PDA

Arată versiune întreagă : care e cea mai buna metoda de a ajunge in America

Trocan Adrian
03.04.2012, 17:13
Buna Ziua.

Vi si eu cu o intrebare care cred ca este destul de des intalnita, vreau sa emigrez in SUA si asta nu neaparat ca aici in Ro nu ma descurc sau ca sunt fortat ci doar imi place foarte mult america si doresc sa ma mut acolo pentru ca intr-un viitora poate nu indepartat sa imi incep o afacere, dar din cate am reusit sa mai citesc eu pe net, momentan mi se pare imposibil. Daca ma puteti ajuta si pe mine cu ceva detalii cum as putea sa ajung prin SUA. Initial ma gandesc sa gasesc de munce ceva acolo, dar din ce am cautat pe net....nu gasesc nimic, stiti cumva un site sau ceva agentie cu gasire locuri de munca,cele gasite de mine nu promit nimic. Eu ca si educatie am terminat liceul de muzica, nu am facultate deoarece am inceput o afacere aici in RO in domeniul reconditinari masini clasice, componente auto, domeniul auto-moto in mare parte.
Ca si abilitati am mai multe, cum ar fi finisari interioare, sudura, proiectare 3D si mult mai multe, deci daca ar fi sa gasesc un job pe acolo, as avea aria mai mare de abilitati.

Orice info pe care mi-o putei da as fi foarte recunoscator..

Multumsc anticipat

aramis_13
03.04.2012, 17:40
ai putea începe prin a nu mai face spam...

drivefast
03.04.2012, 21:33
... ca sa nu mai spunem cit esti de norocos ca nu te pricepi la utilaje, prese de balotat, stivuitoare si benzi de legat. ca ala erai.

agentii cu gasire locuri de munca exista si presupun ca in cautarile tale ai dat peste ele. incearca sa te lamuresti in primul rind cam cum ai vrea sa vii in america. poti sa incerci sa vii ca turist, sa vezi daca-ti place. trebuie sa ai bani la tine si sa fii cuminte, sa nu lucrezi. poti sa incerci sa iei o viza de lucru temporar, tot la fel, sa vezi daca iti place, si daca poti sa te lipesti cumva de un job permanent. poti sa incerci sa iti gasesti un job specializat, sa capeti viza H1, dar e mai greu daca ai la baza liceul de muzica cu specializare in sudura. poti sa deschizi o companie americana si sa investesti pe undeva pe la juma de milion de dolari. poti sa joci la loteria vizelor in fiecare an, sansele sint bunicele. sau poti sa gasesti o americanca bogata si frumosa, care sa se indragosteasca de tine si sa te ia de barbat. (e ok si american, in vreo citeva state. daca te intereseaza imi zici, si le caut io si-ti spun care-s alea.) iti recomand ultima varianta.

damaianti
10.04.2013, 07:22
Va salut pe toti de pe acest forum! sunteti de-a dreptul "un pericol " pt ca:.. nu ma pot opri din ras.. sunteti fantastici.. sunt bucuroasa ca v-am descoperit, cum?.. ma uit la o emisiune care se deruleaza prin San Diego, si vazand spectaculosul peisaj, am inceput sa caut pe net unde va-am si descoperit..
Si trecand direct la subiectul ce ma intereseaza, (daca am gresit sectiunea, cer scuze si la prima observatie ma subordonez), sunt asistenta medicala, lucrez in Italia de cativa ani,dar cum a inceput sa rugineasca si pe aici mecanismul, ma cam bate un gand mai vechi sa ma indrept catre America, mai exact California.
Nu stiu mai nimic despre cum functioneaza emigrarea, care este cronologia emigrari, viza, recunoasterea diplomei universitare (in cazul meu),contract de munca, nevarand sa va bombardez cu multitudinea de inrebari, nestiind daca am abordat corect sectiune!?.. astept cuminte, un semn din partea voastra, o redirectionare in caz de" busna " nu ma certati tare!.. Va doresc o zi minunata!.. damaianti

tonita
10.04.2013, 12:24
...

Nu cred ca te cearta nimeni pe forum...Succes în America!

În caz ca nu-l ai destul de repede, avem pe aici o asistenta medicala care a lucrat în Italia si e bine mersi, cu servici si cu leafa mai buna adica, în Germania. Ar putea sa te ajute, pâna gasesti drumul peste balta.

aramis_13
10.04.2013, 22:40
păi nu prea ai cum. adică posibilități ar fi, dar trebuie să ai posibilități pentru asta.

damaianti
11.04.2013, 06:42
Ete-asa, se zice la mine la Craiova.. si cum in general vorbind, "ai grije ce-ti doresti ca sa-r putea sa semplineasca", zis si facut!.. am rasfoit putin acest forum inainte de a scrie, i-mi doream practic un raspuns de la voi, toni si aramis, pt. ca:.. comentarile voastre sunt amuzante dar pertinente in adevaratul sens al cuvantului.
Acum, dela cap.. aramis, sa ma scuzi!.. dar, nu am inteles unde i-si desfasoara as. med serviciu.. ca este pe forum am inteles dar nu am priceput unde lucreaza in America s-au in Germania, in alta ordine de idei, fiind novice in ale forumu-lui nu stiu cine este pt a o putea accesa in vreun fel.. oricum, va multumesc ca mi-a-ti raspuns!.. este putin spus dar a-si dori daca aveti idee evident si nu deranjez mult sa-mi dati cateva sfaturi despre obtinerea vizei, ma gandit sa o apuc catre Clifornia, daca ar exista posibilitatea sa alternez acest aspect, depunerea unui C.V. si actele pt emigrare reusind in acest fel sa impusc doi iepuri dintro lovitura..eu, nu am nici cap si nici coada, la aceasta idee, este doar o idee.. nu stiu nimic depre cum a-si putea obtine recunoasterea diplomei pe teritoriul americi, dar intr-o zi, imbarc tot se le arunc peste balta, daca tot nu gasesc solutie... va multumesc ca a-ti citit si.. baieti da-ti macar o idee!.. o zi buna! Damaianti

aramis_13
11.04.2013, 06:46
vezi că le-ncurci. ăla de ți-a răspuns a fost toni....

