PDA

Arată versiune întreagă : paranormal

rossa
09.11.2004, 01:00
Ce parere aveti despre fenomenele paranormale si despre simturile extrasenzoriale ??

09.11.2004, 01:14
eu cred in expresia "the truth is out there"

vladone
09.11.2004, 05:04
si eu cred ca "ceva" exista, si e posibil ca toti sa avem anumite perceptii, numai ca eu cred ca asta se intampla cand intri in contact, in legatura cu anumite persoane, cu care esti compatibila. sper sa fiu cat de cat explicit, sa ma intelegeti, adica cred ca ne putem manifesta anumite simturi in momentul in care gasesti persoana care sa fie pe aceeasi frecventa cu tine. cred ca fiecare poate sa fie "receptor" sau "emitator", si depinde si de moment. de exemplu, atunci cand ai un "feeling", esti nelinistit si nu ai stare, si in momentul acela cuiva apropiat tie i se intampla ceva, chiar daca e la mii de km departare! sa dau un exemplu: eram in sesiune, mergea taaaare greu, eram la limita, panica, si ma trezesc cu un telefon de la mama mea, care-mi zice ca e Ok daca pierd un an, nu e o problema, si sa stau sa ma linistesc! am ramas perplex! poate m-a ajutat intr-un fel chestia asta, problemele s-au rezolvat relativ usor, cum nu speram, dar treabaasta mi-a ramas pe creier! sau altadata, sa dau alt exemplu, eram la sora mea, si am venit acasa mai tarziu acasa. nu aveam cheie, interfonul era stricat, su nu stiam cum sa intru. pana la urma m-am catarat pana la o fereastra de pe scara blocului (destul de sus!), am intrat printr-o fereastra prea mica(!), si am ajuns la usa, pregatit sa sun. cand deodata se deschide usa, si apare sora mea, care-mi zice ca se trezise cu 2 minute inainte, si nu stie de ce, a venit direct la usa si a deschis!! sincer, am adormit greu innoaptea aia, era prea bizar! asa ca eu cred ca ceva exista. plus, cred ca multi dintre noi au avut sentimentul acela de "deja vu", cand ai impresia ca ai mai trait momentul respectiv! sincer, cand mi se intampla "deja vu"-ul asta, sunt foarte nervos, pentru ca nu stiu ce urmeaza, si nu stiu cum sa actionez: sa trec sau nu strada, sa intru in magazin sau sa trec mai departe, chestii din astea! e frustrant, fiindca stiu ca ceva trebuie sa se intample, in urmatoarele minute!oricum, ar fi super sa gasim o explicatie la astea, si poate o metoda sa folosim in avantajul nostru fenomenele astea!

rossa
09.11.2004, 19:46
Eu cred foarte mult ca in universul asta infinit , e imposibil sa nu mai existe si alte forme de viata . Acestea nu trebuie sa imbrace o forma bipeda sau sa aibe infatisare umana . Am citit foarte multe carti in legatura cu declaratiile pilotilor din cel de-al doilea razboi mondial . Tot felul de obiecte neidentificate care brazdau cerul in apropierea lor si-n care se tragea cu tot armanentul disponibil fara nici un rezultat .

Despre perceptia extrasenzoriala pot spune ca mi s-au intamplat si mie o serie de chestii carem-au cam pus pe ganduri . De exemplu am visat noaptea o discutie pe care o aveam cu o persoana iar aceasta discutie a avut loc a doua zi.A fost identica cu cea din vis pana in cele mai mici detalii . A fost ca si cum as fi avut un avantaj asupra interlocutorului pentru ca stiam dinainte ce o sa spuna .

Raman la parerea caa crede in existenta altor civilizatii , nu exclude in nici un fel credinta in Dumnezeu . Parerea mea este ca sunt doua lucruri diferite.

darkside
09.11.2004, 20:40
da rossa probabil ca nu sintem singuri in acest univers.

ceea ce tzi s-a intimplat .... fenomenul se numeste deja vu , l -au mai avut si altzii

rossa
10.11.2004, 01:44
Ideea era sa dezvolti subiectul , nu sa-mi spui cum se numeste sentimentul . Daca erai mai atent era descris putin mai sus de altcineva.

blacksea
14.11.2004, 14:17
o sa zice`ti ca sunt nebun da eu presimt ca voi ajunge presedintele Romaniei si va fi cea mai mareata tara !!! SI NU II VOI LASA PE AMERICANI SA INTRE IN RO! ii pun sa plateasca tribut!

pa

rossa
14.11.2004, 19:13
Inseamna ca nu-i vei lasa nici pe romani sa plece in America , sau crezi ca nu va mai fi nevoie de asta ?!

blacksea
15.11.2004, 01:39
ba chiar ar putea pleca oriunde.. dar nu cred ca vei mai vrea sa pleci

vladone
15.11.2004, 03:15
sau mai bine faci America colonie romaneasca!

rossa
15.11.2004, 18:23
Solutia lui Vladone este una dintre cele mai bune dar ma tem ca se va alege praful de America . Daca in America s-ar putea ajunge fara viza , intr-un an sau maxim doi s-ar mai atasa un stat la teritoriul existent.

Fethoden
16.11.2004, 07:39
....Daca o oaie se duce-n balta se duce toata turma dupa ea....

Fara suparare, ........s-a deviat de la subiect....de la paranormal la politica ...mai e mult .....asa ca hai sa revenim la "oile noastre".....

personal pot sa spun ca "simt" omul de langa mine chiar daca nu spune nimic, efectiv il privesc si functie de ceea ce captez de la el...probabil anumite unde pe care nu stiu cum sa le descriu, --stiu daca e bine sau nu sa raman in preajma lui....

poate e superficiala explicatia mea si ceea ce vreau sa spun, dar cu aceasta forma de a percepe ,plus instinctul (chiar daca suna ...animalic...)--ma iau mult dupa instinct, eu am reusit foarte multe in viata....sincer va spun.

In scoala, (presimteam daca ma asculat la ore sau nu...), in afaceri, prietenii, relatii, orice, ...daca e sa-mi creez un grafic functie de aceste coordonate pe care le-am urmat, as vedea cu siguranta ca am avut reusite mai mari , am atins tinte mai precis decat atunci cand m-am ghidat dupa sfatul altora, sau am mers depinzind de altcineva....si ....pot spune ca personal si acum presimt pe unii ,care imi vor raspunde ironic, iar pe unii care vor zice ca e posibil asta, ca si lor li s-a mai intimplat.Deci, nu sustin ca as fi unica atunci cand spun asta despre mine, dar cu siguranta cred ca asta tine putin de niste insusiri, pe care chiar daca toti le avem, nu stim suficient sa le fructificam ,sa ne folosim pe deplin de ele....probabil tine de capacitatea de a ne folosi creierul si in alte forme decat cele de memorare..etc...

vladone
17.11.2004, 06:34
probabil ca in fond, totul vine de la ... creier! din cate stiu, creierul nu e folosit la capacitatea totala, ci numai la un anumit procent de nu stiu cat la suta (putin). iar despre genii, s-a descoperit ca isi foloseau creierul cam cu un procent sau doua mai mult decat restul! dar pana la 100%, cale multa mai e! ma intreb ce ar fi daca lumea ar folosi creierul la capacitate aproape maxima! ma intreb cum ar fi viata atunci!

Fericiti cei saraci cu duhul, ca a acelora este Imparatia Cerurilor!

rossa
18.11.2004, 01:09
Pe mine unul m-au fascinat perceptiile extrasenzoriale, indiferent cum se numesc ele. Pe majoritatea nu le-ntelegem si din aceasta cauza ne cuprinde frica atunci cand cineva dintre noi poseda aceste calitati. In aproape toate cazurile aceste persoane sunt evitate, marginalizate iar din acest motiv cei care poseda acestecalitati nu spun nimanui. Eu unul am intalnit un asemenea caz.

De citit, am citit destul de mult despre acest subiect iar toate relatarile tind spre ideea ca aceste calitati sunt cultivate de unii iar altii le au nativ. Au fost folosite din cele mai vechi timpuri in spionaj sau in general in creerea de unele avantaje in folosul conducatorilor timpurilor respective.

Cei destepti studiaza aceste calitati , incearca sa le controleze dar marea majoritate se teme...

Mado
18.11.2004, 05:07
Intr-adevar, Rossa, asa cred si eu. Multi ne nastem cu un acut 'simt' (de care multi se tem) asa cum i-l descrie si Fethoden--

A propos, Fethoden, consider ca indiferent ce vor scrie ceillalti forumiti, ironic sau nu, tu esti cine esti, cu calitatile tale perceptive, sensitive, si nimeni si nimic nu ti le poate lua. Nu multi se pot lauda cu astfel de calitati! Nadajduiesc sa le folosesti in bine!

Eu cunosct un alt gen de "experiment." Ma intereseaza in mod special cosmosul si ce este, ce se intampla "acolo sus." Evident, nu cred ca suntem singuri in univers. Si nici astronomii de nadejde nu cred, dar nu au dovada palpabila, acceptata de lumea stiintifica. Si de lumea larga. ASta insa, noi stim binenu inseamna nimic!

Pentru cei interesati in acest subiect, recomand cartea The Urantia Book, o cosmologie scrisa (transmisa)intr-o engleza superba, literara, intr-un stil deosebit, destul de greu de digerat (a fost tradusa in numeroasa limbi, printre care franceza, si acum o echipa de traducatori lucreaza la traducere in romana. felicitari celor care s-au angajat la asa o sarcina mamut!!) Cartea este mind-challenging, mind-boggling.

Iata link-ul pt. cei care sunt interesati. Noroc si lectura placuta!
http://www.urantia.org/

Pentru cei interesati sa vada cosmosul prin telescop, iata un link pt. site-ul Astronomy Picture of the Day:
http://antwrp.gsfc.nasa.gov/apod/ap041112.html

Ce legatura are APODcu topicul Paranormal? Aparent nu, dar...smileys/smiley2.gifstim noi mai bine, nu-i asa?

