PDA

Arată versiune întreagă : marijuana legala?

09.11.2004, 01:23
Vad ca se dezbate mult in Canada si chiar in unele State daca sa se legalizeze Marijuana sau nu.Dupa cum stim in Olanda este de mult legala.Ce parere aveti si cu ce v-ar deranja sau afecta daca ar fi legala?!

sorin
09.11.2004, 02:47
Marijuana este ca si prostitutia. Legala sau ilegala se va practica intotdeauna, numai ca in loc ca sumele uriase care se vehiculeaza vor intra ori in bugetul tzarii respective, ori in buzunarele dealerilor

ralux
09.11.2004, 03:35
MArihuana este un drog.Si ca orice drog are nenumarate efecte adverse.Nu vi s-ar parea ciudat sa vedeti pe starda copii care fumeaza marihuana,sau sa veniti acasa si sa vedeti copilul in acea stare de euforie creeata de marihuana?
Sorin spunea ca marijuana va exista in continuare.Este adevarat.nu te poti opune.Dar la fel de adevarat este ca si restul drogurilor vor exista in continuare.Sa le legalizam pe toate?

the_cube
09.11.2004, 12:25
Marijuana face parte din categoria drogurilor "usoare". Adica nu este pe acelasi nivel cu cocaina, heroina, etc. E adevarat ca e un drog si e adevarat ca are si efecte adverse. Dar se pare ca nu provoaca dependenta si este folosita cateodata in scopuri medicale(din pacate nu stiu nici un exemplu smileys/smiley1.gif). Iar cat priveste partea cu copii care fumeaza... pai la o adica acelasi lucru se poate spune si despre tigarile normale... ca sunt destui adolescenti care fumeaza... Iar aici trebuie sa intervina parintii prin educatie. Eu (poate sunt o exceptie smileys/smiley36.gif) nu am fost niciodata tentat sa fumez. Nici un fel de tigari. Si asta nu ca mi-ar fi interzis ai mei la varsta cand existau acele tentatii... Chiar dimpotriva, am fost pus sa aleg singur si sa iau decizia. Si am luat-o pe cea buna (zic eu, sper sa nu supar pe toti fumatorii de pe forum...)

Si ca sa inchei acest post lung, eu sunt pentru legalizare. Se stie ca o placere interzisa este mai tentanta... asa ca legalizarea ar aduce mai multe beneficii dupa parerea mea.

rossa
09.11.2004, 19:57
Legalizarea drogurilor usoare inseamna totodata si un control partial asupra acestora . Deci un lucru bun . Odata cu acest control asupra distributiei dispar si unele fenomene legate de violenta. Este clar ca de disparut definitiv nu vor disparea niciodata , asa ca dintre doua lucruri rele ar trebui sa alegem pe cel mai putin rau .

24.11.2004, 02:51
Intrebarea pusa era daca ne-ar deranja sau afecta legalizarea plantei Cannabis Sativa, rudaapropiatacu hemp, in romaneste cinepa din care se fac funii. Pentru mine personal raspunsul esteNU laambele intrebari.De deranjat nu ma deranjeaza consumul de pot mai mult decat ma deranjeaza fumatul de tutun sau consumul de alcohol. Milioane de oameni sint afectati de cancer(si alte boli)provocate de fumat sialcohol si nu aud pe nimeni sa sugereze ca ar trebui sa fie facute ilegale.In California folosirea acestei planteeste dejalagalizata in scopuri medicale, pentru ca arecalitati sedative si folsitoarebolnavilor cu AIDS. De altfel, un extract din cannabis numit Miradol sepoate cumpara de la pharmacie cu reteta.Nu am auzitpe nimeni sa seopuna la Miradol?! Ma indoiesc ca si alte stateau sa urmeze exemplul californieidin cauza hipocriziei care exsista in america. Ca si Ralux, multi se ingrijoreaza de efectul nociv asupra copiilor si folosesc acesta scuza pentru a bloca legalizarea. Ca parinte, credcadatoria prinicipala deeducatie si supraveghere a copiilor imi revine mie personal si nu a societati. Asa ca sa nu ne mai ingrijoram de copiii altora si saavem grija mai multa de ai nostri.

kiki
24.11.2004, 03:54
<TABLE id=HB_Mail_C&#111;ntainer height="100%" cellSpacing=0 cellPadding=0 width="100%" border=0 UNABLE="&#111;n">
<T>
<TR height="100%" UNABLE="&#111;n" width="100%">
<TD id=HB_Focus_Element vAlign=top width="100%" background="" height=250 UNABLE="off">O matusa a colegei mele de birou are cancer. Chimoterapia o termina, atat fizic cat si psihic. Ii provoaca greturi impiedicand-o astfel sa manance, iar mancarea e singura care ii mai poate ajuta corpul slabit sa lupte impotriva tuturor virusilor si bacteriilor care acum o ataca din plin fiinca tratamentul ii distruge toateleucocitele. Marijuana ii da pofta de mancare si astfel o ajuta la intarirea sistemului imunitar. Problema e ca acolo unde sta ea, marijuana este ilegala .... ce stupizenie .... sa-i interzici unui muribund sa-si imbunatateasca calitatea ultimelor zile pe aceasta lume ....</TD></TR>
<TR UNABLE="&#111;n" hb_tag="1">
<TD style="FONT-SIZE: 1pt" height=1 UNABLE="&#111;n">
<DIV id=hotbar_promo></DIV></TD></TR></T></TABLE>

24.11.2004, 05:43
In Olanda se pot cumpara prajituri facute cu marijuana legalsmileys/smiley2.gif

<H1>Brownie Mary is arrested for giving brownies to suffering patients.</H1>

<TABLE cellSpacing=10 align=left>
<T>
<TR>
<TD align=middle>Rusty Dornin, 8/4/92
</TD></TR>
<TR>
<TD align=middle>http://cnnsf.com/newsvault/pictures/potgrann.jpg
</TD></TR>
<TR>
<TD align=middle></TD></TR></T></TABLE>
Pot Granny

Seventy year old Mary Raften makes brownies to ease the pain of cancer and AIDS patients, marijuana brownies that is. Known as "Brownie Mary" she received a standing ovation this week at a San Francisco hearing about legalizing the use of marijuana for the terminally ill.

(Mary)"We desperately need medical marijuana in the city, we need it in this country, and it is going to happen now."

But Raften's compassion may spell incarceration. She was arrested last month on charges of distribution and sales of marijuana. This week she was in court, and she is ready to keep fighting.

(Mary)"I'll go to jail for my cause, you bet I will."

This is not Mary's first brush with the law. In 1981 she was arrested for selling marijuana brownies.
AIDS patient John Wilson smokes pot to relive his pain, he says Mary eases pain for people like him.

22.11.2005, 01:21
marihuana va fii legala in state in 10 ani..pina atunci se va
"legaliza" usor usor..in uk sau pus pe dat amenzi cind te prind cu
ea..ei zic ca nu are rosta sa te pui pe droguri usoare , cind heroina
face ravagii..americanii o sa prinda ideea

hazel
22.11.2005, 08:08
Sunt de acord cu cube, rossa si smegma.

Votez pentru legalizarea acestui drog.

Nu de altase dau bani grei pentru porcaria de iarba mexicana cand in Vancouver , Canada se produce iarba de o asa buna calitate smileys/smiley4.gifsmileys/smiley36.gif

Gogule
22.11.2005, 15:24
sunt pentru!

<a href="http://www.mpp.org/" target="_blank">
http://www.mpp.org/</a> - organizatie din USA care face lobby pentru
legalizarea marijuanei! veti gasi lucruri foarte serioase si foarte
bine documentate!

garfield
22.11.2005, 15:33
It makes sense to legalize it, it's available on every street corner anyway. If it's legal, they will at least put some of the drug dealers out of business (or they will have to switch substances). This way they can save some money from drug enforcement, and make money by taxing the sales.

agora
22.11.2005, 22:13
Ca substanta medicala administrata de personal calificat produsele pe baza de marijuana sunt o alternativa pentru cei aflati in stadii terminale.

Sa o compari cu fumatul sau alcoolul e totusi cam hazardat, desi nu neg efectele negative ale fumatului sau alcoolului. Daca tot se au in vedere aspecte economice am sa incerc sa gasesc pe undeva ceva informatii despre cat costa societatea ceste doua vicii, din ce citisem acum cativa ani intr-o revista de specialitate costurile erau foarte mari (tratamente, concedii medicale, etc.). Aceste constatari au si facut ca in ultimii ani sa se incerce limitarea celor doua. La astea sa mai adaugam si efectele marijuanei? La adulti e relativ bine suportata si o perioada lunga de timp fara efecte secundare majore dar am vazut efectul la cei care au inceput sa consume marijuana intre 11-20 de ani si pot spune ca e mult mai rau decat ne imaginam iar efectele negative ii afecteaza in mod subtil pe perioade mult mai lungi.