peste baltă nu îți recunoaște nimeni diploma fără să faci ceva școală și să dai examene.

damaianti
11.04.2013, 08:23
In fine.. dar, i-mi dadusi un raspuns care ma lasa cam ca la fotograf.. aramis, ia sa vezi tu acu care este reaba.. eu scoala o facui pe la Universitatea de Medicin si Farmacie la noi la Craiova.. si i-mi spui ca tr sa fac alta.. mai sa fie.. pai ce naiba, ies la pensie tot invatand.. mai facui si coordonator al unui proiecr pt. igiene, finantat de Dreyfus New York.. si ma mai pun acum sa ce?!.. sunt surprinsa ca nu fac recunoastere dar, te-a-si ruga sa-mi scrii mai multe despre, nu stiu sistemul si nu reusesc sa inteleg mare lucru cume este treaba cu balta!!!.. ca observai ca le cam incurcai.. multumesc frumos si, sper sa nu te ofoiesti tare.. tin la tavaleala ca sunt de la Craiova, na..

christianT
11.04.2013, 14:31
damaianti,

Am citit ce ai postat mai sus. Eu credeam ca esti un strain care a invatat limba romana, dar observ cu uimire ca esti chiar roman, ba chiar ai studiat Medicina la Craiova.. Hmmm...

aramis_13
11.04.2013, 19:19
degeaba ai făcut tu școala în altă parte, sistemul aici e diferit. doar filipinezii pot acces ușor în sistemul medical, pentru că la ei școala e organizată după modelul american.

treaba e așa: dacă reușești să ajungi aici legal, cu drept de rezidență, trimiți diploma la instituția din statul de reședință care se ocupă cu astea, ăia îți spun ce cursuri trebuie să mai faci și după ce le termini te apuci de învățat pentru examenul/examenele de intrare în meserie. dacă le iei, începi apoi de la 0 cu rezidențiatul (dacă vrei să fi medic). la fel și pentru nurse.

damaianti
12.04.2013, 03:32
Pt. christianT.

Da, ai observat bine unde am studiat, dar ceia ce tu nu sti, este ca:.. la U.M.F, nu se studiaza Lb. ro. uite!, ca bagajul cunostintelor tale, incepe sa se mareacsa de volum.. I-ti multumesc pt. observatie!, avand in vedere, timpul pierdur pt. a studia cele scrise de mine, si i-mi rezerv politicos dreptul de a-ti ura o zi buna!

damaianti

damaianti
12.04.2013, 03:45
Pt. aramis.

Multumesc frumos!.. am sa iau legatura cu cei de la Corporatia Dreyfus, si vad in ce fel reusec sa descalcesc aceste ite incurcate ale legislatiei americane, cand eram studenta s,i am facut acest proiect sub finantarea lor, mi-au propus sa ma ia in America, dar, cum "prostia omeneasca este mare".. am refuzat.. si acum, scart.. Multumesc frumos ,!.. i-ti doresc sa ai o zi minunata!

damaianti

aramis_13
12.04.2013, 06:04
nu prea văd în ce măsură cei de la Dreyfus te-ar putea ajuta, ținând cont că ei au alt obiect de activitate decât medicina. dar, în principiu, poți primi o viză J pe care după aia să o transformi în una H1B după care să ajungi la GC. durează vreo câțiva anișori (5-7), da' odată ajunsă aici ai și alte opțiuni...

shogunelu
13.04.2013, 00:17
Pt. aramis.

Multumesc frumos!.. am sa iau legatura cu cei de la Corporatia Dreyfus, si vad in ce fel reusec sa descalcesc aceste ite incurcate ale legislatiei americane, cand eram studenta s,i am facut acest proiect sub finantarea lor, mi-au propus sa ma ia in America, dar, cum "prostia omeneasca este mare".. am refuzat.. si acum, scart.. Multumesc frumos ,!.. i-ti doresc sa ai o zi minunata!

damaianti

Stai linistita ca mare branza n-ai pierdut. Ce ai realizat in Italia, ai fi realizat si in State, doar ca muncind mai mult, inghitind mult mai mult stres, mult mai putin timp liber si posibilitatea sa ajungi prin tara, o data la cativa ani.

tonita
13.04.2013, 06:35
.. ca este pe forum am inteles dar nu am priceput unde lucreaza in America s-au in Germania, in alta ordine de idei, fiind novice in ale forumu-lui nu stiu cine este pt a o putea accesa in vreun fel.. oricum, va multumesc ca mi-a-ti raspuns!..
Sorry damaianti n-am fost clar, tu ai cerut mere si io am vrut sa te ademenesc cu pere...e în Germania, e pe forum, a acia (daca citeste topicu') si daca vorbesti frumos te ajuta la nevoie...da' tu vrei musai în State asa-i?

damaianti
13.04.2013, 23:58
Pt. shogunelu.
Multumesc frumos!, asa este, ai mare dreptate!.. a o lua acum iarasi de la 0, parca ma cam sperie putin. A-si fi vrut sa schimb tara pt. a deschide un alt orizont fiiului meu care peste cativa ani va fi medic dar, nu prea vad benefica aceasta schimbare din mai multe puncte de vedere.. aici, am un statut, cunosc sistemul, chiar daca situatia financiara a tari este putin gri.. in final voi studia acest aspect si vad care sunt beneficile aceste idei.
Multumesc frumos si, i-ti urez sa ai o zi minunata!..

damaianti
14.04.2013, 00:45
Pt. toni.
Am cam dedus ce ai scris, doar ca eu, m-am cam grabeam, si.. am si incurcat putin borcanele.. ca de, asa este cand faci mai multe lucruri deodata, uneori ies cam incurcate.. asa este, eu sunt interesata de America, in Germania mai incet, stilul de viata oferit de Germania, nu ma atreage. Ce sa zic.. depinde fiecare ce ne dorim de la viata.. cat despre "a vorbi frumos" ce sa zic, eu vb. frumos doar ca , atunci cand cineva ma calca pe coada, ma gasesc indreptatita sa zic "au".. acum depinde, de intensitatea "dureri" provocate, pt. ca si raspunsul va fi pe masura.. Ei toni.. "greu la deal cu boi slabi".... sper ca ilaritatea mea sa nu deranjeze pe nimeni.. Multumesc pt. cele scrise!.. sa ai o zi buna!
damaianti

VanDerGigi
15.04.2013, 18:48
...da' tu vrei musai în State asa-i?
Existenta se poate castiga oriunde ..dar visul, visul numai aici se traieste prietene.

christianT
15.04.2013, 19:18
Existenta se poate castiga oriunde ..dar visul, visul numai aici se traieste prietene.

