nu ca sa fac reclama cuiva.

Stai nitel ca bag ceva reclama si la Prefectura din Mehedinti :)

http://www.prefecturamehedinti.ro/pasapoarte/index.php?meniuId=869&viewCat=5300&viewItem=2382&lg=ro&mode=print

Incepand cu data de 30.11.2009 , S.P.C.E.E.P.S Mehedinti elibereaza pasapoarte simple electronice si simple temporare .

Termenul de eliberare pentru pasaportul temporar este de 2 ore .

aramis_13
06.06.2012, 13:21
poți să faci reclamă direct la direcția pașapoarte... tot aia zice.

ai postat un link unde zice că se eliberează în 3 zile, nu în 2 ore de care discutam noi.

Cezara
06.06.2012, 13:35
Pasaportul simplu, valabil pentru un an, se elibereaza cu taxa de urgenta in aceeasi zi in care se depun actele.

angelonline
06.06.2012, 19:15
Casatoria a avut loc inainte sau dupa 1 octombrie 2011 (data intrarii in vigoare a noului Cod Civil)? Prin casatorie ti-ai schimbat numele? Detii greencard pe numele nou?

fr33na
11.06.2012, 18:28
Da, greencardul este pe numele nou. Si casatoria a avut loc in 2009.
Sora mea a fost sa intrebe la primarie in bucuresti, si au zis ca inscrierea casatoriei se face doar o luna din an, si anul asta e prea tarziu, asa ca ca pot sa aplic prin vara 2013. Asta mi se pare aberant.
Nu stiu ce sa mai fac, pana atunci pot sa depun actele pentru cetatenie (desi nu vreau) si poate gasesc o solutie sa imi pastrez si cetatenie romaneasca. Planuim sa ne mutam in Europa in viitor, si cred ca ne-ar ajuta daca macar unul dintre noi este cetatean UE.

angelonline
11.06.2012, 20:42
Cetatenia nu ti-o ia nimeni, chiar daca obtii cetatenia americana, dar ca sa poti dovedi cetatenia romana trebuie sa-ti reinnoiesti actele.
Si mie mi se pare aberant raspunsul primit la Bucuresti, chiar inclin sa cred ca sora a inteles gresit. La ce sector a primit un astfel de raspuns?

Iti sugerez sa intrebi totusi la Consulat daca nu iti pot emite titlul de calatorie (un document valabil 30 zile) pe care sa-l folosesti ca act de identitate pentru inregistrarea casatoriei. Astfel ai rezolva foarte simplu, obtinand certificatul de casatorie la Consulat, iar apoi, daca vrei sa intri in posesia pasaportului mai repede, poti depune cererea de pasaport CRDS (cu dobandirea statutului de cetatean roman cu domiciliul in strainatate) la Consulat, cu optiunea ridicarii pasaportului nou din Romania si imputernicesti pe cineva din tara, printr-o procura autentificata tot la Consulat, in baza titlului de calatorie, sa-ti ridice pasaportul din tara. Pasaportul poate fi ridicat din tara in 2 – 3 saptamani de la depunerea cererii.
De la intrarea in vigoare a HG 219/2011, la depunerea cererii de pasaport se poate opta pentru ridicarea noului pasaport de la orice serviciu public pentru eliberarea si evidenta pasapoartelor simple sau de la orice misiune diplomatica/oficiu consular.

Daca varianta asta nu e posibila, eu zic sa faci totusi o procura la notar american, apostilata de catre State Secretary, prin care imputernicesti pe cineva din tara sa solicite transcrierea certificatului la primarie. Nu cred ca se poate refuza cererea pe motiv ca se fac transcrieri o singura luna pe an. Daca in certificatul de casatorie american nu se precizeaza numele sotilor dupa casatorie, e indicat sa mentionezi in procura si numele pe care le purtati dupa casatorie.
Pentru transcriere sunt necesare, in principiu, certificatul de casatorie american apostilat de catre State Secretary din statul in care a fost inregistrata casatoria, traducere legalizata in limba romana (o poate face mandatarul in Romania; daca traducerea e efectuata in SUA trebuie, de asemenea, apostilata), copii ale actelor de identitate si de stare civila ale ambilor soti (pasapoarte, CI, greencard, certificate de nastere), dovada desfacerii casatoriilor anterioare – daca este cazul (sentinte divort/certificat deces al fostului sot). Certificatul american trebuie sa fie corect intocmit, sa nu contina erori, prescurtari de nume/prenume, (middle initial) si toate datele sa fie corecte.
Daca te intereseaza cadrul legal, vezi art. 40-42 din Legea 119/1996 republicata la 18 mai 2012http://www.avocatnet.ro/UserFiles/articleFiles/q_05231719.htm si art. 70 si urmatoarele din HG 64/2011 http://www.cjmures.ro/djepmures/legislatie/HG%20nr.64%20din%202011.pdf , desi normele metodologice sunt oarecum depasite de aparitia noului C.Civ.
Informatii despre transcrierea actelor de stare civila se mai gasesc si pe net: http://www.starecivila1.ro/transcriere-acte/

Daca nu ti-ai fi schimbat numele, cred ca mai era o varianta: puteai pleca in tara cu un titlu de calatorie, iar acolo se putea obtine o carte de identitate provizorie (pentru motivul “lipsa certificat casatorie” – conform art. 72-73 din HG 1375/2006 http://www.primariatm.ro/evpers/Fisiere/HG1375-2006.pdf, iar apoi, concomitent, puteai sa soliciti un nou pasaport cu domiciliul in Romania (biometric sau temporar, in functie de timpul avut la dispozitie) - prezentand pasaportul vechi, cartea de identitate provizorie si certificatul de nastere – si sa depui actele pentru inregistrarea casatoriei, lasand o procura cuiva sa ridice certificatul romanesc.

