PDA

Arată versiune întreagă : Caut pe cineva< rog seriozitate

theo.theodor84
23.02.2012, 03:58
Salutare, Caut pe cineva care ma poate ajuta cu o chemare, sau cu un sfat, sau odata ajuns acolo sa ma ajute pana intru un pic in sistem ! Nu am pe nimeni in acolo, dar sper sa gasesc oameni seriosi care pot da o mana de ajutor . Mersi mult

aramis_13
23.02.2012, 04:15
chemare pauză, că nu se mai practică. sfaturi? trebuie doar să întrebi.

theo.theodor84
23.02.2012, 04:18
Sfaturi, vreau sa plec din Romania , las tot( mare lucru nu am ) , motivele le stim cu toti nu are rost sa le insir, ideea e ca nu am pe nimeni acolo si e foarte greu pana intri in sistem acolo, nici pe sub poduri nu vreau sa dorm , spun sincer ca asta e situatia
.

aramis_13
23.02.2012, 04:21
primul sfat: nu mai posta acelaşi mesaj de n-şpe ori. nu e frumos.

apoi, "vreau să plec din România" vrea toată lumea. chestia e pe ce te bazezi? ce pui la bătaie (nu mă refer la partea financiară) ca să poţi face asta? că în USA nu ajungi doar pentru că vrei.

theo.theodor84
23.02.2012, 04:26
ok, toata lumea vrea, incerc sa gasesc pe cineva care ma poate ajuta cand ajung acolo, sunt dispus sa ajut cu ce pot acolo, pana intru in sistemul lor si ma pot descurca singur , asta e ideea. Fiecare cu norocul lui in viata, eu incerc sa imi fac un viitor mai sigur, am 27 de ani <

aramis_13
23.02.2012, 04:48
până să te ajute cineva când ajungi aici, cum ai de gând să ajungi aici?

theo.theodor84
23.02.2012, 04:53
cel mai probabil cu Viza B1 am sa incerc, si apoi voi incerca o solutie de a intra in legalitate acolo.

aramis_13
23.02.2012, 04:58
slabe şanse.

theo.theodor84
23.02.2012, 05:07
Stiu, dar in locul meu cum ai proceda?

aramis_13
23.02.2012, 05:21
nici cum. deja ai dat-o-n bară. nimeni nu-şi bagă capul în jug pentru aşa ceva. iar ăia care-s în stare să te ajute nu vrei tu să ajungi la ei...

theo.theodor84
23.02.2012, 05:31
Acuma ce imi spui tu mie, toti au ajuns legal in America, toata lumea e cu actele perfect in legalitate, numai exista modalitate de ajuns din Romania in America in ziua de azi , nimeni nu te poate ajuta cu nimic daca ajungi acolo,

aramis_13
23.02.2012, 09:50
nu ştii să citeşti. în schimb te-am citit eu. de la bun început.

îţi spun că ai greşit adresa. pe forumul ăsta nu sunt admise astfel de sfaturi, despre cum să ajungi prin fraudă în SUA.

no, baftă să ai.

theo.theodor84
23.02.2012, 09:56
No way.
Stimabile etichetezi persoane fara a cunoaste structura, si nu sti sa interpretezi ce am scris, prin urmare paraseste tu acest forum.
AM SPUS ASA :

AS VREA SA MERG CU VIZA IN STATE DUPA CARE, MENTIONEZ DUPA CARE SA IMI REZOLV SITUATIA LEGALA ACOLO DACA CITESTI UNDEVA MAI IN SPATE CONVERSATIA INTRE MINE SI .....MINE CA AM VB SINGUR ATATA TIMP CAT NU AI INTELES, SCRIE CLAR CLARIFICAREA SITUATIEI LEGALE ACOLO.
MAI DEGRABA CRED CA ESTI UNUL DINTRE CEI CE VOR SA DESCURAJEZE PLECARE ROMANILOR IN AMERICA, CEL PUTIN NIMIC NU E POSIBIL IN CEEA CE PRIVESTE SITUATIA NU NUMAI AI MEA, CI AM VAZUT SI ALTE COMENTARII CARE LE-AI LASAT.
PE PREMIZA ROMANULUI : AM REUSIT EU SI DAU ALTUIA IN CAP. PRIETENE NU AI CE CAUTA ACOLO. TAKE CARE

aramis_13
23.02.2012, 10:20
da, sigur, cum zici tu. de aia ai băgat atâtea mesaje...

drivefast
23.02.2012, 13:38
teo, iti dau dreptate, raspunsurile pe care le-ai primit exact asa mi-au sunat si mie. trebuie sa intelegi ca vreo citiva din cei mai activi de pe-aici se simt foarte superiori cind e sa dea cite-un sfat. (compara-i, daca vrei, cu cei de la ghiseele de la administratiile din romania. raspunsurile lor sint minimaliste, agresive, dar corecte. daca nu intrebi cum vor ei sa raspunda, o iei pe coaja.)