Exista prietene si varianta canadiana a visului nord-american. Asta nu inseamna ca minimizez visul american din USA, departe de mine... dar cateodata e bine sa iei de la viata ceea ce-ti ofera mai repede. Cu emigrarea in USA e destul de complicat si tine si timp, nu ar fi mai bine pentru cei care viseaza la USA sa incerce si varianta canadiana? In final nivelurile de viata nu difera foarte mult, sunt mai multe ce le avem in comun decat ce ne separa.

VanDerGigi
15.04.2013, 19:53
Exista prietene si varianta canadiana a visului nord-american. Asta nu inseamna ca minimizez visul american din USA, departe de mine... dar cateodata e bine sa iei de la viata ceea ce-ti ofera mai repede. Cu emigrarea in USA e destul de complicat si tine si timp, nu ar fi mai bine pentru cei care viseaza la USA sa incerce si varianta canadiana? In final nivelurile de viata nu difera foarte mult, sunt mai multe ce le avem in comun decat ce ne separa.

Canada e cel putin la fel de grozava ca si USA, Dar nu intelegi, visul, visul numai aici se traieste..;)
Despre Canada.. daca le vine mai usor nu vad de ce nu. Posibilitatile sunt similare.

shogunelu
16.04.2013, 14:17
Nu stiu daca asta e cea mai buna metoda de ajuns in America, da' macar e printre cele mai haioase :

http://www.antena3.ro/life-show/fun/badea-despre-aventura-spre-america-prietene-11-ore-in-avion-o-iei-cu-capul-211091.html

Pisoi
16.04.2013, 20:29
Nu stiu daca asta e cea mai buna metoda de ajuns in America, da' macar e printre cele mai haioase :

http://www.antena3.ro/life-show/fun/badea-despre-aventura-spre-america-prietene-11-ore-in-avion-o-iei-cu-capul-211091.html
BAI shogule! ...m-ai lasat perplex din 2 motive ....unu, ca urmaresti Ant3 si doi ca ai postat acest link! ...care e oarecum demential descris cu amanunte .... sunt convins ca si tu ai extrapola momentele descrise in clip mai mult decat a facut-o Badea! :lol:

FidelKatzo
16.04.2013, 23:39

..fazele din avion imi aduc aminte de un prieten care avea permanent tendinta sa indoaie legea dupa placul lui. ceva se revolta in el cand i se spunea ce trebuie sa faca.

raileanu1991
31.05.2013, 01:04
Buna Ziua.

Vi si eu cu o intrebare care cred ca este destul de des intalnita, vreau sa emigrez in SUA si asta nu neaparat ca aici in Ro nu ma descurc sau ca sunt fortat ci doar imi place foarte mult america si doresc sa ma mut acolo pentru ca intr-un viitora poate nu indepartat sa imi incep o afacere, dar din cate am reusit sa mai citesc eu pe net, momentan mi se pare imposibil. Daca ma puteti ajuta si pe mine cu ceva detalii cum as putea sa ajung prin SUA. Initial ma gandesc sa gasesc de munce ceva acolo, dar din ce am cautat pe net....nu gasesc nimic, stiti cumva un site sau ceva agentie cu gasire locuri de munca,cele gasite de mine nu promit nimic. Eu ca si educatie am terminat liceul de muzica, nu am facultate deoarece am inceput o afacere aici in RO in domeniul reconditinari masini clasice, componente auto, domeniul auto-moto in mare parte.
Ca si abilitati am mai multe, cum ar fi finisari interioare, sudura, proiectare 3D si mult mai multe, deci daca ar fi sa gasesc un job pe acolo, as avea aria mai mare de abilitati.

Orice info pe care mi-o putei da as fi foarte recunoscator..

