PDA

Arată versiune întreagă : Sfaturi pentru plecarea si stabilirea in SUA

MateiGabriel
23.05.2012, 10:28
Salut tuturor!

Termin anul acesta facultatea de stiinte economice si administrarea afacerilor in Brasov. Am obtinut de curand viza J1 si m-am hotarat sa ma stabilesc in SUA cel putin pentru cativa ani impreuna cu mai multi prieteni, care sunt in aceeasi situatie(tot an terminal). Am mai fost plecat de doua ori in SUA tot cu programul Work & Travel si am lucrat in Yellowstone National Park, Grant Village ca ospatar in prima vara, iar in a doua vara in Wisconsin, Mondovi intr-o fabrica in departamentul Quality Control. Acum voi pleca cu un contract de ospatar in Arizona, Page.

As vrea sa ma inscriu la o facultate sau postliceala acolo in ideea de a-mi prelungi viza. Cunosc un bulgar ce a procedat in felul acesta si i s-a prelungit viza pe inca 2 ani; acum sa vad ce gasesc pe acolo si ce tarife au. Asta ar fi metoda pe care as vrea sa o incerc prima:D
Metoda prelungirii vizei cu ajutorul angajatorului, din ca am citit pe anumite forumuri, nu e prea viabila, angajatorii nefiind prea "amabili". Daca aveti alte idei, pareri, cunostinte care au reusit, va rog sa ma ajutati.
Metoda casatoriei pentru a obtine green card, ma bate gandul sa o incerc. Am tot vazut ca se practica(din discutiile de pe forumuri) si e cat de cat plauzibila. Am auzit, verile trecute cat am fost plecat, ca o fata cu care sa te insori pentru green card e undeva intre 15.000-20.000$ si ca te poti intelege sa-i dai banii pe parcursul anilor cat sta cu tine si esti verificat. Stiti mai multe despre? :)

Oricum per general imi doresc sa ma stabilesc acolo. Vreau sfaturi despre cum sa procedez sa fie mai bine.

Multumesc mult!
Numai bine!

LittleNicky
13.03.2013, 17:28
Si situatia mea e asemanatoare, tot pe J1 in 2010 am fost plecat in Chicago. Iar acum logodnica a prins o bursa pentru doctorat la Universitatea din Toledo - Ohio si caut optiuni de plecare cu ea doar ca as vrea si eu ca tine sa fie ceva cu acte si nu la negru.

Daca e cineva mai experimentat pe aici sa ofere niste sfaturi suntem ochi si urechi. Te ajuta cu ceva daca ai SSN ? Adica as putea sa lucrez acolo ? Am terminat facultatea de Inginerie Civila in limba engleza si masterul de Inginerie Structurala la fel in limba engleza asta daca ajuta cu ceva.

EDIT: Scuza-ma ca am intrat peste postul tau dar am considerat ca nu era necesara adaugarea altui thread daca intrebarile noastre sunt asemanatoare.