PDA

Arată versiune întreagă : Valabilitatea vizei 1 an de zile

Elena_The_Great
08.10.2005, 07:03
Buna
Am primit o viza de turist cu perioada da valabilitate
04 oct 2005-03 oct 2006.Cateva intrebari:
1) teoretic pot sta oricare 6 luni in acest interval?
2) daca stau trei luni, apoi in romania alte 3 luni, mai pot pleca in State?
3) ce perioada de sedere declar la aeroport? cea pe care am declarat-o in formular?
4) perioada declarata in formular e prin decembrie , pot pleca in oct-nov? ce se intampla?
Multumesc!

radacos
08.10.2005, 11:08
Felicitari, Elena!
Valabilitatea vizei nu are absolut nimic de-a face cu dreptul de sedere in state. Datele de pe viza indica perioada in care te poti prezenta la granita SUA. Odata ajunsa acolo, ofiterul de imigrari care iti proceseaza intrarea in tara iti va pune o stampila pe cartonasul I-94. Acea stampila indica perioada pe care ai voie sa o petreci in SUA.
Tu ai viza cu intrari multiple sau cu o singura intrare? Daca este cu intrari multiple, poti face mai multe calatorii in SUA. Daca nu, nu.
Pe visa ta este scris ceva de genul "requested stay X days/weeks"? Daca da, atunci la aeroport trebuie sa declari acea perioada. Asta nu inseamna ca ti se va da drept de sedere doar pe acea perioada. Eu am avut odata requested stay 10 days si mi-a dat 6 luni. Insa, daca stai mult mai mult decat perioada declarata, s-ar putea sa ai probleme la urmatoarea aplicatie pentru viza.
Poti sa pleci mai devreme decat ai declarat. Nu stiu daca la aeroport au acces la o baza de date in care sunt trecute date din formularul tau. In caz ca au, fii pregatita sa explici in mod convingator de ce ai venit mai devreme. Dar nu cred ca este o problema.
Daca ai viza cu mai multe intrari si vrei faci mai multe calatorii in SUA, ai grija ca excursiile tale sa nu dureze foarte mult si sa fie la distanta apreciabila, caci altfel te pot intoarce inapoi la aeroport. Daca stai, de exemplu, 3 luni si urmatoarea calatorie este peste 6 luni, cred ca este in regula. Daca stai 5 luni si vrei sa te intorci peste o luna, s-ar putea sa fie probleme.

roxanici
08.10.2005, 20:18
smileys/smiley63.gifFelicitarile mele Elena! Acum trebuie sa ne povestesti in detaliu cum a decurs interviul!smileys/smiley2.gif. Numai bine iti doresc!

Elena_The_Great
08.10.2005, 23:03
L a mine nu scrie ,, requested days,,
Eu ma gandeam ca au baza de date in calculator si se uita sa vada cazul tau ...
Cum imi dau seama ca am viza cu mai multe intrari??? cate intrari poti sa faci intr-un an de zile?!
L a mine este trecuta doar perioada de valabilitate.

radacos
09.10.2005, 08:47
Elena, uita-te in coloana din stanga, de langa fotografie, unde este trecut numele, prenumele si passport number. Sub passport number trebuie sa scrie "Entries", si sub "Entries" fie scrie 1, fie M. M inseamna ca ai intrari multiple.
Numarul de intrari (spre deosebire de dreptul de sedere) este determinat exclusiv de viza. Daca ai doar o intrare pe viza, asta e: chiar daca viza ta continua sa fie valabila dupa ce te intorci din excursie, va trebui sa aplici pentru o noua viza cand vrei sa te intorci. Pentru o viza cu intrari multiple, nu exista un numar oficial de intrari pe care le poti face intr-un an. Daca, de exemplu, stai cat ti se da drept de sedere, pleci si te intorci peste doua zile, ofiterul de imigrari poate sa te acuze ca "abuzezi" de viza, adica ca vrei sa petreci cat mai mult timp in Ameica. Ei se gandesc ca viza de turist este exact asta, de turist, si daca activitatea ta de intrare-iesire din tara inceteaza sa aiba aspect turistic si incepe sa arate mai mult a intentie de a sta cat mai mult sau ramane, iti pot face probleme.
Daca stai acolo trei luni, te intorci si stai in Romania trei luni, cred ca ai mai putine sanse sa te suspecteze. Dar cu astia nu stii niciodata... :)

Elena_The_Great
09.10.2005, 23:29
Multumesc mult racados!
Intr-adevar scrie M la mine, iar dedesubt : Annotation.
Si In dreptul la expiration date scrie : 1000.
Ce inseamna toate astea ?

GNChicago
10.10.2005, 05:51
Elena, dupa cite imi dau seama, ai viza cu intrari multiple si poti pleca in perioda scrisa pe viza. Annotation, cred ca a facut ceva observatii la viza ta, deci trebuie sa fii atenta ptrca nimeni nu stie ce scrie acolo.

Nu te mai gindi la toate detaliile si mergi inainte intr-o tara in care legile sint respectate.

Nu ne-ai spus in ce oras te duci.

Iti urez mult succes!

radacos
10.10.2005, 10:44
Asa este, ai viza cu intrari multiple! Felicitari!
Daca nu scrie nimic sub annotation, inseamna ca nu au avut nimic de adaugat. De obicei la annotation se scrie durata de sedere solicitata pentru viza de vizitator sau adresa scolii/angajatorului pentru vize de student/lucru.
Sub expiration date scrie de obicei data cand expira viza (deci ultima data cand te poti prezenta la granita cu SUA). 1000 scrie langa expiration date? Daca da, atunci este probabil un numar cu valoare administrativa.
Succes si calatorie placuta!

Elena_The_Great
10.10.2005, 11:15
Multumesc mult tuturor pt urari, incurajari si ajutor !