Multumsc anticipat

prietene, hai sa-ti descriu o metoda frauduloasa relativ simpla si accesibila pentru cei ca si tine de a te introduce in puscaria unde greu intrii si usor iesi(gen a terminat liceul si lucreaza in constructii sau nu au prea multe posibilitati financiare cum de altfel sunt si eu).
1 iti trebuie un buget minim 8000 de dolari (in acesti bani include)
buletin, pasaport valabil, un card de credit; nu tine banii la tine, aparat foto, rezervare hotel care vrei tu (Grand Hotel Acapulco, Emporio...... dar sunt ceva mai scumpe tu cauta ceva mai ieftin pe o perioada de minim 1 saptamana, intre timp mai vizitezi imprejurimile trebuie sa dovedesti autoritatilor mexicane ca esti doar in vizita in mexic si ai de gand sa te intorci.
bilet de avion spre UK (belfast), bilet dus-intors Mexic Acapulco, pantaloni scurti, tricou, o palarie sa pari nene turist, daca exista suspiciuni ca esti imigrant spre Sua, te trimite in UK de unde ai venit. dupa ce ai pasit pe taram mexican, trebuie sa ajungi in nord, sunt mijloace de transport in comun, iti iei bilet spre Mexicali, ai 2.934 km ii parcurgi cam in 36 de ore, in zona din nord incearca sa te cazezi pe o perioada mai mica, evita lungile sederi datorita zonei extrem de periculoasa, nu intra in discutii cu cine ti se pare suspect, majoritatea tinerilor sunt in "clanuri, bande teroriste, retele bla bla...drogati." suspecteaaza zona la pas, urmareste punctele slabe, organele legii nu poate sa-ti faca nimica, ai dreptul la 90 de zile de sedere ca si turist, undeva, (mai exact iti spun pe privat) exista un hotel micut San Padre..... ceri sa vorbesti cu administratorul hotelului si ii spui ca esti european si ca vrei sa ajungi partea cealalta de gard. hotelul se afla la 10m de zidul Mexic-Sua. Mighel ala sau cum il cheama te va duce noaptea cand ii traficul mai putin intens intr-o zona mai putin securizata pe unde poti sarii zidul pt o suma modesta de 200 dolari, ATENTIE zidul are 5 m inaltime, nu trebuie sa'l atingi. are senzori si camere video. solutii sunt. dupa ce ai sarit si te-ai indepartat cat mai mult de gard. Esti in America. prima oprire incearca sa o faci in Los Angeles California. cu cat esti mai departe de granita cu att esti mai aproape de visul american, :)) ezita sa mergi cu calauze, coioti prin desert, probabilitatea sa fii depistat ii de 90% + de asta iti risti viata, mai trebuie sa dai si vreo 5000 de dolari. trebuie sa ai boasele mari sa faci toata "excursia" asta. daca chiar vrem ORICE ii posibil. sper sa ne auzim de acolo din Sua, curand imi iau un sejur si eu in Mexic, scuzati-mi greselile ortografice, (NU AM LICEU)

sorin
31.05.2013, 06:37
prietene, hai sa-ti descriu o metoda frauduloasa relativ simpla si accesibila pentru cei ca si tine de a te introduce in puscaria unde greu intrii si usor iesi(gen a terminat liceul si lucreaza in constructii sau nu au prea multe posibilitati financiare cum de altfel sunt si eu).
buletin, pasaport valabil, un card de credit; nu tine banii la tine, aparat foto, rezervare hotel care vrei tu (Grand Hotel Acapulco, Emporio...... dar sunt ceva mai scumpe tu cauta ceva mai ieftin pe o perioada de minim 1 saptamana, intre timp mai vizitezi imprejurimile trebuie sa dovedesti autoritatilor mexicane ca esti doar in vizita in mexic si ai de gand sa te intorci.
bilet de avion spre UK (belfast), bilet dus-intors Mexic Acapulco, pantaloni scurti, tricou, o palarie sa pari nene turist, daca exista suspiciuni ca esti imigrant spre Sua, te trimite in UK de unde ai venit. dupa ce ai pasit pe taram mexican, trebuie sa ajungi in nord, sunt mijloace de transport in comun, iti iei bilet spre Mexicali, ai 2.934 km ii parcurgi cam in 36 de ore, in zona din nord incearca sa te cazezi pe o perioada mai mica, evita lungile sederi datorita zonei extrem de periculoasa, nu intra in discutii cu cine ti se pare suspect, majoritatea tinerilor sunt in "clanuri, bande teroriste, retele bla bla...drogati." suspecteaaza zona la pas, urmareste punctele slabe, organele legii nu poate sa-ti faca nimica, ai dreptul la 90 de zile de sedere ca si turist, undeva, (mai exact iti spun pe privat) exista un hotel micut San Padre..... ceri sa vorbesti cu administratorul hotelului si ii spui ca esti european si ca vrei sa ajungi partea cealalta de gard. hotelul se afla la 10m de zidul Mexic-Sua. Mighel ala sau cum il cheama te va duce noaptea cand ii traficul mai putin intens intr-o zona mai putin securizata pe unde poti sarii zidul pt o suma modesta de 200 dolari, ATENTIE zidul are 5 m inaltime, nu trebuie sa'l atingi. are senzori si camere video. solutii sunt. dupa ce ai sarit si te-ai indepartat cat mai mult de gard. Esti in America. prima oprire incearca sa o faci in Los Angeles California. cu cat esti mai departe de granita cu att esti mai aproape de visul american, :)) ezita sa mergi cu calauze, coioti prin desert, probabilitatea sa fii depistat ii de 90% + de asta iti risti viata, mai trebuie sa dai si vreo 5000 de dolari. trebuie sa ai boasele mari sa faci toata "excursia" asta. daca chiar vrem ORICE ii posibil. sper sa ne auzim de acolo din Sua, curand imi iau un sejur si eu in Mexic, scuzati-mi greselile ortografice, (NU AM LICEU)
si asta numesti tu "vis american", sa intri si sa stai ilegal, fara drepturi si alte beneficii, si cu riscul de a fi tinta vie cand sari gardul?

Pisoi
31.05.2013, 11:10
Esti in America. prima oprire incearca sa o faci in Los Angeles California. cu cat esti mai departe de granita cu att esti mai aproape de visul american...
...sper sa ne auzim de acolo din Sua, curand imi iau un sejur si eu in Mexic, scuzati-mi greselile ortografice, (NU AM LICEU)
...si odata ajuns in LA ce faci? ...bati la usa primului aprozar intalnit si a doua zi te si prezinti la cules ilegal de capsuni?