Smegma spune:

"Ca parinte, credcadatoria prinicipala deeducatie si supraveghere a copiilor imi revine mie personal si nu a societati. Asa ca sa nu ne mai ingrijoram de copiii altora si saavem grija mai multa de ai nostri. "

Da,e un punct de vedere simplu sisanatos dar nu e tot timpul asa simplu cumne imaginam. Daca a avut cineva un copil care se droga sa ii spuna cate ceva despre cata autoritate mai are un parinte asupra propriului copil. Am vazut parinti care nu intelegeau de ce copii lor au furat, au vandut lucruri din casasau s-au prostituat cand ei le-au oferit tot ce au avut nevoie. La incercarea lor de a-i aduce pe "calea cea dreapta" multi copii au fugit de acasa si au preferat promiscuitatea grupurilor care le acceptau si incurajau consumul de droguri. Nu mai spun ca abandonul scolar e masiv iar sansele de a dobandi o profesie sau de a se integra decent in societate e semnificativ redus.

23.11.2005, 01:03
Din punct de vedere medical, nu esti mare diferenta intre consumul de marijuana si consumul de alcohol. Singura diferenta este ca alcoholul poate sa-ti distruga sistemul digestiv, in special ficatul. Problema nu este de adictie, riscuri medicale, condusul sun influenta sauce faceomul dupa ce este stoned on weed, problema in US este una morala. Atata timp cat US se crede o tara crestina, este gre de crezut ca un plitician va avea succes sa introduca culegislatie pentru legalizare. Eu unul nu am nimic impotriva...Let the kids have some fun!

23.11.2005, 01:58
tocmai de aceea zic eu ca in 10 ani , va fii legala..cind cei ce o
considera "un rau necesar" o sa devina batrini si atnuci legile pot sa
apara..pina atunci.."dinozaurii vorbeste"

10.12.2005, 14:12
One of the reasons marijuana is illegal today because cotton growers in the 30s lobbied against hemp farmers --they saw it as competition. It is not chemically addictive as is nicotine, alcohol, or caffeine.

sorin_frumusean
30.01.2006, 12:14
MArihuana este un drog.Si ca orice drog are nenumarate
efecte adverse.Nu vi s-ar parea ciudat sa vedeti pe starda copii care
fumeaza marihuana,sau sa veniti acasa si sa vedeti copilul in acea
stare de euforie creeata de marihuana?

Sorin spunea ca marijuana va exista in continuare.Este
adevarat.nu te poti opune.Dar la fel de adevarat este ca si restul
drogurilor vor exista in continuare.Sa le legalizam pe toate?

Am vazut ca postul e mai vechi, dar sondajul e inca deschis.

Din cate stiu, nici in SUA si nici in Romania nu e permis consumul de
alcool pe strada. La fel se poate face si cu drogurile. Cred ca merita
sa fie legalizate, consumul nu se poate stopa.

Prin analogie, nu te opeste nimeni sa bei butoaie de vin intr-o singura
zi sau sa fumezi un cartus de tigari pe zi. Fiecare isi face rau cu
mana lui. E vreo diferenta intre asta si a consuma droguri?

celalb
19.08.2006, 14:59
MArihuana este un drog.Si ca orice drog are nenumarate efecte adverse.Nu vi s-ar parea ciudat sa vedeti pe starda copii care fumeaza marihuana,sau sa veniti acasa si sa vedeti copilul in acea stare de euforie creeata de marihuana?
Sorin spunea ca marijuana va exista in continuare.Este adevarat.nu te poti opune.Dar la fel de adevarat este ca si restul drogurilor vor exista in continuare.Sa le legalizam pe toate?

Alcohoolul este un drog mult mai ucigas,adictiv si daunator decat marijuana dar este legal.La fel si tutunul.

SAFER THAN THE LEGAL ONES !

Gogule
21.08.2006, 17:39
bob marley - one lovesmileys/smiley42.gif

Johann
22.08.2006, 02:16
http://img.photobucket.com/albums/v635/Stranger76/cice.jpg

It's C-Ice Swiss Cannabis Ice Tea. The ingredients for this one are "water, hemp bloom syrup (5 %), sugar, lemon juice, black tea extract (0.14 %) antioxidant, ascorbic acid, flavour, hemp bloom extract (0.0015 %)".
C-ICE is only available in Europe (also in Romania! )

flopfp
29.08.2006, 02:23
vreau si eu sa zic cate ceva:..sunt de acord cu legalizarea
marijuanei....pt ca pana la urma este vorba de libera alegere..dak se
legalizeaza nu te obliga nimeni sa o fumezi..e alegerea ta....,si plus
k este un drog ushor...si dak sti cum sal fumezi nu devi dependent..mai
repede devi dependet de tutun decat de iarba..si..asa macar ar putea fi
cat de cat controlata vinderea ei...si + de asta..am citit pe undeva..k
dak s-ar legaliza..ar scadea cu mult rata violentei...din cauza
efectului ei...eu cel putin sunt pentru legalizarea ei....smileys/smiley42.gifsmileys/smiley38.gif.partea
mai nashpa..ar fi k toti prosti ar lua..k se se simta cool..k fumeaza
asa ceva...dar pana la urma e alegerea lor..si pana la urma si legala
si ilegala se poate face rost de ea...ma rog....pace

SellToAny0ne
26.12.2006, 11:28
www.droguri.info (http://www.droguri.info) pro marijuana si pro prostitutie in Romania ...

Opinia ta conteaza

sorin_frumusean
22.01.2007, 11:09

... la fel ca si tigarile, alcoolul... smileys/smiley32.gif care si ele creeaza dependenta.
E vreo diferenta ca vezi pe strada un copil euforizat de alcool sau aurolac? Mai conteaza ce a tras? Nu vad de ce s-ar face diferente.
Crezi ca nea militianul ii spune "OK copilas, duhnesti a alcool, esti curat. Credeam ca ai tras marihuana" ? smileys/smiley18.gif

24.01.2007, 20:05
Eu sunt indiferent numai daca se iau si permisele pt sofatul high ,ca sunt satul de cati soferi prosti evit numai imi trebuie si toti copiidrogati. Am fumat de 4 ori numai, cand am fost in Amsterdam si .. Cine are nevoie de asa ceva cand exista Heineken?

31.01.2007, 02:17
Te asigur eu ca sunt mai multi soferi beti la volan decat highsmileys/smiley2.gif

proweedprolife
17.05.2008, 04:05
Majoritatea oamenilor nu sunt capabili sa vb din propria experientza si astfel se ajunge la apelarea statisticilor oferite de guverne.guverne ipocrite si decele mai multe ori interesate de propria nevoie.

Jack Heror a adus omeniri in ani 70 80 90 argumente pe care nimeni nu le-a putut contrazice ,argumente care ajutau omenirea sa depasaca aceasta criza de intelepciune care dateaza de prin 1933 si care este inca si acum o problema a omeniri.

Marijuana nu este un drog,Marijuana este o planta medicala cu proprietati ascunse argumente:

-marijuana nu distruge celulele creierului ci din contra le protejeaza

-marijuana poate inlocui Prelucrarea lemnului in fabricarea hartiei

-marijuana si mai bine spus culturile de marijuana extinse ajuta la crearea de oxigen / ea avand proprietati de a filtra aeru ajutand astfel la recreerea stratului de ozon si la stopmparea incalziri globale

-marijuana este o planta medicala fiind utilizata in mai multe tratamente impotriva bolilor gen :ciroza ,cancer , hernie , si asa mai depare..

-Statistica oferita de Organizatia guvernamentala pt statistici din America arata ca :250000 de mii de oameni mor anual din cauza Tutunului,150000/alcol , 75000/medicamente legale,25000/heroina-cocaina,5000/aspirina , marijuana/0.

Statisticile au inceput in80 si continua si in prezent desi se stie ca nicioadata nu au existat decese datoratecanabisului.

Condusul la volan in acea stare numita "high" nu a produs nici-odata vreun accident dat fiind faptu ca sub starea marijuanei atentzia este sporita (desi nu se recomanda sub nici o forma urcarea la volan sub aceasta stare la fel ca si alcolul)

-Marijuana nu provoaca nici dependentza psihica nici fizica,ea putanduse compara cu o stare de viciu la care se poate renuntza oricand oriunde ne-fiind nevoie de alte pastile/substantze/obiecte pt a te lasa (cazul tutunului)

-Prin prelucrarea cannabisului se poate obtine cel mai bun compustibil ,care ne poate oferii acelasi lucru pe care nil ofera noua acum Petrolul doar ca diferentza este vizibila :Poluare 0.

Jack herer a spus in 1999 :

- Dau 50000 $ celui care imi va putea dovedi ca tot ce am spus nu se poate face.

nici macar in ziua de azi Nimeni nu a reusit Macar sa atenteze la acei bani.

Marijuana nu este un drog , marijuana este o planta .

si daca cineva ar putea vreodata sa imi dea peste nas . Vreau sa o faca macar cu o singura dovada clara .

