PDA

Arată versiune întreagă : Lucian Bute vs. Carl Froch - Cine credeti ca va castiga?

sorin
15.05.2012, 20:30
Pe 26 mai 2012, Lucian Bute isi pune centura in joc pentru a 10-a oara. Dand dovada ori de prea multa incredere in sine, ori doar de dorinta de a inchide gura unora care (inca) ii contesta valoarea, acuzandu-l ca a boxat cu jucatori slabi, Lucian a acceptat sa lupte chiar pe terenul lui Froch, desi campion fiind, putea alege locul de desfasurare. Avand in vedereca va lupta in deplasare, Bute trebuie sa aiba un avantaj destul de clar la puncte, sau sa-l faca KO pe Froch.

Care credeti ca va fi rezultatul acestei lupte? Sondajul se va inchide automat pe 26 mai.

sorin
17.05.2012, 13:55
nu-mi imaginam ca nu e nimeni pe aici interesat de box, nici macar cand avem si noi campioni mondiali :(

kiddy
17.05.2012, 16:49
Eu zic ca Lucian ne va ridica iar in picioare in fatza televizorului. o:-)
Apropo, stie cineva la ce ora e gala? Sper sa nu fie seara devreme pt. ca astia de la job ne-au prevazut niste homari in program...:-$

sorin
17.05.2012, 17:07
Apropo, stie cineva la ce ora e gala? Sper sa nu fie seara devreme pt. ca astia de la job ne-au prevazut niste homari in program...:-$

Am vaga impresie ca incepe sambata pe la 7:00 seara (ET), sau 6:00 (CT). O sa postez aici exact la ce ora.

Sper sa-I inchida gura aia mare lui Froch. Parerea mea e ca se bazeaza pe ceva Bute, de a hotarat sa mearga in barlogul adversarului, aidci referindu-ma la increderea in sine

kiddy
17.05.2012, 17:40
Am vaga impresie ca incepe sambata pe la 7:00 seara (ET), sau 6:00 (CT). O sa postez aici exact la ce ora.

Hmm, atunci e napsha... n-am sa pot urmari meciul live.:-S

Pisoi
17.05.2012, 18:45
Am vaga impresie ca incepe sambata pe la 7:00 seara (ET), sau 6:00 (CT).

Hmm, atunci e napsha... n-am sa pot urmari meciul live.:-S
...asa devreme te "bagi in scutece"? :surprised:
...daca e asa!, atunci nu ma mira ca nu te uiti la meciurile de hochei ...si eventual sa vi cu ceva comentarii!:-?

sorin
18.05.2012, 07:28
Cotoiule, da pe tine te doare mana sa votezi? :punch:

kiddy
18.05.2012, 09:47
...asa devreme te "bagi in scutece"? :surprised:

Daca ai sa citesti si primul meu mesaj ai sa intelegi de ce.

De obicei mosul Ene ma lasa la urma, trece mai tot timpul dupa miezul noptii. :thatsit:

Si cum zicea si Sorin, tu cu cine votezi aici? Mai lasa-i pe "regii" aia ai tai acum.

sorin
18.05.2012, 10:55
Si cum zicea si Sorin, tu cu cine votezi aici? Mai lasa-i pe "regii" aia ai tai acum.

Clarificare in ceea ce priveste ora meciului si unde poate fi vizionat de cei care prind acel canal tv:

“Lupta dintre Froch şi Bute va avea loc pe în noaptea de 26 mai spre 27 mai, la Nottingham (ora 2:00 în România), transmis în direct de The Money Channel.”

Deci in America de Nord meciul va putea fi urmarit sambata 26 mai incepand cu ora 7:00 PM pe coasta de est, 6:00 PM in zona central si 4:00 PM pe coasta de vest.

P.S. kiddy, motanu’ a luat-o razna si nu te mai poti intelege cu el de cand “kingsii” lui sunt pe cai mari si spulbera totul in cale.

kiddy
18.05.2012, 16:38
Clarificare in ceea ce priveste ora meciului si unde poate fi vizionat de cei care prind acel canal tv:

“Lupta dintre Froch şi Bute va avea loc pe în noaptea de 26 mai spre 27 mai, la Nottingham (ora 2:00 în România), transmis în direct de The Money Channel.”

Deci in America de Nord meciul va putea fi urmarit sambata 26 mai incepand cu ora 7:00 PM pe coasta de est, 6:00 PM in zona central si 4:00 PM pe coasta de vest.