astea fiind zise, ii dau dreptate si lui aramis. judecata ta trebuie sa mearga mai departe decit "mbag picioarele, io plec in america, oameni buni ajutati-ma". nu zic ca n-o sa primesti ajutor, dar cel mai mult ajutor o sa apara in momentul in care o sa ai o directie. gindeste-te, odata ce vei fi ajuns in america, ce stii sa faci, ce meserie crezi ca poti sa ai. gindeste-te cum o sa iti cauti de lucru, si fa exercitii de-acasa. asta e cel mai greu. intreaba "cum as putea sa gasesc de lucru ca mecanic de locomotiva", de exemplu, si ai sa primesti raspunsuri. intreaba "cu un salariu de ospatar, o sa pot sa imi permit bmw si un apartament pe din doua cu un prieten". (si o sa ti se raspunda, da, numai ca iti trebuie doua salarii de ospatar, iar masina va fi toyota.) intreaba "daca mie imi place surf-ul, ce oras imi recomandati", si nu cred ca o sa te trimita cineva de pe-aici in kansas city. cam asa ceva.

poate gasesti pe cineva care sa te gazduiasca vreo 2-3 saptamini. sa te astepte la aeroport, sa iti arate unde se pun fisele cind te urci in autobuz. dar nu te astepta sa pice mura-n gura si casa, si job, si masina, si sa se mai si indragosteasca de tine o americanca bogata. aici nu prea se-ntimpla mura-n gura, ba chiar dimpotriva, as putea zice ca mai degraba ca romania e mai potrivita pentru asa ceva.

bafta. se poate. e greu, dar se poate. numa ca tre sa ai un battle plan, si inca vreo 4 de rezerva.

aramis_13
23.02.2012, 20:00
drivefast, şi tu ai dreptate şi nu prea. da, unele răspunsuri sunt scurte, dar nu neapărat din superioritate (cel puţin în cazul meu) ci eventual ironice (ca ultimul). explicaţia e simplă: după cum zice americanu' time is money. uită-te la orele mele de răspuns şi poate ai să înţelegi de ce...

salamandra
06.05.2013, 02:19
No way.
Stimabile etichetezi persoane fara a cunoaste structura, si nu sti sa interpretezi ce am scris, prin urmare paraseste tu acest forum.
AM SPUS ASA :

AS VREA SA MERG CU VIZA IN STATE DUPA CARE, MENTIONEZ DUPA CARE SA IMI REZOLV SITUATIA LEGALA ACOLO DACA CITESTI UNDEVA MAI IN SPATE CONVERSATIA INTRE MINE SI .....MINE CA AM VB SINGUR ATATA TIMP CAT NU AI INTELES, SCRIE CLAR CLARIFICAREA SITUATIEI LEGALE ACOLO.
MAI DEGRABA CRED CA ESTI UNUL DINTRE CEI CE VOR SA DESCURAJEZE PLECARE ROMANILOR IN AMERICA, CEL PUTIN NIMIC NU E POSIBIL IN CEEA CE PRIVESTE SITUATIA NU NUMAI AI MEA, CI AM VAZUT SI ALTE COMENTARII CARE LE-AI LASAT.
PE PREMIZA ROMANULUI : AM REUSIT EU SI DAU ALTUIA IN CAP. PRIETENE NU AI CE CAUTA ACOLO. TAKE CARE

Mai Theo... aramis_13 are dreptate... Legile din SUA s-au schimbat si se schimba in fiecare luna daca este nevoie, in functie de felul in care, multi incearca sa raman ilegal, adica peste codul de viza si peste termenul acordat de ofiterul american la verificarea vizei in momentul intrarii in SUA... Esti iritat ca nu se poate asa cum vrei tu si nici guvernul american nu face cum vor toti doritorii de emigrare... Apoi cine, din SUA, este atat de idiot sa investeasca in tine: bani, timp, nervi, emotii, stress pentru ca dupa aceea sa le mai tragi, tot tu, cu sutul in cur, ca "te-ai pus pe picioare". Aramis a avut dreptate cand a spus ca "el te-a citit pe tine si tu nu poti sa intelegi ce a scris el"... Este atat de simplu: Nu isi mai baga nimeni pielea la saramura ca sa ia suturi in cur pentru "shmecherii" din romania care cred ei ca stiu totul mult mai bine ca ccei care traiesc in SUA, mancand legea americana pe paine, respira sistemul american fiecare secunda si trebuei sa isi regleze pulsul sangelui la ritmul sistemului american, fiecare miime de secunda... Tu, Theo, trebuie sa stii ca nu se mai poate veni cu chilotii rupti in cur in America, ca altadata, cu gandul ca se mai poate prostii vreun roman sau american ca sa te realizezi tu... Acum, venirea legala in America este un lux, iar tu nu ti-l poti permite, pentru ca esti in cautarea unui drum ieftin pentru tine, costisitor pentru cel ce iti intinde mana de ajutor, dupa care tu sa ii mai tragi si o flegma in nas... asta dupa ce te-a ajutat... Te-a citit aramis... aramis nu si-a mai pierdut timpul sa iti explice... ca a vazut ca esti ingamfat... adica prost si fudul.