PDA

Arată versiune întreagă : Angajez bona in orasul Essen

noro
15.04.2012, 11:36
Angajez o bona pentru un baietel de 1 an si 8 luni,in orasul Essen.Numai persoane serioase,dornice sa aiba grija de copil...pentru alte detalii mail : noro1974@yahoo.com

gio
18.04.2012, 09:39
Buna ziua , doamna noro , sunt interesata de postul pe care-l aveti liber de bona , eu am 32 ani , harnica si cinstita , stiu germana mediu .
as dori sa stiu de la dvs , care sunt conditiile ?? contract cu carte de munca , sau cu Gewerbe , care este salariul , si care este programul ??unde se da proba ? in RO sau in DE ?
astept cu nerabdare raspunsurile .

noro
18.04.2012, 11:50
Mda..in primul rand sunt de gen masculin,daca tu te consideri de gen feminin e treaba ta...esti genul care nu suporta sa i se dea peste nas...cum ti-am mai scris si tie in post-ul tau,...cumpara la oameni salopete si bocanci ca le gasesti la kg in targ...spor la gasit Romani pentru munca...Totusi nu am chef sa ma cert cu tine DOMNISOARA Gio, de abea a trecut pastele..Trebuie sa fim buni totusi ....

gio
18.04.2012, 13:47
Vezi cum te dadu-si interesant tare in postul meu , cel cu porsonal in constructii ?? si aici cand ai facut o oferta de loc de munca , nu ai fost in stare sa spui conditiile minime ??
de ce trebuie sa te dai cocos ca le sti pe toate , cand te uiti in ograda altuia ?
Nu crezi ca ar fi trebuit sa dai mai multe amanunte?? daca te cauta lumea si apoi nu sunt multumiti? nu fac eforturi degeaba?
sa nu te mai intreb daca vrei sa legalizezi cumva contractul doamnei bona ?? sau o lasi pe d-na Merkel fara nimic impozit dupa urma salariului bonei dvs ??

noro
18.04.2012, 16:41
Am inteles ca esti reprezentantul unei firme in Germania..asa ca baiat destept..daca eu sunt persoana fizica cum crezi tu ca pot sa ii fac contract de munca sau sa o angajez cu gewerbe? Eu am postat adresa mea de mail care e valabila...acolo se dau toate informatiile..daca ma cauta si nu sunt multumiti..sa posteze aici nemultumirile...eu sunt in stare sa accept nemultumirile,sa le discutam,sa le analizam poate le gasim solutii.Se ofera cazare,mancare,si salariu..Salariul se discuta in privat..Vad ca tu nu ai inteles un lucru din dicutiile noastre...Eu nu te-am acuzat ca tragi tepe la oameni..doar am zis sa ii informezi corect despre acel gewerbe....

gio
19.04.2012, 00:48
Orice persoana ce obtine un venit , trebuie sa plateasca un impozit , fie ca lucreaza angajat sau ca PFA .
Asa ca doamna bona care dvs vreti sa o platiti pt. munca prestata trebuie sa aibe o forma legala de munca , si sa plateasca impozit pe venitul obtinut .
daca nu are forme de munca legale , inseamna ca munceste la negru .Si va trebui sa o ascundeti de vecinii dvs. nemti , sa nu se sezizeze din proprie initiativa , si sa se intrebe daca doamna ce dvs. a-ti spus ca este o ruda venita in vizita si are grija de copil , lucreaza sau nu legal .
Cu alte cuvinte , chiar daca sunteti pers. fizica , sau firma , persoana care lucreaza la dvs , si primeste un venit va trebui sa aibe forme legale de munca si sa intre la grila de impozitare ( daca este cazul ) . Si forma de salarizare de 400 euro / luna este tot o forma de munca legala , dar care trebuie anuntata .
Daca aveti dubii , mai interesati-va .
orice a-ti posta in continuare , eu ma opresc aici .
Am concluzionat ca a-ti vrut sa dati sfaturi , dar nu stiti nici pt. dvs ce trebuie facut .

sorin
19.04.2012, 07:29
astfel de discutii intre voi doi nu fac decat rau ambelor parti. mai bine va "spalati rufele" pe PM.

noro
20.04.2012, 08:02
Domnisoara Gio...in primul rand sa va felicit pentru munca depusa de a cauta pe google un raspuns inteligent. :))Care din pacate nu sa dovedit a fii asa..:))).o persoana care vine in vizita ,ii se face anmeldung,pe vecinii mei nu ii intereseaza cine vine la mine sau pleaca(asta ca fapt divers).Forma de salarizare de 400 euro se numeste minijob si nu se impoziteaza..(asta tot ca fapt divers) se lucreaza cu sozialversicherung la acea munca de 400 euro...daca tu itzi aduci rudele din Ro de exemplu sa aiba grija de copil ,in mintea ta crezi ca te duci sa declari la stat ca lucreaza la tine? Si inca ceva..oriunde te-ai duce tu sa declari...nu uita un lucru..Romanii nu au dreptul de munca in GERMANIA..deci nu au ce impozit sa bage daca tu nu ai dreptul de munca aici...Banuiesc ca nici tu nu crezi ce scrii...bona care o gasesc daca vrea cu acte legale,ceea ce nu se poate aici...ar trebui sa plateasca o asigurare privata...care costa mai mult decat ii dau eu pe luna...si nu cred ca ar vrea cineva asa...Si forma de 400 de euro care se munceste cu sozialversicherung,nu ai cum sa obtii tu acel sozialversiherung decat cu un gewerbe..Si tu crezi ca bona care o sa o gasesc isi face gewerbe sa o angajez eu,sa-si plateasca asigurare privata..itzi dai seama cat o costa pe ea? si cu banii care ii cere angajez fara probleme o bona nemtoaica....Si inca ceva ca fapt divers...cauta pe siteurile specializate de bone aici...si sa vezi ca tu decat platesti firmei de unde vine bona..nu trebuie sa faci contract sau ce mai aberezi tu...Sau te simti jignit ca ti-au dat peste nas mai multe persoane ca vrei sa tragi tepe la romanii cu contractele alea fictive care le oferi?

Orice persoana ce obtine un venit , trebuie sa plateasca un impozit , fie ca lucreaza angajat sau ca PFA .
Asa ca doamna bona care dvs vreti sa o platiti pt. munca prestata trebuie sa aibe o forma legala de munca , si sa plateasca impozit pe venitul obtinut .
daca nu are forme de munca legale , inseamna ca munceste la negru .Si va trebui sa o ascundeti de vecinii dvs. nemti , sa nu se sezizeze din proprie initiativa , si sa se intrebe daca doamna ce dvs. a-ti spus ca este o ruda venita in vizita si are grija de copil , lucreaza sau nu legal .
Cu alte cuvinte , chiar daca sunteti pers. fizica , sau firma , persoana care lucreaza la dvs , si primeste un venit va trebui sa aibe forme legale de munca si sa intre la grila de impozitare ( daca este cazul ) . Si forma de salarizare de 400 euro / luna este tot o forma de munca legala , dar care trebuie anuntata .
Daca aveti dubii , mai interesati-va .
orice a-ti posta in continuare , eu ma opresc aici .
Am concluzionat ca a-ti vrut sa dati sfaturi , dar nu stiti nici pt. dvs ce trebuie facut .

noro
23.04.2012, 14:02
Topic inchis!