La naiba, pica cum nu se poate mai prost. Dar important e sa castige. Hai Bute, go get him!

shogunelu
19.05.2012, 03:00
Hai sa-mi dau si eu cu parerea pe aici, ca sa nu mai plangi, Sorine, ca nu e lumea interesata de box(mai ales ca mie chiar imi place).
Am votat ca va castiga chinuit la puncte Bute, chit ca tare mi-ar place sa-l trimita la podea pe Froch, sa-i mai scoata ifosele din cap.
Bute realizeaza foarte bine cat de important e meciul asta pt cariera lui, primul meci impotriva unui adversar cu-adevarat de calibru, asa ca ii trebuie o victorie, indiferent cum ar arata ea. De fapt, nici chiar o infrangere nu e dezastruoasa, atata vreme cat adversarul de-abia ar putea s-o smulga cu mare greutate.
Pe de alta parte, Froch asta e tare, loveste foarte tare si mai e si bun incasator.
De-abia astept meciul si fiindca obisnuiesc sa pun bani la pariuri, o sa pariez pe Lucian.

sorin
20.05.2012, 20:53
Shogunele, la buna revenire! Chiar ca nu inteleg aceasta lipsa de interes, chiar sa nu fim mai mult de 3-4 pe acest forum carora ne place boxul si suntem mandri sa avem un campion mondial neanvins inca la categoria lui? Hmm, s-ar parea ca discutiile cu pitipoance au mai mult succes. :cool:

Pisoi
22.05.2012, 11:11
...nu ma prea pricep io la box si nu prea urmaresc sirul evenimentelor
...nu as vrea sa par subiectiv cu "compatriotul" dar sincer Bute mi se pare un pugilist de exceptie, poate cel mai bun din toti pugilistii romani care s-au remarcat pe plan international.

sorine, de cand ai bagat topice cu meciurile lui Bute am capatat un mare interes si am urmarit si io meciurile lui si din cate am vazut, in toate a fost net superior cu exceptia unui singur meci ...asa ca am votat ca "al'laltul" o sa vada podeaua iar daca nu, eu zic ...ca Bute cu siguranta o sa castige chiar si la puncte. :punch:

...go Bute go! :aplause:

p.s. daca "gala" incepe la 4PM pe coasta mea atunci inseamna ca Bute o sa boxeze pe la 6-7PM ...asa-i? :thinking:

sorin
22.05.2012, 11:59
p.s. daca "gala" incepe la 4PM pe coasta mea atunci inseamna ca Bute o sa boxeze pe la 6-7PM ...asa-i? :thinking:
Nu, gala incepe pe la 21:00 ora Romaniei (2:00 pm ET, 1:00 pm CT sau 11:00 am PT), dar meciul lui Lucian e pe la 2:00 dimineata ora Romaniei, deci aproximativ 7:00 pm ET, 6:00 pm CT sau 4:00 am PT.

Eu de aia dau tot timpul ora Romaniei, sa se orienteze oricine, oriunde s-ar afla.

Pisoi
22.05.2012, 13:00
Nu, gala incepe pe la 21:00 ora Romaniei (2:00 pm ET, 1:00 pm CT sau 11:00 am PT), dar meciul lui Lucian e pe la 2:00 dimineata ora Romaniei, deci aproximativ 7:00 pm ET, 6:00 pm CT sau 4:00 am PT.

Eu de aia dau tot timpul ora Romaniei, sa se orienteze oricine, oriunde s-ar afla.

...sa nu ma iei la 11m ca citesc superficial ...dar nu am "citit" p-aici fu'n canal US care transmite meciul

...am cautat pe net si cica EPIX transmite meciul ...ce pumnii mei de canal e asta? :-/
...cred ca nu-mi ramane decat solutia sa urmaresc meciul pe net de la Ro :thatsit:

sorin
22.05.2012, 13:04
...am cautat pe net si cica EPIX transmite meciul ...ce pumnii mei de canal e asta? :-/
...cred ca nu-mi ramane decat solutia sa urmaresc meciul pe net de la Ro :thatsit:

In Ro il da pe Money Channel parca. O sa pun linkuri aici pe topic inainte de meci daca gasesc ceva “stream”-uri bune.

Lex
26.05.2012, 05:51
Am revenit si eu pe aici. Legat de meci sper ca Lucian sa ii inchida gura lui Carl. Lucian e peste el din toate punctele de vedere pentru mine... Meciu o sa se poate viziona si pe siteul celor de la Money Channel. HAI BUTE!!!

sorin
26.05.2012, 08:40
Pentru cei care nu prind Money Channel din Romania, un link pentru sporturi live, unde e foarte probabil ca va fi dat si meciul lui Bute:
http://www.wiziwig.tv/index.php?part=sports (http://www.wiziwig.tv/index.php?part=sports)

