PDA

Arată versiune întreagă : Caut muncitori - finisori pentru Germania

gio
31.03.2012, 07:47
Angajez MUNCITORI CALIFICATI CONSTRUCTII cu EXPERIENTA (renovari,amenajari interioare-exterioare,Gresie,Faianta,Zidarie,Tencuieli,Rigips ,Glet,Polistiren)
Varsta 25-45 de Ani .
SE LUCREZA LEGAL CA PERSOANA FIZICA AUTORIZATA PERIOADA FIIND NEDETERMINATA ,COSTUL AUTORIZATIEI ESTE 45 EURO SI SE PLATESTE IN GERMANIA .
CAZAREA ESTE ASIGURATA ,2 persoane in camera .
MASA NU ESTE ASIGURATA .
TRANSPORTUL ROMANIA-GERMANIA ESTE 100 euro REVINE IN SARCINA MUNCITORULUI
ASIGURAREA DE SANATATE ( 110 euro si 190 euro functie de varsta, sau 50 euro din Tara ) REVINE IN SARCINA MUNCITORULUI .
MUNCITORUL TREBUIE SA AIBA LA EL BANI DE MASA PANA LA PRIMA PLATA, CARE ESTE PE DATA DE 10 A LUNII URMATOARE .
MUNCITORUL TREBUIE SA AIBA LA EL SALOPETA SI BOCANCI DE SANTIER .
SALARIUL = SE PLATESTE 7,5 EURO/NET/ORA/LUCRATA.
se realizeaza intre 160 si 220 ore de lucru lunar .
dupa prima luna lucrata ora de manopera va fi renegociata cu fiecare in parte.
Acte Necesare , Trimite-ti copii la adresa de e-mail
1.Copie C.I si pasaport,
2.Cazier judiciar fara antecedente,
3.Adeverinta de la medicul de familie ( clinic sanatos apt pentru munca fizic si psihic),
4.Certificat de calificare sau acte care sa ateste experienta ceruta,
5. Curiculum Vitae C.V. 6.permis de conducere cine poseda
Cunoasterea limbi Germane la nivel minim sau mediu un avantaj
Toate aceste acte vor fi trimise in COPIE prin e-mail la adresa de mai jos.

gexge.bau45@yahoo.com

Caut numai meseriasi de calitate Seriosi,Cinstiti,Harnici.

mihai baltac
08.04.2012, 15:12
zugrav finisor , montator de gips carton , santem echipa de 3 , unul dintre noi e vorbitor de limba germana , avem experienta in domeniu , scule , daca este nevoie !!

gio
10.04.2012, 11:39
zugrav finisor , montator de gips carton , santem echipa de 3 , unul dintre noi e vorbitor de limba germana , avem experienta in domeniu , scule , daca este nevoie !!

trimite - mi un e-mail cu nr de telefon .
Sunteti in Romania acum sau in Germania?

mihai baltac
11.04.2012, 13:13
santem in romania

mihai baltac
11.04.2012, 14:08
am incercat sa va trimit mail , dar imi tot da eroare la trimitere ,nr meu de tel .. este 0766305535 mihai _baltac@yahoo.com

gio
12.04.2012, 09:33
gexge.bau45@yahoo.de

noro
15.04.2012, 13:02
gewerbe costa decat 20 euro, de ce ceri 45? si de ce nu ii informezi pe oameni ce repercusiuni poate sa aiba acel gewerbe?

Angajez MUNCITORI CALIFICATI CONSTRUCTII cu EXPERIENTA (renovari,amenajari interioare-exterioare,Gresie,Faianta,Zidarie,Tencuieli,Rigips ,Glet,Polistiren)
Varsta 25-45 de Ani .
SE LUCREZA LEGAL CA PERSOANA FIZICA AUTORIZATA PERIOADA FIIND NEDETERMINATA ,COSTUL AUTORIZATIEI ESTE 45 EURO SI SE PLATESTE IN GERMANIA .
MASA NU ESTE ASIGURATA .
ASIGURAREA DE SANATATE ( 110 euro si 190 euro functie de varsta, sau 50 euro din Tara ) REVINE IN SARCINA MUNCITORULUI .
MUNCITORUL TREBUIE SA AIBA LA EL BANI DE MASA PANA LA PRIMA PLATA, CARE ESTE PE DATA DE 10 A LUNII URMATOARE .
1.Copie C.I si pasaport,
3.Adeverinta de la medicul de familie ( clinic sanatos apt pentru munca fizic si psihic),

gexge.bau45@yahoo.com

gio
16.04.2012, 03:39
ASTA ESTE TOT CE TE DERANJEAZA ????