Multa vreme am crezut in reincarnare. Cunoasteti scenariul: te nasti, mori, si te renasti pt. a experimenta viata din nou, ca un actor pe scena care isi schimba costumul si joaca de fiecare data un alt rol.

Blacksea, Noroc in presidentie, si asa sa faci: jos cu americanii, sa plateasca tribut, si sa ne lustruiasca pantofii.

Fethoden
22.11.2004, 15:58
....scuze pentru intarzierea de a da raspuns...am fost ocupata iar acum voi incerca sa spun cate ceva despre experientele mele ,poate ca astfel voi fi inteleasa mai bine...iar "Mado"...se v-a multumi cat de cat --sper--cu asa zisa dezvaluire a "cine sunt eu"....

Daca am jucat la ruleta , am fost intotdeauna sigura ce numere vor iesi,am pariat ,am castigat.Nu am fost niciodata o jucatoare inraita, iar sumele pariate lasam intotdeauna sa fie modeste.Putin, dar sigur.Erau uneori momente cand bineinteles nu aveam nici cea mai vaga idee ce numar poate iesi, dar atunci era din cauza ca moralmente nu eram bine, si amanam usor pe alta data .Repet:nu am fost niciodata o fanatica a acestor tipuri de joc, iar cand am pierdut ...ca se mai intimpla sa nu "vad" bine numerele care ieseau, nu am disperat, ba dimpotriva,plecam calma acasa consolandu-ma ca "alta data ,v-a fi mai bine..." si in general, nu am jucat atat de mult pe cat mi-as fi permis, sa zic asa si din punct de vedere al intuitiei cat si financiar vorbind.Dar pot spune ca am avut lungi perioade de timp, cand castigam asa de mult incat imi permiteam sa traiesc impreuna cu familia mea ...destul de bine si sa imi fac multe , multe mofturi....Totul insa la un momendat a inceput sa ma dezguste, sa nu ma mai multumeasca acel stil de viata si in general insasi atmosfera destul de dubioasa din cazinouri ,persoanele "incarcate " foarte negativ cu care intram acolo in contact,(le percepeam starea si ma negativizau si pe mine, devenea obositor, plictisitor, enervant, ...nu stiu, ceva nu imi convenea, nu puteam "absorbi"acea atmosfera cu placere...efectiv ma perturba...ma afecta, depasea puterea mea de a reusi sa fac abstractie de ceea ce era in jurul meu , pentru ca eu luam ceva din campul lor magnetic...care --probabil --imi incarca organismul negativ, ma "intoxica"....),...asa incat exact de parca nu as fi facut acest lucru niciodata , m-am retras, fara nici un regret .Ganditi-va ca in astfel de locuri intra tot felul de oameni...care mai de care ...iar daca nu m-as fi indepartat la timp de acel mediu, m-ar fi afectat foarte mult ,mi-as fi pierdut probabil multe din perceptiile pe care cred ca le am.

Apropos deci de ideea de a folosi aceste calitati in scopuri ...pasnice.

Dintre toate "relele" doar acest lucru am "indraznit"sa-l fac,considerand ca e pe deplin "dreptul"meu ....NU? In fond nu luam nimic de la nimeni....de acord>>>? ah, da , le luam banii de sub nas ...iar ei se uitau crucis --dar si ei ma afumau destul cu toate tabacurile lor care mai de care....!!!!

Am fost de nenumarate ori sa fac contracte in afaceri.....Am stiut cand voi pierde, am stiut cand voi reusi....chiar simple discutii de la diferiti tipi ....bazati ,sau cel putin asa zis"bazati", si chiar daca de multe ori cand "bateam palma" in anumite caderi de comun acord, mi se intimpla sa prevad chiar din acel moment schimbari radicale ce vor avea sa urmeze....asa incat , ma duceam acasa si imi aranjam "cartile"dupa ultimele mele calcule si preziceri ,intuitii...spuneti-le cum doriti, si nu functie de ultimele "zambete"sintetice alaturi de care chipurile "batusem palma"cu cineva in vreo intelegere....pentru ca asa sunt oamenii...de cele mai multe ori:una zic si alta fac....Bineinteles ca acestea erau mici fleacuri si nu afaceri de proportii...ca acolo, daca ai ajuns sa si semnezi ceva....poti fi mai sigur decat ...multe alte preziceri....lucru pe care daca il spun, imi si asum raspunderea...adica la perceptiile mele pot jucadesigursi oscilatii,.... ca doar nu-s ...vrajitoare si pe toate doar Dumnezeu le stie.

rossa
23.11.2004, 01:44
Uaaaaaauuuuuuuuuuu!

Frankenstein
23.11.2004, 06:54
Sa mai nascut un pui de Mama Capsuna

Fethoden
23.11.2004, 10:53
....imi trebe un emoticon cu ala cu gura casca ...aaaa....de cine spuneti...de mine...!!?? nu m-am prins....care "zmeura"...!?cine ...!?

sorin
23.11.2004, 15:54
Fethoden, nu te lasa intimidata si continua sa postezi. Asta e "botezul focului" din partea forumistilor mai vechi pe care presupun ca-l trecicu brio.

Frankenstein
24.11.2004, 00:03
Glumeam si eu, mama omida impreuna cu mama capsuna erau ghicitoare faimoase in Romania.Sper sa nu te fi suparat , pe mine m-au botezat pe forum mult mai repede...

Fethoden
24.11.2004, 00:53
..nu , nu m-am suparat decat ca eu auzise-m doar de "omida" ... iar ...."capsuna" nu-mi spunea nimic...cu toate ca am banuit ca e ceva asemanator....

...si cum esti botezat aici,pe acest forum...!?...ca sa stiu si eu cum sa te tachinez.. din cand in cand....(putin ,atat cat sa nu "strice"...)

Frankenstein
24.11.2004, 00:59
Capsuna era ajutorul lui Omida. M-au rugat sa nu sperii forumistii la cit de urit sint

Frankenstein
24.11.2004, 01:04
A-ti avut vreodata un vis din care cind te trezesti nu sti daca a fost realitate sau nu? Eu da,si acum parca nu sint sigur daca a fost aivea sau visam doar.

kiki
24.11.2004, 04:27
Cand eram in liceu simteam o atractie fizica foarte puternica fata de un baiat. Stiam ca o sa fie dupa urmatorul colt, stiam ca o sa ma intalnesc cu el inainte sa ies din casa, daca eram la un club simteam cand va aparea. O data la un club ceva m-a atras spre o parte foarte intunecata. Dupa ce m-am apropiat ... din bezna aceea a iesit acelasi baiat si se uita direct in ochii mei, iar ochii mei erau fixati pe ochii lui chiar si cand nu-l vazusem....in bezna ... ciudat ... Habar n-am daca a fost mai mult decat o simpla atractie fizica. ...... Ce vremuri

Cleo4a
24.11.2004, 09:11
Dumnezeu, deja vu, premonitii, telepatie, telekinezie, magie alba, magie neagra, etc ,etc... toate acestea au un sambure de adevar sau sunt cat se poate de reale. Extraterestrii mai ramane sa-i vedem.
Dpdv matematic ar fi imposibil sa nu existe pe undeva. Telepatie.. well, cu siguranta exista. Asa cum orbii, surzii, etc isi dezvolta celelalte simtituri pentru multi dintre noi, "puterile" lor par chestii "paranormale". Fortele binelui - fortele raului ... viata de dupa... or fi n-or fi .. cred ca fiecare a avut de multe ori impresia ca "cineva" sau "ceva" i-a soptit va fi bine, sau ca il pandeste in intuneric.

Daca e sa ma gandesc am "prevestit" cateva chestii

Definitia paranormalului = ceea ce nu poti explica (inca)

Gata, ma apuc sa scriu povesti de adormit copii

tonita
24.11.2004, 11:03
...Definitia paranormalului = ceea ce nu poti explica (inca) http://www.romanian-portal.com/forum/smileys/smiley2.gif

tocmai voiam sa spun si euasta, cleo4a, un pic cu alte cuvinte. Poateprin contributie comuna reusim sa vedem lucrurile intr-o lumina noua... cred si eu ca Fethoden ne poate ajuta mult...

..."tine de creier", si eu cred asta, in plus se pare ca femeile sunt mai receptive la extrasenzorial. Structura creierului lor, respectiv legatura intrecele doua emisfere este mai dezvoltata dec

Fethoden
24.11.2004, 18:12
..".esti singurul ganditor in universul tau...." ....iar pe de alta parte , doua titluri de carti cu teme de analiza a puterii gandurilor ,paranormalului, psihologiei:

"Oricine poate fi Enshtein"
si
" 100% puterea gandurilor "....

Desigur ca in spatiul propriilor ganduri, deci in universul tau,totul iti apartine tie....----de acord:---esti singurul ganditor din universul tau....!!!

... gandurile merg atat de departe ca nici nu le poti stapani cu adevarat ,dar esti doar tu stapan acolo....totusi....pentru ca nimeni dinafara nu te poate opri de la asta....te leaga , te inchide, te obliga la ceva, la orice anume, dar de la "a gandi"nu te poate opri ,deci esti singurul stapan in universul tau....NU?

...atunci cand iti propui sa renunti la acontinua sa gandesticeva anume,iau locul alte teme si tot asa....nu exista oprire in asta...., nu poti spune ca ai anihilat propria gandire si nu o mai exerciti.

...., iar daca ne gandim, ne concentram acum la asta si chiar tinem putin sub urmarire aceasta afirmatie ....totul devine atat de ciudat .....pana unde pot ajunge propriile ganduri si ....sa incepem noi insine a ne mira de asta......!!!!ciudat ,nu?

Pentru a reusi sa ne folosim intr-un procent mai ridicat capacitatea creierului, trebuie foarte mult tinut cont sa se respecte anumite reguli de alimentare, de stil de viata , se necesita eliminarea toxinelor din organism, puritate in ganduri, in intentii,inspirarea starii de bine, de pozitiv....

exista niste retete in care se amesteca mai multe produse si care se consuma efectiv in diferite forme (ca un oarecare tratament , fie zilnic, fie saptamanal...etc...)si chiar ca dieta.

