PDA

Arată versiune întreagă : number utr

dalix
18.03.2012, 02:16
salut la toata lumea,
am si eu ca tot omul o intrebare si as vrea sa ma lamuriti si pe mine...care stie mai bine...
am fost in london in 2007/2008 si in aceasta perioada am lucrat 3,4 luni si am avut number utr.
in aprilie 2008 am plecat in romania si nu am mai revenit in london si persoana la care am locuit mia spus ca a primit multe hirtii pt ca eu nu am incheiat situatia adika taxele acelea care se primesc la sfirsit de an ...si mi-a spus ca a vb cu persoana la care am lucrat si o sa rezolve cu un avocat ca sa-mi incheie situatia,pt ca eu nu mai detin risiturile acelea cu salariul lunar ca dovada.... as vrea sa stiu daca number utr mai este activ sau e inchis,pt ca vreau sa revin acolo sa lucrez,si fara el nu pot pt ca am aflat ca acum nu se mai fac acte...va rog sami rasp sigur ce stiti despre utr si daka se poate verifica si pe net daka mai e activ sau inchis...
scuze daca am postat gresit...merci.

ioana13
18.03.2012, 13:34
daca ai avut un UTR este bine pentru ca acela il vei pastra toata viata; cat despre taxele care se primesc la sfarsit de an??nu stiu daca ai rfi avut ceva de primit dupa doar cateva luni de munca, dar poti verifica pe site-ul lor:
http://www.hmrc.gov.uk/

ChrisE
07.04.2012, 14:59
Buna Dalix,
Situatia ta e destul de simpla. In 2010 s-a schimbat legislatia legata de UTR si stiu din surse sigure ca un UTR ne-actualizat va fi traced de catre Tax Fraud Department si va fi inchis. Trebuie sa iei legatura cu HMRC sa le spui situatia reala. Cel mai bine este sa mergi la un local office sa intrebi direct. Oricum vei fi penalizat cu o suma de bani (£100 pt late self assessment filling + dobanzi ).
Succes !