daca ai fi citit mai atent ai fi vazut ca nu este nimic ascuns sau mascat ,

cu alte cuvinte , taxa de 45 euro se plateste de fiecare inparte in Germania la Ornugsamt , si atat costa in orasul unde locuiesc eu........ca exista mai ieftin la alta primarie , fiecare are posibilitatea de a alege....
cat despre GEWERBE , sunt aceleasi conditii ca la Persoana Fizica autorizata in orice tara ./ pentru venituri ( venituri = incasari - cheltuieli ) de maxim 17500 euro /an impozitul este zero .peste se intra intr-o scala de impozitare .........
un calcul simplu al celor 17500 euro anual , iti pot arata ca 11 luni lucrate in germania cu un venit de maxim 1600 euro pe luna si o luna in Romania , fac 12 luni , si nu platesti nici un impozit . Cheltuielile deductibile sunt facturile de telefon , scule , abonament transport ,si tot ce tine de desfasurarea activitatii pe teritoriul Germaniei .Contabilitatea se face odata pe an .

Daca mai stii si alte "" REPERCURSIUNI "" scriele aici , sa poata fi combatute !
Fiecare este liber sa se informeze si sa accepte sau nu conditiile .

Am reusit sa am contact cu 8 persoane cu care m-am si inteles pentru o colaborare , in termenii de mai sus.

noro
16.04.2012, 04:39
In marea majoritate A ORASELOR costa intre 20 si 35 euro dar se poate SI ce zici tu...Si sa stii ca nu ma deranjeaza deloc,eu nu vreau sa ma angajez daca la asta te gandesti...Si cu impozitul ..e pana in 14500..ce peste se impoziteaza .Asigurarea din tara de anul asta nu mai e valabila aici cu gewerbe,si esti obligat sa itzi faci doar privata,care costa destul de mult de persoana.Eu nu ma iau de tine sau eu stiu ce mai crezi tu...dar am zis ca e normal sa detaliezi ce reprezinta aacest GEWERBE,ca lumea vrea sa stie exact de la inceput ce si cum..Trebuiesc taiate chitante lunar,trebuie sa ai un steuerberater care depune la finanzamt actele,chiar daca e odata pe an...La marea majoritate a meseriilor care sunt trecute pe Gewerbe trebuie sa ai minim 2 clienti,deci pe tine odata si le mai trebuie un client,ca doamne fereste daca ii controleaza cei de la zollamt au probleme,trebuie steuer nummer care il iei de la finanzamt,unele meserii trebuiesc intregistrate la hanwerkerskammera.
Inca odata ,eu nu vreau sa ma iau de tine la modul ca vrei sa pacalesti pe cineva...Doar sa informezi oamenii corect. Plus ca trebuie sa le faci un anmeldung ca sa poata sa faca acel Gewerbe.,si sa aiba si contactul de casa plus ca unii cer si permisiunea proprietarului ca se face la adresa respectiva gewerbe....si sincer nu stiu de unde scoti atatea contracte sa isi faca lumea gewerbe.
MFG Noro.

gio
18.04.2012, 09:51
Multumesc domn'l noro , pentru ajutorul adus , in explicarea traseului greoi de a ajunge sa muncesti in Germania , si de rolul real al celui care iti faciliteaza intocmirea actelor .

Astept in continuare persoane harnice , cinstite si serioase ce doresc sa lucreze in Germania in constructii .