...eu personal ti-as fi sters postarea pt ca e ilegal ce spui, dar pare o comicarie ce insiri tu acolo cu "visul american" si sper ca ti-ai asumat riscul sa fi luat in bascalie de altii!

raileanu1991
31.05.2013, 12:23
Pisoi, ai o alta alternativa ? sunt oameni disperati aici in Romanica noastra care vor dinadins sa ajunga in US pt o viata mai buna si poate nu au fost atat de norocosi ca si altii sa castige la loteria vizelor, am 22 de ani si am jucat de 4 ori la loterie, ce ar trebuii sa fac ? sa visez sa ma aleaga calculatorul (chiar daca castigi nu-ti asigura nimeni ca iti pune stampila pe pasaport)?. Multi nu stiu cum ar putea intra, nu ii ajutati cu raspunsuri gen: casatoreste-te cu un American, cauta un homosexual, investeste jumatate de milion de dolari, ii sfidati in nas. Personal eu v'as sterge comm voastre, sunteti cu nasul pe sus ca voi sunteti acolo si credeti ca altii nu pot ce voi ati putut. Si DA risti sa fii o tinta in timp ce sari gardutul, dar cum am zis si repet, trebuie sa ai tupeu. Aaa si odata ajuns in LA nu ii ineaparat sa bati la primul aprozar si a doua zii sa culegi capsuni. sunt en posibilitati. sa te vezi ajuns acolo ca nu mori pe strazi doar sa fii prea prost. sunt lacasuri de cult romanesti unde te poti caza pt cateva zile, comunitati de romani, banuiesc ca nu mergi cu palma in c** in America, exista netul, sunt anunturi, o iei de la 0 asta'i viata........si capsuni sa culegi, ii un inceput. de ce sa fiu luat la bascalie ? ca am detaliat in mare o metoda REALA care are posibilitatea oricare cetatean Roman de rand de a ajunge in America si te deranjeaza ? simplu': zi'le TU Pisoi metoda ta legala sa investeasca jumatate de milion in SUA sa vedem care risca sa fie mai mult luat la bascaliee ? mosu, lasa'ma cu legile........ asta-i lege sa te tarasti pe coate pt 200 de euuro pe luna ? costurile de trai sunt ca in oricare alta tara civilizata din UE chiar la fel de sscumpa cum ar fii USA, CANADA, nu vreau sa-ti insirr preturile la alimente, benzina, asigurari, facand o comparatie smd. cu asta am incheiat.

Frascati
31.05.2013, 12:44
raileanu,oricit ar fi de disperati acei oameni din romanica ei trebuie sa respecte legea imigratiei din tara unde vor sa ajunga.I-ati grija ca se poate ajunge oriunde si oricum,nu faci decit sa testezi vechiul proverb : ''Unde nu-i cap vai de picioare'' !

Frascati
31.05.2013, 13:04
bilet de avion spre UK (belfast), bilet dus-intors Mexic Acapulco, pantaloni scurti, tricou, o palarie sa pari nene turist, daca exista suspiciuni ca esti imigrant spre Sua, te trimite in UK de unde ai venit. dupa ce ai pasit pe taram mexican, trebuie sa ajungi in nord, sunt mijloace de transport in comun, iti iei bilet spre Mexicali, ai 2.934 km ii parcurgi cam in 36 de ore, in zona din nord incearca sa te cazezi pe o perioada mai mica, evita lungile sederi datorita zonei extrem de periculoasa, nu intra in discutii cu cine ti se pare suspect, majoritatea tinerilor sunt in "clanuri, bande teroriste, retele bla bla...drogati." suspecteaaza zona la pas, urmareste punctele slabe, organele legii nu poate sa-ti faca nimica, ai dreptul la 90 de zile de sedere ca si turist, undeva, (mai exact iti spun pe privat) exista un hotel micut San Padre..... ceri sa vorbesti cu administratorul hotelului si ii spui ca esti european si ca vrei sa ajungi partea cealalta de gard. hotelul se afla la 10m de zidul Mexic-Sua. Mighel ala sau cum il cheama te va duce noaptea cand ii traficul mai putin intens intr-o zona mai putin securizata pe unde poti sarii zidul pt o suma modesta de 200 dolari, ATENTIE zidul are 5 m inaltime, nu trebuie sa'l atingi. are senzori si camere video. solutii sunt. dupa ce ai sarit si te-ai indepartat cat mai mult de gard. Esti in America. prima oprire incearca sa o faci in Los Angeles California. cu cat esti mai departe de granita cu att esti mai aproape de visul american, :)) ezita sa mergi cu calauze, coioti prin desert, probabilitatea sa fii depistat ii de 90% + de asta iti risti viata, mai trebuie sa dai si vreo 5000 de dolari. trebuie sa ai boasele mari sa faci toata "excursia" asta. daca chiar vrem ORICE ii posibil. sper sa ne auzim de acolo din Sua, curand imi iau un sejur si eu in Mexic, scuzati-mi greselile ortografice, (NU AM LICEU) Aceste metode sint ILEGALE si nu fac decit sa arunce o urma de indoiala asupra seriozitatii acestui forum.Sper ca d-l administrator al forumului sa ia o decizie in acest sens !

sorin
31.05.2013, 13:21
Aceste metode sint ILEGALE si nu fac decit sa arunce o urma de indoiala asupra seriozitatii acestui forum.Sper ca d-l administrator al forumului sa ia o decizie in acest sens !
chestiile ilegale nu sunt incurajate sau permise pe acest forum. nu am sters acest mesaj tocmai pentru a lasa lumea sa afle detalii in legatura cu unele situatii periculoase la care ar putea sa se expuna daca s-ar aventura in astfel de incercari de a trai "visul american", mergand pe mana "cunoscatorilor" care le iau banii si apoi ramane riscul pe capul celor care au platit.