Pentru cei din America d eNord, Bute vs Froch este si si la Epix Tv
Pentru cei care aveti Dishnetwork, Epix e pe canalul 9533 sau 380 (costa $7/luna, nu e inclus in pachetele normale si se poate renunta oricand). Lumea spune ca meciul se va putea urmari si online pe http://www.epixhd.com/ (http://www.epixhd.com/)

Lex
26.05.2012, 20:06
E trist ce s-a intamplat in noaptea asta in Anglia... Mergem inainte, capul sus LUCIAN, sunt sigur ca romanii il vor sustine in continuare, mai ales acum si sper sa nu facem ca de obicei si sa incepem sa il injuram pe LUCIAN ca nu a facut si blablabla...

sorin
26.05.2012, 23:31
Trist nu e ca a pierdut, ci cum a pierdut. Absolut nimeni nu cred ca s-a asteptat la un asemenea deznodamant. Sper sa-si ia revansa la Montreal.

Pisoi
27.05.2012, 01:19
E trist ce s-a intamplat in noaptea asta in Anglia... Mergem inainte, capul sus LUCIAN, sunt sigur ca romanii il vor sustine in continuare, mai ales acum si sper sa nu facem ca de obicei si sa incepem sa il injuram pe LUCIAN ca nu a facut si blablabla...
...trist poate e pt romanii care au crezut ca Bute e invincibil si bate tot ce-i sta in cale ...blablabla-ul abia acum incepe dupa un singur esec! :thatsit:

Trist nu e ca a pierdut, ci cum a pierdut. Absolut nimeni nu cred ca s-a asteptat la un asemenea deznodamant. Sper sa-si ia revansa la Montreal.
...am fost invitati la o petrecere de onomastica ...iar gazda a "pus-o repede" de conectia cu canalul fantoma EPIX ...asa ca am urmarit meciul chiar daca imi luasem loptopul in caz ca....
...io n-am vazut nici un meci cu Flochi dar am remarcat ca Bute a fost "pierdut" cam pe la inceput ...adicatelea cand a dat capul pe spate la niste lovituri repetate ...asa ca, cam toti ne-am dat sema de un inevitabil KO
...revansa la Montreal ramane de discutat ...inca nu putem anticipa ce decizii se vor lua!

kiddy
27.05.2012, 01:29
E trist si intr-un caz si in celalalt. Asta e... Pacat! Ar fi fost bine macar de rezista in picioare pana la sfarsit, sa se fi decis la puncte. Dar asa... fara echivoc. Respect lui Froch!

Ce e frustrant, e faptul ca da apa la moara unor anumiti looseri. Macar tu Luciane, ai fost si sper ca vei ramane un gentleman, asa cum te stie lumea pe aici, la Montreal. Capul sus si iti doresc mai mult noroc data viitoare. Oricum, la Montreal esti asteptat cu drag, chiar si fara centura aia.

FidelKatzo
27.05.2012, 03:35
ati patit ca mine, credeam ca Arthur Abraham o sa sparga maxilarele la toti din super six, daca ma uitam mai atent la meciul Froch Kessler nu imi mai faceam iluzii copilaresti..

http://youtu.be/al6ga6m-3Xk

ps. concluzia; organizatorii de la super six au mai mult habar de box ca si mine..nu mai fiti asa de deziluzionati si cei mai mari au pierdut cate un meci,lucru normal in sport..norocul nostru este ca avem destui sportivi de valoare si deci nu o sa ne plictisim..eu ma pregatesc sufleteste pentru meciul Daniel Ghita vs. Paul Slowinski..

shogunelu
27.05.2012, 03:46
Sorin a pus degetul pe rana, trist nu e ca a pierdut, asta e sportul, ci cum a pierdut, fara nici un drept de apel. Parca nu prea-mi vine sa cred ca asta e diferenta de valoare, ca ar fi trist, mai degraba cred ca Bute si-a jucat prost cartea, a stat la bataie. adica i-a facut jocul lui Froch si a tras consecintele.
Eu sper ca la revansa isi va reconsidera drastic strategia pt a-si lua inapoi centura. Oricum, o victorie nu va fi suficienta, trebuie sa-l execute pe Froch la fel de fara drept de apel cum a patit-o el.

Lex
27.05.2012, 05:28
''Nu mă aşteptam la o asemenea replică din partea lui Froch. Am incercat să-l atrag în plasă, să-l las să mă bage în corzi şi să-l surprind cu stânga, însă nu mi-a ieşit planul. Froch a fost foarte puternic si a venit peste mine, fiind împins şi de un public fanatic. Nu ştiu exact ce o să urmeze, dar nu pot vorbi încă despre meciul revanşă. Am nevoie de o perioada de refacere, apoi, impreuna cu antrenorul să analizăm până la cel mai mic detaliu acest meci şi să începem din nou pregătirea. Este greu de spus în acest moment daca va avea loc revanşa sau nu. Sunt sigur că am capacitatea sa revin, pentru ca nu sunt distrus după aceasta infrangere. Am pierdut şi la amatori meciuri, apoi am revenit, iar la profesionişti asta a fost prima înfrângere. Pot reveni la fel cum au făcut-o şi alţi mari campioni'', a declarat Bute, la Nottingham, în cadrul unei conferinţe susţinută după meciul cu Froch.