Eu sunt unul din cei care lupta pt legalizare , Sunt unul care lupta impotriva Incalziri globale , Sunt unul care Uraste Ipocrizia acelor oameni care parca nu stiu sa iasa din Acel Intuneric pe care ii orbeste in continuare. Si ca mine sunt milioane.

Loniia
17.05.2008, 04:37
Traim intr-o lume in care soarele straluceste pentru fiecare la fel...treaba fiecaruia in ce culori voieste sa-l vada ,sustin si eu ca tot ce e natural este sanatos pentru om,dar in limitele admise ca medicament in tratarea diferitelor afectiuni..in rest sunt contra consumului de droguri fie si marihuana ,aici despre el se vorbeste sicand unii vor sa-l asocieze a fi un medicament.

18.05.2008, 14:54
Eu sunt indiferent numai daca se iau si permisele pt sofatul high ,ca sunt satul de cati soferi prosti evit numai imi trebuie si toti copiidrogati.</span> Am fumat de 4 ori numai, cand am fost in Amsterdam si .. Cine are nevoie de asa ceva cand exista Heineken?

Eu cred ca ar putea sa ii controleze mult mai bine pe copii daca s-ar legaliza .Cu tigariile stii si tu ca iti cere ID cind cumperi ,daca s-ar proceda la fel si cu matijuana si s-ar vinde legal poate ar dispare si dealerii care cu siguranta ca nu le cer ID minorilor.Daca ai consumat stii si tu ca nu devii dependent (sa facut si studiu pe tema asta )cum este cu nicotina de exemplu .Chiar tu fumezi tigari (nicotina) ?

"Marijuana is not a drug...it's a leaf', says Arnold Schwarzenegger" smileys/smiley36.gif

P..s Eu cred ca pe multi tineri mai mult ii incita ideia ca este ilegal ,si se dau mari sau se cred smecheri daca o fac :

Because I Got High-Afroman (http://www.youtube.com/watch?v=asOdrj2-7kI&amp;feature=related)
P.s. si eu am fumat de citeva ori ,in romania si aici ,dar nu duc lipsa deloc.Ultima oara a fost acuum 5 ani.In schimb ma lupt sa ma las de nicotina si pina acum fara succes.smileys/smiley5.gif Un medic mi-a spus ca nicotina este mult mai daunatoare decit marijuana.

FidelKatzo
18.05.2008, 21:33
Ca substanta medicala administrata de personal calificat produsele pe baza de marijuana sunt o alternativa pentru cei aflati in stadii terminale.

Sa o compari cu fumatul sau alcoolul e totusi cam hazardat, desi nu neg efectele negative ale fumatului sau alcoolului. La adulti e relativ bine suportata si o perioada lunga de timp fara efecte secundare majore dar am vazut efectul la cei care au inceput sa consume marijuana intre 11-20 de ani si pot spune ca e mult mai rau decat ne imaginam iar efectele negative ii afecteaza in mod subtil pe perioade mult mai lungi.

Smegma spune:

"Ca parinte, credcadatoria prinicipala deeducatie si supraveghere a copiilor imi revine mie personal si nu a societati. Asa ca sa nu ne mai ingrijoram de copiii altora si saavem grija mai multa de ai nostri. "

Da,e un punct de vedere simplu sisanatos dar nu e tot timpul asa simplu cumne imaginam. Daca a avut cineva un copil care se droga sa ii spuna cate ceva despre cata autoritate mai are un parinte asupra propriului copil. Am vazut parinti care nu intelegeau de ce copii lor au furat, au vandut lucruri din casasau s-au prostituat cand ei le-au oferit tot ce au avut nevoie. La incercarea lor de a-i aduce pe "calea cea dreapta" multi copii au fugit de acasa si au preferat promiscuitatea grupurilor care le acceptau si incurajau consumul de droguri. Nu mai spun ca abandonul scolar e masiv iar sansele de a dobandi o profesie sau de a se integra decent in societate e semnificativ redus.

Sant cu totul de acord cu ce a spus agora..Am avut ocazia sa cunosc parinti care au privit neputinciosi declinul propriului copil..

Proweedprolife, pune mana pe carte si invata,pina nu este prea tarziu..Astea santprostiile unui copil de 14 ani..,sant destule cauze nobile pentru care merita sa lupti...

19.05.2008, 01:02
Sa o compari cu fumatul sau alcoolul e totusi cam hazardat,

..................
Am vazut parinti care nu intelegeau de ce copii lor au furat, au vandut lucruri din casasau s-au prostituat cand ei le-au oferit tot ce au avut nevoie.

Ceea ce spui tu mai sus ,este valabil in cazurile drogurilor mult mai puternice decit marijuana . Si mie mi se pare hazardat sa compari marijuana cu alte tipuri de droguri mult mai puternicie.Atita timp cit marijuana este ilegala tinerii vor intra in contact cu tot felul de
indivizi obsuri care ii pot indemna la mai rau , astfel pericolul de a aluneca este cu mult mai mare.

Raven
19.05.2008, 02:02
Atita timp cit marijuana este ilegala tinerii vor intra in contact cu tot felul de

indivizi obsuri care ii pot indemna la mai rau , astfel pericolul de a aluneca este cu mult mai mare.

Tutunul &amp; alcoolul sunt legale. Arunca o privire la societatea de toximani de azi. Ce proportie din adulti fumeaza, ce proportie din adulti se-mbata regulat ca sa fie cool si f. cool?

Prin anii '50 si '60 reclamele la tigari cucurigau ca fumatul e sanatos. Iar oficialii din sanatate, plini de lipsa de caracter, le tineau isonul. Mai tarziu cand n-a mai tinut lozinca au dat-o pe domne n-am stiut. Aiurea, se stia f. bine ca fumatul e dezastruos pt. sanatate.
Eu zic ca problema se pune altfel: tine de educatie si pedeapsa.

Atata timp cat banii de droguri sunt parte integranta din PIB (v. cu ce bani cumpara unele regimuri sau organizatii arme din Occident, de la carabine la rachete balistice) si atata vreme cat pedeapsa inseamna puscarii ca B&amp;B-urile cu sala de sport, program TV si cursuri de perfectionare la materia furt &amp; crima, discutiile pe marginea legal/ilegal n-au nici o valoare. Pt. ca indiferent ca sunt legale sau nu, rezultatul final e aproximativ acelasi.

FidelKatzo
19.05.2008, 02:19
Nimeni nu compara Marijuana cu drogurile mai puternice.., trebuie sa fi insafoarte naiv sa crezi ca consumarea regulata ramane fara urmari..Toti adeptii consumului de Marijuana uita sa spuna ca acest drog in aparenta putin daunator si care nu face dependent,este primul pas in trecerea la droguri mai tari..Deci favorizeaza foarte bine aceasta trecere..Si da..,un adolescent care incepe sa consume Marijuana nu mai pune mana pe carte..Daca parintii nu reactioneaza prompt, in decurs de 3-4 ani adolescentula incercat deja toata paleta de droguri tari ,si pot sa-i faca vizite regulate la psihiatrie..

19.05.2008, 02:34
Nimeni nu compara Marijuana cu drogurile mai puternice.., trebuie sa fi insafoarte naiv sa crezi ca consumarea regulata ramane fara urmari.</span>.

Asta este valabil si cu bautura ,tigari si alte lucrusi consumate in exces.Sint foarte putini insa care consuma regulat ,mai curind se poate compara cu bautura .Exista cazuri izolate unde se poate ajunge cum zici tu dar asta se poate ajunge si foarte bine fara consumul de marijuana.Existau chiulangii si inainte sa apara marijuana prin scoli.Plus chiar crezi ca ii oprestidaca ramine ilegala ?! Parerea mea este ca ar trebuii concentrata atentia impotriva drogurilor mult mai puternice :

Dr. Alban - No Coke (http://ca.youtube.com/watch?v=ny43zFochi8&amp;feature=related)

Verse 1</span><br style="font-style: italic;">
2 o'clock on a friday mornin'</span><br style="font-style: italic;">
Come a gun man</span><br style="font-style: italic;">
Come a knife man</span><br style="font-style: italic;">
Knife of a bouncer</span><br style="font-style: italic;">
Mash of the ears</span><br style="font-style: italic;">
On the run come a Kings Street</span><br style="font-style: italic;">
There he way arrested, and tested</span><br style="font-style: italic;">
And the drugs he had on him</span><br style="font-style: italic;">
He confested</span><br style="font-style: italic;">
Mi callin' on the youth in his country</span><br style="font-style: italic;">
Whole heap of boys</span><br style="font-style: italic;">
Whole heap of girls</span><br style="font-style: italic;">
Drug abuse is a dangerous thing</span><br style="font-style: italic;">
Stay out of drugs and stop</span><br style="font-style: italic;">
The violence</span><br style="font-style: italic;">
Inna dis hard time you have</span><br style="font-style: italic;">
Abuse drug</span><br style="font-style: italic;">
Listen what 'ya say and hear</span><br style="font-style: italic;">
My point of view</span><br style="font-style: italic;">
To much drugs you can</span><br style="font-style: italic;">
Go mental</span><br style="font-style: italic;">
Da say Dr.</span><br style="font-style: italic;">
Alban tellin' everybody</span><br style="font-style: italic;">
We no want no coke, no heroin</span><br style="font-style: italic;">
No hasch-hasch, no amfetamin</span><br style="font-style: italic;">
<br style="font-style: italic;">
Chorus</span><br style="font-style: italic;">
<br style="font-style: italic;">
Cocain will blow your brain</span><br style="font-style: italic;">
And ecstasy</span><br style="font-style: italic;">
Will mash your life!</span><br style="font-style: italic;">
Cocain will blow your brain</span><br style="font-style: italic;">
And ecstasy</span><br style="font-style: italic;"></script>

FidelKatzo
19.05.2008, 03:34
Existau chiulangii si inainte sa apara marijuana prin scoli.