Ce regret cel mai mult in acest moment e ca..., chiar daca am fost pe cale sa iau prima carte mai sus amintita din tara cand am venit aici....am facut ce-am facut si am renuntat la ea...(dovada ca nu urmasem nici o retea de acolo...!!!...sa fi renuntat la o pereche de pantofi eleganti in favoarea ei...., acum chiar ca as fi avut cum da exemple concrete de retete si recomandari de acolo.

Chiar eu mi-as dori sa o am acum cu mine aici si sa imi prepar cate ceva....

Dar, cartea se poate gasi in Romania.Cine e acolo, intreaba la librarie si daca are noroc --spre norocul nostru--,...sa speram...,sa o gaseasca, poate ne spune si noua cate ceva din ea....ori daca nu,le spun alor mei din Romania sa mi-o expedieze, iar eu ,bineinteles voi da detalii doritorilor..., tuturor celor interesati.

Sincer va spun, nu am urmat nici o reteta pentru ca anumite substante ce erau recomandate la un loc cu alte ingrediente, cred ca ar fi fost de domeniul farmaciei ...si am tot amanat sa merg sa intreb daca mi le pot procura..,daca se gasesc, iar dozajele erau in cantitati infime ,gr. si mgr...,..mereu intervenind alte probleme care luau locul acesteia ...si tot asa...! --lucru pe care acum il regret.

Tin sa cred in efectul lor pozitiv, pentru ca datorita agentilor externi , noi pierdem mult din calitatile componentelor chimice din organism ,si pentru a mari performanta ---sau cel putin de a aduce-o la un nivel mai ridicat--e necesar sa intervenim dinafara, "sa ajutam"organismul...oricum obisnuim sa facem asta, dar ne limitam doar la cateva vitamine ,eventual calciu si vrem sa fim....super...!!!

Nu intamplator ne aflam noi aici pe acest site ...si formam o societate virtuala...,nimic nu e intimplator... si eu cred asta....
dar ca sa va dau sfaturi ...nu prea stiu cum sa o fac....darpoate descoperim cu totii impreuna mai multe lucruri, povestind din experienta

angela
25.11.2004, 07:58
Aoleu si vai de mine, gata neaparat imi spui statul in care locuiesti tu acuma, sa am grija sa nu calc pe acolo

O intrebare mai personala....esti cumva neam cu Ciresica sau mama Omida?????

Billy
25.11.2004, 09:07
Aoleu si vai de mine, gata neaparat imi spui statul in care locuiesti tu acuma, sa am grija sa nu calc pe acolo
O intrebare mai personala....esti cumva neam cu Ciresica sau mama Omida?????

Cred ca avem nevoie de traducatori: Cirese, Capsuni, Omide ?

Angela se pare ca tu stii ceva nu ne lasa in bezna

Billy
25.11.2004, 09:18
Mie mi s-a intimplat ca cineva saimi prevada un eveniment important din viata mea, cu o zi inainte de a se produce. Nu mai vorbisem cu acea persoana de luni de zile si nu avea de unde sa stie ce se va intimpla a doua zi, pentru ca nimeni nu ar fi putut stii ...

Deasemenea cineva a ghicit unor rude in tinerete ca vor trai la batrinete in alta tara, ceea ce s-a intimplat.

Sint oarecum sceptic cind aud asemenea povesti, desi nu ar trebui avind in vedere de cite ori au aparut aceste mici semne prevestitoare in viata mea, alteori as fi vrut sa apara si nu au aparut...

angela
25.11.2004, 09:29
Stiu eu ce stiu dar nu mai spun la nimeni, uite asa de egoista ce sunt

Fethoden
25.11.2004, 09:51
...nu ,nu sunt neam cu ele....iar daca am spus asta despre mine nu e din intentia de a-mi face reclama sau sa conving pe cineva sa imi devina client...

...de exemplu eu ma agitam foarte tare si imi parea rau ca aratandu-i propriei mele surori anumite figuri in ghicitul in cafea, ea nu vedea nimic, ...absolut nimic, in timp ce pentru mine era totul atat de clar, de net si de sigur...ea se uita, incerca sa-si inchipuie cel putin ce-i spuneam , dar...nimic--nu vedea nimic--...spunea ca ea nu vede "asa ceva acolo" ---deci daca sora mea---cu care sunt sigur neam --nu vede-- nu e necesar sa fiu neam cu Vestitele capsuni...ciresele...omide...etc. ca sa am anumite ....caracteristici --in plus--fata de multa lume....

Nici neam din neamul meu nu s-a ocupat de asa ceva , nu am auzit vorbindu-se ca ar fi stiut ,sau ar fi avutcineva ceva deosebitin acest sens....,.ah, doar o sora de-a mamei , se uita in cafea si spunea tot timpul bazaconii sa ne faca pe toti sa radem...!! iar eu cand am apelat la ea, sa-mi spuna ce vede in cafeaua mea, nu am avut nici o satisfactie...a batut campii efectiv, nu a spus nimic adevarat....deci ceea ce credea ea ca vede si ca semnifica ceva, era departe de adevar....(personal daca ma uitam pentru mine in cafea ,nu vedeam nimic.....)!!!!

In rest, nu vreau sa se creada despre mine ca as puncta aici din punctul de vedere specific celora care vor sa castige material de la altii ...eu am recunoscut doar ,ceea ce cred ca intr-o infima proportie detin....poate ,-- nu stiu cu adevarat ce sa cred....

Daca as intalni o persoana avizata in domeniul acesta (ma refer la oameni de stiinta ), as intreba multe despre prezicatorii tuturor vremurilor .De fapt am sa caut informatii despre asta....

Uite,daca nu se discuta despre asta pe forum ---dar mai ales sa nu ma fi atras acest subiect de discutie--nici nu m-as mai fi gandit la asta....cu toate treburile de zi cu zi......numai la asta nu ma gandeam --cel putin in ultimul timp....---sunt un om ca toti ceilalti, dar pot spune cu mana pe inima ,ca , ma consider pura din f. multe puncte de vedere...,nu am nimic care sa imi incarce costiinta....,ma simt usoara ca un fulg de nea....si mi-e foarte bine cu pacea asta launtrica.....!!!.....

....fiecare e liber sa gandeasca si sa spuna ce vrea alaturi de ceea ceeu sustin aici....,ca e pro sau contra mea...nici nu ma avantajeaza ,nici nu ma dezavantajeaza, pentru ca sunt constienta ca pentru a reusi mai mult in acest sens, nu e indicat sa ma las influientata de eventuale stari negative, (--moralul prost--e otrava sufletului)....si, ...trebuie ca EU sa ma implic mult mai mult, saimi controlez foarte bine sfera energetica,dar mai ales, sa imi dezvolt ochiul mintii....ori pentru asta stiu ca trebuie sa ma concentrez asupra aspectelor care imi hranesc sufletul, imi dau putere,lumina, incredere in sine....!

Multi pot spune ca astea-s povesti "nemuritoare"...dar nu ma afecteaza nicidecum.

Am atat de multa liniste in suflet ca daca as putea, as darui din ea tuturor celor stresati, nerabdatori, agitati...sau ma rog, nelinistiti sau cum vreti sa le zicem....ce caut, ce-am pierdut....!?

Nimic----totul e sa fiu in continuare impacata cu propria-mi soarta, cu sufletul...!....

Angela, poate ca ai intentat intrebarea in spirit de gluma, de altfel nici nu m-a deranjat, dar am vrut sa spun cat se poate de cinstit cum stau lucrurile....poate ca traim in lumi total diferite....nici o problema , e greu sa ne completam una pe alta in acest subiect de discutie --- ca pentru a spune "mod de viata " deja e prea mult....--dar sper ca la alte discutii vom fi pe aceeasi unda....

Cu bine tuturor!

angela
25.11.2004, 09:55
Ufffffffffff te cred pe cuvant ca prea o spui cu foc.

Si intr-adevar totul a fost in spirit de gluma, nimic altceva, sper sa nu te fii suparat. Totusi imi place " articolul" pe care l-ai scris.

Fethoden
25.11.2004, 09:59
...vezi, rad cu gura pana la urechi...!!! nu m-am suparat...nu am de ce sa ma supar.....multumesc foarte mult pentru apreciere...!!!

...ne mai "auzim"...!!! Bye!

rossa
25.11.2004, 18:36
Fethoden
In ROMANIA reportul la LOTO 6/49 este de 3.5 mil dolari . Spune-mi si mie cel putin 4 numere din 6 sa am si eu bani de drum pentru STATE .

Fethoden
26.11.2004, 05:38
...daca iti spun cele 4 numere ...pe celelalte 2 , le stii tu...!?

...cu doar 4 numere iti ies bani de drum doar de la Ploiesti la Bucuresti.... (de exemplu...)....pentru State e ..."putin"....mai mult !!!!!

rossa
28.11.2004, 19:23
Voi extrapola si voi face combinatii de numere pentru celelalte doua.Oricum tragerea a trecut si n-a castigat nimeni , mai am o sansa pentru saptamana viitoare. Reportul a crescut la 3.8 mil. dolari. O nebunie nu alta . Chiar daca ai spus chestia cu numerele in gluma ai putea sa-ncerci sa ghicesti 4 numere (de restul ma ocup eu) si sa facem jumi / juma. Ai vazut filmul cu loteria si cu imparteala ?!

tonita
28.11.2004, 21:20
rossa, ai vazut filmul Bruce Almighty (http://www.imdb.com/title/tt0315327/)in care a iesit scandal cu biletele de loterie?

rossa
29.11.2004, 01:09
Bai fratilor hai sa luam noi potul deocamdata , ca vedem noi cum il impartim . Facem eventual un protocol si pe baza acestuia facem si-nparteala. Eu cand ma uit la report m-apuca ameteala. Am incercat sa fac siun programel pe calculator cu periodicitatea de aparitie a numerelor . Ah daca as avea-o pe Fethoden langa mine ?????
Filmul de care vorbeai mai inainte , l-am vazut , dar mi-a placut mai mult faza cu ''luna'' adusa langa geam ( aia cu loteria a fost slabuta pentru ca au castigat foarte multi )

Fethoden
29.11.2004, 01:57
....iubitilor.....chiar daca ma "provocati" in gluma...eu va raspund foarte serios....lucrurile nu stau chiar asa....ca maine-poimaine ma mai rapeste careva si eu sa nu stiu de ce.....!!!