Varsta 25-45 de Ani .
MASA NU ESTE ASIGURATA .
1.Copie C.I si pasaport,

gexge.bau45@yahoo.de

gio
18.04.2012, 09:58
Pentru a nu mai aparea domni precum noro care sa-si dea cu parerea....si cat de dificil este ........pe ei oricum neinteresandu-i direct

informati-va de pe aceste site
www....

Colaborarea se doreste avantajoasa pentru ambele parti .

editat de sorin: sters linkul, pentru ca are iz de reclama mascata. doar linkurile de la siteuri oficiale se accepta pentru informari pe probleme de emigrare/imigrare.

noro
18.04.2012, 11:47
Esti ironic degeaba...mai bine le-ai cumpara tu salopete si bocanci si nu mai pui oamenii sa vina cu ele de acasa :D...gasesti la kilogram in trodelmarkt.

noro
18.04.2012, 11:59
Eu cred ca tu nu ai citit deloc ce scrie in linkul dat...Aceasi chestie am explicat si eu...Intotdeauna o sa apara domni ca Noro,la anunturi de genul asta...Si dupa cum vezi si acolo scrie ca un GEWERBE costa 20 euro...Inca odata te intreb..de ce ceri 45? Repet...E usor sa deschizi Gewerbe,dar implica multe riscuri... O zi cat mai stralucita Domnul Gio...Hristos a inviat!

Si daca tot atasezi un link...ataseaza-l si tu pe ala corect ,direct de la ei.. http://www.selbststaendig.de/gewerbe-anmelden

Pentru a nu mai aparea domni precum noro care sa-si dea cu parerea....si cat de dificil este ........pe ei oricum neinteresandu-i direct

informati-va de pe aceste site
www....

Colaborarea se doreste avantajoasa pentru ambele parti .

tonita
18.04.2012, 12:54
gio, angajezi cu contract (Arbeitsvertrag) sau ai un contract de colaborare respectiv de intermediere?

ps. linkul e foarte bun dar pe ici pe colo se strecoara inexactitati, de fapt doar amanunte care la început nu-s relevante dar trebuie lamurite juridic.

gio
18.04.2012, 13:35
Am scris foarte clar inca din primul post ,
am expus exact ce ofer , si ce cer , care sunt conditiile de munca , de viata ,
ba mai mult , am atasat linkul in care daca vei citi ai sa te lamuresti deplin , ba mai mult , poti pune intrebari , si aici la fel.

Si cu toate astea , romanii nu pot avea relatii de colaborare intre ei sub nici o forma , pt. ca apare tot timpul intrebarea...<< este adevarat ?? imi trage teapa ?? >>>
Eu nu vand iluzii , ofer cateva joburi , in Germania , legal , cu Gewerbe . Spre bucuria mea am gasit cativa baieti seriosi cu care am sa si ma apuc de treaba.
Oricum postul mai este valabil pana pe 23 aprilie , dupa care am sa si-l inchid.

PT. toni42 ,
eu reprezint o firma de constructii in germania care isi desfasoara activitatea acolo , perfect legal . Contractele intre firma si personalul roman care va avea Gewerbe , va fi de colaborare direct ( nu stiu ce inseamna intermediere.....) firma are contractul , persoana cu Gewerbe va fi platita contractual............
Romanii , mai ales in constructii , au o singura varianta de a lucra in Germania , ca persoana fizica autorizata acel Gewerbe de care discutam ...( mai sunt si altele dar fff. greu de solutionat ) daca cititi si va documentati , ve-ti gasi explicatii amanuntite la multe dintre intrebarile voastre.

gio
18.04.2012, 14:00
Si daca tot atasezi un link...ataseaza-l si tu pe ala corect ,direct de la ei.. http://www.selbststaendig.de/gewerbe-anmelden[/QUOTE]

uite asa se gaseste cate un baiat bine voitor , sa destepte muncitorii in constructii din romania , postandu-le link-ul de mai sus .........
pai cine sa le traduca domnu' nono povestea aceea in germana?? de ce fuse-si asa rau , si ai spus ca ce am postat eu nu este bun?? si ia-ti ajutat dvs , cu cel in germana??

