PDA

Arată versiune întreagă : A inceput Loteria Vizelor DV-2007

sorin
05.10.2005, 13:31
Loteria vizelor pentru 2007 a fost oficial deschisa azi 5 Oct. 2005. Inscrierile se vor face incepand de astazi ora 12:00 pm EST (GMT-5) si se vor incheia pe data de 4 Decembrie 2005 ora <st1:time Minute="0" Hour="12">12:00 pm EST</st1:time> (GMT-5).
Romania face parte din tarile admise pentru DV-2007. Inscrierile se fac NUMAI online si nu se accepta formulare trimise prin posta.
Pentru informatii generale si instructiuni vizitati:
http://www.romanian-portal.com/us/ro/comunitate.asp?id=31 (instructiunile sunt in romaneste
sau
http://travel.state.gov/visa/immigrants/types/types_2645.htm (http://travel.state.gov/visa/immigrants/types/types_2645.html) l

Pentru inscrierea la DV-2007 oricine poate aplica online pe acest site:
http://www.dvlottery.state.gov/
S-au introdus si niste schimbari in ceea ce priveste instructiunile, pe care le gasiti aici:
http://travel.state.gov/visa/immigrants/types/types_1318.htm (http://travel.state.gov/visa/immigrants/types/types_1318.html) l

Bafta multa la toti romanii care se inscriu!!!!

</script>

mihai_ch
05.10.2005, 23:11
Credeti ca are vreo importanta daca aplic acum, desi implinesc 18 ani abia in cateva saptamani?
Eu personal nu am vazut nici unde sa scrie despre o varsta minima.

Multumesc anticipat,
Mihai

sorin
06.10.2005, 01:07
18. IS THERE A MINIMUM AGE FOR APPLICANTS TO APPLY FOR THE DV PROGRAM?
There is no minimum age to apply for the program, but the requirement of a high school education or work experience for each principal applicant at the time of application will effectively disqualify most persons who are under age 18.
-------------------------
Deci nu exista o varsta minima, atata timp cat cineva poate dovedi ca are liceul terminat sau 2 ani experienta/vechime in munca,

11.10.2005, 13:20
Cum probabil nici varsta de 38 ani nu este prea mare, nu Sorine?

foryoutupac
11.10.2005, 14:30
Scuze ca scriu aici unde este topicul mai "important", eu de exemplu am avut 19 ani cand am aplicat la loteria vizelor,am primit primul plic in august anul urmator cand aceam 20 de ani,iar eu trebuia sa fiu chemat la interviu in ianuarie,dar am fost chemat doar in aprilie cand am implinit 21 de ani,iar stampila pe plic a fost pusa chiar de ziua mea,deci parerea mea ca daca nu ai 21 de ani atunci nici macar nu te cheama la interviu.

sorin
11.10.2005, 14:38
Cum probabil nici varsta de 38 ani nu este prea mare, nu Sorine?

Nu e prea mare, stai linistit smileys/smiley2.gif

Scuze ca scriu aici unde este topicul mai "important", eu de exemplu am avut 19 ani cand am aplicat la loteria vizelor,am primit primul plic in august anul urmator cand aceam 20 de ani,iar eu trebuia sa fiu chemat la interviu in ianuarie,dar am fost chemat doar in aprilie cand am implinit 21 de ani,iar stampila pe plic a fost pusa chiar de ziua mea,deci parerea mea ca daca nu ai 21 de ani atunci nici macar nu te cheama la interviu.?

Cred ca e doar o coincidenta, dar sper sa nu ma insel. Daca ai argumente scrise, pune-le aici pe forum sa stie si altii.

kree_usa
12.10.2005, 06:30
Hi there Sorin,cand gasesti un moment liber te rog sa-mi raspunzi la intrebarea asta,multumesc mult!

"Cei aflati ilegal in america cu viza expirata se califica pentru loteria vizelor?"

