PDA

Arată versiune întreagă : La capatul rabdarii

cosmo
04.05.2012, 07:30
Buna,Cosmin este numele meu , sunt de mai bine de un an in Germania , respectiv Aachen ,Nordrheinwestfalen, sunt deja la a 4-a solicitare de permis de munca cu al 3-lea angajator, pana acum nu am primit un raspuns concret la cererea inaintata de mine deoarece angajatorul renunta prematur , agentia de munca impunandu-i sa angajeze un somer. V-as ruga sa ma ajutati cu orice informatii sau sfaturi in aceasta problema .Poate ar trebui sa apelez la un avocat? Va multumesc!

Deano
04.05.2012, 15:38
Offf doamneee,ce vremurii....cand ma gandesc prin cate am trecut si eu...!
Spune'mi te rog pe cate ore de munca au incercat angajatori tai sa iti faca contractul de munca,2-4-6 ore...?
Munca in Germania,pt. Ro inca nu este aprobata,dar poti incerca ceva mai usor pt. a ti se da un permis de munca,ex. curatenie;gastronomie;ajutor pe santier....si totodata poti incerca cu un gewerbe pt. meseriile astea mentionate de catre mine,nu'i musai sa ai permis de munca....!

cosmo
05.05.2012, 06:07
La inceput am cerut pt. norma intreaga ca si fliesenleger,la al 2-lea angajator cu jumatate de norma ca si bauhelfer, iar acum cu 10 ore pe saptamana la curatenie. In Romania am facut un curs de calificare ca zidar,dar am lucrat mai mult in amenajari interioare..... . Gewerbe ,am lasat ca ultima solutie,deoarece am cunostinte care au avut o gramada de probleme, si am inteles ca dreptul nelimitat de munca in cazul cu gewerbe il primesti dupa trei ani iar ca angajat direct, dupa un an.

Deano
05.05.2012, 17:25
Ca fliesenleger nici sa nu te gandesti,atata timp cat Ro. are restrictie pe piata munci in Germania / Iar cu 10 ore pe saptamana in curatenie[ program 2 ore pe zi]...asta inseamna ca ai optat pt un minijob,de 400E baza,iar taxele la bani astia,catre statul German nu'ti erau platite...ca drept urmare si refuzul primit la cererea ta,a fost pe masura...!! Uite,un prieten de'al meu,a trecut exact prin ce treci tu acum,spun ca a trecut pt .ca el totusi a reusit cu chiu cu vai,facand 3 ani de sedere in Germania [legal;anmelduit]...iar dupa 3 ani de sedere in Germania iti da permisul de munca pe viata,fara drept de apel! Iar ultima oara cand a trimis actele catre Agentia de munca...inainte sa faca ce'i 3 ani de Germania [fiind si el la al 4 lea refuz...] ce'i de la Agentie de munca,l'au refuzat pe motiv ca sunt prea multi someri in Germania si ca roaga angajatoru sa angajeze un somer,nu un auslender....exact ce ti'a spus si tie! Sfatul meu catre tine...
-Cauta un loc de munca in curatenie,prin REAL [supermarket'uri mari] sau in REWE ca TeamWorker...este imposibil sa nu fi vazut pana acum,se fac mai mereu angajari prin supermarketurile astea,sa pui marfa in rafturi...sa cari la raft...
Oricum o sa fie greu pt. noi veniti in Ger.,piata munci in Germania este saturata la maxim de auslenderi,ca sa nu mai spun ca auslenderi din celelalte tari europene,cum ar fi Spania,Franta,Italia...si multe altele,din cauza crizei,emigreaza mai toti catre germania! Germania de bine de rau,inca mai merge,se tine bine...iar valu asta de emigranti in Ger trebuie stopat intr'un fel.....dand fff greu dreptul de munca!! Fara drept de munca,nu poti sa muncesti,nu poti sa supravietuiesti...si asa te face sa te duci acasa...!!
Ar mai fi 2 posibilitati: sa iti gasesti o fata,sa te insori....sau sa stai 3 ani de zile in germania,legal/anmelduit iar dupa perioada asta primesti dreptul/permisul de munca pe viata.Dar totusi 3 ani tre sa muncesti...sa produci ceva...sa iti platesti chiria...sa mananci...iar alta solutie nu vad decat sa muncesti cu un gewerbe,pana faci perioada de 3 ani,cam astea sunt optiunile!! Daca mai vrei sa sti ceva,lasa'mi scris aici. Bafta!

cosmo
06.05.2012, 13:59
Iti multumesc pentru sfaturi, oricum in Romania nu am de gand sa ma intorc! Am sa ma orientez eu cumva si pastram legatura! Multumesc inca o data....!

Deano
07.05.2012, 07:48
....oricum in Romania nu am de gand sa ma intorc!

Iti dai seama ca nu ti'am spus'o cu niciun subanteles,era doar o constatare,proprie si personala!!