Pot sa-ti copiez cate link-uri vrei din internet care demonstreaza clar ca stofa care se consuma acum 30 de ani nu se poate compara cu cea consumata astazi..Un copil cu inteligenta medie nascut in occidentstie ca Marijuana te faceprost si-ti ia pofta de invatatura...Cred ca vorbim de lucruri diferite..Tu vorbesti de aptitudini si stari inascute, eu iti vorbesc de simptome..

fifi
19.05.2008, 04:13
marijuana se procura destul de usor pe aici, treaba cu legalizarea eu cred ca a fost doar o idee sugerata cu tact de cei de sus, iar gloata le face jocul... ce de banuti le vor iesi lor si dupa taxele pe marijuana, mama, maiculitza...

rau face si creeaza si dependenta, consumatorii pe care i-am cunoscut eu au ajuns sa isi inceapa fiecare zi cu "cateva fumuri".

light
19.05.2008, 04:18
Ca marijuana-i nociva cred ca nu mai trebuie demonstrat. Pe mine ma surprinde furtuna asta-ntr-un pahar de apa, ca tot nu va-ntreaba nimeni, pt legalizarea ei, atita vreme cit sustineti ca ati incercat odata, de 3, 5 ori, si nimic mai mult. Asta-i chiar ultima voastra grija? Astea-s preocupari de adolescenti imaturi. O fi scazut criminalitatea si/ori numarul de homeless in San Francisco dupa ce s-a declarat marijuana legala in scopuri medicale? Nu prea cred.

19.05.2008, 04:34
Ca marijuana-i nociva cred ca nu mai trebuie demonstrat. Pe mine ma surprinde furtuna asta-ntr-un pahar de apa, ca tot nu va-ntreaba nimeni, pt legalizarea ei, atita vreme cit sustineti ca ati incercat odata, de 3, 5 ori, si nimic mai mult. Asta-i chiar ultima voastra grija? Astea-s preocupari de adolescenti imaturi.

Si ma rog de ce ar trebuii sa nu ne intereseze ce se intimpla pe strazi ?! pe mine una ma deranjeaza dealerii pe care ii vad la colt de stradasmileys/smiley18.gif.

light
19.05.2008, 04:41
melina, si pe mine ma deranjeaza sa stiu ca sint dealeri care exploateaza niste amariti care-s gata sa-ti de in cap doar sa-si cumpere drogul. Nu stiu pe unde-i vezi tu, oricum eu as ocoli zona. Nu uita ca tigarile-s legale si tot exista trafic de tigari. Si nu in ultimul rind, nu mi-a facut impresia ca tu esti chiar atit de preocupata de aspectul pe care-l sustii, ci dimpotriva.

fifi
19.05.2008, 04:43
fiecare cu ce-l doare, pe melina o deranjeaza dealerii, poate si pe mine m-ar deranja daca as veni de la munca mai pe seara si mi-as tine respiratia pana ma urc in autobuz, light, poate tu ai copiii mari dar pe mine ma face sa maframanta putin problema asta pana se face simica meamare sa o vad si pe ea ca a trecut de hop ca si mine, adica a fumat o data, de 2 ori si a zis: "asta nu-i de mine".

daca e insa prea la indemana cum au fost tigarile pt noi... smileys/smiley18.gifma ia deja cu calduri si nu-s deloc de prea mult confort psihic.

19.05.2008, 04:50
Mai da repede mai intoarceti roata impotriva omului sa dea rau .smileys/smiley119.gif
Aici discutam diverse aspecte la modul general , nu trebuie sa ii vezi zi de zi ca sa te deranjeze si sa-ti pui problema ca poate ar exista vreo optiune de a schimba ceva.Ca tare greu este s ate lovesti de ei cind te plimbi prin DC smileys/smiley36.gif,de fapt prin orice oras mai mare.

19.05.2008, 04:54
Ti-am zis pe mine m-ar deranja mult mai mult sa stiu ca copilul meu s-ar putea duce intr-o zona din aia , ca sa cumpere iarbasmileys/smiley5.gif .

fifi
19.05.2008, 05:08
melina, poate ai inteles din mesajul meu ca te ironizez dar departe de mine gandul asta, sunt cu totul de acord, poate nu m-am exprimat bine, dar sunt cazuri in care femeia trebuie sa lucreze seara in astfel de zone, eu am scris acolo stiind de o prietena care nu avea incotro decat sa faca asta si imi povestea cum timp de un an si ceva avea teama de cate ori trecea pe langa ei... M-am pus si eu in situatia aia si m-au trecut fiori.

despre copii ca au de a face cu dealerii iarasi e foarte corect, unde mai pui ca de la ei sau de la grupurile care ii contacteaza pot invata multe alte lucruri rele, cum ar fi de ex. ca nu are rost sa muncesti din greu, cinstit, pe bani putini cand poti face bani mai usor si in cazul asta, ca e fata, ca e baiat, acel copil nu ajunge bine...

light
19.05.2008, 05:41
Melina, nu stiu de ce roata tot vorbesti tu. Te rog uita-te cel putin la postarile din anul asta, si ai sa vezi ce-ai spus. Banuiesc ca-s in toate mintile, si inca inteleg romaneste. Problema nu-i la dealeri, problema e la consumatori. Da, fifi,am copii, tineri adulti, si nu demult au avut ocazia sa vada asa ceva. Nu va mai speriati ca-n povestea cu drobul de sare. Citi sint consumatori de droguri? Citi dintre ei provin din familii normale, care-si dedica viata cresterii copiilor, din moment ce tot i-au facut, si nu preumblatului pe la Mall, ori mai stiu eu ce. Copiii ce vad in casa aia fac. Daca esti acolo linga el, zi de zi, chiar daca vede la altii, chiar daca are curiozitatea sa incerce, nu va merge pe drumul ala. Parintii trebuie sa discute cu copiii, si spun sa discute, nu sa le spuna. Trebuie sa si asculte ce spun ei. Si va mai spun ca nici macar nu-i chiar imposibil sa-i intorci din drum. Dar cind copiii cresc de capul lor, ce sa te astepti? Si revin, cind in casa aud ca "ce bine ar fi dac-ar fi legal", poti fi sigura ca acolo-i duce si pe ei gindul.

Raven
19.05.2008, 05:56
In momentul cand ceva ilegal e legalizat, afacerea ilegala continua ca afacere legala si crminalii de ieri devin respectabilii oameni de afaceri de azi.

Daca marijuana e legalizata, cine oare va detine buticurile si marijuana-cafeurile? Muntele Athos?

19.05.2008, 05:57
Fifi este
normal sa te framinti din moment ce ai fetita aproape de virsta cu pricina.Parerea
mea este ca marijuana nu ar trebuii sa fie pe aceiasi pagina cu drogurile
puternice , riscul la care te expui procurind marijuana este mult prea mare in
comparatie cu riscul de a te inbolnavii de pe urma acestei plante.S-au facut
destule studii si sa demonstrat clar ca efectele nu sint mai nocive decit a
cigarilor cu Tabacco ,iar dependenta este mai scazuta decit de exemplu la cofeina.Olandezii
declara ca rata celor care consuma droguri mai puternic a scazut de cind au
legalizat marijuana :</span>

</span>

<a href="http://www.77seeds.com/facts.html" target="_blank"></span>
Marijuana Facts</a></span>

</span>

p.s. </span><st1:place>Normal</span></st1:place>
ca excesul de orice fel poate face
rau , nu numai in cazul marijuanei .Nu uita ca nu toata lumea devine
alcolic
daca bea un pahar la o petrecere este acelasi lucru si aici ,parerea
mea.Apropos de ce spui tu light ,copiii nu intodeauna fac ce vad in
casa , parintii mei nu au fumat niciodata tabbacosi nu inteleg ce
vrei sa spui cu postarile de anul asta ,ar trebuii sa fi mai explicita .
</span>