Cred ca e cea mai proasta varianta de tactica pe care puteai sa o ai intr-un meci cu Froch...

christianT
27.05.2012, 06:00
Poate ca Bute a avut o zi proasta.

sorin
27.05.2012, 08:13
Lipsa totala de replica a lui Bute, stilul "copac" in sensul ca nu se misca deloc in ring, asa cum facuse in celelalte meciuri, un meci in plus (daca batea acum nu mai exista meciul de la Montreal), bursa pariurilor (s-a pariat masiv pe Bute), ma face sa ma gandesc si la amanunte....neortodoxe despre acest meci. Nici nu stiu daca vreau sa am dreptate sau nu.

Deocamdata, Froch e primul adversar cu adevarat tare pentru Bute, a fost cam ca o trecere din divizia B in divizia A la fotbal. Acum Bute stie clar daca are sau nu sanse intr-un meci revansa care este asigurat prin contract si va alege daca sa o accepte, sa-si aleaga niste adversari mai mici pentru "incalzire", sau sa se retraga cu un palmares inca bun.

Aaa, uitasem. S-a gandit cineva pana acum ca Bute ar trebui sa urce neaparat in categorie. Sa slabesti 4 kg cu 2 zile inainte de meci si 2 kg in penultima zi de meci, pentru a face cantarul, e un efort supraomenesc, care nu-ti lasa mari sanse sa-ti revii fizic in doar o zi.

Indiferent de ce hotarari de viitor va lua, toata stima si admiratia pentru Bute, pentru cat a facut pana aici.

livia
27.05.2012, 09:08
Lipsa totala de replica a lui Bute, stilul "copac" in sensul ca nu se misca deloc in ring, asa cum facuse in celelalte meciuri, un meci in plus (daca batea acum nu mai exista meciul de la Montreal), bursa pariurilor (s-a pariat masiv pe Bute), ma face sa ma gandesc si la amanunte....neortodoxe despre acest meci. Nici nu stiu daca vreau sa am dreptate sau nu.

Nu esti singurul caruia i-au trecut asemenea ganduri prin cap. Jocurile de culise nu sunt pentru noi, telespectatorii:).
Indiferent care este situatia reala, sper ca Lucian sa redevina campion.

sorin
27.05.2012, 09:21
Nu esti singurul caruia i-au trecut asemenea ganduri prin cap. Jocurile de culise nu sunt pentru noi, telespectatorii:).
Indiferent care este situatia reala, sper ca Lucian sa redevina campion.
Mi-as dori (chiar daca nu as fi deloc de acord cu ideea) sa cred ca Lucian doar i-a "imprumutat" centura lui Froch pana la meciul de la Montreal, cand si-o va lua inapoi. Daca Froch pierdea acest meci, era cam terminat, ca-si anuntase retragerea, asa si-a relansat cariera, Lucian va redeveni campion (dar cu multe zerouri in plus in cont), iar faptul ca zeroul de la palmares s-a transformat in 1, la rubrica infrangeri, nu e o tragedie, pana si Pacquaio 3 infrangeri si 2 egaluri.

Nu aruncati cu rosii, acestea sunt doar ipoteze prin care incercam sa explicam modul brutal in care a pierdut campionul nostru. Nu-l judec si nu-l acuz in nici un fel, pentru ca nu eu am luat pumnii aia, ci el, si stiu ca nu i-a fost usor. Hai Bute, ia-ti centura inapoi si gaseste strategia potrivita pentru meciul revansa, fa-ne sa uitam acest meci!

Lex
27.05.2012, 10:52
O miniconferinta de presa

http://www.youtube.com/watch?v=g9gvTHTWRVw

aramis_13
27.05.2012, 12:04
da' ce-a pățit, l-a lovit trenu'?

shogunelu
27.05.2012, 13:44
Mie tot nu-mi iese din cap cum a stat la bataie cu Froch si cum a stat cu garda jos...Cu Froch?!! Pai o fi stand cu garda jos Klitschko, da' asta isi permite sa faca el, nu si altii.
Daca mai vrea vreo revansa Bute eu cred ca are de facut doua lucruri: 1. garda sus ; 2. sa nu stea la bataie, sa loveasca din miscare. Asta daca va putea, ca daca nu, stim de pe acum ce se va intampla. Acum se vede daca se poate descurca intre cei valorosi, ca pana acum l-a menajat, l-a "cultivat" Interbox-ul pt ca e simpatic, carismatic, aduce imagine( de aia nu-l inghite Doroftei, ca el l-au aruncat direct in groapa cu lei).
Pana una-alta daca vrei sa va mai indulciti amarul, puteti sa va uitati azi la 20:25(ora Romaniei) la o gala de K1 pe voyo.ro in care lupta Daniel Ghita, indiscutabil cel mai valoros luptator roman de K1 de la ora actuala. Sa speram ca va face o figura mai frumoasa decat Bute.