Maniak88
07.05.2012, 14:32
Ceva ziare cu anunturi de JOB-uri stiti? Ar fi o idee daca s-ar putea pune un anunt ca, cauti de lucru. Poate.. poate zic si eu o sansa in plus.

daniel055
25.05.2012, 09:41
sal eu sunt undeva in krefel multi romani isi depun actele pt munca in duisburg sau in bochum(am scris corect?)pt ca in unele zone e f greau incearca si tu la bochum

adimucu
25.05.2012, 17:36
am citit legea și scrie foarte clar că trebuie să ai trei ani de contract neîntrerupt...dacă nu e așa înseamnă că am citit greșit, dar pot să pun un copy dacă-i cazu....așa că sfatul meu e nu vă mai chinuiți și nu mai umblați prin birouri, vedeți-vă de muncă dacă aveți

„ROMÂNI SUNTEM, SCLAVI RĂMÂNEM!!!”
cred că am auzit până acum de vreo 3 ori că se anulează obligativitatea permisului de muncă pentru români.....mai degrabă ne scot din U.E. decât să facă asta! inițial am trăit cu convingerea că țiganii și borfașii ne țin în loc și ne fac imagine proastă, da nu-i adevărat....politicienii noștri de carton sau de paie, cum vreți voi, ne-au băgat în europa degeaba, că nu-s în stare să gestioneze ca lumea relațiile cu U.E. cred că românii au construit și dezvoltat jumate din țările europene cu schinarea și cu palmele lor, dar avem drepturi mai puține decât marocanii și decât turcii!!!

noro
29.05.2012, 12:49
Dupa 3 ani cu anmeldung poti sa aplici la ZAV pentru dreptul de munca nelimitat.Se aproba fara discutii.

am citit legea și scrie foarte clar că trebuie să ai trei ani de contract neîntrerupt...dacă nu e așa înseamnă că am citit greșit, dar pot să pun un copy dacă-i cazu....așa că sfatul meu e nu vă mai chinuiți și nu mai umblați prin birouri, vedeți-vă de muncă dacă aveți

„ROMÂNI SUNTEM, SCLAVI RĂMÂNEM!!!”
cred că am auzit până acum de vreo 3 ori că se anulează obligativitatea permisului de muncă pentru români.....mai degrabă ne scot din U.E. decât să facă asta! inițial am trăit cu convingerea că țiganii și borfașii ne țin în loc și ne fac imagine proastă, da nu-i adevărat....politicienii noștri de carton sau de paie, cum vreți voi, ne-au băgat în europa degeaba, că nu-s în stare să gestioneze ca lumea relațiile cu U.E. cred că românii au construit și dezvoltat jumate din țările europene cu schinarea și cu palmele lor, dar avem drepturi mai puține decât marocanii și decât turcii!!!

iliehar
01.10.2012, 12:38
Pe ce te bazezi ?
Multumesc

alinabambola
09.11.2012, 18:52
Buna,Cosmin este numele meu , sunt de mai bine de un an in Germania , respectiv Aachen ,Nordrheinwestfalen, sunt deja la a 4-a solicitare de permis de munca cu al 3-lea angajator, pana acum nu am primit un raspuns concret la cererea inaintata de mine deoarece angajatorul renunta prematur , agentia de munca impunandu-i sa angajeze un somer. V-as ruga sa ma ajutati cu orice informatii sau sfaturi in aceasta problema .Poate ar trebui sa apelez la un avocat? Va multumesc!
Buna Cosmin si buna seara tuturor romanilor.Numele meu este Alina si locuiesc impreuna cu familia mea de apr.un an aici in Germania.Iti spun prin ce am trecut eu pana am obtinut permisul de munca mai intai pe un an iar acum de o saptamana il am umbefristet.O cunostinta a mea si-a deschis o pizzerie ,primul gand a fost sa ne aduca pe noi sa lucram la ea insa de la fr.de munca i-au spus k atunci cand vrea sa angajeze pe cineva tb sa ia mai intai un somer de.al lor ,dupa care are dreptul sa ceara permis de munk pt un roman ,insa si asa tb sa ai un argument foarte puternic pt a mentiona de ce vrei un roman la munca in loc de un somer de aici egal ce nationalitate are. inainte de a-mi cere permisul de munca UE a trebuit sa ma ia in spatiu aici in germ si dupa un termen de 3 luni de stat in Germ fara sa ceri nici un fel de ajutor si nici voie sa lucrezi ai dreptul sa ceri permis de munca ,asadar am depus actele si am plecat in Rom k doar nu stateam aici degeaba si am revenit dupa exact 3 luni cand mi-au dat permisul de munca -p.s. acum toate actele se depun la Duisburg.Acum 2 sapt.sefa mea s-a interesat ce acte tb depuse pt.a-mi cere permisul nelimitat -umbefristet- si poate am zvut noroc dar nu mi-au mai cerut nici un fel de acte ,mi-au trimis cu posta permisul de munca , ba chiar atasat am si formularul pt.sotul meu , lui expirandu-i perm.care il are abia in febr.2013.Poate te ajuta cu ceva aceasta informatie ,deci nu tb nicidecum sa ast.3 ani aici ,tb doar sa gasesti persoana care intr-adevar are pt.ce sa isi bata capul cu tot ce cer nemtii pt.k de obicei cand vine vb de formulare si hartii se dau deoparte.Iti doresc mult succes si nu uita . cine cere permisul de munca tb sa argumenteze de ce te prefera pe tine si sa.i intrebe pe ai ce tarife se practica pt a plati un angajat roman pt. k si asta include in grila lor.In feb.martie al acestui an crescuse grila de sal./ora pt un rom.Succes.

