PDA

Arată versiune întreagă : Este adevarat ca...?

30.09.2005, 07:28
Am inteles ca daca aplici la Loterie si nu castigi, iti este refuzata orice cerere ulterioara de viza tursitica. Eu sunt in Canada si as vrea sa aplic pt viza turistica in ianuarie-februarie 2006. Daca as aplica, sa zicem la DV 2007, credeti ca ar exista riscul sa-mi fie refuzata cererea de viza turistica?

Multumesc

sorin
30.09.2005, 08:30
Unde ai gasit o astfel de informatie? E prima oara cand aud asa ceva si nu cred ca e adevarat.

30.09.2005, 09:25
Am niste prieteni din Romania care dupa ce au aplicat la Loteria Vizelor, necastigand evident,le-au fost refuzate cererile ulterioare de viza turistica fara nici un motiv explicit. Cineva din jurul ambasadei de la Bucuresti le-ar fi soptit chestia asta.
DIn fericire, unul dintre ei a reusit sa obtina viza anul asta dupa 3 refuzuri consecutive. Ultima oara cand aplicase la loterie era prin 2001 sau 2002.
Eu sper totusi ca alta sa fie explicatia refuzurilor repetate.

ardeleanca
30.09.2005, 11:51
Anne, nu te mai lua dupa soapte....Categoric nu este adevarat!

Eu am jucat 7 ani la Loterie, inainte, si nu am cistigat....Dar am obtinut si viza de turist, B, si de marinar, C1/D, ultima a fost viza H.

Si totul fara nici o problema!...Faptul de care la Ambasada se tine insa seama foarte mult, este sa fi "clean", adica sa nu ai nici o ruda ramasa ilegal pe aici!!!

Asa ca, BAFTA la Loterie!

11.10.2005, 03:14
S-a vorbit mai demult ca se va face chestia asta, adica vor fi refuzate
vizele non-immigrant celor care au jucat la loteria vizelor (era prin 2000
parca). Ba chiar unii se gandisera sa prevada intrebarea (daca ai
jucat) pe formularul de viza B1/B2. Motivatia era ca, tehnic, iti
exprimi dorinta de-a imigra permanent in US in fata unor oficialitati.

Din fericire ideea nu s-a pus niciodata in practica. Toti avocatii de
imigratie (si nu numai) declara ca jucatul nu este niciodata un factor in
refuzul vizelor iar cei care acorda vizele nu consulta nici o
baza de date legata de DV-uri. In ceea ce ma priveste sunt si eu
convins de faptul ca participatul la loterie nu afecteaza aplicatia de
B1/B2. In ziua in care voi auzi ca la consulat. la interview-ul de
B1/B2 esti intrebat daca ai jucat atunci imi voi schimba parerea.

PS Problema cu loteria vizelor este ca unii vor eliminarea ei:

http://endangeredit.xlan.org/?op=displaystory;sid=2005/9/10/ (http://endangeredit.xlan.org/?op=displaystory;sid=2005/9/10/133138/500) 133138/500