Loniia
27.05.2012, 13:50
Mi-am dorit ca si voi sa castige Bute!!!sa fie puternic,agil si prezent in lupta...de ceva vreme l-am perceput a fi diferit,sa fie limita pana a reusit sa ajunga?...cred eu ca poate mai mult,o parere personala nu s-a pregatit suficient! sau nu are antrenor/indrumator potrivit!

Pisoi
28.05.2012, 00:02
Mie tot nu-mi iese din cap cum a stat la bataie cu Froch si cum a stat cu garda jos....
...tu vorbesti? :surprised:
...si tu ai lasat "inexplicabil" garda jos! :starsmile:
p.s. oricum, ma bucur ca ai "revenit" :aplause: ...si nu te-ai lasat intimidat de "altii" ...de ai' ca Flochi :d:

shogunelu
28.05.2012, 11:29
La inceput n-am considerat varianta asta ca fiind posibila dar cred ca greseam si exista o posibilitate solida ca staff-ul lui Bute sa fi trantit meciul, ca altfel tot ce s-a intamplat acolo nu are si nu urmeaza nici un fel de logica.
Ceea ce spune Mircea Badea are mult sens, urmariti-l aici: http://inregistrari.antena3.ro/view-In_gura_presei_cu_Mircea_Badea-5.html

sorin
28.05.2012, 11:43
shogunelu, stiu ca pe vremuri ai scris mult pe forum in ceea ce priveste alimentatia si exercitiile fizice. care-i parerea ta in legatura cu slabitul mai mult decat accelerat al lui Bute in ultimele 2-3 zile? nu crezi ca slabitul trebuia inceput cu mult mai devreme?

in alta ordine de idei, se aduna din ce in ce mai multe detalii cel putin "ciudate" despre acest meci, ceea ce subliniasem deja la putin timp dupa terminarea meciului. nu neg nici posibilitatea ca echipa lui Bute sa-l fi lucrat fara stirea lui. cica au avut si petrecere dupa meci. de ce oare, ca doar pierdusera meciul? sau....in cinstea zerourilor multe de la pariuri?

shogunelu
28.05.2012, 13:22
shogunelu, stiu ca pe vremuri ai scris mult pe forum in ceea ce priveste alimentatia si exercitiile fizice. care-i parerea ta in legatura cu slabitul mai mult decat accelerat al lui Bute in ultimele 2-3 zile? nu crezi ca slabitul trebuia inceput cu mult mai devreme?

in alta ordine de idei, se aduna din ce in ce mai multe detalii cel putin "ciudate" despre acest meci, ceea ce subliniasem deja la putin timp dupa terminarea meciului. nu neg nici posibilitatea ca echipa lui Bute sa-l fi lucrat fara stirea lui. cica au avut si petrecere dupa meci. de ce oare, ca doar pierdusera meciul? sau....in cinstea zerourilor multe de la pariuri?

Proasta, foarte proasta parerea mea despre slabitul accelerat (regim de urgenta), Sorine. Te lasa vlaguit, stors de energie, adica exact cum nu vrei sa fii inainte de un meci foarte greu. Sigur ca slabirea trebuia inceputa din timp, facuta treptat, planificat, chiar nu inteleg cum se pot face asemenea greseli la nivelul asta. Asta, bineinteles, daca or fi fost greseli...

Si eu sunt tot mai convins ca toata afacerea asta miroase urat, iar faptul ca imediat dupa meci staff-ul lui Bute petrecea ca dupa o victorie, nu face decat sa adanceasca banuielile. Eu nu prea cred ca Bute a fost implicat pt ca daca ar fi fost, ar fi ales o cale la fel de convingatoare dar mai putin contondenta, chiar nu cred ca cineva s-ar supune de buna voie la asa un macel. Asta ca sa nu mai vorbim de terfelirea, poate iremediabila, a imaginii si reputatiei lui, pentru care a muncit din greu atata amar de ani.
Ce nu pot eu sa inteleg este cum de nu a renuntat la sfaturile toxice care probabil i-au fost date, cand a vazut ca este tocat marunt?...Cum de nu s-a intors la ceea ce stie el cel mai bine, miscare constanta, lovituri din deplasare, pe contra...Asta nu pricep.