raman la parerea mea ,pentru a reusi sa lucrezi in germania trebuie sa sti germana ( bine ) ,sa ai bani de chirie ( 4 anticipat ) , sa reusesti sa - ti gasesti un prim angajament .
si astea toate impreuna , SAU
sa cunosti pe cineva care are nevoie de tine intr-un prim angajament si te poate ajuta sa treci peste primele doua conditii .

va doresc succes la toti !

noro
18.04.2012, 16:50
Exista si google translator,asta pentru cei care nu stiu germana...Da ai dreptate cu lucratul in Germania,momentan gewerbe e singura solutie..sau la negru(care se risca)Dar mai exista si solutia ca dupa ce ai 3 luni de anmeldung,sa-ti gasesti de munca si sa ai norocul ca cei de la ZAV sa-ti accepte contractul..Dupa un an lucrat la acea firma ai dreptul sa primesti unbefrist(adica permanent)..Cu ceva noroc si rabdare mai ai si solutia asta in afara de gewerbe...oricum ca sa nu mai lungim discutia ca facem posturi aiurea...Eu nu te-am acuzat ca dai teapa sau mai stiu eu ce...Bafta si succes...

Pisoi
18.04.2012, 18:03
...uite asa se gaseste cate un baiat bine voitor , sa destepte muncitorii in constructii din romania , postandu-le link-ul de mai sus .........
....
bre gio! ce te-ai oparit asa tare? ...s-au pus doar ceva intrebari la care avei posibilitatea sa raspunzi simplu sau deloc ...in loc sa umpli 2 topice cu postari inutile si cateva offtopic :ideea:

P.S. acu' stau io si ma intreb ce incredere mai prezinti tu la cei "reali" pe care-i cauti prin acest forum ...daca iti sare mustarul asa repede intr-un cerc virtual? :thinking:

gio
19.04.2012, 01:10
De unde ai mai aparut si tu acum sa postezi langa subiect ???
incearca sa fi putin atent !!! eu am raspuns la toate intrebarile cu argumente pertinente .
ce ai marcat tu aici ca " opareala " este referitor la link-ul in germana , si nici decum o " opareala " la vre-o intrebare anume !
reciteste cu atentie si ai sa vezi ca am dreptate . Eu am facut referire la un link in romaneste care poate sa-l citeasca oricine , si mi s-a replicat ca ...da ...dar mai bun acela in germana ....!@#$%^& ?????
O adaugire gratuita ......... ( bine inteles ca nu m-am gandit ca pot fi 1% pers. ca tine care inteleg germana din site-uri oficiale )

Asa ca nu este frumos sa-ti dai cu parerea , decat daca este la subiect .

Cat despre postarile inutile , puteai sa sezizezi admin. despre aceasta , si ar fi inchis ei topicul daca ti-ar fi inteles problema .
Eu oricum ma retrag , pt. ca am reusit ce doream . Te las pe tine sa postezi ceva inteligent ........asa sa faci trafic pe site-ul acesta .
am sa intru din cand in cand sa vad daca ai reusit .

Va doresc succes !

bre gio! ce te-ai oparit asa tare? ...s-au pus doar ceva intrebari la care avei posibilitatea sa raspunzi simplu sau deloc ...in loc sa umpli 2 topice cu postari inutile si cateva offtopic :ideea:

P.S. acu' stau io si ma intreb ce incredere mai prezinti tu la cei "reali" pe care-i cauti prin acest forum ...daca iti sare mustarul asa repede intr-un cerc virtual? :thinking:

ibr_suhaib
19.04.2012, 01:35
noro nu te contrazic costa 25+5 euro deci 30 euro,eu mi-am facut anu trecut in ianuarie si mi-am schimbat-o in august.Dar totusi nu ii 45.
asigurarea de sanatate este privata dar din pacate primii 600 de euro de tratament ii platesti tu!asta pentru ca nu prea se fac asigurari de sanatate obligatorii decat cu permis de munca sau in alte domenii de PFA!(NU CONSTRUCTII,AGRICULTURA!pentru ca acelea se considera munci nesigure si se pot pierde locurile de munca foarte usor.

