PDA

Arată versiune întreagă : plecare din Canada in Germania ????

ioana74
19.02.2012, 17:17
Suntem cetateni canadieni, familie cu un copil, locuim in Canada de 11 ani dar aveam infiripata ideea de-a pleca in Germania. Orice sfat ar fi bine venit, se poate emigra in Germania si cum, este mai usor de venit prin contract de munca ? ce variante am avea?
Ce stiti despre Hamburg ? Suntem vorbitori de engleza si franceaza iar sotul meu si de germana. Avem experienta in import-export de peste 7 ani.
Va rugam orice informatii aveti .

Multumim,

encore
20.02.2012, 00:46
Eu cu nevasta-mea am fost in situatia voastra acum citiva ani adica ne-am mutat din Canada in Germania. N-am emigrat permanent, doar am locuit acolo pt. ca aveam servici. Eu am facut contractul de munca in Canada fiind, si nevasta-mea a venit pe viza mea dar fara drept de munca asa ca a frecat menta in toata perioada (a profitat de timpul liber si a ramas gravida ...). Am stat 4 ani in Germania dupa care am plecat.
Cu job si contract in mina a fost relativ usor sa obtinem rezidenta in Germania, tot procesul a durat cam trei luni in Canada la vremea aia.
La Hamburg am fost de citeva ori, se spune ca "e frumos", banuiesc ca depinde cum il percepi, dar si eu l-am gasit mai frumos decit multe altele. La fel se spune ca Hamburg e unul din orasele cele mai scumpe (cind spui scumpe te referi la chirii/preturile caselor, ca restu-i la fel peste tot). La fel in Hamburg e una din uzinele mari pt. Airbus, si din cite stiu era una din firmele majore care angajau straini inclusiv romani, canadieni, etc ... (vorbesc de oameni cu diploma); again asta a fost cu ani in urma, nu mai stiu cum e acum.

tonita
20.02.2012, 04:19
uite un link cu joburi
http://jobs.meinestadt.de/hamburg/azl/0-79094-6904

ioana74
20.02.2012, 15:42
Multmesc mult,orice sfat ma ajuta, o sa ma documentez sa vad ce e mai bine pentru noi.

Melina
21.02.2012, 08:13
Suntem cetateni canadieni, familie cu un copil, locuim in Canada de 11 ani dar aveam infiripata ideea de-a pleca in Germania.

Sa dai vrabia din mana pe cioara de pe gard? Am visat si eu mult timp la o astfel de mutare si am ajuns la concluzia ca exista peste tot chestii care nu imi plac . Deci comparatiile pe care le faci sunt pur si simplu irelevante si nerealiste atata timp cat nu ai trait si lucrat acolo o perioada mai lunga.Si ma rog care ar fi motivul principal care va duce cu gandul la aceasta mutare ? numai un motiv foarte intemeiat ar putea justifica o mutare dupa 11 ani

P.s.Hamburg este un oras mare , am trecut de cateva ori prin 1995 cand am stat si lucrat cu o delegatie pentru 2 saptamani intr-un orasel foarte apropiat. Nu am reusit insa sa imi fac o ideie prea mare de ceea se intampla in spatele cortinelor despre Hamburg , fiind perioada prea scurta. Nu mi se pare mai scump ca de exemplu Munchen. Daca sunteti interesati in comert , cred ca Frankfurt , Hannover, Dusseldorf , Berlin ar fi o alta varianta. Eu una as incepe prin a participa la un targ unde imi fac o ideie , imi pot face relatii , conectii , a ma introduce portfoliul etc.. let them know who you are. Pentru o lista cu targurile si data exacta cand au loc va recomand urmatorul link :

http://www.messen.de/

monicamonica
29.07.2012, 07:11
Draga Ioana,
Eu sunt in Germania de un an si sincer mi a ajuns, eu chiar acum ma uitam sa caut un site de emigrare in Canada. Aici este o "abureala" totala, crede ma.
Daca ai ceva acolo in Canada, nu veni aici.....