adimucu
11.11.2012, 12:44
angajatorul trebuie sa-ti faca contract de munca, nu sa-ti ceara el permis de la nimeni. dac ai contract de munca, urmeaza sa obtii si permisul in cele din urma. iar despre treaba aia cu somerii germani, mie mi se pare o regula pentru idioti, din moment ce un angajator hotaraste singur care muncitor ii place si care nu, deci angajeaza pe cine vrea el.

danubia
15.12.2012, 11:47
Buna, Deano, am citit acest mesaj care nu imi este destinat, dar daca esti amabil si cunoscator in domeniu, te rog sa imi raspunzi daca stii in ce masura fiul meu (adult, 27 ani) are sanse sa nu i se refuze un permis de sedere dupa ce termina Ausbildung-ul inceput aici in 2011 - septembrie pe care il termina in 2015 februarie, actualmente detinand un Freizugikheitbescheinigung pana la terminarea cursurilor. Mentionez ca locuieste cu mine si sotul meu din febr 2008, eu fiind casatorita cu un cetatean german tot din acest an.

noro
16.12.2012, 18:23
Momentan romanii nu au dreptul de munca in Germania..deci degeaba itzi face seful contract de munca ca cei de la ZAV ti-l resping in proportie de 98%..Si da..angajatorul trebuie sa-ti ceara si permisul de munca,sa trimita toate actele la ZAV,cu scrisoare de intentie ca de ce te prefera pe tine si nu un neamt somer ,in unele meserii se acorda..dar in general la restaurante, nu prea sunt sanse sa-ti dea acel permis...prefera nemtii si restul statelor care sunt in Schenghen..Noi avem prioritate doar in fata africanilor,turcilor si arabilor...atat.

FidelKatzo
17.12.2012, 02:10
Momentan romanii nu au dreptul de munca in Germania..deci degeaba itzi face seful contract de munca ca cei de la ZAV ti-l resping in proportie de 98%..Si da..angajatorul trebuie sa-ti ceara si permisul de munca,sa trimita toate actele la ZAV,cu scrisoare de intentie ca de ce te prefera pe tine si nu un neamt somer ,in unele meserii se acorda..dar in general la restaurante, nu prea sunt sanse sa-ti dea acel permis...prefera nemtii si restul statelor care sunt in Schenghen..Noi avem prioritate doar in fata africanilor,turcilor si arabilor...atat.

in Germania traiesc cam 2,5-3 milioane de turci,anual numarul lor creste cu 25000 persoane,care vin pentru reintregirea familiei sau casatorie..turcii sunt apreciati si din 1961 cand au inceput sa vina ca muncitori oaspeti, au contribuit substantial la dezvoltarea economiei germane..
te rog explica de ce crezi ca noi avem prioritate fata de ei..

noro
17.12.2012, 11:19
Turcii de care zici tu ...multi au deja acte sau dreptul sa stea nelimitat, eu ma refeream la turcii simplii care nu au rude aici,care nu au venit cu reintregirea familiei..etc..doar turcii veniti noi care nu intra in categoriile de mai sus,deoarece ei nu sunt in UE,Schenghen...si le trebuie viza ptr BRD.. Ai dreptate incepand din 1961 turcii au venit la munca aici invitati de guvernul German pentru reconstructia Germaniei...Marea majoritate pe santier...chestia e ca au uitat sa plece acasa :))
Am multi prieteni turci,si stii care e gluma lor preferata? ca in urmatorii 30 ani din cauza populatiei majoritare peste 60 ani a Germaniei, aceasta tara se va numi Turcia 2..Trist dar adevarat...!

FidelKatzo
18.12.2012, 01:31
Turcii de care zici tu ...multi au deja acte sau dreptul sa stea nelimitat, eu ma refeream la turcii simplii care nu au rude aici,care nu au venit cu reintregirea familiei..etc..doar turcii veniti noi care nu intra in categoriile de mai sus,deoarece ei nu sunt in UE,Schenghen...si le trebuie viza ptr BRD.. Ai dreptate incepand din 1961 turcii au venit la munca aici invitati de guvernul German pentru reconstructia Germaniei...Marea majoritate pe santier...chestia e ca au uitat sa plece acasa :))
Am multi prieteni turci,si stii care e gluma lor preferata? ca in urmatorii 30 ani din cauza populatiei majoritare peste 60 ani a Germaniei, aceasta tara se va numi Turcia 2..Trist dar adevarat...!

temerile tale sunt nefondate...

http://www.deutsch-tuerkische-nachrichten.de/2011/07/139274/die-tuerken-verlassen-deutschland-3/