19.05.2008, 06:01
Daca marijuana e legalizata, cine oare va detine buticurile si marijuana-cafeurile? Muntele Athos?

si cu ce te-ar deranja pe tine ?! detii vre-un butic si iti este frica de concurenta ?smileys/smiley36.gif

fifi
19.05.2008, 06:25
da, light, ai dreptate dar eu ca mama sunt cateodata paranoica, adica acum mi-o cunosc si stiu ca e buna dar pot eu stii cum se va schimba atunci cand va fii adolescenta? si frica mare vine de la faptul ca nu stiu cat timp voi fii cu ea pe aici.

eu fumez si le urasc pe tigari si ma urasc si pe mine ca nu ma pot lasa de ele, desi am destule motive. am luat plasturi cu nicotina care zice ca-ti baga direct in sange doza de care ai nevoie, daca esti dependent dpdv fiziologic si ca daca fumezi tigari ai stari de voma sau saturatie, de unde?! cu plasturele pe bratz am fumat cateva zile la rand acelasinumar de tigari ca de obicei si n-am avut nici pe dracu`.

mi-am facut programare la medicul de familie, special pt asta, sa imi dea o injectie, ceva sa imi intoarca metabolismul pe dos si sa le las, fata a fost cu mine si medicul mi-a spus ca nu poate sa-mi dea nici o injectie, probabil am auzit eu din surse gresite asta, mi-a explicat f frumos ca organismul meu nu este dependent de nicotina cat timp nu am ajuns in stadiul in care ma trezesc noaptea sa fumez si a zis ca trebuie luptat cu vointa, ca este doar un obicei.

Mi-a dat cateva sfaturi utile si fata a auzit tot ce am vb acolo, cand am plecat din cabinet mi-a imbratisat picioarele si mi-a spus ca ma iubeste si ca vrea sa ma ajute ca sa ma las de fumat. Stii ce a facut, printre altele?!mi-a aruncat in wc 3 pachete de tigari, bucata cu bucata si a tras apa peste ele. smileys/smiley18.gif

Am crezut c-o sa mor atunci, i-am iertat toate micile greseli ale copilariei pentru ca pentru greselile copiilor suntem de vina noi parintii dar faza aia, am incercatdarnu pot sa i-o iert si stiu ca nu e bine, e de vina aici firea mea slaba, sluga tigarilor puturoase. De fapt este singurul "lux" pe care mi-l permit de ceva timp, singura placere si viciu pt care sa"arunc" bani pt mine. Ma mint singura spunand ca atunci cand imi va fii mai bine si voi fii mai linistita ma voi lasa, dar cand e oare omul cu adevarat linistit si impacat cu ceea ce a facut?!

de asta mi-e teama si pt ea, ca atunci cand va porni singura in viata, la o deceptie sau un necaz mai mare sa nu imbratiseze cele mai la indemana vicii, mai ales la cata propaganda pro se face pt aceasta marijuana.

fifi
19.05.2008, 06:32
In momentul cand ceva ilegal e legalizat, afacerea ilegala continua ca afacere legala si crminalii de ieri devin respectabilii oameni de afaceri de azi....

corect, Raven si apoi nu va mai trebui sa dea explicatii sau sa caute metode cum anume sa-si spele banii castigati murdar. dar sa nu calcam pe nisipuri miscatoare, "respectabilii oameni de de afaceri azi" pot sa fie chiar superiorii nostri sau cei care ne spun ce e bine sau nu e bine sa facem smileys/smiley2.gif

Raven
19.05.2008, 06:32
"Daca marijuana e legalizata, cine oare va detine buticurile si marijuana-cafeurile? Muntele Athos?"
(Raven)

si cu ce te-ar deranja pe tine ?! detii vre-un butic si iti este frica de concurenta ?smileys/smiley36.gif
Lasa fastaceala si ataca problema frontal: banii negri deveniti albi peste noapte ii fac pe cei care-i manevreaza businessmeni onorabili, iar pe oficialii mituiti ii fac shareholderi la afaceri legale care au fix acelasi rezultat ca si cu o noapte inainte cand erau clasificate ca ilegale: criminalitate ridicata, sanatate facuta sita, moralitate de cos de gunoi.

Ntz-ntz.

19.05.2008, 06:44
Lasa fastaceala si ataca problema frontal:

Ntz-ntz.

Eu fastacita ?! smileys/smiley36.gif

Atac frontal intodeauna smileys/smiley4.gif. Pai e simplu cind te bati cu un inamic vizibil ,daca nu ii cunosti cum ii poti combate ?! Eu astept sa iasa la iveala inainte sa lovesc ,altfel nu scapi de ei niciodatasmileys/smiley2.gif.

Raven
19.05.2008, 06:54
Inamicul e f. vizibil. Alta e problema si tine mai mult de moralitate: in momentul cand o activitate imorala este legalizata, asta face legalizarea respectiva (si legea asociata) imorala</span>.

Faptul ca societatea e incapabila sa lupte cu niste chestiuni profund imorale nu e o scuza pt. acceptul acelor chestiuni.
Pe scurt spus: daca nu poti invingi atunci schimbi tabara?!

Cum se numeste o societate care accepta imoralitatea?

Orice merge intr-o societate molesita de excese.

light
19.05.2008, 07:00
fifi, eu am glumit cu povestea cu drobu' de sare, dar tu chiar asa si esti. Ce-o fi daca? Dar daca ea va fi mai tare, si nu va fuma nimic? Dar daca ea invata din greselile tale, multe putine cite-or fi? As fi ipocrita sa-ti dau sfaturi cum sa te lasi de fumat, pt ca n-am fumat niciodata la modul serios. Era cit-pe-aici, dar m-am trezit la timp. La un moment dat lucram in birou cu inca 3 doamne care fumau. M-am consolat eu ca n-am ce face, dar pina la urma m-am hotarit sa ies cind ele fumau, ca doar in Ro se fuma fara rezerve peste tot. N-am fumat decit 2-3 tigari/zi, cam 2 luni, dar nici nu mai vreau sa-mi amintesc. Sint convinsa ca nu-i usor sa te lasi, dar trebuie sa poti. Macar de dragul fetei. Dac-as fi mai aproape chiar te-as mushtrului un pic. Cum sa fii suparata pe ea ca ti-a aruncat tigarile? Intelege, a facut-o din dragostea ei mare pt tine. Stiu, si eu mai am zile mai rele, si uneori perioade, si simt nevoie sa fac ceva pt mine. Nu cred ca-i nociv, ca eu deschid punga si merg la un masaj, ori chiar la cumparaturi. Desi din clipa in care am plecat stiu ca nu voi cheltui mai mult de o anumita suma. Cu masajul mai patesc si eu citeodata ca Hazel ca ma doare tot corpul o zi, doua, dar apoi e asa de bine. Sincer, de cite ori merg in tara, cel mai tare ma deranjeaza fumul de tigara, chiar si numai mirosul lui. Stau aproape tot timpul la ai mei tocmai ca nu se fumeaza. Din citi romani cunosc si au venit, cred ca 90% fumau, indiferent de sex. Cind ma gindesc numai la costul tigarilor si mi-ar trece cheful, dar sa ma mai gindesc si cit de daunator e. Si asa ne pindesc atitea pericole, sa-mi mai fac rau si cu mina mea? No way.

19.05.2008, 07:11
Conceptia ca a fuma marijuana ar fi imoral a fost din start gresita cum au mai fost si altele in trecut , se pot trage anumite concluzii care ar trebuii sa fie folositoare societatii :

"</span><br style="font-style: italic;"><h2 style="font-style: italic;" align="center">Alcohol Prohibition Was a Failure</h2>National prohibition of alcohol (1920-33)--the "noble
experiment"--was undertaken to reduce crime and corruption, solve
social problems, reduce the tax burden created by prisons and
poorhouses, and improve health and hygiene in America. The results of
that experiment clearly indicate that it was a miserable failure on all
counts. The evidence affirms sound economic theory, which predicts that
prohibition of mutually beneficial exchanges is doomed to failure.<div style="font-style: italic;" class="box2">
<div class="boxc&#111;ntent">Mark Thornton is the O. P. Alford III Assistant Professor of Economics at Auburn University.
</div></div>

The lessons of Prohibition remain important today. They apply not
only to the debate over the war on drugs but also to the mounting
efforts to drastically reduce access to alcohol and tobacco and to such
issues as censorship and bans on insider trading, abortion, and
gambling.<sup>[1] (http://www.cato.org/pa-157.html#1)</sup>

Although consumption of alcohol fell at the beginning of
Prohibition, it subsequently increased. Alcohol became more dangerous
to consume; crime increased and became "organized"; the court and
prison systems were stretched to the breaking point; and corruption of
public officials was rampant. No measurable gains were made in
productivity or reduced absenteeism. Prohibition removed a significant
source of tax revenue and greatly increased government spending. It led
many drinkers to switch to opium, marijuana, patent medicines, cocaine,
and other dangerous substances that they would have been unlikely to
encounter in the absence of Prohibition.