Cineva acolo a facut bani multi, foarte multi, cota lui Froch era de 3,6 si poate si peste(nu mai discutam multe alte posibile multiplicari), la 1 milion de dolari pariati luai 3,6 milioane, iar la nivelul ala nu se pariaza milioane ci zeci de milioane...

Daca as fi Bute m-as pregati sa-l inving fara drept de apel pe Froch la revansa. Daca staff-ul mi-ar mai da sfaturi toxice as zice ca ei si as face ca mine. As cauta sa-l inving pe Froch cel putin la fel de zdrobitor cum m-a invins el si poate, poate as mai avea o sansa sa-mi repar imaginea.

sorin
28.05.2012, 13:41
Proasta, foarte proasta parerea mea despre slabitul accelerat (regim de urgenta), Sorine. Te lasa vlaguit, stors de energie, adica exact cum nu vrei sa fii inainte de un meci foarte greu. Sigur ca slabirea trebuia inceputa din timp, facuta treptat, planificat, chiar nu inteleg cum se pot face asemenea greseli la nivelul asta. Asta, bineinteles, daca or fi fost greseli....
deci am intuit bine o alta "scapare" a celor de la Interbox, care vorba aia, au un nutritionist angajat pentru asa ceva.

Si eu sunt tot mai convins ca toata afacerea asta miroase urat, iar faptul ca imediat dupa meci staff-ul lui Bute petrecea ca dupa o victorie, nu face decat sa adanceasca banuielile.
......................................
Cineva acolo a facut bani multi, foarte multi, cota lui Froch era de 3,6 si poate si peste(nu mai discutam multe alte posibile multiplicari), la 1 milion de dolari pariati luai 3,6 milioane, iar la nivelul ala nu se pariaza milioane ci zeci de milioane...
nu am verificat, dar am auzit zvonuri ca a fost 38-40/1 pentru un KO al lui Froch in repriza a 5-a, deci muuult, mai multi bani in joc. parerea mea e ca Lucian a fost tradat de propria echipa. daca as fi in locul lui si as putea (depinde ce contract are) mi-as cauta alt promotor.

inca traiesc cu impresia ca poate sa-l bata fara probleme pe Froch, nu usor, dar destul de sigur, boxand cum il stim, mobil, lovind din miscare si tinandu-l la distanta.

FidelKatzo
29.05.2012, 05:33
deci am intuit bine o alta "scapare" a celor de la Interbox, care vorba aia, au un nutritionist angajat pentru asa ceva.

nu am verificat, dar am auzit zvonuri ca a fost 38-40/1 pentru un KO al lui Froch in repriza a 5-a, deci muuult, mai multi bani in joc. parerea mea e ca Lucian a fost tradat de propria echipa. daca as fi in locul lui si as putea (depinde ce contract are) mi-as cauta alt promotor.

inca traiesc cu impresia ca poate sa-l bata fara probleme pe Froch, nu usor, dar destul de sigur, boxand cum il stim, mobil, lovind din miscare si tinandu-l la distanta.

Lucian Bute este un sportiv de exceptie si este al nostru,reactiile voastre sunt normale,ca doar nu o sa ne bucuram ca a pierdut..dar de aici si pina la a crede toate basmele sau a inventa diferite scenarii care sa-l scoata pe Lucian mai bun ca Froch denota lipsa de impatialitate,luciditate sau ce-o fi....care a fost sportiv de performanta stie ca cel mai important este sa iti cunosti limitele si ca oricand poti avea o zi proasta in care nimic nu iti reuseste ..un meci pierdut nu inseamna sfarsitul carierei,daca Lucian se crede capabil sa il bata pe Froch ,va face tot posibilul ca revansa sa aiba loc..

ce am observat eu,care nu ma pricep cine stie ce la sportul asta,ca Lucian nu face parte din boxerii care pot sa incaseze lovituri puternice,ma gandesc aici la meciurile lui Arthur Abraham din super six..unde Froch,Andre Ward l-au folosit ca sac de antrenament si el a suportat tortura 12 reprize recunoscand in final ca a fost mai slab..daca ati fost atenti la sfarsitul primei reprize cand Lucian se indrepta spre coltul lui,se putea observa ca primele lovituri au lasat urme deoarece era cam nesigur pe picioare..

va mai pun un clip cu Kessler care a fost de fapt favoritul meu din super six,meciul a fost intrerupt pentru rana deschisa a lui kessler nu pentru-ca ar fi fost KO...cate reprize credeti ca ar rezista Lucian cu Ward..?

