PDA

Arată versiune întreagă : zbor cu bebe in australia

persoo
01.06.2012, 13:47
Salut,

Saptamana viitoare voi face o calatorie de afaceri in Sydney pentru o perioada de cateva saptamani.
Ma gandesc sa imi iau si sotia cu fetita de 1 an. Suntem putini speriati de durata zborului si cum va rezistata
micuta la un asa drum. Vom zbura cu British Airways, zbor direct din Londra. A mai avut cineva experienta de zbor
asa lunga cu copil mic? Ceva special de avut in vedere?

O alta chestiune este ca am prefera sa inchiriem un apartament cu toate utilitatile in loc sa stam la hotel.
Imi puteti recomanda ceva site-uri cu apartamente de inchiriat?

Multumesc
Persoo

danref
02.06.2012, 00:01
Pe forumul emigrare info ve-i gasi mai multe info despre "bebei" in drum spre Au.
Bafta si drum bun!
Btw.Ce fel de vize ati obtinut?

encore
02.06.2012, 02:08
Ma gandesc sa imi iau si sotia cu fetita de 1 an.

Pai se pare ca decizia e deja luata, asa ca "te gindesti sa .." in momentul asta are doar valoare teoretica. Oricum, eu saptaminile trecute am zburat Dubai - Brisbane, la dus prin Singapore, vreo 14 ore si la intoarcere Brisbane - Dubai, non-stop, 13 ore. La First si la Business e perfect ok, mai ales cu Emirates. La Economy nu stiu cum e pe asa distante mari, dar imi inchipui ca e nashpa. In plus British Airways sint cunoscuti ca fiind printre cei mai de kkt dintre liniile majore, asa ca banuiesc ca o sa fie si mai nashpa.

La virsta de 1 an i-ati luat loc separat, sau o tineti in brate pe lucurile voastre? Ca daca e varianta a doua va fi greu voua in primul rind, ca copilul probabil ca nu va avea probleme. dar din nou, daca mergeti First sau Business probabil va fi mai usor. Si sa ii comandati din timp mincare speciala de copil.

Ceea ce am remarcat la Brisbane e ca a fost neasteptat de frig, pt. mine a fost prima data in Oz si ma asteptam sa fie mai cald, chiar daca stiam ca e toamna/iarna. Banuiesc ca la Sydney e si mai rece, evident ca n-o sa fie iarna ca in Europa, dar luati-va haine groase, parerea mea.

persoo
02.06.2012, 09:18
Salut

Multumesc pentru infomatii si sfaturi. Eu am viza eVistor tip Bussiness, fetita si sotia au eVisior Tourist.
Intr-adevar ce ne sperie foarte mult este durata zborului si vremea, mai ales ca acum ne bucuram de vreme placuta in Romania.

Cele bune
Persoo

Pisoi
02.06.2012, 14:39
...mai in toate calatoriile mele, fie domestice sau internationale, au fost cupluri care calatoreau cu "bebei" ...dar dupa cate am inteles eu nu prea e indicat sa-i supui unei calatorii cu avionul decat in cazuri de stricta necesitate.
...un bebeu e fragil si are organele in formare, in special timpanele care pot fi afectate de "presurizarea artificiala" din avion, daca bebeu' o sa planga in timpul zborului nu o sa planga de foame sau ca-l doare stomacul ci ca il dor urechile.
...altfel, la zborurile internationale servirea si grija pt bebei e primordiala si ireprosabila la toate companiile.
...persoanele care calatoresc cu bebei au locuri speciale (limitate), indiferent de clasa, unde in fata locurilor lor se instaleaza un "crib" unde bebeul sta linistit, fara costuri adiacente, numai la decolare si aterizare bebeul trebuie tinut in brate.
p.s. sper sa nu gresesc in comentariile mele si eventual sa le luati in consideratie.

danref
02.06.2012, 17:11
Salut

Eu am viza eVistor tip Bussiness, fetita si sotia au eVisior Tourist.

E bine ca ai aplicat pt tip Bussiness.Un site orientativ gasesti aici
http://www.apartmentsplus.com.au/gp/#
Succese maxime!