Those results are documented from a variety of sources, most of
which, ironically, are the work of supporters of Prohibition--most
economists and social scientists supported it. Their findings make the
case against Prohibition that much stronger.<sup>[2] (http://www.cato.org/pa-157.html#2)"</sup>

19.05.2008, 07:14
Daca cumperi ceva de la oricine , cine stie ce contine ?? smileys/smiley11.gif

FidelKatzo
19.05.2008, 07:17
Ce ma incalzeste pe mine daca marijuana este pusa pe lista cu drogurile tari sau nu..Din moment ce nu am probleme in familie din cauza ei ,din partea mea pot sa o legalizeze..Imi pot permite sa privesc detasat lucrurile..,nu stiu insa cum as reactiona daca as fi direct afectat..O cunostinta de-a nostra care are copilul de mai multi ani intr-o casa(sanatoriu) sub supraveghere ,a spus ca daca ar stii care a fost ala care i-a vandut primul joint la fiu'su ar baga cutitul in el..Atita timp cat nu esti confruntat direct cu problema asta ca parinte ..,ce conteaza ca o legalizeaza sau nu....

19.05.2008, 07:44
Asa poate sa spuna si tata daca ajung cu plaminii in pioneze la spital din cauza tabacului. Pina la urma singurul lucrul care conteaza este grija ta de parinte sau de prieten etc...Important este sa fi cumpatat si sa intelegi ce iti face rau in rest fiecare are un drum de parcurs care este numai si numai al lui .Mai important este sa stii sa explici si sa te faci inteles decit sa interzici ceva.

Raven
19.05.2008, 07:45
Conceptia ca a fuma marijuana ar fi imoral a fost din start gresita cum au mai fost si altele in trecut , se pot trage anumite concluzii care ar trebuii sa fie folositoare societatii :

"</span><br style="font-style: italic;"><h2 style="font-style: italic;" align="center">Alcohol Prohibition Was a Failure</h2>Ce nu se zice e de ce a fost prohibitia aia un esec.

Ca asta e de fapt ce-i mai important.

light
19.05.2008, 07:54
Grija de parinte, cind e vorba de copii ori adolescanti. Cind deja-s mai mari, iertati-ma da' responsabilitatealor unde-i? Sintem experti in a da vina pe altii, si in a nu ne asuma responsabilitati.

Raven
19.05.2008, 07:56
Capitalistic vorbind, de ce sa plateasca cei care stau departe de droguri ingrijirile medicale ale dependentilor de stupefiante?

Dependentii de droguri nu sunt victime de la inceput. Sunt teribilisti care devin victime. Se incepe de la a fi cool si se ajunge la a fi cold de-a binelea, dar numai dupa chinuri si suferinte impuse si altora, cunoscuti sau necunoscuti lor.

light
19.05.2008, 08:57
Teoretic, in America, nu le plateste contribuabilul, ci-si plateste fiecare. Contribuabilul plateste pt niste programe care-s ca apa de ploaie, ca fara implicarea familiei, slabe sperante sa-l reabilitezi. Mai multe fac organizatiile autofinatate si Bisericile.

Raven
19.05.2008, 10:20
Teoretic, in America, nu le plateste contribuabilul, ci-si plateste fiecare.
Dar primele alea de la asisugurarile de sanatate tin seama si de riscuri si istoria medicala a fiecaruia, de circumstantele personale etc. Si daca il aduce pe unu' cu targa la urgenta ca e cu overdoza iesita pe nas... acolo cine plateste? Boschetarul dependent sau tu si altii ca tine care tin niste principii la valoarea lor si-ncearca sa nu le lase sa fie date la canal?

19.05.2008, 19:43
Cred ca folosirea drogurilor,ca terapie a durerii este benefica pentru bolnav,mai ales ca se aplica in faze terminale,chiar daca creeaza dependenta nu prea mai conteaza.

Marijuana este primul impact cu drogurile,prima treapta care duce spre drogurile tari.De ce ar avea nevoie tinerii de acest stimulent,ce le lipseste?Sint de acord cu faptul ca si nicotina creeaza dependenta,face rau si te poate duce la moarte,Dar "spinelli" altereaza judecata,modifica realitatea.Chiar daca nu ne in tereseaza pentru ca nu este "lovit" nimeni din familia noastra,nu putem spune DA,pentru ca si copii nostri vor avea copii.

19.05.2008, 20:12
Consider ca cei care opteaza pt legalizare sunt si consumatori, sa nu-mi spuneti ca nusmileys/smiley36.gif. Deprimant, numarul e dublu.

FidelKatzo
19.05.2008, 23:33
Claudiu,asta a fost si impresia mea..Am observat o chestie.,din cand in cand arata la tv.controalele pe care le face politia la granita cu olandejii,deci la micul trafic..Fara exceptie pe toti care ii prinde cu droguri la ei spun acelas lucru..,parca au invatat o poiezie pe de rost..Cantitatea gasita la ei a fost predestinata consumului personal, de obicei este o cantitate mica ,de 3-5 grame..Asta ii fereste de pedepse mai drastice..Vor sa paraseasca tara pentru todeauna..,pentru-ca cei din guvern sant niste dobitoci care nu vor sa inteleaga ca marijuana este foarte sanatoasa pentru organism,(sant foarte bine informati si au parat tot felul de statistici),nu face dependent.. ,dar ei nu vor sa o lase din principiu..Binenteles ca pot sa o faca oricand..,dar de ce sa la faca pe plac dobitocilor..? Au probleme sa dea un raspuns clar cand sant intrebati ce scoli au terminat, sau din ce traiesc..

light
19.05.2008, 23:57
Si daca il aduce pe unu' cu targa la urgenta ca e cu overdoza iesita pe nas... acolo cine plateste? Boschetarul dependent sau tu si altii ca tine care tin niste principii la valoarea lor si-ncearca sa nu le lase sa fie date la canal?

Raven, pe boschetar nu-l duce nimeni la urgenta. Partea proasta e ca de platit platim cu virf si-ndesat, si asta-i pt ilegali.

Elliane, raspunsul tau de de bun simt.

Claudiu, ai pus punctul pe I.

Raven
20.05.2008, 00:52
Light</span>, il duce, depinde unde colapseaza si cat arata a boschetar.
Boschetar e si avocatul plini de bani, dar numai pe hartie pt. ca in realitatea e si mai plin de datorii (drogurile costa, drogurile multe costa si mai mult) care umbla ca tramvaiu' deraiat.

Plus ca marijuana n-are nationalitate si consumul nu tine de geografie. Tine de morala.

Domne, o activitate care duce la actiuni imorale este si ea tot imorala. Indiferent ca in final a dus sau nu la actiunile alea rele.

Sa ingurgitezi otrava e imoral si incorect in primul rand fatza de propria persoana.

PS: Intr-adevar, pt. ilegali se plateste si mai mult.

light
20.05.2008, 00:55
Raven, poate in Anglia, aici nu-i duce nimeni. Ori eventual ii duce la diferite camine pt homeless.

Si asa-i e IMORAL, nu numai periculos pt sanatate, si nu numai.

20.05.2008, 07:29
Consider ca cei care opteaza pt legalizare sunt si consumatori, sa nu-mi spuneti ca nusmileys/smiley36.gif. Deprimant, numarul e dublu.
Nu te contrazic pentru altii , iar pe mine oricum nu ma crede nimeni dupa ce am spus ca am tras de citeva ori in trecut smileys/smiley36.gif.

FidelKatzo
20.05.2008, 22:14
o greseala recunoscuta.., este pe jumatate iertata..

21.05.2008, 09:24
consumatorii pe care i-am cunoscut eu au ajuns sa isi inceapa fiecare zi cu "cateva fumuri".

Daca asta te-ar ajuat sa te lasi de nicotina te-ai risca? smileys/smiley4.gifkidding

P.S Eu am votat CONTRA...si daca as avea puterea as scoate si nicotina de pe piata. De cand s-a interzis fumatul in Canada in locuri publice[restaurante, baruri]fumez f putin si ma simt mult maisanatoasasmileys/smiley20.gif

Raven
21.05.2008, 09:33
am tras de citeva ori in trecut smileys/smiley36.gif.
Vreun motiv ceva sau a fost din neatentie? &lt;wink&gt;

27.05.2008, 16:51
A fost un experiment pentru a intelege mai bine ce vad si ce simt cei care consuma ,stiam insa dinainte care sint efectele si ca nu imi asum nici un risc.