O zi buna si mersi pentru activitatea de pe forum!

sorin
12.10.2005, 08:08
Nu am auzit vreodata sa fie restrictii in acest sens, dar sa vedem ce spun si altii. Nu stiu ce-ar fi mai bine pentru cei ilegali in materie de adresa care trebuie completata. Eu daca as fi in acesta situatie as completa adresa din Ro.
Poate forumista noastra Danielle iti va da informatii suplimentare, pentru ca ea pare sa fie cea mai documentata in materie de loteria vizelor.

GNChicago
12.10.2005, 08:49
Sint (sau erau) cazuri ca atunci cind te duci in Canada nu te intreaba americanii de nimic si nici oficialii canadei, deci pleci cu I-94 la tine deci nu ai record ca ai iesit dar recordul de intrare ramine, dar tu poti fi deja in Ro. Deci in acest caz nu exista record de stat over visa ca ilegal. Este acest scenariu posibil?

M-am dus in canada cu speranta sa ma intorc, dar lucrurile s-au schimbat de aceea nu exista record de iesire....

Intortochiate mai sint caile Domnului!

Mika91
18.10.2005, 03:17
apropo de topic, daaa, a inceput iar loteria smileys/smiley4.gif
eu m-am inscris deja smileys/smiley1.gif. Sunt convinsa k perioada asta a inscrierilor va trece foarte repede; mai greu trece timpul din ianuarie pana-n mai smileys/smiley2.gif eh, anyway: GOOD LUCK! va urez tuturor participantilor!!!
oops, am uitat sa ma prezint: sunt Raluca smileys/smiley53.gif
va pup.bye

sorin
18.10.2005, 03:48
Daca te-ai inscris deja, iti dorim cu totii multa bafta! smileys/smiley20.gif

Mika91
18.10.2005, 04:34
wow, ce repede raspundeti smileys/smiley1.gif. Multumesc mult!!! visez sa ajung acolo si sa-mi termin studiile smileys/smiley4.gif. A, uitasem sa mentionez ca am doar 15 ani(nici aia impliniti)smileys/smiley9.gif
Cred ca sunt cea mai mica de pe forumul asta smileys/smiley87.gif
smileys/smiley36.gif si daca o sa am norocul sa plec smileys/smiley86.gif(cu parintii, desigur) voi fi cea mai fericita persoana din univers.Eu am facut inscrierile...k niciunul dintre parintii mei nu cunoaste limba engleza si niciunul habar nu are sa...nu zic sa navigheze pe net: nici macar sa aprinda calculatorul!!!smileys/smiley4.gif eh, noi sa fim sanatosismileys/smiley76.gif

sorin
18.10.2005, 04:47
Banuiesc ca ai aplicat pentru parintii tai, pentru ca tu nu indeplinesti conditiile, fiind prea mica. Deasemeni, trebuie sa stii ca poti aplica separat, pentru ambii parinti, avand astfel sanse duble.smileys/smiley1.gif

Mika91
18.10.2005, 05:03
stiu stiu smileys/smiley4.gif Asta am si facut...Acum nu-mi ramane decat sa astept...de fapt: sa invatz, k sunt in clasa a VIII-a, u know: anul cu examenu'smileys/smiley2.gif
Mai tinem legatura...sunt convinsa ca voi mai avea intrebari si ma bucur ca aici primesc raspunsurismileys/smiley1.gif
pupici din Romaniasmileys/smiley4.gif

mynike2007
11.11.2005, 10:34
m-am inscris si eu ptr loterie, si matusa, si prietena, si catelul si purcelul.smileys/smiley4.gif

intrebarea mea este: cine stie cam cati romani se inscriu anual ptr loterie? sa stim si noi cam ce sanse avem de reusita.

thanks

12.11.2005, 17:57
TOTI!

