PDA

Arată versiune întreagă : pompier?

adibingo
27.04.2012, 05:21
buna, pe 31 mai parasesc tara si ma indrept spre hawai in tara lucrez ca pompier, mi-ar placea f. mult sa raman in domeniu,as avea ceva sanse?sora mea care este acolo a vorbit la o statie de pompieri despre o posibila angajare dar nu i-au dat nici un raspuns,poate ceva loc de munca bun stiti careva?suntem sot si sotie careia i-ar placea f. mult sa lucreze cu copii

ModestMouse
30.04.2012, 10:52
as avea ceva sanse? Vad ca nu se inghesuie nimeni sa raspunda, asa ca imi dau si eu cu parerea. In US, Firefighter este o profesie prestigioasa si relativ greu de patruns. De obicei, veteranii de razboi cu training au prioritate la angajare. In primul rand trebuie sa sti bine engleza ca sa treci un examen scris; apoi iti trebuie emergency medical technician (EMT) certification. Daca faci google la “firefighter exam” ai sa gasesti mai multe info. HI este un stat turisitic cu mii de hoteluri si restaurante si probabil ca la inceput va fi mai usor sa gasesti ceva de lucru in turism. Dupa un timp, dupa ce te dezmeticesti, inveti mai bine limba, iti iei toate certifications, poti sa incerci la firefighters daca asta este pasiunea vietii tale. Daca sotiei ii plac copiii, poate incearca ca ingrijitoare la o gradinita sau babysitting la prieteni si vecini, sau Teacher Assistant la vreo scoala. Good luck!

Pisoi
30.04.2012, 15:36
...sincer nu stiu ce se cere in RO ca sa te califici pentru un post de "pompier" ...insa aici in US (sunt convins ca peste tot) trebuie sa intrunesti multe conditii si calificari ca sa poti aspira la un astfel de post ...apoi sa treci testele de rigoare.
...fiul unor prieteni de familie americani, cu toate calificarile si dupa o perioada de voluntariat a reusit intr-un final sa obtina un astfel de post.
Cerinte?
-engleza la perfectie (sau in domeniu)
-nu stiu daca se cere neaparat College degree dar tipul il are oarecum in domeniu
-curs de paramedic sau similar
-fizic corespunzator cu "muschiere" personale ...ci nu doar la purtator
-un pshihic "adecvat"
-dedicatie totala in "meserie"

...poate or fi si alte cerinte ...daca esti intr-adevar interesat intreba aici si o sa contactez tipul.

p.s. mai e un impediment foarte important! ...cu ce statut ajungi la destinatie! ...daca esti doar in vizita ...sansele tale actuale sunt probabil inexistente ...dar nu de realizat in termen mai lung dupa obtinerea unui statut solid.
Bafta

adibingo
02.05.2012, 14:47
va multumesc de raspunsuri,eu am castigat la loterie,nu ma duc ca turist, nu tin mortis sa ajung la pompieri am vazut ca nu e nici asa bine platita dupa cum credeam, ideea e ca mi-a placut ce am facut si ma gandeam ca dupa ce voi prinde bine limba as incerca ,stiu ca se face ceva curs de 8-9luni dar dc nu esti platit in acel timp .......e cam nasol, sa te intretii acolo cu banii ce-i duci din tara,
eu la inceput voi lucra cu sora me in vanzari,dupa aia vedem ce se iveste