Daca era asa de simplu, chiar saptamana asta a fost in Florida un report de 60 milioane $ .....si a castigat o singura persoana , care sigur nu sunt eu ....(din cate stiu)

....mai am de studiat.....dar va spun niste numere care mie imi tot ocupa spatiul vizual al mintii cand e saformez niste combinatii....NU garantez insa sa va fie (si voua) de folos, iar daca nu castigati cu ele nimic, sa nu va suparati...13,19,28,44.sau sa ma dati in judecata ....!!!

Celelalte doua numere adaugatile voi (ca la retete culinare :sare si piper dupa gust)

NOROC!

angela
29.11.2004, 05:36
Imi spui si mie daca primesc masinuta cadou de Craciun??? Te rog frumos

tonita
29.11.2004, 07:37
Tocmai mi-am propus sa nu mai joc la loto ! De ce ne duci in ispita, Fethoden ?

@rossa , ai dreptate e slabuta, ideea e insa ca 6 numere la lottonu inseamna ca l-ai prins pe Dumnezeu de picior. In film "atotputernicul" da celor ce l-au rugat, numerele si tot nu-i face fericiti, da asta din vina lor: N-au stiut ce sa ceara !!

Fethoden
29.11.2004, 18:17
....Rossa a insistat sa-i spun 4 numere...nu incerc sa duc pe nimeni in ispita...

Dar daca ai face macar o combinatie pentru o varianta sa o joci, chiar de nu castigi, cei 30 -40 mii lei...nu sunt --imi permit sa zic-- bani dupa care sa plangi....in cazul in care nu ai castiga.

In urma cu 5 ani, am visat odata 6 numere....le-am retinut, le-am jucat la loto...au iesit doar doua din ele....

Ah, --am zis--nu e nimic cu visele astea....nu am castigat nimic....

Urmatoarea saptamana, nu am mai jucat acele numere.Nici nu mi-a trecut prin minte sa le repet!!

Nu incerc sa prezint aici aberatii --nu-mi sta in caracter--, suntem aici doar sub niste pseudonime, personal nu incerc sa imi adun anumite atuu-ri sau sa impresionez pe cineva cu ceva---...nu as avea nici un folos dupa asa ceva, spun doar prin ceea ce am trecut si ce mi-a fost dat sa traiesc...!!!

DAR, pe cuvant de onoare: in urmatoarea saptamana, au iesit toate cele 6 numere ale mele.....a fost SOC pentru mine.Suma pentru catregoria I era de exact 980.000 de dolari....!!!pe deasupra, suma respectiva a fost reportata la urmatoarea partida, deoarece nu a fost nimeni care sa fi realizat combinatia respectiva...

Cred si asa voi crede mereu, ca daca as fi repetat numerele respective, as fi castigat acei bani....ca acel vis m-a inspirat atat de mult, dar ca in realitate nu am fost suficient de atenta...am "absentat"efectiv la acea faza...lucru pentru care am suferit mult timp.....

Orice "rau" are partea lui "buna" totusi, si imi zic de multe ori, ca poate a fost mai bine ca nu am castigat acei bani...cine stie prin ce necazuri as fi trecut daca-i aveam ...si asa mai departe.

Iar despre vise in care "vezi" numere si crezi ca le poti folosi la jocuri de noroc, se poate sa aiba un rol in acest sens, dar de cele mai multe ori,cand fiecare "vedem" numere in vis, ni se intampla sa nu ni le amintim pe toate foarte clar....

Eu atunci cand am visat ,am fost incantata ca am reusit sa mi le amintesc pe toate atat de bine...dar ce folos, ca mai apoi....nu mi-au ajtat la nimic....

Adica Dumnezeu iti da, dar nu-ti baga si-n traista...!!!

Daca nu stii tu insuti sa alegi momentul in care sa actionezi...degeaba...eu am fost "adormita" atunci si m-am "trezit" dupa urmatoarea extragere...,mai bine zis cand am vazut pe ecranul televizorului toate cele 6 numere scrise si am vazut ca sunt "ale mele"...

....ce m-ar fi costat!!??--un simplu bilet cu varianta respectiva...!!Nu a fost problema de a mi-l cumpara ,cat a fost dezinteresul meu, delasarea...neincrederea...un fel de "las-o balta...."

Da, "las-o balta ".. dar mai vine oare a doua oara asa o sansa in viata...!!!???

Insa, mi-e bine si nu ma plang de asta, nu ca daca as castiga 1 milion $ nu mi-ar place, dar ...nu ma prea gandesc la bani...!!!

Vreau sanatate sa am in primul rand si sa fie pace si siguranta in toata lumea...!

Deci, daca vrei sa reusesti, fii pe faza...niciodata nu se stie ...de unde sare iepurele !!!

Nu trebuie sa fii pesimist!...

rossa
29.11.2004, 21:47
Draga Fethoden sper din toata inima ca atunci cand mi-ai spus numerele respective nu erai adormita sau daca erai de ce nu mi le-ai spus pe toate 6 ? Oricum data trecuta pana sa-mi spui tu numerele , a trecut tragerea (diferenta de fus orar). Iti dai seama ca daca numerele nu ies , n-o sa-ti fac nici un repros ( ba o sa-ti fac daca nu iese nici un numar).

Problema este ca daca n-am fi atat de reticienti am avea mult mai mult de castigat . Astea sunt reminescentele sistemului trecut . Open your mind - ar trebui sa fie un dicton de fiecare zi !!!!!!

Fethoden
30.11.2004, 00:57
Tu mi-ai cerut doar 4 numere....smileys/smiley36.gif.....e prima data cand dau cuiva numere ca sa le joace la loto.... deci nu am experiente anterioare , cu atat mai putin si reusite ...dar, incearca, poate ai noroc cu ele...

Chiar daca cu reprosuri, in caz de nu ies numerele de la mine, sa imi spui si mie ce numere au fost extrase...

Mult noroc!

tonita
30.11.2004, 01:07
@Rossa iti doresc succes ! Tine-ne la curent.

@Fethoden, iertare pentru cuvintele neg

rossa
30.11.2004, 01:41
V-am pupat pe toti . De maine intru in concediu pentru 3 saptamani. Daca nu ma-ntorc pana de sarbatori va urez la toti de pe acum ""Sarbatori fericite "" . Toate cele bune !

ROSSA OUT!

Fethoden
30.11.2004, 03:20
...Ok, Tony 42 ....nici o problema.....iti doresc si tie dar si tuturora de pe forum , ca "luna cadourilor " sa va aduca cat mai multe bucurii si satisfactii....

Totul e sa gandim cat mai pozitiv posibil,....sa iubim.... pentru ca de acolo luam lumina bucuriei...!!!

Rossa...,iti urez concediu reusit...!!!

30.11.2004, 06:56
fethoden, nu ne dai si noua numerele de la "big game"? intotdeauna incepe de la $10 mil, ceea ce mi-ar fi cam suficient pentru o croaziera ca lumea. dau 10% comision

Fethoden
30.11.2004, 07:11
...ne distram copios...!!!!

....nu mai am numere ...le-am terminat...de ce nu ai spus mai devreme..!!??

Yanna
07.12.2004, 02:10
poate cineva sa-mi spuna ce inseamna cand vizezi bunicii, insa ei sunt morti???

Frankenstein
07.12.2004, 02:15
Nu stiu dar poti inecrca aici ,gasesti un dictionar de vise:

http://www.acvaria.com/dictionar_vise.htm

Yanna
07.12.2004, 02:21
ah merci mult de tot....am crezut ca poate gasesc o ghicitoare on line, in this day and age everything is possible!!!!

Frankenstein
07.12.2004, 02:24
Stai pe aproape ca e pe vine

Fethoden
07.12.2004, 04:33
.. e pe vine...auzi..??? , stai ca tre' s-apara !!!!

....nu ma "simt" ghicitoare, cu atat mai putin "online"--cui nu i-ar place asa ceva...!!?? sa avem pe aici....

....iar asta e special ....for you--Frankenstein :--..la cine-ce te referi.....ia spune ,tu!?

Yanna,
... se spune ca daca visezi morti, trebuie sa dai de pomana ...si dupa cum spui tu ca iti visezi bunicii, cu atat mai mult, ...poate ca le esti dator cu ceva(moral sau material).

Macar sa aprinzicate o lumanare pentru ei la biserica daca nu iti permiti mai mult , banuiesc ca esti crestin(a) .

Yanna
07.12.2004, 04:50
nimic altceva...asta cu pomana stiu si eu....am sa trec in duminica asta pe la biserica si am sa aprind o lumanare!!!! merci mult pt sfat

Fethoden
07.12.2004, 05:02
Sunt unii carora ,le-am dat niste numere la loto... cred ca au luat banii si au disparut!!!!

...altfel nu imi pot explica lipsa lor de pe forum...!!!!

...sau trebuie sa ma ascundde-acum..>>>!!!???.....

poate ma cauta din casa in casa si ma mai gasesc astia sa se razbune pe mine, ca nu le-am dat numere "bune"!

...stie cineva care numere au fost extrase duminica la 6/49 in tara?

helllloooo!!!!

Yanna
07.12.2004, 05:10
da de ce esti asa de interesata in ceea ce se intampla acasa...caci din cate vad eu tu esti in America....si banii care se castiga acasa nu ti-ar ajunge nici pt hartie igienica in America (o mica exagerare)

sorin
07.12.2004, 05:36
Nu e chiar asa. s-au castigat $3 mil. de catre trei amici din braila

Nici Bill Gates nu-si cumpara hartie igienica asa scumpa

Fethoden
07.12.2004, 06:29
Sorine,
....ce simpatic esti...!!!....bine spus...!.

