PDA

Arată versiune întreagă : Un caz mai special, va rog un sfat!

fifi
08.01.2012, 15:51
Bine v-am regasit dragi forumisti!
Am nevoie de sfaturile voastre, cazuri asemanatoare, eventual informatii daca detineti in ceea ce priveste urmatoarea situatie: Prietena mea din Romania vrea sa vina in Canada prin casatorie-sponsorizare cu un rezident permanent din Canada. Ea de fapt a fost casatorita cu el in Romania, cu multi ani in urma dar au divortat, iar el a ajuns in Canada. Intre timp ea a trait in concubinaj(nu legal, pentru ca el nu a figurat niciodata pe adresa ei) cu un alt barbat cu care are acum un baietel de 7 ani. De catva timp s-a despartit de tot de tatal copilului si a reluat relatia cu fostul ei sot care acum e in Canada. Tin foarte mult unul la celalalt si el vrea sa o aduca pe ea si pe copil in Canada la el. Problema cea mai mare este ca tatal copilului nu va fi niciodata de acord ca fiul lui sa paraseasca Romania definitiv, iar prietena mea nu stie cum sa procedeze, vrea sa vina in Canada insa nu poate sa-si lase copilul in Romania.
Va rog din suflet, in numele lor sa-mi scrieti orice credeti voi ca-i poate ajuta sa reuseasca sa fie toti 3 impreuna in Canada.
Va multumesc anticipat!

aramis_13
08.01.2012, 16:55
prima întrebare e: ce scrie în certificatul de naștere al copilului, la tată?

fifi
08.01.2012, 16:57
numele tatalui biologic, normal, altfel de ce crezi ca si-ar face vreo grija?!

angelonline
08.01.2012, 20:09
Calea amiabila - adica sa-l convinga pe fostul partener sa-si dea acordul - ar fi cea mai buna solutie. Altfel, sansele sunt extrem de mici.
Inainte de intrarea in vigoare a noului Cod civil (1 octombrie 2011), dupa separarea de fostul partener, ar fi putut sa ceara in instanta incredintarea copilului spre crestere si educare si, odata obtinuta hotararea judecatoreasca definitiva si irevocabila, putea sa ia singura decizii in privinta copilului, inclusiv sa-i obtina pasaport si sa iasa din tara cu copilul.
Noul Cod civil a instituit custodia comuna. Ca regula, nu se mai incredinteaza copilul spre crestere si educare unui singur parinte, ci doar se stabileste domiciliul copilului la parintele la care copilul locuieste in mod statornic, iar autoritatea parinteasca se exercita in comun, de ambii parinti. Doar in cazuri exceptionale copilul se incredinteaza spre crestere si educare unui singur parinte. Iar atunci cand parintii nu se inteleg cu privire la exercitiul drepturilor sau la indeplinirea obligatiilor parintesti, decide instanta, in functie de interesul superior al copilului. Nu stiu in ce masura o instanta ar decide ca e in interesul copilului sa plece definitiv din tara si sa emita o hotarare care sa suplineasca acordul tatalui.

aramis_13
08.01.2012, 21:14
am învățat să nu "assume", că nu e bine.
explicații mai detailate ai primit de la angelonline. următoarea întrebare e în ce bază ea a primit copilul spre creștere și educare.

fifi
09.01.2012, 18:42
mulţumesc angelonline pentru răspuns însă îmi greu să cred că este imposibil, trebuie să existe o altă cale...

... următoarea întrebare e în ce bază ea a primit copilul spre creștere și educare.
răspuns: pe cale amiabilă, căci oricum nu contribuia nici aşa prea mult la creşterea şi educarea lui, dar,din păcate, aşa cum am mai spus, pe cale amiabilă, tatăl copilului nu va fi niciodată de acord să-şi dea acordul pentru plecarea lui definitivă din România.

aramis_13
09.01.2012, 20:26
atunci se duce frumuşel la instanţă şi cere încredinţarea minorului. având o sentinşă definitivă în acest sens, nu va mai avea probleme. mai ales dacă de exemplu acela nu a contribuit (material) până acum.

dani02
18.01.2012, 09:37
Are nevoie de hotarare judecatoreasca definitiva si irevocabila, de incredintare a copilului! Daca are asa ceva nu are nevoie de semnatura tatalui! Eu am fost in aceeasi situatie si am putut pleca cu copilu in US, chiar daca tatal nu vroia!