(http://youtu.be/otljz2JMY_g)
http://youtu.be/otljz2JMY_g

aramis_13
29.05.2012, 06:53
...ca Lucian nu face parte din boxerii care pot sa incaseze lovituri puternice...

nici io nu mă pricep, da' dacă nu îi în stare să o ia pe coajă, apăi nu-i boxer. că doar nu s-o duce în ring să îi zică adversarului "bă, dă și tu, da așa mai moale, că io nu pot să o încasez"

mă îndoiesc să fie vorba de așa ceva. sau de aranjamente ori mai știu eu ce. trebuie să admitem că de fapt și-a găsit nașul. a fost bun cât a fost, acum a dat peste unu' care boxează nu se joacă. asta e, atâta poate, bravo lui c-a ajuns până aici.

shogunelu
29.05.2012, 17:35
Lucian Bute este un sportiv de exceptie si este al nostru,reactiile voastre sunt normale,ca doar nu o sa ne bucuram ca a pierdut..dar de aici si pina la a crede toate basmele sau a inventa diferite scenarii care sa-l scoata pe Lucian mai bun ca Froch denota lipsa de impatialitate,luciditate sau ce-o fi....care a fost sportiv de performanta stie ca cel mai important este sa iti cunosti limitele si ca oricand poti avea o zi proasta in care nimic nu iti reuseste ..un meci pierdut nu inseamna sfarsitul carierei,daca Lucian se crede capabil sa il bata pe Froch ,va face tot posibilul ca revansa sa aiba loc..

ce am observat eu,care nu ma pricep cine stie ce la sportul asta,ca Lucian nu face parte din boxerii care pot sa incaseze lovituri puternice,ma gandesc aici la meciurile lui Arthur Abraham din super six..unde Froch,Andre Ward l-au folosit ca sac de antrenament si el a suportat tortura 12 reprize recunoscand in final ca a fost mai slab..daca ati fost atenti la sfarsitul primei reprize cand Lucian se indrepta spre coltul lui,se putea observa ca primele lovituri au lasat urme deoarece era cam nesigur pe picioare..

va mai pun un clip cu Kessler care a fost de fapt favoritul meu din super six,meciul a fost intrerupt pentru rana deschisa a lui kessler nu pentru-ca ar fi fost KO...cate reprize credeti ca ar rezista Lucian cu Ward..?

(http://youtu.be/otljz2JMY_g)
http://youtu.be/otljz2JMY_g

Pai tocmai ca incercam sa nu ne lasam prada speculatiilor, dar daca boxul pt noi nu inseamna doar doi gagii care-si cara pumni, nu putem sa nu observam niste chestiuni cel putin bizare, precum cele detaliate nitel mai sus. La nivelul ala o zi proasta nu inseamna sa performezi ca picat dintr-un Antonov fara parasuta, ci doar ceva mai slab, aproape insensizabil pt un necunoscator, asta inseamna valoarea. Pt ca da, un meci pierdut la stilul ala chiar poate insemna sfarsitul carierei.

E stiut faptul ca Bute nu e un bun incasator dar asta nu e neaparat o tragedie, chit ca i-ar fi de mare ajutor daca ar fi, la fel cum nici sa n-ai cine stie ce lovituri nu e neaparat o tragedie (chit ca, din nou, ti-ar fi de mare ajutor) si Ward e cel mai bun exemplu! In sporturile de contact arareori e in varf cel mai puternic, cel mai bun incasator sau cel mai rapid, ci mai degraba cel care isi cunoaste foarte bine atuurile si lipsurile si le foloseste cu cea mai mare inteligenta.

Faptul ca Bute a fost zdrobit de loviturile lui Froch nu inseamna decat ca si-a gandit prost strategia, nu ca ar fi Froch cine stie ce boxer, ca nu e, e lent, rudimentar, lipsit de imaginatie. Faptul ca Bute de-abia i-a rezistat lui Froch 5 reprize nu inseamna ca lui Ward nu i-ar rezista nici una, pe simplul motiv ca Ward nu are lovituri, nu are cu ce sa te dea jos, dar el stie asta si boxeaza in consecinta, atent, judicios, metodic, el puncteaza(chiar daca slab), tu nu. Priviti meciul lui Ward cu Froch si o sa pricepeti ce trebuia si putea sa faca Bute.

Sorine, uite ce zice cineva din staff-ul lui Bute, exact despre nutritie gresita, ce vorbeam noi: http://ro.stiri.yahoo.com/scenariu-soc-la-meciul-dintre-bute-si-froch-043300701--spt.html , si aici despre posibilitatea ca staff-ul sa fi trantit meciul: http://www.sport.ro/box/meciul-bute-froch-aranjat-pentru-pariuri-in-rusia-s-au-jucat-sume-foarte-mari-ce-cota-nebuna-au-arestat.html .

