PDA

Arată versiune întreagă : Am nevoie urgenta de un sfat!

Carmen.L
26.05.2012, 02:34
Buna, ma numesc Carmen si am 34 de ani. Locuiesc in Romania, sunt divortata si am o fetita de 10 ani. In urma cu 2 ani am cunoscut un barbat australian si ne-am indragostit. Intrucat el este destul de ocupat cu afacerea pe care o are, am incercat, la propunerea lui, sa mergem noi sa il vizitam (eu si fetita, tatal ei fiind de acord). Am aplicat pentru o viza de turist eVisitor online, prima data in februarie anul trecut. Din cauza faptului ca nu aveam un job la momentul respectiv, tocmai ramasesem fara servici incepand cu 1 februarie, viza mi-a fost refuzata, chiar daca am dovedit prin extrase de cont ca prietenul meu ma ajuta finaciar destul de mult si chiar daca la momentul respectiv aveam in cont suma de 2000 de euro. In luna iunie m-am reangajat asa ca in octombrie am mai incercat o data, sperand ca vom putea petrece Craciunul impreuna. Din pacate din nou viza mi-a fost refuzata ca lucrez de prea putin timp si desi prietenul meu a trimis extrase de cont cu sume suficiente sa acopere sederea noastra acolo pe o perioada, nu a fost suficient. Mentionez ca de aceasta data am aplicat pentru viza de turist cu sponsorizare, tot eVisitor. In schimb fiicei mele i-a fost acordata viza in 24 de ore. Pentru ca trecuse deja destul timp, prietenul meu a hotarat sa vina el aici, ceea ce a si facut la sfarsitul lui ianuarie anul acesta. Am petrecut impreuna 3 saptamani minunate si din acesta frumoasa poveste am conceput bebelusul nostru :x. Acum sunt insarcinata in 4 luni si incercam cu disperare sa ajungem in Australia cat inca mai pot zbura, avand in vedere situatia in care sunt. Din cate am citit amandoi credem ca viza care s-ar potrivi cel mai bine acum ar fi Prospective Marriage care se acorda pt 9 luni timp in care ar trebui sa ne casatorim. Din pacate acordarea si procesarea acestei vize se face intre 5-10 luni, ceea ce exclude clar posibilitatea sa plecam inainte de a intra in ultimul trimestru de sarcina pentru a nu afecta bebelusul in nici un fel. Sincer as mai incerca sa mai aplic o data pentru viza de vizitator si ajunse acolo, s-a ma casatoresc destul de curand cu prietenul meu si imediat sa aplic pentru Partener visa. Dar in prezent, desi sunt salariata, sunt in concediu de risc maternal, acordat de medic. Va rog mult sa ma sfatuiti ce putem face si care credeti ca ar fi cea mai buna solutie, avand in vedere experienta dvs. Oare pe langa fluturasii mei de salariu sa mai dovedesc ca am in cont o anumita suma de bani? Si cat de mare ar trebui sa fie suma? Prietenul meu are un amic acolo care i-a spus ca daca nu eram din Romania eram demult acolo. Asta e! Imi cer scuze ca am scris atat de mult dar am dorit sa intelegeti problema ca atare si va multumesc anticipat pentru raspunsuri si sfaturi.

danref
26.05.2012, 18:00
Pentru cazul vostru cele mai indicate sunt sfaturile de la un agent de emigrare autorizat de MARA.Sotul tau ar fi trebuit sa contacteze pana acum un agent de emigrare australian.Sfaturile de la prieteni nu sunt decat discutii sterile si nefolositoare.
Succes maxim!

vivivio
27.05.2012, 07:41
Din pacate pt tine procesul de emigrare un proces care necesita curaj, determinare si rabdare. Case Officer-ii nu lucreaza cu persoane doar cu dosare si nu vad persoanele din dosar asa ca asteaptate si fii fericita daca va dura 10 luni. Ce am vazut de cand sunt aici toti cei care au ajuns usor sau sau ploconit cu o viza sunt si cei care au probleme de adaptare (cam dur, sorry, dar din 5 care i-am intalnit in situatia asta toti au aceste probleme a spalarii creerului si a obisnuintei cu mizeria morala din cauza careia am placat cu totii). Gandeste ca dragostea aia din filme dureaza intre 3-5 ani apoi trebuie sa vezi si altceva la omul de langa tine(glumesc desigur).
Revenind la tine in ochii immigration esti o problema daca ajungi aici sa nu vrei sa mai pleci si trebuie sa le fortezi mana.Asa ca parerea mea e ca iubitul tau sa aplice pt perspective marriage visa. Asta inseamna ca ai o perioada in care sa va casatoriti si trebuie sa ramaneti asa 5 ani timp in care sotul tie poate sa-ti faca bagajele oricand si copilul ar putea ramane la el daca nu va intelegeti( nu sunt chiar sigur dar ce am studiat in fuga se iveste si varianta asta)

Daca sunteti asa hotariti spunei iubitului sa contacteze un agent de emigrare care va va lamuri situatia si va costa cam 3-4 mii AUD.