roxanici
12.11.2005, 21:38
Este greu de preconizat cati romani se inscriu anual la loterie..dar pot sa iti spun ca ptr DV2006 au fost selectionati 1,716 de romani, ptr DV2005 - 2,521 de romani,ptr DV2004 - 1,845 de romani.

mariacipri
15.11.2005, 11:00
Buna smileys/smiley17.gif

Stie cineva daca faptul ca am viza J1ar contain cazul in careas castiga la loterie?smileys/smiley92.gif

Mersic

romanidinoc
20.11.2005, 07:42
Daca cineva castiga loteria vizelor si este ilegal aici in state cred ca va avea probleme. Am avut un prieten care a castigat-o fiind aici si a trebuit sa dovedeasca ca a stat legal si ce a facut in perioada de sedere in USA. El venise cu viza de turistin 2000, a schimbat-o in viza de student si pe urma in viza de munca H1B, iar in 2004 a castigat loteria si a trebuit sa dovedeasca cu exactitate ca a fost legal tot timpul!!! Sper sa fie de ajutor informatia!

sorin
23.11.2005, 10:08
Buna smileys/smiley17.gif

Stie cineva daca faptul ca am viza J1ar contain cazul in careas castiga la loterie?smileys/smiley92.gif

Mersic

Daca stai legal in State, nu e nici o problema sa aplici si sa castigi.

redpanther2005
26.11.2005, 05:32
daca am doar 18 ani si nu mi-am luat inca bacul, pot participa la loterie sau din start aplicatia mea va fi refuzata?

redpanther2005
26.11.2005, 05:35
v-ati mai confruntat cu asemenea cazuri?

astept cu nerabdare raspunsul dvs.

redpanther2005
26.11.2005, 05:36
am auzit ca nici nu te cheama la interviu daca nu ai implinit 21 de ani.

este adevarat?

roxanici
26.11.2005, 06:38
redpanther2005 daca nu ai implinit varsta de 21 de ani pot aplica parintii tai, incluzandu-te si pe tine la membrii familiei. Pentru mai multe sanse de castig poate aplica atat mama ta cat si tatal tau dar doar o singura data ptr DV 2007. Multa Bafta!

redpanther2005
26.11.2005, 21:12
deci eu nu pot participa?

daca nu am implinit 21 de ani pot participa doar parintii sau si eu?

eu imi voi lua bacul prin iulie si am aflat,nu stiu daca am dreptate
sau nu,ca dovada diplomei de bac se face in momentul solicitarii
vizei,adica la interviu,la ambasada.

avand in vedere aceste lucruri, pot participa sau trebuie neaparat sa ai o diploma de bac in momentul completarii formularului?

as fi foarte recunoscatoare daca m-ar lamuri cineva in aceasta chestiune.

p.s. stie cineva adresa de email sau numele de utilizator al dnei
avocat care posta raspunsuri la intrebari.as vrea sa o intreb pe dansa
cateva intrebari pt. a ma lamuri.desigur, astept cu nerabdare si
raspunsurile voastre.

roxanici
26.11.2005, 21:56
Ceea ce ti-am scris eu mai sus este doar una din solutii. Eu consider ca aceasta este cea mai sigura solutie: ca parintii tai sa aplice si la rubrica destinata trecerii tuturor membrilor familiei sa te treaca pe tine. In cazul in care veti castiga veti putea merge toti in state. "[i]

sorin
03.12.2005, 01:47
Ultima zi de inscriere la loterie!!!! Daca mai stiti prieteni, rude, etc. care ar putea sa participe, spuneti-le, ajutatii cu inscrierile, nu lasati sa treaca ne-exploatata o posibilitate ca aceasta.

Mika91
04.12.2005, 00:36
gata loteria! smileys/smiley4.gifcine nu a apucat sa se inscrie sa fie sanatos! smileys/smiley17.gif

Mika91
04.12.2005, 00:37
oops, am uitat: BAFTA tuturor participantilor!smileys/smiley2.gifsmileys/smiley4.gif