27.05.2008, 18:32
http://www.youtube.com/watch?v=rnDrbagYm24&amp;feature=relat (http://www.youtube.com/watch?v=rnDrbagYm24&amp;feature=related) edsmileys/smiley36.gif

28.05.2008, 03:32
smileys/smiley36.gif Exista varianta sa rid sau sa dorm ,eu am fost din cei care a rissmileys/smiley36.gif

Harold and Kumar Weed Dreams and Cheetah (http://www.youtube.com/watch?v=rgu-xxQ9n9s&amp;feature=related)

01.06.2008, 04:51
In primul rand tema ii marijuana legala?
Esti pe langa si scrii numai sa te bagi in seama. Mai documenteaza-te. CONSUMATORII DE MARIJUANA DIN TOATE TARILE CARE AU LEGALIZATO AU RAMAS CONSTANTI DE FOARTE MULT TIMP. deci in principiu, numa asa sa stii si tu, cei care fumeaza marijuana raman la ea.
Si in al doilea rand nu a fost demonstrata dependenta fizica sau psihica a marijuanei.
Ramai la tara si baga saniuta.

fifi
21.06.2008, 17:19
...Daca asta te-ar ajuat sa te lasi de nicotina te-ai risca? smileys/smiley4.gifkidding...

adevarul in gluma se spune, angie14 sau sa-ti spun si eu, tot in gluma, altfel?! smileys/smiley92.gif

ca sa-ti raspund serios acum, mirosul tigarilor lasat in gura, pe piele, in par si pe haine este unul din multele motive pt care as vrea sa malas de fumat, fumul produs de marijuana, in caz ca nu stiai, pute ca un ciorap murdar, de ce crezi ca as da pe dracu` in schimbul lui taica-so?! smileys/smiley5.gif

...De cand s-a interzis fumatul in Canada in locuri publice[restaurante, baruri]fumez f putin si ma simt mult maisanatoasasmileys/smiley20.gif

"anyhow", cred c-o sa-ti urmez ultimul sfat, asta da intelepciune si de mare ajutor, solutia finala, in cazul meu, e sa nu mai stau asa de mult pe acasa si sa frecventez cat mai mult locurile publice[restaurante, baruri] , nici macar nu-mi permit nebunia de a-mi inchipui cat de sanatoasa o sa ma simt, deja sunt in extazsmileys/smiley36.gif

that was soooo funny, (voiam sa scriu "and i`m not kidding at all", dar merge si:) sa moara mama si...

yo, nu tot ce e toxic (http://www.youtube.com/watch?v=TkIytHD5v9c) te omoara, livetehlife in your tinny world, don`t be afraid of your roomate, die proud and never think about calling me. smileys/smiley1.gif

marcelini, cei care fumeaza marijuana manaca mult si se ingrasa ca porcii, care porci sunt destui, nu ne mai trebuie si porci legali, asa ca ce altceva ziceai ca aduce bun marijuana?!

24.06.2008, 22:57
In primul rand tema ii marijuana legala?
Esti pe langa si scrii numai sa te bagi in seama. Mai documenteaza-te. CONSUMATORII DE MARIJUANA DIN TOATE TARILE CARE AU LEGALIZATO AU RAMAS CONSTANTI DE FOARTE MULT TIMP. deci in principiu, numa asa sa stii si tu, cei care fumeaza marijuana raman la ea.
Si in al doilea rand nu a fost demonstrata dependenta fizica sau psihica a marijuanei.
Ramai la tara si baga saniuta.

Da,expresia:"ramai la tara si baga saniuta"spune multe.Cele scrise de mine erau explicatia atitudinii mele impotriva legalizarii marijuanei,daca tu esti de alta parere,asta este treaba ta.
Cred ca cel (cea) care vrea sa se bage in seama,esti tu.

dumymix
27.04.2009, 06:04
"Marijuana este un amestec verde - cenusiu preparat din frunzele, tulpina si semintele uscate si maruntite ale plantei numite Cannabis sativa (canepa). Hasis este obtinut din aceeasi planta si exista sub forma de rasina (care variaza la culoare de la galben la maro-inchis si negru) sau de ulei vascos.

Unul dintre motivele pentru care este ilegala in zilele noastre il reprezinta faptul ca, in anii '30, cultivatorii de bumbac au protestat impotriva fermierilor de canepa, deoarece acestia considerau acest lucru competitie. Dupa realizarea unor teste chimice s- a dovedit ca marijuana nu creeaza aceeasi dependenta ca alcoolul, nicotina sau cafeina.

Sustinatorii legalizarii marijuanei au acum un argument in plus. Studii recente arata ca tetra-hydro-cannabinolul, care este principalul compus activ din marijuana poate ajuta in reducerea sau chiar distrugerea celulelor canceroase, in special cele dezvoltate in creier, anunta AFP.

Cercetatorii spanioli de la Universitatea Complutense din Madrid au ajuns la aceasta concluzie dupa ce au facut mai multe teste pe soareci, carora le-au fost injectate celule canceroase umane, dar si tetra-hydro-cannabinol(THC). Potrivit acestora, substanta a provocat autofagia celulelor canceroase, reducand cu pana la 80% volumul tumorilor canceroase.

Mai mult, un studiu efectuat pe doi pacienti care sufereau de cancer la creier si carora le-a fost administrata zilnic, timp de aproape o luna, o doza de THC, a demonstrat ca celulele canceroase s-au autodistrus.
mail trimis de Ciocoflendarul

Deci, sa fie totusi marijuana o solutie pentru cancer si omenirea sa-i dea cu piciorul? Nu ar fi prima si nici ultima oara cand guvernele lumii se uita in alta parte decat unde ar trebui..Marijuana nu este mai periculoasa decat tigarile sau alcoolul..de ce totusi este interzisa..posibilitatea de a se legaliza si a se pune accize precum sunt si la tutun si alcool ar scote Romania din criza? Sau o sa vedem toti parlamentari .in loc sa doarma ..ca de obicei ..vor sta la un mic sfat..cu un joint in mana..discutand cam cat scoate fiecare din hectarele plantate cu canepa.,.:)).

Da ,posibil asta sa fie ..se scot bani mai frumosi daca nu este legalizata..este foarte logic ..de aceia ..prohibitia la americani aparent o masura ilogica, i-a facut pe americani sa nu se gindeasca la razboi sau la criza economica, ci la inofensivul whisky a durat mai mult decat era necesar.pentru a stoarce cat mai mult, mai 'mari'...capi ai societatii. 80% dintre tineri romani fumeaza cu toate ca pe pechetetele de tigari este imprimata moartea ,nimic nu-I sperie,dar de ce sa recurs la asa ceva ,la aceste sperieturi care se gasesc pe pachetele de tigari..si nu le-au scos de pe piata ..asa cum se face cu orice produs care dauneaza sanatatii..BANII.... sunt cauza, ca de obicei, si lipsa oricarui interes fata de oameni si de nevoile lor .

Atunci de ce este marijuana mai cu 'mot'?....nu aduce Moartea? Sau nu se poate vorbi in vreun fel despre ea ca aduce pierderi colaterale intr-un razboi al drogurilor..

Cancerul de plamani este principala forma de cancer care rapune cele mai multe vieti, in intreaga lume. Tumorile sunt foarte agresive si nu raspund bine la chimioterapie. Specialistii sustin ca THC-ul ajuta si in lupta impotriva cancerului de prostata si de piele.

De ce marijuana, care exista inca de la inceputurile lumii, a fost interzisa tocmai in secolul al XX-lea o sa ramana mereu una dintre cele mai mari dileme ale unora.

Din aceesi gama si intrebarea de ce in unele tari se fac ani grei de puscarie pentru detinerea de marijuana, iar in altele e tolerata? Olanda de ex. Este legalizata.

Pe de alta parte, in contextul in care s-a demonstrat ca numarul fumatorilor de marijuana din Olanda este cu jumatate mai mic decat cel al celor din America (unde este ilegala) - 2,5% dintre tineri fumeaza marijuana in fiecare luna in Olanda, in timp ce 5% fumeaza marijuana tot lunar, dar de data asta in America -, de ce oare nu se legalizeaza fructul oprit tocmai sa fie eliminat complexul fructului oprit?

Cu toate ca se spune ca marijuana are un efect pozitiv asupra memoriei, unele substante continute in acest drog contribuind la dezvoltarea materiei cenusii din creier....nu se legalizeaza...de ce?Sa nu ajungem pre destepti sau cum?...Einstein o fi fumat marijuana cand a descoperit teoria relativitatii?sau Galileo Galilei care pretindea ca pamantul este rotund o fi fumat?..poate de aceia a fost ars pe rug de biserica si expresia "SI TOTUSI SE INVARTE" se referea la altceva..:))..... Cine stie ? Sau poate stie cineva , aceia care nu ne dau noua drepturi de a alege ce este bine pentru noi sau nu,drepturile noastre prin nastere ,Parca il aud pe Ceausescu"nici o masa fara peste"..:)),..vrei nu vrei baga. nu suntem prea departe ,tot acolo am ramas in manipularea maselor mai cu perdea "asta ai voie, asta nu ai voie ,asta te omara.baga tare mai insista.