Pisoi
31.05.2013, 13:21
Pisoi, ai o alta alternativa ? sunt oameni disperati aici in Romanica noastra care vor dinadins sa ajunga in US pt o viata mai buna si poate nu au fost atat de norocosi ca si altii sa castige la loteria vizelor, am 22 de ani si am jucat de 4 ori la loterie, ce ar trebuii sa fac ? sa visez sa ma aleaga calculatorul (chiar daca castigi nu-ti asigura nimeni ca iti pune stampila pe pasaport)?. Multi nu stiu cum ar putea intra, nu ii ajutati cu raspunsuri gen: casatoreste-te cu un American, cauta un homosexual, investeste jumatate de milion de dolari, ii sfidati in nas. Personal eu v'as sterge comm voastre, sunteti cu nasul pe sus ca voi sunteti acolo si credeti ca altii nu pot ce voi ati putut. Si DA risti sa fii o tinta in timp ce sari gardutul, dar cum am zis si repet, trebuie sa ai tupeu. Aaa si odata ajuns in LA nu ii ineaparat sa bati la primul aprozar si a doua zii sa culegi capsuni. sunt en posibilitati. sa te vezi ajuns acolo ca nu mori pe strazi doar sa fii prea prost. sunt lacasuri de cult romanesti unde te poti caza pt cateva zile, comunitati de romani, banuiesc ca nu mergi cu palma in c** in America, exista netul, sunt anunturi, o iei de la 0 asta'i viata........si capsuni sa culegi, ii un inceput. de ce sa fiu luat la bascalie ? ca am detaliat in mare o metoda REALA care are posibilitatea oricare cetatean Roman de rand de a ajunge in America si te deranjeaza ? simplu': zi'le TU Pisoi metoda ta legala sa investeasca jumatate de milion in SUA sa vedem care risca sa fie mai mult luat la bascaliee ? mosu, lasa'ma cu legile........ asta-i lege sa te tarasti pe coate pt 200 de euuro pe luna ? costurile de trai sunt ca in oricare alta tara civilizata din UE chiar la fel de sscumpa cum ar fii USA, CANADA, nu vreau sa-ti insirr preturile la alimente, benzina, asigurari, facand o comparatie smd. cu asta am incheiat.
...iti inteleg sentimentele cu toate ca limbajul tau e cam colorat si ca vorbesti in mare parte din necunostinta de cauza.

Sunt si alte metode legale de a ajunge in US nu neaparat sa dai buzna in "casa omului" doar ca ai un vis sau ca traiul in tara in care locuiesti este foarte greu.

Imi iau putin din timpul pretios sa-ti raspund la cateva puncte din comentariul tau.
-oameni disperati sunt peste tot, chiar si aici multi traiesc pe strazi, aduna materiale reciclabile din gunoaie, fara joburi, fara asigurare medicala, cersetori, drogati, talhari ...si multe alte categorii de saracie.
-si cei care intra in US cu loteria au ani buni te tras pana sa ajunga la traiul la care te referi.
-o varinata pentru tineri ar fi cu continuarea studiilor care la tine bag'seama ca nu se aplica.
-la 22 de ani daca nu ai o scoala sau o calificare e greu sa razbati chiar si daca esti legal.
-nu suntem cu nasul pe sus ci realisti, vedem altfel realitatea pt ca marea majoritate care au fost "norocosi" (cum spui tu) au vazut si trait pe pielea lor cum e sa rezbati ca sa ai trai decent.
-nu ma cunosti si nu te cunosc, de unde sti tu ca romanii nu-i ajuta pe romani? de unde sti tu daca eu personal n-am ajutat romanii? ...am ajutat pe cei legali, iar daca am intalnit ilegali nu le-am dat in cap ci i-am ajutat si pe ei in limita legala.
-cand risti ceva in viata trebuie sa fi realist si pui in balanta daca se merita riscul sau nu.
-nu-ti face iluzii si nu te imbata cu apa rece ca daca ar fi sa ajungi aici ai sa gasesti job-uri care sa-ti asigure un trai mai bun decat in RO.
-costul de trai e foarte scump si aici iar cu un salariu minim pe economie nici aici nu te descurci.
-marea majoritate a celor ca tine traiesc inca cu parintii pt ca nu se pot descurca singuri.

Nu-ti mai insir mai multe pt ca probabil tot nu ai sa intelegi si tot prin prisma filmelor americane ai sa vezi.

raileanu1991
31.05.2013, 14:05
sunt de acord cu dvs, nu am trait "american dream" sa va contrazic la anumite puncte . eu doar am mentionat ca exista si alte posibilitati, nu tocmai ortodoxe, dar se poate. imi cer scuze pentru limbajul "colorat". :) Stima si Respect !

VanDerGigi
31.05.2013, 18:02
...iti inteleg sentimentele ..
probabil tot nu ai sa intelegi si tot prin prisma filmelor americane ai sa vezi.

Si eu..
Bai Pisoi a prostit planeta America asta cu filmele si cu visu' ceva de speriat.
Cand ii vad cum pun problema, inevitabil imi aduc aminte de profesorul meu de desen tehnic din liceu. Mereu ne zicea ..- bai baieti, ce n-as da sa am varsta voastra, dar mintea mea de acum.

encore
01.06.2013, 07:20
On topic ....

http://news.yahoo.com/five-sets-skeletal-remains-found-arizona-desert-234905901.html

raileanu1991
01.06.2013, 10:16
Encore, daca te uiti mai atent la ce am scris vei vedea ca am specificat, de evitat ruta prin Arizona desert. exista foarte multe pericole intradevar nu se merita, prin est incearca sa treaca traficantii si infractorii, uite un clip la capatul tarii de vest. unde se termina zidul. http://www.youtube.com/watch?v=rnZq2m80gy4 (intradevar ii cea mai securizata zona a zidului, patrulele vin la fiecare 15 minute si mai exista pe partea mexicana un turn f inalt de unde se urmareste strict zona, sunt montate 17 camere high-tech. cu senzori si infrarosu. tot ce misca la jumatate de mila in zona aia ii filmat si daca devii catusi de suspect......... ) dar romanii cum au fost dintotdeauna inventivi, exista posibilitatea sa treci si pe'acolo. sunt romanasi care au pacalit tehnologia. :))

Pisoi
01.06.2013, 11:05
Encore, daca te uiti mai atent la ce am scris vei vedea ca am specificat, de evitat ruta prin Arizona desert. exista foarte multe pericole intradevar nu se merita, prin est incearca sa treaca traficantii si infractorii, uite un clip la capatul tarii de vest. unde se termina zidul.
...daca tu crezi ca prin west nu sunt aceleasi pericole te inseli amarnic ...chiar daca in CA nu e acelasi desert ca la AZ formele geografice din CA sunt si mai greu accesibile si periculoase ...iar pe de alta parte si protectia e mai intensa!
...paradoxal am vizitat de cateva ori Mexicali si cunosc destul de bine zona de granita! ...iete o poza de pe partea mexicana la care te refereai in postarea ta initiala!