sparta17
20.09.2012, 05:58
Transcrierea casatoriei se face in 30 de zile,asta fac eu acum,daca mai esti interesata si vrei sa stii ce ai nevoie,pot oricand sa-ti raspund.

livia
20.09.2012, 20:30
Cum au aparut ceva modificari(postarile existente e posibil sa fie "expirate"), poate ar fi bine sa postezi pasii urmati si cat a durat. Cu ceva ani in urma era mare bataie de cap cu transcrierea, poate ai ceva timp si ne spui cum mai este acum, cu siguranta vor mai apare persoane interesate de subiect.

Cezara
21.09.2012, 10:55
Transcrierea casatoriei se face in 30 de zile,asta fac eu acum,daca mai esti interesata si vrei sa stii ce ai nevoie,pot oricand sa-ti raspund.

Da, te rog.

La consulat sau in tara?

anca_noi
22.09.2012, 11:23
am si eu o intrebare, poate o sa vi se para de copil prost dar eu nu inteleg si din cauza asta intreb: de unde reiese ca eu vreau sau nu vreau sa iau numele sotului dupa casatorie?
in certificatul de casatorie nu scrie ca din... numele meu se schimba in ...
nici nu ne-a intrebat nimeni daca vrem sa iau numele sotului sau nu

Dorinna
22.09.2012, 17:08
am si eu o intrebare, poate o sa vi se para de copil prost dar eu nu inteleg si din cauza asta intreb: de unde reiese ca eu vreau sau nu vreau sa iau numele sotului dupa casatorie?
in certificatul de casatorie nu scrie ca din... numele meu se schimba in ...
nici nu ne-a intrebat nimeni daca vrem sa iau numele sotului sau nu

Anca, faptul ca tu vrei sa preiei numele sotului reiese din cum completezi formularul pentru certificatul de casatorie. In statul meu, formularul are doua parti pe care trebuie sa le completezi cu numele tau complet. E partea de sus pentru "current name" unde eu am scris numele si prenumele meu si pe urma am scris numele de familie al sotului. In partea de jos a formularului, a trebuit sa scriu numele de fata (pe formular scrie " maiden name"). Aici am scris numele meu romanesc. Daca nu vrei sa-ti schimbi numele de familie, atunci completezi ambele parti cu acelasi nume. Cu certificatul de casatorie mergi la DMV si la SSA si-ti schimbi numele in toate actele. Sper ca explicatia asta ajuta.

anca_noi
22.09.2012, 18:03
Multumesc Dorinna pt raspuns. Si noi ne-am gandit ca o sa imi fac actele cu numele nou pe baza certificatului de casatorie. Noi nu am completat nici un formular pt certificatul de casatorie. Ni s-au cerut datele, ne-au dat licenta, ne-am casatorit si apoi ne-am dus sa luam certificatul de casatorie. Asta a fost tot si apoi stateam si ne intrebam de unde reiese ca eu ma numesc altfel de acum incolo :)

Dorinna
22.09.2012, 18:51
Cu placere, Anca :) M-am exprimat gresit. Am completat si noi licenta pe care ne-a dat-o noua pentru ceremonie. Pe urma ne-au trimis certificatul de casatorie acasa.

Ma intereseaza si pe mine inscrierea casatoriei in Romania. Nu stiu cat timp dureaza sa o inscriu in Romania daca merg intr-o scurta vizita acolo...

sparta17
23.09.2012, 17:18
Pentru transcrierea casatoriei in Romania este nevoie de : Certificatul de casatorie in original,tradus si legalizat si copie tradusa si legalizata cu apostila din USA,copie buletin sot si sotie (daca sotul este american eu am pus la pasaport).Cam atat...o sa dureze 30 de zile.

Dorinna
23.09.2012, 21:41
Sparta17, multumesc pentru raspuns. Tu ai trimis procura sa-ti faca cineva transcrierea in Romania sau ai asteptat tu 30 de zile in Romania? Daca ai facut procura la consulat, cat te-a costat? Multumesc.

sparta17
24.09.2012, 10:36
Eu am venit personal,este mai bine...iti recomand sa vii tu personal.

Dorinna
24.09.2012, 14:09
Eu am venit personal,este mai bine...iti recomand sa vii tu personal.

Mersi. Am vrut sa vin personal dar mi-e greu sa raman in tara pentru o luna. Nu-mi pot lua concediu mult in domeniul meu :(

sparta17
24.09.2012, 14:26
Poate cei de la consulat te pot ajuta..cu toate ca am impresia ca or sa-ti faca un tarif nu foarte accesibil...eu am avut experiente proaste la consulatul roman din Italia,care pentru o foaie m-au taxat 350 eur iar aici costa cateva sute de mii....sper sa rezolvi,multa bafta.

Dorinna
26.09.2012, 15:34
Poate cei de la consulat te pot ajuta..cu toate ca am impresia ca or sa-ti faca un tarif nu foarte accesibil...eu am avut experiente proaste la consulatul roman din Italia,care pentru o foaie m-au taxat 350 eur iar aici costa cateva sute de mii....sper sa rezolvi,multa bafta.

Multumesc. Cred ca astept sa primesc cetatenia si raman numai cu pasaportul american. Sunt aproape de perioada in care pot aplica pentru cetatenie.