Daca vreau fumez ,daca nu .nu o sa fumez ,simplu .nimeni nu obliga pe nimeni, decizia apartine fiecaruia .Spunea cineva pe un forum ca fumand marijuana devi mai lenes.. :))..asta a fost tare de tot,lenes auzi,Suntem nascuti obositi..din maternitate suntem satui de ipocrizie,frauda si spaga,tipul asta nu
a baut o bere in viata lui ..sa vada atunci ..lene..sau ca unii fumeaza la servici(tigari normale)..tocmai pentru a mai lua o pauza de 5minute inmultit cu 10 egal 50

...50minute tras in piept patronul ..asta lene ,daca nu ai fumat pana atunci o sa te apuci sigur.). Nu fumez marijuana si nici derivati.dar ma oftica problema in sine ..e ca si cum sar legaliza vanzarea de arme de la AK-47 in sus...daca te prind ca vinzi un Colt la puscarie cu tine.si chestia dura este ca.oamenii nu vad..nu vad.

ciocoflendarul@yahoo.com"
Interesant sa se faca o emisiune pe aceasta tema........sursa util21.ro in mijlocul paginii...cica episodul 24...da...poate se legalizeaza..:)

FidelKatzo
27.04.2009, 06:21
Cu toate ca se spune ca marijuana are un efect pozitiv asupra memoriei, unele substante continute in acest drog contribuind la dezvoltarea materiei cenusii din creier....nu se legalizeaza...de ce?

asteapta pina la varsta majoratului si mai vorbim...

dumymix
27.04.2009, 06:42
Daca..citeai...mai bine vedeai ca..ala nu este comentariul meu...este un mail trimis de ciocoflendarul....eu doar am postat, mi s-a parut interesanta pozitia lui...atata tot...ca are cateva lacune ...da ,dar cine nu are :)..apropo...nascut 1973 mai astept 3 ani sa faca fimiu majoratul..:) ..no offens...

FidelKatzo
27.04.2009, 09:38
...da ,dar cine nu are ..apropo...nascut 1973 mai astept 3 ani sa faca fimiu majoratul...no offens...

iti doresc numai bine si tie si baiatului tau..ai grije de el..cei care au pus marijuana pe lista drogurilor,nu au facut-o din plictiseala..poate ca nu ar strica sa citesti si parerea lor..cantitatea de THC in plantele cultivate astazi ,este de 4 ori mai mare decat in anii de glorie 65-75..un adolescent care incepe consumul la varsta de 14-15 ani,la varsta de 21 va avea un psihic total diferit fata de cei de varsta lui, care nu au consumat..nu fara motiv se spune ca maijuana prosteste..celulele pe care le distruge in creier ,nu se mai refac..astea sunt lucruri care in occident le stiu majoritatea parintilor..
ma asteptam din partea ta ca parinte ,sa prezinti versiunea celor care sunt impotriva acestui drog..

dumymix
28.04.2009, 04:03
ma asteptam din partea ta ca parinte ,sa prezinti versiunea celor care sunt impotriva acestui drog..
Da,ai dreptate dar ,din propria experienta,ce le este interzis sa faca ,copii aia vor face si nu numai copii, acum eu nu spun sa le punem jointul in mana ...exact cum nu le punem alcoolul sau tutunul,dar ca in orice casa de fumator tutunul este la indemana...ca si alcoolul,problema lor nu vine de acasa...vine din anturaj,daca bea alcool de la 15 ani..la 20 sigur va avea o alta gandire fatza de ceilanti....si despre occident cum isi cresc ei copii..hmmm..lasa de dorit...sunt contra marijuanei...dar au arme in dulapul cu haine ..la indemana copiilor,....."In Ohia, USA, un pusti urmeaza sa fie judecat pentru 2 capete de acuzare, omor si tentativa de omor. Copilul in varsta de 15 ani si-a cumparat o copie a jocului Halo 3 dar parintii lui i-au luat copia si a puso intr-un seif. La un momentdat pustiul acesta reuseste sa deschida seiful si sa ia jocul intre timp luand si pistolul tatalui,care era incarcat. Apoi merge la parinti si le zice sa inchida ochii ca are o surpriza pentru ei. Cand inchid “desteptii” astia 2 ochii, pustiul le trage cate un glont in cap. Mama moare pe loc, dar tatal supravietuieste pentru ca e gasit de sora mai mare a lui Daniel(protagonistul tragediei).
Dupa ce i-a lasat pe amandoi intr-o balta de sange a luat pistolul si l-a pus in mana tatalui lui, incercand sa insceneze un clasic omucid-apoi-suicid. Baitaul este in siguranta acum pe mana politiei si risca ani buni de inchisoare, departe de prea iubitul lui, Halo 3...."...........,sa fie Halo de vina? eu nu cred.. ?,copilul ala era bolnav psihic,parintii lui nu au vazut sau nu au vrut sa vada dinainte.Incercand sa-si apere sistemul educational sau principiile acumulate de -a lungul timpului un parinte poate "maltrata" psihic un copil..mai mult decat ar face marijuana(asta nu le da dreptul copiilor sa se apuce de marijuana,alcool sau tutun) Sunt contra drogurilor de orice tip si fel...dar sunt si constient ca daca se va legaliza vreodata ,ar trebui sa fim pregatiti...nu sa stam sa ne plangem de mila ca ce o sa faca copilul meu,o sa-l inchid in casa,il urmaresc,.stau cu "gura pe el"...trebuiesc luate masuri din timp....un ex. bun este : se stie ca nu este voie sa se vanda alcool si tigari copiilor,cu toate astea se vind ,..de ce?....pentru ca parintii sant de vina ...se complac in situatie trimitand copii sa le cumpere tigari si alcool,daca se apuca de fumat se ia de vanzatorul de la chiosc ca de ce ia vandut tigari copilului,omitand faptul ca de fapt totul a plecat de la el.
Scuze daca am fost off topic.....
Ps...mercy pentru urari PaulAntoniu.....la fel..:)

FidelKatzo
28.04.2009, 09:36
Da,ai dreptate dar ,din propria experienta,ce le este interzis sa faca ,copii aia vor face si nu numai copii, acum eu nu spun sa le punem jointul in mana ...exact cum nu le punem alcoolul sau tutunul,dar ca in orice casa de fumator tutunul este la indemana...ca si alcoolul,problema lor nu vine de acasa...vine din anturaj,daca bea alcool de la 15 ani..la 20 sigur va avea o alta gandire fatza de ceilanti....si despre occident cum isi cresc ei copii..hmmm..lasa de dorit...sunt contra marijuanei...

,sa fie Halo de vina? eu nu cred.. ?,copilul ala era bolnav psihic,parintii lui nu au vazut sau nu au vrut sa vada dinainte.Incercand sa-si apere sistemul educational sau principiile acumulate de -a lungul timpului un parinte poate "maltrata" psihic un copil..mai mult decat ar face marijuana

Sunt contra drogurilor de orice tip si fel...dar sunt si constient ca daca se va legaliza vreodata ,ar trebui sa fim pregatiti...nu sa stam sa ne plangem de mila ca ce o sa faca copilul meu,o sa-l inchid in casa,il urmaresc,.stau cu "gura pe el"...trebuiesc luate masuri din timp....

problema drogurilor este foarte complexa si dupa parerea mea se pot obtine rezultate cu munca de prevenire..foarte multi sustin ca marijuana nu face dependent si nu este mai daunatoare decat tutunul sau alcoolul..in cantitati mici intradevar ,nu dauneaza..dar consumat cu regularitate pregateste consumatorul pentru trecerea la droguri mai tari..
un parinte poate maltrata psihic un copil daca este prea comod ca sa se informeze si sa cereceteze care este sursa nemultumirii copilului.. dar oricum va proceda ,se va ajunge la un conflict intre generatii..
dupa parerea mea,baietii trebuie indrumati din timp la practicarea unui sport care sa-i preocupe in timpul liber si prietenii lor selectati cu rigurozitate....
din cate am vazut si auzit pe aici,cei care vor sa demonstreze ca marijuana nu este daunatoare si nu produce dependenta,isi uita foarte repede principiile si se marginesc doar la consumul ei..ceea ce numim noi o viata normala,ramane pentru ei un vis..

Melina
01.07.2009, 19:15
Schwarzenegger: High Time for Marijuana Debate Tue, May 5, 2009

http://img.photobucket.com/albums/v642/Frankenstein_/governator1.jpg

"— Gov. Arnold Schwarzenegger says California should study other nations' experiences in legalizing and taxing marijuana, although he is not necessarily supporting the idea. He says it's time to debate proposals such as a bill introduced in the state Legislature earlier this year that would treat marijuana like alcohol."

Melina
01.07.2009, 19:31
Eu cred ca ori esti fumator ori nu esti , valabil si la tutun ,iar decizia cum vrei sa traiesti si daca vrei sa fi sanatos o faci independent de faptul ca ar fi sau nu ar fi ilegal.Fumatorul inrait fumeaza si chistoacele de pe jos. Restul ,este doar vorba de putere si bani .