http://i116.photobucket.com/albums/o31/pisoi2/DSC00005_zps7c244eeb.jpg (http://s116.photobucket.com/user/pisoi2/media/DSC00005_zps7c244eeb.jpg.html)

...intr-adevar sunt hoteluri la n' metri de "zid" dar cum il sari fara sa-l atingi? (ala maro' din dreapta e zidul la care te referi) ...si-apai pe partea ailalta crezi ca aia te primesc cu bratele deschise?

raileanu1991
01.06.2013, 11:20
nu cred ca are rost sa intru in detalii cu amanuntul. totusi am auzit pe cineva cum ca ar fii sarit de pe un camion parcat special mai langa zid. daca ai catusi de putin noroc si de partea cealalta nu-i o patrula prin zona, iete ca nu te asteapta nimeni cu bratele "deschise" sunt o duzina de clipuri pe youtube cum mexicanii escaladeaza in doar 15 sec zidul si trec de partea cealalta chiar sub nasul lui Bush in timpul unui interviu (acei care aplica metoda asta sunt simplii oameni care vor doar sa munceasca, traficantii merg prin zona desertica sau prin tuneluri care recent au fost mai toate descoperite, in fine,,,). repet, oricum ai da-o ii foarte riscanta incercarea, eu daca as merge m-as impaca cu gandul dinainte ca m-ar prinde.

Pisoi
01.06.2013, 11:35
.... (acei care aplica metoda asta sunt simplii oameni care vor doar sa munceasca,.....
...sa munceasca ce? ...cand esti ilegal in US nu ai drept de munca! ...legile sunt aspre! ...cine isi risca business-ul sa dea de munca la ilegali?
...ziceai de posibilitati! ...de ce nu incerci sa aplici la munca legala in US? ...gen viza H2b ca la H1b nu te califici de nici un fel!

raileanu1991
01.06.2013, 11:45
nu stiam de aceast tip de viza. impresionant oricum, ii de luat in calcul. ma voi informa mai bine. multumesc de informatie

ranghel25
17.06.2013, 06:12
Buna, nu stiu daca mai intrii aici pe acest forum. Oricum eu sant in America de 22 de ani deci ce iti spun eu , zic ca este corect. De ajuns aici este cam greu, se pare ca Romania se poate duce pe peste tot, cu ,,exceptia,, Americii. Cel mai usor dar tot dureaza un pic, este prin casatorie. Dar poti sa incerci sa obtii o viza de turist sa vii in vizita. Daca ai noroc si o obtii, fii sigura ca ai cu tine, cartea de munca, si toate documentele ( act de nastere diplome etc). Da, se poate echivala diploma, trebuie sa dai niste examente de diferente nu sant grele,dar trebuie sa stii limba engleza, si am inteles ca iti trebuie niste coduri pentru ca aici in america ei nu stiu de notele de la 1-10, deci scoala pe care ai terminat-o stie daca lei spui ca iti trebuie codurile pentru echivalarea diplomei in America. Domeniul medical este platit bine aici . Sper sa ajungi, noroc si Bafta !

Laur Constanta
30.06.2013, 12:52
Imi ofer serviciile in ajutorul Romanilor care intampina probleme in rezolvarea actelor ca emigranti in U.S.A.

johan
03.03.2016, 06:00

Buna,o intrebare pe privat,o adresa de mail,multumesc

carnic
06.03.2016, 14:48
D-ne Isuse Cristoase, s-a dus dracului invatamintul romanesc!!! A facut facultate de medicina si n-are notiuni elementare de ortografie!! Rusinos pentru tara noastra.

SergiuC
12.02.2017, 05:49
Buna ziua.
Am si eu cateva intrebari la care nu am gasit tocmai raspunsuri concrete din ce am citit pe aici.
Situatia sta cam asa: ajung pentru a 2-a oara in SUA (Montana) cu viza J1 impreuna cu prietena mea. In cazul in care gasim joburi in economie/inginerie, este posibila modificarea tipului de viza pentru a putea lucra legal aici dupa ce expira viza mea J1? Care este tipul de viza ptr asa ceva si ce ar trebui sa fac? Angajatorul trebuie sa faca anumite demersuri pentru a ma angaja pe mine si a mi se obtine drept de munca & viza? Daca da, cam care ar fi acelea si cat ar dura toata treaba aceasta?

Va multumesc anticipat si orice raspunsuri sunt binevenite.

noname
12.02.2017, 06:21
Fii baiat destept si nu te lua dupa turma. Daca aplicati din Montana in timp ce sinteti in viza, in 3-4 luni aveti rezidenta de Canada. Australia poate merge la fel de repede (risca $1000, $2000 in fee-uri, ce ai de pierdut?!).

SergiuC
12.02.2017, 06:41
Si cam care ar fi procedurile?
Sau o sursa de unde ma pot informa. Orice e de ajutor.

aramis_13
12.02.2017, 10:38
Buna ziua...nici nu ai cum să găsești răspunsurile pe care le vrei tu. presupun că ești cu J1 W&T.

viza H2 nu îți permite să lucrezi în economie/inginerie
viza H1 nu ai cum să obții, că încă ești student.
viza H1 e cu procesare consulară, nu se poate obține altcumva
alocarea dosarelor pentru viza H1 se închide la fel de repede cum se deschide, uneori chiar din prima zi