Yanna:
crezi ca daca esti in State ,iti strica 3 milioane in cont...!!!!?????---chiar crezi ca suma asta aici, inseamna nimica toata....!!!???... it's wrong..!.

...citeste la acest topic mai sus si ai sa intelegi de ce ma intereseaza despre "ceea ce se intampla acasa"......asa ca chestiune de distractie, ca daca era sa pandesc milioanele loteriei nationale ....mai stateam in RO...!!!!, refuzam sa mai vin aici.....

Frankenstein
07.12.2004, 08:44
....iar asta e special ....for you--frankenstein :--...la cine-ce te referi...!!???..ia spune ,tu!?

you!!!!!!!

Fethoden
07.12.2004, 09:49
smileys/smiley79.gif smileys/smiley97.gif.....smileys/smiley36.gif....

Yanna
07.12.2004, 21:12
ok ok nu cred ca ai inteles ce am vrut sa spun, si sincera sa fiu nu am de gand sa mai explic!!!!

08.12.2004, 00:28
o modalitate....eleganta de a recunoaste ca exprimarea a fost eronata!!!??

Fethoden
08.12.2004, 01:06
...nici o problema, asa fiecare intelege ce vrea...!!!

Yanna
08.12.2004, 01:12
Fethoden, eu cred ca tie iti place cearta....da deci prin urmare fiecare poate sa inteleaga ce vrea...caci si asa tot cum doriti voi o interpretati!!!!

sorin
08.12.2004, 01:21
calm down ladies, beti o cafelutza, faceti o mica plimbare, aerisitzi-va creierele, numaratzi pana la 10 si reveniti calme. discutziile la suparare sau oarecum iritate, nu-s bune

Yanna
08.12.2004, 01:22
sincera sa fiu nu eu am atact ci din contra am fost atacata....i guess i better go and get my red bull as im getting a bit tired in here!!!!

Fethoden
08.12.2004, 01:29
Cand eram copil,era la moda expresia :"ce te iei de mine, ca boala de omul sanatos ...?"...valabil si pentru tine, nu crezi....???

Byebye, am treburi mult mai importante si mai frumoase de facut ,care imi aduc energie pozitiva, imi umplu sufletul de lumina,imi dau aripi sa zbor, sa cutreier imaginativ intreg universul.....,.....EU sunt EU si ma bucur pe deplin de ceea ce sunt, cum sunt si ...mi-e bine.Sunt impacata cu propria-mi persoana.........!!!!dar..., nu toti pot spune acelasi lucru...,din pacate , iar daca nu se ajuta ei insisi, altcineva nici atat nu are cum sa o faca ....!!!!

Yanna
08.12.2004, 01:33
ok de unde ai scos asa ceva nu stiu???....in fine nu are rost sa ma afund in discutii de acest gen....mai bine incheiem capitolul acesta aici...si noi doua ne putem evita!!!! as im sure u arent in a mood to have an internet cat fight either!!!!

Fethoden
08.12.2004, 01:51
....tu ma eviti...eu te ignor...!!!.....OK!!!!dar, tine cont ca pe acest forum mai sunt si alte persoane fata de care trebuie sa ai grija cum te exprimi....,iar daca ai ceva bun de spus, fa-o , daca nu , mai bine taci!--asa e aici, adica--!!!

Yanna
08.12.2004, 01:57
te rog has sa lasam balta acest subiect!!! am de condus azi si nu as vrea sa fac vreu accident...mai ales ca am masina de la munca azi...si e cam noua pt a fii lovita!!!

08.12.2004, 02:18
Hm, dar v-ati incins bine de tot ,cred ca numai un dus rece va rezolvasmileys/smiley36.gif

Yanna
08.12.2004, 03:05
eu sunt calma ca buna-ziua, cam rar ma poate enerva cineva!

Fethoden
08.12.2004, 03:24
...Hai sa trecem la "oile noastre"..... aiciestetopicul despre "paranormal" si cred ca toti sunt de parere sa revenim la subiectul initial...totusi!

Yanna
08.12.2004, 03:49
da ai dreptate!!!

rossa
16.12.2004, 23:17
Draga Fethoden m-am intors din concediu la fel de sarac (sau bogat) ca inainte . Numerele tale nu mi-au fost de nici un folos . Bai dar n-a iesit nici unul , tu-ti dai seama ??!! Cred ca a fost eclipsa totala de soare atunci cand tu ""ai vazut"" cele 4 numere ?????!!!

17.12.2004, 03:29
Cred ca mai multe sanse sint sa dai de vreomina de aur , mai sapa in continuare ca cine stie pina la urma vei reusiismileys/smiley2.gif

Fethoden
17.12.2004, 07:13
...si eu joc in Florida aceleasi numere ,pe langa altele bineinteles...si nu ma supar pe nimeni ca nu ies...., continui sa le joc.........perseverenta,draga!!!!smileys/smiley2.gif.....nu ti-am garantat si ziua in care vor iesi.......,asa ca...mai incearca....!!!!

tonita
17.12.2004, 07:47
Si eu zic sa persevereze.Uite, la mine in Germania au iesit miercuri doua, din numerele date, unuldupa altul. A fost cel mai mare Jackpot din istoria lu' loto german, 26 mil Euro. Rossa, un pic de spirit de global player este bine venit daca vrei banu' gramada...

Ina2004
19.12.2004, 04:06
Buna tuturor, si Sarbatori fericite! Pentru cei interesatzi ,am o aresa care am descoperit-o intimplator intr-o revista.Este urmatoarea:www.gailhoward.com . Incercatzi-va norocul , poate iese ceva. Eu am folosit decit odata aceasta metodasi mi-au iesit 2 numere. Poate cine stie, unul dintre voi va fi norocos si va cistiga jackpotul. Bafta, mila si pomana....... lol...un dicton care ni-l uram in vremurile studentiei. ..

rossa
19.12.2004, 19:06
Fethoden - sa stii ca nu-ti reprosez absolut nimic - doar ca acum imi dau seama cum sa ridicat Las Vegas -ul - pe naivitatea oamenilor . Sa stii ca azi noapte am avut o revelatie si am vazut si eu 4 numere . M-am trezit imediat din somn si-am avut inspiratia sa la notez . Numerele sunt 11 22 40 34 . Incearca-le , cine stie... poate sunt eu mai clar-vazator. smileys/smiley97.gif

tonita
26.12.2004, 01:53
merci rossa, am c

Fethoden
26.12.2004, 02:51
.....ma tot straduiesc eu intr-o parere,dar am sa vizitez si eu acel site, sa ma inspir eventual de acolo....

....vreau sa invat ,nu sa concurez,draga Tony !Scrie si tu de acum porecla ta,ca fiind "Tony 13.90", nu "Tony42."...!,doar esti mai bogat de sambata incoace cu 13.90 euroi !!!...oricum, felicitari, inceput promitator.....

tonita
26.12.2004, 06:15
quote Fethoden "... Tony 13.90... "

Fet, as face-o dar mi-e teamaca o sase inteleaga ca ala e pretzul nu porecla!

Desigur ca in continuare voi imparti cu voi castigul.

Fethoden
26.12.2004, 06:55
... si ce daca ...!!!????......pic cu pic se face marea....si-apoi, imparte cu noi...

......ca nu ne suparam...!!!

Fethoden
26.12.2004, 07:32
Am vizitat site-ul mai sus amintit de Ina , dar am sa ramn totusi la propria mea intuitie , nu la combinatiile posibile ce se dau dupa specificarea celor 11 nr. favorite.Cred mai mult in intuitia mea !!!!--eh, tre' sa fac un pic de reclama la paranormalul meu....!!!!...si dupa ce castig...impart cu voi...am auzit ca s-a lansat acum o noua moda ce consta in "ce castigi, imparti aici"....Tony..!? ..."13.90".......1 milion de euro...ceva...!!?? nimic...?daca vei castiga vei veni in Florida pe aici, poate vizitam impreuna Miami...sau deja te-ai prins sa pleci in Hawai....vaaaaai!

rossa
26.12.2004, 22:45
TONY ,daca-i castigat cu ajutorul numerelor mele , vreau procent din suma .....

tonita
27.12.2004, 00:29
"Teichit izi" iubitilor din 13 Euro si 90 de centi n-am ce sa impart. Doar daca dolarul se mai devalorizeaza un picutz.

Dar mi-am propus sincer ca, daca iese ceva voi imparti cu voi. Parol d'honoeur. Intentia de a vizita Statele o am mai de mult, astept sa am si mijloacele. Decirossa, ce procent vrei ?

freebirdro
27.12.2004, 04:30
....Daca o oaie se duce-n balta se duce toata turma dupa ea....

Fara suparare, ...smileys/smiley2.gif.....s-a deviat de la subiect....de la paranormal la politica ...mai e mult .....asa ca hai sa revenim la "oile noastre".....

personal pot sa spun ca "simt" omul de langa mine chiar daca nu spune nimic, efectiv il privesc si functie de ceea ce captez de la el...probabil anumite unde pe care nu stiu cum sa le descriu, --stiu daca e bine sau nu sa raman in preajma lui....

poate e superficiala explicatia mea si ceea ce vreau sa spun, dar cu aceasta forma de a percepe ,plus instinctul (chiar daca suna ...animalic...)--ma iau mult dupa instinct, eu am reusit foarte multe in viata....sincer va spun.

