PDA

Arată versiune întreagă : Shopping in LOS ANGELES

catalin77
24.03.2012, 22:35
In primul rand vreau sa ii salut pe toti romanii de pe acest forum . Rugamintea mea este daca ma poate ajuta cineva cu niste informatii despre magazine , mall-uri sau niste outleturi din L.A. unde se gasesc haine si electronice mai ieftine , o sa vin pentru cateva zile in luna mai in Los Angeles impreuna cu sotia mea doar ca turisti si as vrea sa fac si niste cumparaturi , va multumesc anticipat

drivefast
25.03.2012, 10:48
outlet mall-urile sint in marea majoritate in afara orasului. spune in ce oras o sa stai si-o s-o intreb pe nevasta-mea care e cel mai apropiat ;) pentru haine, da, merita sa faci drumul la outlets: sint lucruri "de firma", asa cum le plac romanilor, ceva mai ieftine decit la mall, si nu trebuie sa alergi distante mari. electronice sint putine in outlet malls. daca ai nervii tari, incearca sa te duci in downtown pe broadway - multe magazine mici si ingramadite care vind tot felu de chinezarii electronice, tre sa stii sa te tirguiesti cu ei. (sper ca mai sint inca acolo... sint multe transformari in downtown, si n-am mai fost de vreo 8 ani.) altfel, cauta un frys pe-aproape de tine - au preturi mai mici dar sint niste mizerabili - sau best buy.

Pisoi
25.03.2012, 12:50
In primul rand vreau sa ii salut pe toti romanii de pe acest forum . Rugamintea mea este daca ma poate ajuta cineva cu niste informatii despre magazine , mall-uri sau niste outleturi din L.A. unde se gasesc haine si electronice mai ieftine , o sa vin pentru cateva zile in luna mai in Los Angeles impreuna cu sotia mea doar ca turisti si as vrea sa fac si niste cumparaturi , va multumesc anticipat

In primul rand cred ca nu bati drumul pentru cateva zile pana in LA doar ca sa faci “shopping” …sunt multe atractii care trebuiesc vazute inainte de a “burdushi valizele” cu cumparaturi la care cu siguranta vei plati extra la intoarcere daca depasesc greutatea maxima alocata de companiile aeriene.
In al 2lea rand, asa cum a spus si “vecinu” drivefast trebuie sa specifici zona in care “te asezi”, LA se intinde pe o distanta mare si nu cred ca vrei sa pierzi vremea inutil doar ca sa faci cumparaturi.
Personal nu ma ofilesc sa fac “shopping” pt haine pt ca are cine sa ma faca oarecum atractiv :d: …dar daca tot cauti ceva ieftin si cat de cat de calitate iti pot sugera sa cauti Burlington, TG Max si Marshalls care au “haine” de Mall la preturi reduse, chiar si parfumuri si alte acareturi.
Chinezarii sunt mai peste tot de toate alea dar electronice iefine sau reduse la pret poti gasi oricand la Fry’s si Best Buy, asa cum a sugerat si drivefast, numai ai grije …cand intri in astea iti poate lua si o juma’ de zi din timpul tau limitat.
Mai da-ne ceva amanunte si nu-ti face griji …o sa te indrumam noi pe unde sa-ti lasi banii alocati “shopping-ului” p-aici :d

catalin77
15.04.2012, 08:33
o sa stam langa studiourile Hollywood , acolo avem hotelul pentru ca vom vizita in special studiourile ( o sponsorizare ) si apoi ce timp ne mai ramane , timp de voie sa mai vedem si noi ce mai putem dar ca toti romanii care vedem america doar la tv imi doresc si o zi de shopping , in rest daca sunteti amabili sa imi spuneti in afara de unde as putea face cumparaturile ma ieftin si ce zone mai reprezentative as mai putea vizita in imprejurimi , va multumesc anticipat

drivefast
15.04.2012, 09:52
citadel linga downtown o sa va fie mai aproape, cele din camarillo ceva mai departe, dar (banuiesc) cu preturi ceva mai bune. daca mergeti in camarillo, mergeti pe pch, ca e mai frumos. dupa cum aud ca fac romanii cumparaturi, ma tem sa nu ramineti dezamagiti. asa ca macar cu peisajul sa va alegeti. spor.

catalin77
15.04.2012, 14:00
multumesc mult pentru informatii

Pisoi
17.04.2012, 14:53
o sa stam langa studiourile Hollywood , acolo avem hotelul pentru ca vom vizita in special studiourile ( o sponsorizare ) si apoi ce timp ne mai ramane , timp de voie sa mai vedem si noi ce mai putem dar ca toti romanii care vedem america doar la tv imi doresc si o zi de shopping , in rest daca sunteti amabili sa imi spuneti in afara de unde as putea face cumparaturile ma ieftin si ce zone mai reprezentative as mai putea vizita in imprejurimi , va multumesc anticipat
...cred ca de fapt veniti sa vizitati Universal Studios Hollywood care este de fapt locat in Universal City, studiourile companiilor reale de filme sunt raspandite pe o arie destul de larga si nu sunt de vizitat pt public decat poate cu aprobari speciale.

uite poza de mai jos ...unde am marcat cu sageata se afla Universal Studios in Universal City ...cateva studiouri reale sunt undeva mai la dreapta de Universal City ...in Burbank si prin San Fernando Valley stanga sus.

http://i116.photobucket.com/albums/o31/pisoi2/Avion/dc9a267f.jpg

p.s. cu ce o sa va deplasati? inchiriati masina sau aveti vreun tour bus care va duce prin imprejurimi?
...la picior nu o sa aveti prea mult de vizitat, decat o arie restransa in jurul locatiei!