PDA

Arată versiune întreagă : Amenzi de la Infoscores

Iorest
12.05.2012, 11:53
Bună ziua! Am cont la Commerzbank şi plătesc cu cardul cumpărăturile.
1. S-a întâmplat să plătesc de câteva ori cu cardul la DM şi Netto.Nu aveam bani în cont, dar ...a mers acolo. După câteva luni, uitându-mă pe extrasele de cont, am înţeles că de fapt Commerzbank m-a creditat automat ca să pot face cumpărăturile. Au început să-mi vină plicuri pentru cei 16 euro care trebuiau lăsaţi la DM. Mi le expediază Infoscores GmbH, iar de la 16 am ajuns în câteva luni la 90 de euro. M-am speriat şi am căutat în extrasele de cont: mai am vreo patru creditări de astea automate (zic eu), dar pentru ele nu mi-au venit plicuri. Ce e de făcut? Am citit cu google translator în presa germană că Infoscores sunt jecmănitori profesionişti şi nu trebuie plătit. Aşa o fi?
2. Commerzbank are opţiunea asta de a-l credita pe client, ca apoi să-l jecmănească? Eu de exemplu nu vreau să primesc credit dacă nu am bani în cont. Se poate renunţa la ea?

Vă sunt recunoscător pentru eventualele lămuriri.

tonita
12.05.2012, 17:02
Ai intrat pe mâna unei firme "Inkasso". Sunt avocati specializati si nu scapi de ei decât daca ai dreptate, ceea ce e si în Germania foarte relativ!
Comerzbank nu se încurca cu jecmanitori de 2 bani, e banca mare. Nu îti ia banii decât daca, conform contractului tau îi datorezi.

Alti trepadusi, pot sa încerca sa te încaseze nemeritat cu ajutorul unei firme Inkasso. ...În cazul ca sti exact ce ai semnat sansele de a pierde bani sunt minime...dar... germana contractuala nu e deloc simpla si de obicei semnezi ca primaru'.

Nu ai descris exact situatia dar nu cred poti sa te opui pretentiilor (Forderungen) Suma care ti se cere creste cu fiecare scrisoare pe care o primesti. E posibil sa primesti un "Mahnbescheid" de la Tribunal.

Depinde doar de tine cum reactionezi când ai datorii. Nu te va aresta nimeni daca nu platesti, dar dupa mai mult timp vei avea executorul la usa (daca datoria creste) Tribunalul nu pierde vremea pentru 90 de euro dar istoria ta de credit e compromisa...

Trebuie sa întrebi la banca, dar nu cred ca se poate, banca câtiga din credite.
Daca n-ai bani pe cont nu cumperi cu cardul, e raspunderea ta. Magazinul nu poate controla clientii când vinde, iar banca care da ok-ul crede ca esti responsabil si stii ce faci - adica vrei sa cumperi. Esti clientul lor si te ajuta. (chiar daca tu zici ca te jecmaneste)

Iorest
12.05.2012, 17:45
Mulţumesc foarte mult pentru lămuriri. E drept că singurele lucruri semnate au fost probabil chitanţele de la casă, la supermarchet. Am făcut cont la Commerzbank tocmai pentru că ştiu de la cei cu DAAD că e serioasă. Necunoscând germana mi-am prins urechile în situaţia de faţă.

Nu ştiu dacă e aceeaşi treabă, dar pe lângă Infoscores am mai primit chiar acum ceva de la Rechtsanwalt Rainer Haas und Kollegen (ei zic să plătesc 90 de euro de ex.). Mi-e năcaz că nu am fost atent ce fac cu cardul, căci nu agreez ideea de a fi creditat, mai ales când nu am habar de asta. Sunt într-un stagiu efemer aici (mai am de stat două luni), deci dacă e vorba de vreun executor, nu poate veni decât la uşa căminului studenţesc. Am să trec urgent şi pe la Commerzbank.

noro
23.06.2012, 08:50
Fara suparare..dar daca ai vazut ca ai cumparat cu cardul fara sa ai bani..nu te-ai gandit si sa-i pui la loc? credeai ca itzi face banca cadou acei bani?

adimucu
18.03.2013, 20:37
aici sunt mai multe aspecte de lămurit.
1.dacă tu ai vrut să cumperi ceva în valoare de 16 EUR și pentru asta ai folosit cardul și mai și spui că „Nu aveam bani în cont, dar ...a mers acolo”, înseamnă că ai știut exact ce faci, deci trebuia să fii pregătit pentru ce urmează
2. dacă după câteva luni, „uitându-te pe extrasele de cont” ai înțeles ceva, probabil că ai înțeles că aveai contul pe „minus”, deși eu nu pot pricepe cum poate cineva să aibă minus după câteva luni după ce a cumpărat în valoare de 16 EUR...ori salariul tău pe câteva luni în germania a fost de...16 EUR?!? ori nu erai angajat, iar în cazul ăsta nu înțeleg de ce ți-ai făcut card și mai ales de ce plăteai cu el la magazin...
3. dacă te-ai trezit cu plicuri acasă (presupun că erau cu Mahnung), trebuia să faci uberweisung (virament), pentru că în situații de genul acesta banca nu mai încheie tranzacția respectivă, ci tu trebuie s-o faci (puteai să aștepți tu mult și bine și să ai contul burdușit, ăia 16 EUR nu mai trec automat din contul tău în contul magazinului )
4. dacă ai ajuns deja să fii căutat de Inkasso (infoscores) rezolvă-ți problema cât mai repede, pentru că banca acum nu se mai ocupă de tine. Inkasso sunt firme care „cumpără” datoriile de la bănci și recuperează apoi banii „prin mijloace proprii”... îți recomand să citești atent ce scrie în „atenționările” pe care zici că le-ai primit; presupun că sunt indicații în legătură cu sumele care trebuie plătite și conturile unde trebuie să ajungă; așa cum am zis mai sus, s-ar putea să fie chiar formulare tip pentru uberweisung/trimite-le cât mai repede
5.depinde ce fel de card ți-ai făcut, doar nu l-ai cumpărat de la chioșcul de ziare...? presupun că tanti de la bancă te-a întrebat ce card vrei, iar tu i-ai răspuns politicos că vrei „ec-Card” (presupun) există carduri care permit clientului să cumpere, deși nu are bani, sau chiar să retragă bani cu „minus” (un fel de descoperire de cont de la noi)
6. sincer să fiu, eu nu cred că te interesează toate lucrurile astea și sunt convins că ai vrut doar o soluție cât mai simplă să faci o „șmecherie cinstită”...ți s-a părut că cardul de credit e soluția asta. dacă nu-i așa și chiar nu ai știut, nu ești primul român care face cumpărături cu cardul în germania, întreabă în jurul tău înainte să faci ceva...
7. unde e „jecmăneala” în cazul ăsta? dacă tu nu ai plătit cumpărăturile...înseamnă că ai furat, nu e normal să te simți jecmănit.