ibr_suhaib
19.04.2012, 02:06
@gio
Sunt de un an jumate in Germania,lucrez la o firma de curierat sa precizez tot cu PFA(Gewerbe),dar tu nu le-ai precizat acelor oameni pe care incerci sa ii prostesti,ca:
1-o sa ii vina dupa un timp sa plateasca o asigurare speciala de munca,si daca esti tu asa tare sa le spui de Berufsgenossenschaft,daca stii ce inseamna.
2-La constructii in mod normal se plateste NET(atentie!!!!)intre 12,5-18 euro pt MUNCITORI NECALIFICATI!(dara pt gio daca is romani ar lucra si pe 5 euro),sau ai firma de zeit&arbeit?(acei patroni castiga in mod normal pe muncitor in jur de 25-30 euro/muncitor de la firma cu care are contract si le da la muncitori 6-8 euro,pe ora bineinteles).Si vad ca ceea ce ceri aici sunt muncitori calificati.
3-transportul este cam scump!
4-de ce ceri si C.I si pasaport?nu ii de ajuns Carte de Identitate?
5-Cu PFA ii cumva mai mare taxa unde ii duci sa isi faca gewerbe?Nu ii cumva ii intre 25-35 euro Germania?
6-La ce firma le faci asigurare de sanatate?sa nu uiti daca e firma de asigurari privata ca exista selbstbeteiligung care una dintre firme ii:primii 600 euro de tratament/an ii plateste asiguratul,ce depaseste ii plateste firma
Hai sa iti mai spun ceva :
Intr-adevar ii suma de 17500 euro anual,dar aceasta nu este pe impozitul pe venit ci pentru TVA!
eu in 2011 am avut un venit BRUT de 17400 si pentru asta nu am platit TVA!dar pentru asta am platit IMPOZIT PE VENIT.
Iara uite ca Noro are dreptate in multe chestii,asta e nu te condamn ca vrei sa ii prostesti pe oameni cu munca(munca le dai asta nu ii nimic de comentat!)dar o sa iti bagi in buzunar multi bani care ei au dreptul sa ii incaseze.Asa ca lupti cu toate armele care le ai!
Deci nu spune ca vrei sa ajuti!
Ultima chestie:unde anume ii locul asta de munca?in ce oras?
Multa sanatate,si succes la tepe!

aramis_13
19.04.2012, 02:11
trosc fleosc. oare ale cui IP-uri or fi identice...

gio
19.04.2012, 09:35
@gio
Sunt de un an jumate in Germania,lucrez la o firma de curierat sa precizez tot cu PFA(Gewerbe),dar tu nu le-ai precizat acelor oameni pe care incerci sa ii prostesti,ca:
1-o sa ii vina dupa un timp sa plateasca o asigurare speciala de munca,si daca esti tu asa tare sa le spui de Berufsgenossenschaft,daca stii ce inseamna.
2-La constructii in mod normal se plateste NET(atentie!!!!)intre 12,5-18 euro pt MUNCITORI NECALIFICATI!(dara pt gio daca is romani ar lucra si pe 5 euro),sau ai firma de zeit&arbeit?(acei patroni castiga in mod normal pe muncitor in jur de 25-30 euro/muncitor de la firma cu care are contract si le da la muncitori 6-8 euro,pe ora bineinteles).Si vad ca ceea ce ceri aici sunt muncitori calificati.
3-transportul este cam scump!
4-de ce ceri si C.I si pasaport?nu ii de ajuns Carte de Identitate?
5-Cu PFA ii cumva mai mare taxa unde ii duci sa isi faca gewerbe?Nu ii cumva ii intre 25-35 euro Germania?
6-La ce firma le faci asigurare de sanatate?sa nu uiti daca e firma de asigurari privata ca exista selbstbeteiligung care una dintre firme ii:primii 600 euro de tratament/an ii plateste asiguratul,ce depaseste ii plateste firma
Hai sa iti mai spun ceva :
Intr-adevar ii suma de 17500 euro anual,dar aceasta nu este pe impozitul pe venit ci pentru TVA!
eu in 2011 am avut un venit BRUT de 17400 si pentru asta nu am platit TVA!dar pentru asta am platit IMPOZIT PE VENIT.
Iara uite ca Noro are dreptate in multe chestii,asta e nu te condamn ca vrei sa ii prostesti pe oameni cu munca(munca le dai asta nu ii nimic de comentat!)dar o sa iti bagi in buzunar multi bani care ei au dreptul sa ii incaseze.Asa ca lupti cu toate armele care le ai!
Deci nu spune ca vrei sa ajuti!
Ultima chestie:unde anume ii locul asta de munca?in ce oras?
Multa sanatate,si succes la tepe!