FidelKatzo
30.05.2012, 02:42
s-a vorbit mult de tactica gresita a lui Bute,faptul ca s-a lasat ingesuit in coltz.. ma intreb,dupa ce ai incasat cateva lovituri devastatoare daca mai esti in masura sa urmezi vre-o tactica..?
m-am bucurat sa vad ca Daniel Ghita a castigat fara probleme in turneul de la Madrid,este o placere sa urmaresti meciurile lui ...am asteptat cu nerabdare sa-l vad pe Badr Hari ,poate gresesc dar de data asta am avut impresia ca ii lipseste explozia in lovituri si parca a slabit..sper ca primul lui meci de box sa fie inainte de pensionarea fratilor Klitscko..

sorin
30.05.2012, 07:10
Sorine, uite ce zice cineva din staff-ul lui Bute, exact despre nutritie gresita, ce vorbeam noi: http://ro.stiri.yahoo.com/scenariu-soc-la-meciul-dintre-bute-si-froch-043300701--spt.html , si aici despre posibilitatea ca staff-ul sa fi trantit meciul: http://www.sport.ro/box/meciul-bute-froch-aranjat-pentru-pariuri-in-rusia-s-au-jucat-sume-foarte-mari-ce-cota-nebuna-au-arestat.html .

s-a vorbit mult de tactica gresita a lui Bute,faptul ca s-a lasat ingesuit in coltz.. ma intreb,dupa ce ai incasat cateva lovituri devastatoare daca mai esti in masura sa urmezi vre-o tactica..?

Nu Fidele, daca incasezi cateva "lopeti" din alea, nu mai esti in masura sa urmezi prea multe tactici, dar nu excludem posibilitatile unui aranjament, chiar fara stirea lui Bute. El stie bine ce s-a intamplat, in functie de cum s-a simtit in ring, dar probabil singura posibilitate de a afla adevarul ar fi sa-si gaseasca alt promotor intai. Meciul urmator cu Froch va fi pe bune, ca-s toti cu ochii pe ei si atunci se va vedea daca Froch e intr-adevar asa de bun.

Ceva a fost necurat la meciul asta. Deocamdata suntem doar la capitolul speculatii, dar ceva a fost.

shogunelu
30.05.2012, 15:11
Bute are o idee frumoasa, sa se dispute revansa pe Arena Nationala, ar fi frumos si pun pariu ca s-ar umple stadionul ala, inclusiv pe gazon, de jur imprejurul ringului...
Aia ar fi o gala cu adevarat frumoasa, mai ales daca ar mai si invinge. Acuma, nu m-ar mira deloc daca indivizii aia de la Interbox nu vor fi de acord cu ideea.
Ma gandesc ca Bute cu cat va derula filmul si va diseca mai atent cele intamplate, cu atat va fi mai hotarat sa arate ca nu acela este el si va lupta pt o revansa la Bucuresti.

m-am bucurat sa vad ca Daniel Ghita a castigat fara probleme in turneul de la Madrid,este o placere sa urmaresti meciurile lui ...am asteptat cu nerabdare sa-l vad pe Badr Hari ,poate gresesc dar de data asta am avut impresia ca ii lipseste explozia in lovituri si parca a slabit..sper ca primul lui meci de box sa fie inainte de pensionarea fratilor Klitscko..

Super luptator Ghita, era valoros inca de acum 8-9 ani cand era inca la SPP si se antrena in tara, insa de cand se antreneaza in Olanda, care e mama kick-boxului in Europa, a progresat enorm, a mai pus masa musculara, si-a rafinat mult tehnica, tactica. De altfel, a si iesit campion mondial. Am impresia ca ar vrea sa faca trecerea la UFC, unde il tot cheama Alistar Overeem care a cam maturat cu cei de pe-acolo, spulberand astfel si mitul ca luptatorii din K1 nu fac fata in UFC. De fapt a maturat asa de zdravan cu ei, ca au trebuit sa "descopere" ca-i dopat...Numai el, restul, dragalasii, nici n-au auzit de steroizi...:-D

shogunelu
06.06.2012, 06:13
Se pare ca revansa va avea loc in decembrie. Din pacate se pare ca va avea loc la Montreal, normal si frumos ar fi fost sa aiba loc la Bucuresti, dar asta e, din nou suntem cacaciosi si bagam greu mana in buzunar, chit ca e vorba de un eveniment cu asa o incarcatura, care cu siguranta ca ar fi adus si profit...Pacat.

sorin
06.06.2012, 09:11
Se pare ca revansa va avea loc in decembrie.
am vazut si eu ceva zvonuri prin ziare, sper sa se adevereasca. voi deschide un topic nou cand avem mai multe informatii.