In scoala, (smileys/smiley36.gifpresimteam daca ma asculat la ore sau nu...), in afaceri, prietenii, relatii, orice, ...daca e sa-mi creez un grafic functie de aceste coordonate pe care le-am urmat, as vedea cu siguranta ca am avut reusite mai mari , am atins tinte mai precis decat atunci cand m-am ghidat dupa sfatul altora, sau am mers depinzind de altcineva....

si ....pot spune ca personal si acum presimt pe unii ,care imi vor raspunde ironic, iar pe unii care vor zice ca e posibil asta, ca si lor li s-a mai intimplat.Deci, nu sustin ca as fi unica atunci cand spun asta despre mine, dar cu siguranta cred ca asta tine putin de niste insusiri, pe care chiar daca toti le avem, nu stim suficient sa le fructificam ,sa ne folosim pe deplin de ele....probabil tine de capacitatea de a ne folosi creierul si in alte forme decat cele de memorare..etc...

freebirdro
27.12.2004, 04:39
hey!!

iti respect opinia, si as zice ca daca tu crezi ca poti presimti ceva ai putea sa incerci stock marktes, sa vezi daca iti merge grafica.

eu cred zicala ( cum iti asterni asa dormi)

eu cred in posibilitatea de afi ghidat de o forta superioara dar cred ca depinde de cat de mult daruiesti si ajuti viata, existenta,omenirea.

eu cred in rasplata , negativa sau pozitiva.

cu toate ca se pare cateodata ca ceva pozitiv e negativ sau viceversa

Fethoden
27.12.2004, 08:59
...si eu cred la fel:cum daruiesti, asa primesti!

....Ca totul in viata se plateste.Cred ca orice am face, suntem urmariti de legea divinitatii de unde ne primim rasplata....iar cand suntem loviti foarte crud, ne intrebam "de ce ?" considerand ca nu am facut nimic grav ca sa suferim atat de mult.E posibil ca pe parcurs, sa fie compensata cu ceva acea durere...iar daca asta nu se intampla in viata de acum, e posibil sa fim rasplatiti in viata de apoi.

...iar posibilitatea de a prevede anumite aspecte, sa ai acele previziuni, tin de acuratetea interioara.....,lucrurilear lua un aspect mult mai transparent din moment ce am transporta mai multa energie pozitiva ......or, stresul ne impiedica uneori sa reusim asta...ar trebui sa traim mult mai degajati si impacati cu natura ca sa ne cunoastem si sa ne folosim din plin puterea in acest sens.

Fethoden
27.12.2004, 09:01
...Freebirdro.. nu am auzit de stock marktes...mai exact..!???

rossa
28.12.2004, 00:16
Bai Tony , daca esti asa de zgarcit nu mai vreau nici un comision..... dar mai aveam pe teava cateva numere traznet...treaba ta , poate castigai mai mult data viitoare !

tonita
28.12.2004, 01:18
De ce crezi ca sunt zgarcit?

Fethoden
28.12.2004, 07:07
...LA MULTI ANI, TONY !!!!!!!!!!!!!! Mersi!

Sa fii iubit!

rossa
28.12.2004, 19:37
Tony , am stat si-am cugetat in legatura cu procentul si am ajuns la concluzia ca un procent de 2 % din valoarea sumei castigate , ar fi suficient . Ce zici , e prea mult ?

pepper
28.12.2004, 20:34
Rossa, Las Vegas-ul nu s-a ridicat pe naivitatea oamenilor si imi pare rau ca nu poti sa-l vezi. Tocmai m-am intors de la Las Vegas si am cistigat la ruleta banii "frumusei" si nu paranormalul m-a ajutat sa mizez pe numerele cistigatoare ci cartile pe care le-am citit si calculele matematice simple. Apoi am pariat la NBA si am cistigat si acolo. In general oamenii merg in Vegas pentru amuzament si distractie nu din naivitate isi cheltuie banii.

Si eu joc la loto Fantasy 5 si sint 5/39 si ma straduiesc de un an sa gasesc o schema de joc dar e cam greu ca 39 se divide cu 3 si 13 si eu incerc sa-mi maresc sansele cu investitie cit mai mica.

tonita
28.12.2004, 22:28
... Ce zici , e prea mult ?

Nu e mult, e chiar o pretentie foarte modesta tin

rossa
29.12.2004, 19:07
28 de centi ?! M-am scos de sarbatori ! Si eu care credeam ca nu mi-a adus nimic Mosul ?! Mi-aduc aminte de expresia ta '' banu' gramada '' . Sunt in totalitate de acord cu reportarea sumei pentru data viitoare , nu de alta dar unde sa cheltuiesc eu atatia bani in Romania . smileys/smiley32.gif

Incearca cu : 13 , 17 , 29 , 44 , 45 , 24

PS : Nu stiu exact ce sistem joci , cu cate numere , si care este periodicitatea tragerilor ?

rossa
29.12.2004, 19:17
Felicitari Pepper pentru banii castigati in Vegas . Eu raman totusi la parerea ca orasul a fost construit pe naivitatea oamenilor si pe dorinta unora de a se imbogati rapid . Asta pe langa sumele imense de bani negri spalati in aceste cazinouri . Pe mine unul m-a fascinat modalitatea de atragere a '' pestilor mari '' (management autentic ) si industria colosala ( colaterala )pe care a generat-o . Cat despre ajuns , sper din suflet ca o sa ajung si eu cat de curand pe acolo ?!&nbs p;&nbs p;&nbs p;

http://www.romanian-portal.com/forum/smileys/smiley32.gif

tonita
25.01.2005, 02:15
rossa, prestatiile tale paranormale lasa de dorit in ultimul timp.smileys/smiley36.gif

Cred ca nici tu nu esti multumit cu rezultatele. La ultima extragere am c

rossa
26.01.2005, 22:57
Toni42 , imi pare nespus de rau ca am intrat pe site abia joi . Poate dadeam in ele . 10 G- e o suma nu gluma ?! Problema e ca am avut niste treburi mai palpabile ( ce-i in mana , nu-i minciuna ) .Vad ca nici Fethodennu te-a ajutat . Poate next time ... OK ?

Fethoden
27.01.2005, 01:50
Oameni buni, sunt in criza de inspiratie...dovada ca si eu jucand la loto, nu scot nimic....!!!!smileys/smiley5.gif...nu imi ies mai mult de 2-3 numere...!!!

Nu va bazati pe mine, sunt in eclipsa totala!

Cred ca ma influenteaza ceea ce se petrece cu natura ( dar mai ales, stirile apocaliptice...etc), asa incat nu vad nici la 10 metri in fata, daramite ,in spatiul paranormalului !!!!!?????....stie careva vreun remediu...?

Cum sa imi revin...?

Stiu ca unii pleaca in vacanta , dar inafara de asta ce se mai poate face...!!???

Sincer va spun, sunt botoasa, suparata,trista , amarata, speriata,derutata,demoralizata.....--spuneti voi cum vreti, chiar daca nu ne vedem unii cu altii, dar ,cand se zvonesc atat de multe rele, cui mai pasa de bani, de avere...???...mai ales ca nu se poate impotrivi nimeni naturii dezlantuite...!!!!!

Ce numere de loto sa zic....si ce sa "intrevad"...!!???

Spun totusi din vaga mea stare de spirit:

29,42,18,19,15,2.

Urez noroc tuturor celor care vor juca aceste numere si sa ma anunte cel care castiga.Apropo,nu vreau nici un procent,ce sa mai fac cu banii , de as putea sa ma bucur de ceea ce am acum, nu mai am nevoie si de altii....cat despre jocurile de loto la care iau tot timpul bilete, e ca partcicip din obisnuinta , s-a format asa un reflex sa iau tot timpul aceleasi numere,dar nu mai sunt entuziasmata, nu mai am nici o tragere de inima......

Sper sa nu influentez negativ starea voastra de spirit....dar eu nu simt bine...si tare as vrea sa ma insel, asa cum s-a intamplat la alegeri, cand presimtind ca v-a iesi Basescu, am crezut ca o sa iasa razboiala prin tara...dar am gresit, a dat Dumnezeu de nu s-a intamplat nimic....

Asa si acum...as vrea ca Terra sa existe mai mult fara catastrofe naturale de asa proportii cum se presupune actualmente...as vrea sa reusim a ne aduna energiile pozitive cu care sa cream o forta a binelui ...sa existe copiii, nepotii nostri si copii nepotilor nostri si tot asa....sa mai reziste mult viata pe Pamant......ma doare in suflet, mi-e teama, imi pare rau daca s-ar sfarsi asa curand TOTUL!

Functie de prezicerile lui Nostradamus, "Sfarsitul" ar fi in luna februarie a nu stiu carui an(cu putin dupa anul 2000)...ma gandesc ca poate in Indonezia a fost doar un inceput al sfarsitului...!!!Cam tot ceea ce a prezis,s-a si aratat a fi adevarat...

Mi s-a sters orice emotie....sunt rece...nu mai cred in ce-am crezut....nu mai caut ce-am pierdut....!!!!

Fethoden
27.01.2005, 03:14
..,multumesc mult pentru incurajare....!!!!...

Dar am si zis: nu vreau sa transmit din starea asta negativa si celorlalti forumisti.... si sper sa imi revin incetul cu incetul .....sa ma bucur de ...timpul ramas !!!!...!!

Ce vor face Marele Puteri ale Lumii in acest sens.!!???......ramane de vazut....!!!..dar daca sunt si ei sceptici .......e clar!!!

tonita
27.01.2005, 07:41
Fet, ce-i cu tine ?!

In "timpul ramas "(!) putem ajuta pe unul sau pe altul sa se bucure de viata...asa cum si noine putem bucura...

De exemplu ne putem bucura pentru c

Isabella
27.01.2005, 19:24
Bai smecherilor ce credeti despre bioenergie? Eu cred ca intr-adevar exista unele persoane care au calitati vindecatoare, insa sunt is multi sarlatani. Eu una am suferit de o depresie, iar o anumita persoana mi-a luat bani si m-a pacalit. Dupa ca re m-am dus la un doctor psihiatru care mi-a dat un tratament si nu mi-a folosit la nimic. in prezent urmez un tratament cu o doctorita destul de cunoscuta si ma simt mai bine.Stiu ca vor urma rautati, insa promit ca de data aceasta nu ma voi mai supara.

rossa
27.01.2005, 22:19
Isabella - chiar se vede ca ai suferit o depresie ....Ai grija sa nu uiti sa pui lesa laoooon atunci cand

Fethoden
28.01.2005, 02:29
OK...!!!!smileys/smiley2.gif

Nu vreau sa fiu posaca...stiu ca nu imi sta bine cu "moaca"asta...!!!!