REPPET , si asta doar pentru ca nu-mi place ca orice neavenit sa intre si sa PORCAIASCA un post serios ca al meu ,
NET inseamna NET , adica salariul cu care pleaca omul acasa........
oricum ai intoarce-o , daca ai fi citit atent ce am scris inca din primul post , si ai fi facut un calcul simplu ai fi vazut ca eu as oferi un salariu minim net de 1200 euro plus cazare
pentru 8 ore pe zi lucrate , 160 ore pe luna lucrate !acesta doar salariu de inceput , pt. ca , functie de valoarea fiecaruia , urmeaza a se negocia..........
sa nu-ti mai spun ca nr de ore poate fi de 220 pe luna ........si altele si altele.....citind atent descoperi totul clar .

si acum hai sa analizam ce ai scris si tu.....17400 e / an ...asta inseamna ca nu depasesti 1500 e pe luna , din care platesti impozit , minus cazare 250 e / luna ca mai stai cu 2 colegi in app....esti fericit ai iesit cu 1100e pe luna , la 10 ore de distributie .
PAI cum naiba dai tu cu piciorul atunci la 12,5 pana la 18 euro net pe ora , ca necalificat in constructii ?? cum mai baiat istet ce esti? cum de nu te duci tu necalificat sa iei minim 160 ore X 18 e = 2880 euro pe luna net.......?? nu-ti dai seama ca toata Romania ar veni in germania necalificat???
sti de ce cer toti personal calificat in constructii in Germania ?? pt. ca acolo nu exista necalificati !!MUNCA NECALIFICATA NU EXISTA !! exista doar utilaje pe care trebuie sa stii sa le manuiesti , tu ca un calificat ,
si sa-ti iasa treaba perfecta dupa o zi de munca , ....altfel iei cateva suturi in fund la sfarsit de zi ! nu cei 7,5 euro NET de care vorbeam eu.

Si ai uitat sa mai spui ca Germania este plina de Polonezi si Unguri care ne fac concurenta ,....si ca ei sunt agreati de nemti sa lucreze , nu Romanii .......
Romanii s-au specializat pe alte meserii pe agricultura , pe spalat vase in restaurante , si pe ingrijit batrani .
si sti de ce ?? Pt. ca in constructii trebuie sa fi CALIFICAT , si serios ,si sa-ti iasa treaba asa cum este in plan .
Sunt foarte putin romanii care au reusit sa lucreze in Germania in constructii . SUNT , dar putini .

gio
19.04.2012, 09:42
Incepand de astazi , consider postul meu inchis ,
am rezolvat ce doream .

Mi-a facut placere sa postez aici o oferta de locuri de munca ,
si am reusit sa raspund pe e-mail celor care m-au contactat .

succes tuturor

ibr_suhaib
19.04.2012, 10:19
deci pana la urma si pisoi are dreptate,ii ceva in neregula cu oferta ta de te 'oparesti' asa
inchide postul mai bine!

noro
20.04.2012, 07:41
mda..eu nu am vrut sa degenereze in felul asta subiectul ..dar se pare ca mai sunt si altii care itzi observa neregulile..sunt unele chestii curioase..de ceri adeverinta de la doctor ca e apt de munca ,cand tu le faci gewerbe aici,si adeverinta aia e nula in fata autoritatilor germane,si nici macar nu le trebuie...oricum bafta...