Andrei_Lucian
27.06.2017, 05:37
Buna ziua . Vin si eu cu cateva intrebari daca ma puteti ajuta . Vreau sa ajung in america si sa raman acolo sunt impreuna cu o americanca dar nu ma pot casatori momentan cu ea din cauza ca abia acum incepe divortul iar toata treaba asta o sa dureze undeva la 10 luni pana o sa pot sa ma casatoresc cu ea . Dar eu vreau sa ma duc acolo cat mai repede si sa nu ma intorc prea curand . As vrea sa stiu si eu cat pot sa stau cel mai putin in america cu o viza tip B2 si vreau sa stiu daca se poate sa obtin si o prelungire a acesteia iar daca da ce ar trebui sa fac sa o obtin . Va multumesc anticipat

sorin
27.06.2017, 08:48
Buna ziua . Vin si eu cu cateva intrebari daca ma puteti ajuta . Vreau sa ajung in america si sa raman acolo sunt impreuna cu o americanca dar nu ma pot casatori momentan cu ea din cauza ca abia acum incepe divortul iar toata treaba asta o sa dureze undeva la 10 luni pana o sa pot sa ma casatoresc cu ea . Dar eu vreau sa ma duc acolo cat mai repede si sa nu ma intorc prea curand . As vrea sa stiu si eu cat pot sa stau cel mai putin in america cu o viza tip B2 si vreau sa stiu daca se poate sa obtin si o prelungire a acesteia iar daca da ce ar trebui sa fac sa o obtin . Va multumesc anticipat
Vezi ce am subliniat, ma indoiesc ca voiai sa spui cat poti sta cel mai putin. Cu viza B2 poti sta pana la maximum 6 luni, uneori doar 3, depinde cat iti pune pe pasaport la aeroportul de intrare.

aramis_13
27.06.2017, 09:03
cel mai puțin? grea întrebare! câteva minute, până la următorul zbor?

cel mai mult poți sta 6 luni. sau dacă intrii printr-un aeroport unde sunt ofițeri CBP la admitere, cât vrea ăla. B2 nu ai cum să o prelungești. teoretic se poate, da' practic...

Andrei_Lucian
27.06.2017, 19:38
Ok dar de exemplu daca viza mea este inca valabila as putea sa plec in alta tara de exemplu canada ca acum putem pleca acolo foarte simplu . Si sa ma intorc dupa cateva zile iar ?

aramis_13
27.06.2017, 22:41
nu. durata maximă de ședere în SUA în oricare 365 de zile consecutive e de 183 de zile. cin' ți-a zis că e simplu să pleci în Canada?

Andrei_Lucian
28.06.2017, 02:52
Mai sus spuneai can pot sta 6 luni acum doar 183 de zile? Iar despre Canada de la 1 mai 2017 cei care au avut o viza pentru america in ultimii 10 ani pot intra pe websaitul ambasadei sa completeze un formular si poate pleca in canada . Iar de la 1 decembrie 2017 fiecare roman poate calatori in canada fara viza .

aramis_13
28.06.2017, 06:37
și cât înseamnă 6 luni în zile?

mai citește odată condițiile pentru eTA pentru Canada.

Andrei_Lucian
28.06.2017, 21:46
In cea mai mare parte gasesti conditiile pentru eTA de la 1 mai 2017 nu de la 1 decembrie 2017 ... Dar le.am gasit si pe alea din decbrie si acolo scrie clar ca nu e nevoie sa demonstrezi prea multe cam la fel ca la viza americana de turist ... Ca ai bani si altele ... Iar durata este de 6 luni care poati sta maxim .. De la 1 mai poti calatori doar aerian dar de la 1 decembrie poti calatori si cu masina trenul sau altele

aramis_13
28.06.2017, 23:28
vrei să zici că la viza americană de turist nu e nevoie să demonstrezi prea multe?!?

Andrei_Lucian
29.06.2017, 02:41
Nu mi se pare ca trebuie sa demonstrezi prea multe e totul sa demonstrezi ca ai la ce sa te intorci in tara ... Iar daca stii sa vorbesti fara sa dai de banuit nu te intreaba prea multe lucruri

sorin
29.06.2017, 08:46
e totul sa demonstrezi ca ai la ce sa te intorci in tara ... Iar daca stii sa vorbesti fara sa dai de banuit nu te intreaba prea multe lucruri
Chestii care par simple, dar in acelasi timp foarte complexe. Acestea includ proprietati pe numele tau, o slujba oarecum stabile, niste bani in cont daca e posibil, etc. Acum depend ce varsta ai si daca ai cele mentionate anterior. In materie de vorbit, ofiterii consular sunt atat de versati, incat se uita si la "body language", nu doar la ce spui, iar in majoritatea cazurilor se prind daca-i ducu cu zaharelul.

Andrei_Lucian
30.06.2017, 18:19
Ok am so o curiozitate am un prieten care vrea sa plece si el in America doar ca el are 19 ani si are doar o casa pe numele lui si bani in cont dar nu are servici ar putea sa primeasca viza de turist ? Vreau sa il iau cu mine

aramis_13
30.06.2017, 21:00
viză de turist nu o să primească. nu are nimic să arate care să convingă ofițerul consular că are legături cu țara. dimpotrivă...

Gabriel Roberto
03.07.2017, 10:37
Buna ziua as dori sa vizitez si eu USA impreuna cu mama mea . Eu am 19 ani si nu muncesc inca ... Mi.am petrecut 1 an de zile sa o ajut pe maicamea iar acum ea vrea sa imi faca un cadou si sa mergem in vizita in USA . Mentionez ca eu sunt cu toate actele in regula aici in Italia la fel si ea ... Maicamea munceste iar contractul ei de munca este pe timp nedeterminat . Are rata la banca casa in chirie si masina aici . Credeti ca am avea o sansa sa primim o viza B2 ?

aramis_13
03.07.2017, 19:30
nu. șanse minime.

Pisoi
04.07.2017, 22:17
Buna ziua as dori sa vizitez si eu USA impreuna cu mama mea . Eu am 19 ani si nu muncesc inca ... Mi.am petrecut 1 an de zile sa o ajut pe maicamea iar acum ea vrea sa imi faca un cadou si sa mergem in vizita in USA . Mentionez ca eu sunt cu toate actele in regula aici in Italia la fel si ea ... Maicamea munceste iar contractul ei de munca este pe timp nedeterminat . Are rata la banca casa in chirie si masina aici . Credeti ca am avea o sansa sa primim o viza B2 ?
...ce vrei sa spui "cu acte in regula"? ...aveti statut legal in Italia?