Succes !!!!

tonita
28.01.2005, 03:24
... ce credeti despre bioenergie?

..insa promit ca de data aceasta nu ma voi mai supara.

cred ca bioenergia si in general ceea ce numim paranormal e greu de explicat si de priceput, ca tot ceea ce nu percepen cu simturile noastre "clasice". Probabil ca trebuie si simtit si cu inima.

Cred ca un om bolnav poate fi in continuare iubit si respectat...

Isabella cred ca dacavei lua discutiile si polemicile mai putin personal nu o sa te mai superi deloc. De fapt totul tine de felul cum g

Fethoden
28.01.2005, 06:39
Reciclarea ar fi ultimullucru pe lista a ceea ce vreau sa fac...!!!

De dat banii in caz ca as castiga...nici o problema..!!!....daca ar avea toti mana larga cum o am eu...nu ar mai fi saraci pe lumea asta....!!!!!smileys/smiley2.gif....!!!

rossa
30.01.2005, 18:19
Fet - vezi si eu sunt sarac lipit . Asa ca daca castigi astept sa vad cum scapi lumea de saracie !

hazel
08.09.2005, 10:10
Dragi colegi de forum, nu stiam despre acest posting, dar un alt coleg, toni, l-aadus si spre atentia mea, care pe vremea nasterii acestui thread cat sila vremea racirii sale pe masa de operatie,nici nu ma inventasem ca nick aici.

Deci eunu stiu mare lucru despre paranormal in afara ca sufar din cand in cand de "deja-vu-uri". Voua vi se intampla? Ca mie mi se intampla sa vad si sa retraiesc chestii pe care sunt sigura ca nu mi s-au intamplat si cu toate astea am senzatia acuta ca le-am mai traitsmileys/smiley5.gif

Gata, mi-am adus si eu obolul, astept provincia http://www.romanian-portal.com/forum/smileys/smiley4.gif

tonita
08.09.2005, 10:51
...sufar din cand in cand de "deja-vu-uri". Voua vi se
intampla? Ca mie mi se intampla sa vad si sa retraiesc chestii pe care
sunt sigura ca nu mi s-au intamplat si cu toate astea am senzatia acuta
ca le-am mai traitsmileys/smiley5.gif

Gata, mi-am adus si eu obolul, astept provincia http://www.romanian-portal.com/forum/smileys/smiley4.gif

Un glas din province confirma "fenomenul". Am avut si eu numai ca nu
folosesc formularea "sufar de deja-vu-uri". A suferi imi
sugereaza durere,boala indirect o stare anormala nu paranormala.
Materia noastra cenusie reflecta realitatea asa cum vrea muschii
ei...vrea raspunsuri la ceea ce nu-si poate explica inca. Creierul isi
vede de treaba lui.smileys/smiley36.gif

hazel
08.09.2005, 10:59
smileys/smiley36.gifasa toni, creierul nostru ne joaca feste! ba uitam chestii, ba ne amintim ceva ce nici nu am trait vreodata.

Apropos, inseamna ca atunci cand spunem ca "nu suferim pe cineva" suferim de boli dureroase, huh? smileys/smiley36.gif

rossa
08.09.2005, 19:32
Uite mai , mi-a inviat topicul . Tony , ai mai castigat ceva ?? La mine ploua cu insuccese . Ultima suma castigata este de acum cateva zile (120$) si se datoreaza meciurilor intertari de calificare la mondiale . De data asta am jucat pe Romania , a avut o cota de 2.63.

livius
09.09.2005, 02:42
Un amic ii zice altuia de unde vii?-dela medic De ce, esti bolnav?Da, putin. Daca putin dece ai mers? - ca si medicul trebuie sa traisca -Si? -Mi-a prescris o gramada de medicamente.. -Si? -am mers la Farmacie si le-am cmparat ca si farmacistul...trebuie sa traiasca.-Si?-Am mers acasa si le-am aruncat ca... si eu trebuie sa traiescsmileys/smiley2.gif

tonita
09.09.2005, 06:51
Apropos, inseamna ca atunci cand spunem ca "nu suferim pe cineva" suferim de boli dureroase, huh?

Hazel, o observatie extrem de fina din parte ta.

@rosa, felicitari 120 $ nu e de colo ! Despre mine ce sa-ti spun, joc neregulat dar pierd regulat. O sa mai incerc cu numerel tale, promisiunea ramane valabila. Inteleg ca fumatu nu-ti mai ocupa visurile, dar cum e cu bancnotele verzi ?

Cumva s-a infiltrat aici ideea ca paranormalul e de domeniul patologic... trebuie sa fii putin bolnav daca ajuti dezinteresat pe
cineva sa traiasca

hazel
09.09.2005, 08:49
Eu am castigat odata demult valoarea a 500 USD la loto. Jucam pe variante cu inca doua colege pt ca variantele costau mai mult. Am fost foarte mandra deoareceeu eram mereu creierul la ales numerele. Bine ca imi luasem si un manual smileys/smiley4.gifAm mai castigat si alte sume mai mici care nu-s asa demne de mentionat. Dar 500 USD acum vreo 10 ani nu erau de colo. Aici insa nu joc aproape deloc, nu stiu de ce.

tonita
09.09.2005, 10:22
500 $?! Haideti d-na hazel lasati modestia! Ce comori mai ascundeti in sufletul dv-s ?

hazel
09.09.2005, 10:48
smileys/smiley36.gifdl Toni, va rog frumos, permiteti-mi, eram in Romania, am uitat sa specific. Ce erau 500USDpt o biata amarata ca mine in Romania anului 95? Dansii reprezentau aproape triplul salariului meu pe vremea aceea si o treime din taxa de emigrare la ambasada canadiana. eh, v-am doborat pe spate deja? smileys/smiley36.gif

Pacat ca a trebuit sa ii impart la 3 cu colegele. A dat cu virgula dar am rotunjit in sus la partea mea smileys/smiley36.gif

tonita
09.09.2005, 21:57
Da,da... Pisicuta pis pis pis,

Te-am visat azinoapte in vis...da stiam ca erai in Ro si ca ascunzi si alte comori in suflet si pe alte topice!!

rossa
11.09.2005, 20:02
Mie unul mi se pare foarte greu sa castig la concursuri gen loto . Sunt multe numere , stiu ca exista conditia probabilitatii dar este foarte greu de aplicat in conditiile in care sunt multe numere . Cel mai bine mi se pare la pariuri sportive . Ideea este sa pariezi pe jocuri putine si sa alegi mai multe sporturi . Ideal ar fi sa pariezi sume mai mari pe meciuri mai putine dar.... intelegeti . Unii in Ro chiar traiesc din asta , castiga cam 500.000 lei vechi pe zi . Pariaza 1.000.000 ca sa castige 500.000 . pun doua trei duble ca sa scoata cota de 1.5 . E foarte greu sa piezi asa , doar ca iti trebuie '' ouale lu' Nastase'' sa pui 1.000.000 ca sa castigi 500.000 . Oricum e o solutie tinand cont ca sumele sub 6.000.000 nu se impoziteaza .

hazel
12.09.2005, 09:45
aoleu, sa speram ca au fost vise si nu cosmare stimate domn Toni.

o alta par_anormala care nu stie despre ce comori e vorba in propozitie.

rossa, castigurile demne de consemnat vin rar pentru cei care joaca rar...eu asa cred. Mai pune la socoteala ca unii dintre noi au mancat ceva cand erau mici, este si cazul meu...altfel nici eu nu mai joc demult...

Hai sa avem bafta la de toate, va doresc o saptamana super!

antonie
12.09.2005, 10:36
Buna ziua, cred ca va puneti intrebari despre paranormal pt ca nu aveti raspuns la (si nici nu va preocupa) intrebarea : Care e rostul meu pe lumea asta ? Vi se pare o intrebare prea "pretentioasa" ? Mie mi se pare una dureroasa atunci cand simti ca nu-ti gasesti rostul, ca oricate impliniri ai (si am avut neasteptat de multe), tot simti o neimplinire. Te entuziasmezi de una, de alta , dar...simti un gol. Nu ati simtit niciodata asa ceva?

Daca intrebarea asta m-ar preocupa , as lua-o in serios , adica m-ar framanta , nu ar fi doar o problema filosofica .

Iarasi, inseamna ca nu cred ca exista Cineva care a pus ordine in ceea ce a facut (desi despre asta invata toata stiinta astape care o tot studiem o viata intrega si din care nu intelegem nimic).

Iarasi, pt ca nu avem o viziune asupra istoriei noastre (a oamenilor, in general) , una care sa ne multumeasca, nu sa ne excite.

Sint multe la care nu ne gandim o viata intreaga si vine un moment in care e prea evident, vine peste noi. Numai sa nu fie in vremea mortii, sa ne simtim straini de adevarul asta pt ca asa ramanem, straini fata de el. Nu va e teama de moarte ? (iertati-ma , nu spun asta ca sa va inspaimant sau sa devenim sentimentali, insa e cea mai mare certitudine de care fugim o viata).

Dumnezeu sa nu ne lase in gandurile noastre !

tonita
12.09.2005, 11:03
rossa, hai ca iar te-am provocat iar cu tema loto, si am iesit pe aratura offtopic , scuze.

@hazel, a fost un vis frumos, cum e frumos sa intalnesti modestia si inteligenta la un locsmileys/smiley1.gif Iote colea (http://www.romanian-portal.com/forum/forum_posts.asp?TID=2788&PN=1)ce comoara de intelepciune.

