PDA

Arată versiune întreagă : A-si dori si eu un sfat de la cunoscatori

Maniak88
10.05.2012, 19:56
De mic copil am dubla cetatenie: maghiara si romana si sper ca spre norocul meu.
Dupa cum stiti Ungaria este in spatiul Schengen si am inteles ca pot pleca in Statele Unite fara nevoia de viza. Ca turist pot pleca probabil si o perioada determinata habar nu am dar am inteles ceva de genu.
Eu pot sa ajung fara nici o problema nu?
Problema e cu prietena mea care e cetateanca romana. Cum pot face sa o aduc si pe ea acolo dupa ce ajung eu?
Dupa mine sunt 2 metode: ori aplica pentru o viza sau asteapta sa primeasca de la cineva din state ca mai apoi sa tina pumnii stransi sa o primeasca si 2 se casatoreste cu cineva din statele unite. Sunt pe aproape ?
Noi am vrea sa ramanem definitiv, nu o luam ca pe o excursie etc ci vrem sa incepem o viata noua.
Niste sfaturi, pareri ar fi binevenite. Multumesc:d

aramis_13
11.05.2012, 00:44
păi și cum vrei să ajungi tu în SUA? că altceva decât viza de turist nu ești scutit, restul proceselor de obținere a unei vize e la fel pentru tine ca și pentru un cetățean român. iar viza turistică o să fie pentru maxim 3 luni (asta dacă o să fie, că nu pot să verific acum ce țări intră sub incidența waiver)

Maniak88
11.05.2012, 03:27
Eu stiu sigur sigur ca au primit si altii fara stres viza de vizitator ca is unguri si sunt in spatiul schengen si nu e ca la noi ca stai pe noroc si procese costisitoare bla bla. Am pasaport unguresc. Eu cu cetatenia maghiara am drept de lucru in orice tara din Europa si nu ar trebui sa stau 1 an de zile sa primesc drept de lucru. Daca s-au tinut de termenul de intoarcere au putut merge de cate ori au vrut cunostiintele mele. La fel e cu austriecii si nemtii etc. Eu daca merg nu ma mai intorc asa ca poate sa fie si pe maxim o saptamana daca ma intelegi.
Ma intereseaza mai mult de prietena mea cum o pot aduce.
P.S. Nu ai vazut la stiri cum s-au batut romanii sa isi faca cetatenie maghiara sa plece in America?? Daca era cum zici tu crezi ca se mai obosea cineva?

Cezara
11.05.2012, 06:12
Ce nu intelegi tu e ca in SUA nu ai drept de munca, ci doar drept de vizita, daca stai prea mult intri in ilegalitate.

Prietena ta poate cauta un job de au pair sau poate merge cu work and travel.

aramis_13
11.05.2012, 07:30
și dacă un berbec sare-n prăpastie, tu sari după el? unde dreaqu s'or bătut românii? la Plevna poate.

iar cu viza aia de SUA, un singur lucru trebuie să înțelegi înainte să continuăm: pe forumul ăsta nu dăm sfaturi care încalcă legea.

în ceea ce privește visa waiver, asta e oficial:

The Visa Waiver Program (VWP) enables nationals of 36 participating countries to travel to the United States for tourism or business (visitor visa purposes only) for stays of 90 days or less without obtaining a visa. (http://travel.state.gov/visa/temp/without/without_1990.html)

Maniak88
11.05.2012, 13:31
Pai si v-am intrebat eu ceva de lucru acolo? Am intrebat eu de dreptu de lucru care nu ma pasioneaza? Imi trebuie mie sa lucrez?:)))) Am eu sursele mele de venit nu vreau sa fiu slav la stat nici aici nici in SUA. Si daca voi fii in ilegalitate ce ?? MA vor prinde pe strada si trimite acasa??? Nu exista asa ceva...
Mah nu ai trecut demult prin Romania se pare.
Uite aici un link ca va dati mari experti http://www.a1.ro/news/social/tot-mai-multi-romani-vor-cetatenie-maghiara-144966.html#

Cezara
11.05.2012, 13:48
Drum bun atunci, nu inteleg care e dilema.

Te insori cu ea, ii obtii cetatenie maghiara si gata.

Maniak88
11.05.2012, 15:44
Atunci ce sunt prostiile ce le-ai scos din gura ca nu am drept de munca ca de parca nu se gaseste de lucru destul acolo si fara drept de munca :))). Tu confunzi europa cu tara tuturor posibilitatilor.

Cezara
11.05.2012, 15:52
Crezi tu ca gasesti si fara? Poate daca speli pe jos si prajesti oua, chestii dintr-astea, pe mine nu m-ar multumi.

Pisoi
11.05.2012, 16:51
Atunci ce sunt prostiile ce le-ai scos din gura ca nu am drept de munca ca de parca nu se gaseste de lucru destul acolo si fara drept de munca :))). Tu confunzi europa cu tara tuturor posibilitatilor.
...zici ca bunghesti ceva engleza ...cred ca sti vorba aia a americanului ...grow up bud' ...cu alte cuvinte "maturizeaza-te si nu mai visa cai verzi pe pereti" :ideea: ...daca "doresti un sfat de la cunoscatori" ar fi indicat sa si accepti cum esti sfatuit.

...o fi America considerata "tara tuturor posibilitatilor" dar asta se refera la cei care vor sa realizeze ceva in viata ...o scoala, un masterat, o cariera, o casnicie ceva ...ci nu la d-aia care ar accepta orice job la negru doar din dorinta de a pasi pe taramul american/:)
p.s. cu atitudinea care o ai cu siguranta ca nici macar la "oua prajite sau spalat pe jos" nu te va "favoriza" careva :thatsit:

aramis_13
12.05.2012, 01:50
Pai si v-am intrebat eu ceva de lucru acolo? Am intrebat eu de dreptu de lucru care nu ma pasioneaza? Imi trebuie mie sa lucrez?:)))) Am eu sursele mele de venit nu vreau sa fiu slav la stat nici aici nici in SUA. Si daca voi fii in ilegalitate ce ?? MA vor prinde pe strada si trimite acasa??? Nu exista asa ceva...
Mah nu ai trecut demult prin Romania se pare.
Uite aici un link ca va dati mari experti http://www.a1.ro/news/social/tot-mai-multi-romani-vor-cetatenie-maghiara-144966.html#

auzi băh jmeghere, poate tu încă mai crezi în poveşti cu zâne şi basme cu Feţi Frumoşi şi Ilene Cosânzene (nici n-ar fi de mirare dacă tu crezi în tot ce spun ziariştii lu' peşte la teveu. pun pariu că tu ai pune botu' la ştirea aia cu românca-n curu' gol pe motocicletă), da' află că dacă te prind ăştia (pe stradă sau în casă) că eşti ilegal te umflă aşa cum te afli, în chiloţi sau în curu' gol, şi te fac pachet către ţara mamă ainţ-tvai (sau egy-két, dacă înţelegi mai bine)

în rest ai dreptate locuri de muncă la 5 para pe oră sunt destule. căcălău aş putea spune, cele mai multe în arizona, de unde se cărăbănesc wetpackşi cu miile. de bine ce le e.
LE: scuze am văzut prea târziu că eminenţa sa ne-a părăsit atăt de repede...