PDA

Arată versiune întreagă : informatii permis munca

cclaudiu
03.06.2012, 11:08
Eu sunt momentan in Romania am gasit o firma in Germania Öhringen la care sa lucrez, au trimis in Romania un tipizat pentru permisul de munca, intreb ce sanse an sa se aprobe? Sunt sanse sa nu se aprobe?
Am mai lucrat cu ei 1 an de zile dar contractul era cu o firma de resurse umane de Romania si acum au decis sa ma angajeze direct ei, se poate mentiona ca lucrez in Romania si primesc mult mai usor avizul, adica sa am contractul in Germania si eu sa lucrez in Romania? Acel tipizat l-am trimis la jumatatea luni mai, am inteles ca dureaza 1 luna pana la raspuns, contractul este pentru inceput pe 6 luni

adimucu
03.06.2012, 14:48
poți să lucrezi și-n Honolulu...dacă ești angajat în Germania trebuie să ai contract neîntrerupt 3 ani, după aceea primești automat permisul de muncă.

noro
09.07.2012, 07:05
gresit...daca muncesti 1 an cu contract,dupa poti sa-ti ceri arbeiteralubnis unbefriest,ti se aproba fara discutii...chestia cu 3 ani e valabila dar trebuie sa ai de 3 ani anmeldung(nu neaparat munca) si pe urma trimiti la ZAV formularul arbeiteralubnis EU,impreuna cu adeverinta de la rathaus ca locuiesti de 3 ani in Germania,copie dupa anmeldung,dupa ci,si in 4-5 saptamani primesti dreptul de munca nelimtat..dar e cam greu sa astepti 3 ani daca nu ai si de munca.

adimucu
09.07.2012, 15:46
bine că am citit legea și tu zici că legea-i minciună......?
să pun copy-paste aici?

noro
12.07.2012, 10:38
probabil nu stii ce scrie in lege sau o interpretezi gresit...Eu iti spun de fapte reale...dreptul de munca unbefriest se da doar daca ai 3 ani de anmeldung nu neaparat si de munca...Adica mai pe intelesul tuturor...ai 3 ani cu anmeldung si tu nu ai muncit o secunda aici...depui actele care ti le-am enumerat mai sus la ZAV...Primesti dreptul de munca nelimitat fara nici o problema..Nu e asa greu de inteles...

bine că am citit legea și tu zici că legea-i minciună......?
să pun copy-paste aici?

adimucu
12.07.2012, 13:37
să fiu iertat pentru greșeală dacă-i cazul...dar atunci explică-mi ce înseamnă 3 ani de anmeldung, că eu am anmeldung făcut anul trecut, iar anul ăsta am fost iar să-mi fac și mi-a spus că nu mai trebuie, că-i bun ăla pe care-l am deja...pot să deduc de aici că mai trece anul ăsta și încă unul și pot face cerere?

în altă ordine de idei, am Freizugigkeitbescheinigung din 2001, asta înseamnă cumva că pot să cer drept de muncă? sau dacă e mai simplu, spune-mi atunci care e diferența între Freizugigkeit și Anmeldung?

noro
23.07.2012, 08:10
Anmeldung este mutatie,si se face doar odata...freizug este rezidenta (nelimitata sau limitata cat este buletinul valabil). Ce nu inteleg..cum ai anmeldung de 1 an si freizug de 11 ani..????? ca la 11 ani ai dreptul la cetatenie deja...ce sa mai zic la munca!!!! Daca ai facut anul trecut anmeldung si nu ti sa facut abmeldung(adica stergere de la primarie) e valabil,dar daca acum stai la alta adresa te duci sa-ti faca alt anmeldung la noua adresa.

să fiu iertat pentru greșeală dacă-i cazul...dar atunci explică-mi ce înseamnă 3 ani de anmeldung, că eu am anmeldung făcut anul trecut, iar anul ăsta am fost iar să-mi fac și mi-a spus că nu mai trebuie, că-i bun ăla pe care-l am deja...pot să deduc de aici că mai trece anul ăsta și încă unul și pot face cerere?

în altă ordine de idei, am Freizugigkeitbescheinigung din 2001, asta înseamnă cumva că pot să cer drept de muncă? sau dacă e mai simplu, spune-mi atunci care e diferența între Freizugigkeit și Anmeldung?

adimucu
24.07.2012, 12:58
ok. să mai zici odată ca să fiu sigur că am înțeles.
așadar dacă stau la aceeași adresă și anmeldungul e „activ” timp de trei ani, pot face cerere de arbeitserlaubnis...?

iar despre freizugigkeit, ai scris acolo ceva de buletin...cum adică dacă am alt buletin nu mai am freizugigkeit? și clarifică, te rog treaba cu cetățenia că n-am înțeles

oricum mulțumesc și pentru ce ai scris chiar dacă nu mai răspunzi

noro
03.08.2012, 12:39
in postul tau am citit ca ai freiizgugkeit din 2001 asta inseamna ca il ai de 11 ani...ce nu inteleg de ce ai mai facut anmeldung anul trecut..eu ti-am zis ca daca chiar ai freizig de 11 ani ai foarte multe drepturi aici..ai dreptul sa aplici la cetatenie,ai dreptul la munca,ai drepturi aproape ca nemtii...Nu am scris nimic de buletin,si nici ca nu ai buletin sau freizigugkeit, cred ca ai citit in alta parte sau nu vad eu...deci daca chiar ai de 11 ani acel act aici ai drepturi.

ildiko bedoui
09.08.2012, 07:05
Buna tuturor!!!Un mic ajutor,va rog!!!

Va rog daca se poate sa ma ajutati! Ma numesc Ildiko,din satu mare, si asi dori sa lucrez in germania cu contract de munca.Am gasit mai multe siteuri cu locuri de munca in germania.firme din romania care se ocupa cu contracte de munca in strainatate.Poate sa imi spuna cineva daca aceste firme sunt serioase si daca pot sa am incredere in ele sau sunt doar firme fantoma???nu asi vrea sa platesc suma care mi-o cer ei si sa fiu fraierita.Daca este cineva care a plecat in germania printr-o asemenea firma,va rog frumos sa imi raspundeti.Va multumesc.

adimucu
09.08.2012, 14:27
de ce nu mergi la AJOFM acolo unde locuiești? și caută acolo consilierul EURES, îți va spune de ce ai nevoie și te va ajuta să cauți un job în germania dacă asta vrei. asta e oricum mai bine decât firmele alea...tu de ce crezi că o firmă din alea de pe internet e mai bună decât un om specializat pentru așa ceva și care exact asta e plătit să facă...? în plus, agențiile pentru ocuparea forței de muncă sunt permanent în legătură, așa că la AJOFM se știe când sunt oferte de muncă în germania. dacă chiar crezi că e mai bine așa, sfatul meu este să nu pleci din românia fără contract...vei pleca pe pielea ta. și chiar dacă o firmă de genul ăsta îți dă contract, înainte să pleci du-te cu el oricum la AJOFM și încearcă să verifici dacă e legal....nu garantez nimic, dar cei de acolo s-ar putea să te ajute în sensul ăsta. doar tu singură vei ști la momentul potrivit dacă e ceva în neregulă....la urma urmei poți pleca în germania și fără aceste firme

noro
09.09.2012, 15:50
contractul de munca o sa fie sezonier..pentru ca Romanii nu au dreptul de munca aici.