@antonia, dar tie ? Ce zici de interviul lui Christian ?

hazel
13.09.2005, 08:07
Antonie, eu nu ma gandesc la moarte. De fapt ma gandesc, dar foarte sporadic si ultima oara cand m-am gandit am si deschis life insurance. Parerea mea este sa nu ne gandim la moarte. Sunt prea pretioase clipele de fata, acum cand suntem vii si frumosi, ne putem misca si inca ajunge in varf de munte, putem respira miresemele unui buchet de flori, vedea culorile frumoase ale toamnei, admira un apus de soare. Sper ca nici cand voi ajunge intr-un carucior pe la vreun azil de batrani sa nu ma gandesc la moarte. Sper cavoi mai avea incaputerea sa vad si sa miros, sa ma pot bucura de vederea si mirosul unui copac inflorit la fereastra camerei mele din azilul de batrani.
Cat despre

Care e rostul meu pe lumea asta ? Vi se pare o intrebare prea "pretentioasa" ? Mie mi se pare una dureroasa atunci cand simti ca nu-ti gasesti rostul, ca oricate impliniri ai (si am avut neasteptat de multe), tot simti o neimplinire. Te entuziasmezi de una, de alta , dar...simti un gol. Nu ati simtit niciodata asa ceva?

Uite ce se spune in textul primit pe email de catre mine si postat la topicul cu "interviul"
"Don't feel guilty if you don't know what you want to do with your life. The most interesting people I know didn't know at 22 what they wanted to do with their lives. Some of the most interesting 40-year-olds I know still don't."

Parerea mea este ca e inutil sa ne intrebam mereu care e rostul nostru pe lumea asta, pentru asta exista filosofii, ei trebuie sa faca ne tema asta :-) Avem noi un rost, suntem toti niste furnicute intr-un musuroi imens si fiecare are probabil un rost al sau...
Numai o neimplinire mai ai ?? Du-te si sarbatoreste evenimentul, eu asta am sa fac cand am sa ajung cu numaratoarea la numai una! Mai am atatea de indeplinit! Neimpliniri, dorinte, idealuri...Si nu nu sunt sigura ca imi va ajunge timpul..

antonie
13.09.2005, 08:17
Da, d-na Hazel sint sigur ca nu va vor ajunge clipele din toata lumea. Moartea e un examen la care nu vrem sa ne gandim. Asta inseamna ca vom fi nepregatiti la examen, adica il vom pica. Vom avea mult zbucium . Am vazut totusi un om care era pe patul de moarte, se stia ca va muri (de 3 saptamani nu mancat nimic, a baut numai apa , avea dureri cumplite de picioare, nu putea nici dormi . Si nu se temea de moarte; nu se prefacea,era prea evidenta durerea ca sa-i mai pese de parerea lumii fata de el).

Si totusi, moartea face parte din viata asta ! De ce ziceti (in sinea dv) ca nu va priveste?

antonie
13.09.2005, 08:21
De fapt va inteleg: nu aveti cum sa vedeti dincolo de moarte. Si ma refer nu visator, ca multi au facut-o , ci cu raspuderea constiintei.

hazel
13.09.2005, 08:28
Antonie, nu ma domni, te rog. Numai dl Toni are voie.

Cred ca nu ma gandesc la moarte din cel putin doua trei motive - inconstienta, lasitate, superficialitate, sau poate chiar fac pe viteaza, sau poate ma iubeste viata prea tare. Dar sincer, in momentul de fata nu ma preocupa gandul mortii....ce va fi dincolo de moarte? Vom fi oale si ulcele Antonie, asta vom fi. De ce mi-as consuma pretioasele mele clipe ca sa ma gandesc la moarte. Prefer, de exemplu, in momentul de fata,sa iti raspund tie aici in loc sa ma gandesc la dansa :-)

tonita
13.09.2005, 10:26
Ioane, am io asa o banuiala ca lum

christianT
13.09.2005, 11:16
draga hazel,

Cu toata umilinta de care pot da dovada, iti dedic niste versuri:

Tu tinere ce-n viata gonesti ca un nebun
Asculta doar o clipa ce-ti spune un batran,
Un mic secret, nu-l spune nimanui...
Pamantul care-l calci erau doi ochi caprui.

hazel
13.09.2005, 12:04
toni - cum sa te mai gandesti la moarte cand stii ca oricand poti vedea, revedea, admira sau pasi prin aceste locuri

http://www.dscohn.com/family/images/p1010027.jpg
sau pe aici
http://notquite.net/photos/westward_2/slides/pacific%20sunse t%202.jpg (http://notquite.net/photos/westward_2/slides/pacific%20sunset%202.jpg)

sau pe aici
http://www.cs.washington.edu/homes/weld/photos/wa/10-55.19-1 00.jpeg (http://www.cs.washington.edu/homes/weld/photos/wa/10-55.19-100.jpeg)
Este nedrept ca nu avem la dispozitie mai multa vreme sa vedem toate frumusetile lumii si sa facem tot ce ne-am propus. Nu ma voi impaca usor cu aceasta idee. Este pacat ca la un moment dat trebuie sa ne ducem si toate darurile astea ne sunt luate....nu imi doresc vesnicia, imi doresc sa mai am timp....Ia te uita ce "can of worms" a deschis Antonie cu gandurile sale vis a vis de moarte smileys/smiley4.gifsmileys/smiley11.gif

Cristi, cu cea mai adanca umilinta si gratitudine iti multumesc pentru dedicatie. Imaginile de mai sus sunt si dedicatie pentru tine.

hazel
15.09.2005, 08:31
Conduceam intr-o zi spre casa si pe cd canta Leonard Cohen, melodia "Take this waltz". De atatea ori l-am ascultat ( sunt fan Leonard Cohen si iubesc aceasta melodie) dar numai acum, dupa discutia cu voi, mi-a atras atentia de cate ori este pomenita si personificata moartea de catreLeonard Cohen in versurile acestui cantec. Daca nu ati avut inca prilejul sa ascultati muzica de acest artist, puneti-l pe lista de "To Do" in aceasta viata, inainte ca Dansa sa vina si sa ne ia :-) nu veti regreta.

Pentru Antonie

TAKE THIS WALTZ
By Leonard Cohen

Now in Vienna there's ten pretty women
There's a shoulder where Death comes to cry
There's a lobby with nine hundred windows
There's a tree where the doves go to die
There's a piece that was torn from the morning
And it hangs in the Gallery of Frost
Ay, Ay, Ay, Ay
Take this waltz, take this waltz
Take this waltz with the clamp on its jaws

Oh I want you, I want you, I want you
On a chair with a dead magazine
In the cave at the tip of the lily
In some hallways where love's never been
On a bed where the moon has been sweating
In a cry filled with footsteps and sand
Ay, Ay, Ay, Ay
Take its broken waist in your hand

This waltz, this waltz, this waltz, this waltz
With its very own breath of brandy and Death
Dragging its tail in the sea

There's a concert hall in Vienna
Where your mouth had a thousand reviews
There's a bar where the boys have stopped talking
They've been sentenced to death by the blues
Ah, but who is it climbs to your picture
With a garland of freshly cut tears?
Ay, Ay, Ay, Ay
Take this waltz it's been dying for years

There's an attic where children are playing
Where I've got to lie down with you soon
In a dream of Hungarian lanterns
In the mist of some sweet afternoon
And I'll see what you've chained to your sorrow
All your sheep and your lilies of snow
Ay, Ay, Ay, Ay
With its "I'll never forget you, you know!"

This waltz, this waltz, this waltz, this waltz ...

And I'll dance with you in Vienna
I'll be wearing a river's disguise
The hyacinth wild on my shoulder,
My mouth on the dew of your thighs
And I'll bury my soul in a scrapbook,
With the photographs there, and the moss
And I'll yield to the flood of your beauty
My cheap violin and my cross
And you'll carry me down on your dancing
To the pools that you lift on your wrist
Oh my love, Oh my love
It's yours now. It's all that there is.

Am pus in italics cateva doua-treidintremetaforele care mi-au placut in mod deosebit.

angela
15.09.2005, 09:11
Scuze pentru off-topic, Hazel hai pana la o cafeluta, am ceva de vorbit cu matalutasmileys/smiley2.gif

rossa
25.09.2005, 19:35
Heii, am nevoie urgenta de niste bani , nu mai are nimeni vreo premonitie cu ceva numere la lotto . Nici o viziune , nimic ?? Acolo de-o ciorba ...

livius
29.09.2005, 03:32
Heii, am nevoie urgenta de niste bani , nu mai are nimeni vreo premonitie cu ceva numere la lotto . Nici o viziune , nimic ?? Acolo de-o ciorba ...

Acolo de o...vorba. Cum e cu paranormalul asta ca eu nu priccep mare lucru.Daca asi avea o prem-u-nitie din aia asi juca eu numerele. Tu cum judeci le-ai da la altcineva?Din cate am citit pe la voi, mai ales ale tale ma intreb oare eu sunt normal sau... PARA normal.Tu cum te consideri?smileys/smiley2.gif

rossa
30.09.2005, 00:34
Cu cine vorbesc acum ? Cu livius sau aconi ? La personalitatea ta multipla nu m-as mira sa ai si altfel de probleme . Pana una , alta , vad ca ai probleme cu dorsalulsmileys/smiley36.gif

livius
30.09.2005, 03:33
Cu cine vorbesc acum ? Cu livius sau aconi ? La personalitatea ta multipla nu m-as mira sa ai si altfel de probleme . Pana una , alta , vad ca ai probleme cu dorsalulsmileys/smiley36.gif

Asta-ai prea de tot! chiar n-ai observat ca acolo in colt scrie clar livius,livius care aci nu are nimic comun cu golanul de aconi.

livius are carente la capitolul cultura si cunostinte anatamo-psihologice si nu inteleg ce probleme ai gasit tu la dorsalul meu.Totul este normal si la dos si la fata si la acest capitol nu votez nici in ruptul caului cu paranormalul.smileys/smiley2.gif

opium-female
07.11.2008, 02:49
Am rasfoit cateva pagini pe-aici si am gasit topicul acesta...ce ciudat...eu vroiam sa deschid unul de paranormal...si tocmai ROSA il dechisese...ce spuneti?!E un bun subiect cred eu....continuam?!

sorin
07.11.2008, 06:32
din respect pentru ex-forumistul nostru rossa, care nu mai e demult printre noi, inchid acest topic si va invit sa deschideti unul similar pentru astfel de discutii.