PDA

Arată versiune întreagă : Cum imi fac o firma in DE?

carlealaurentiu
05.01.2012, 08:28
Buna ziua.
Sunt interesat de cum as putea sa vin sa muncesc in DE. Prietena mea este deja acolo, eu urmand sa imi termin doctoratul anul acesta. Vad peste tot ca e problematica gasirea unui loc de munca in aceasta tara, cu atat mai mult cu cat eu am urmat o universitate de profil agricol iar specializarea prin doctorat imi este pe profil avicol (incubatie). Desigur ca as vrea sa lucrez in domeniul aviculturii, dar in cazul in care nu se poate sa imi gasesc in timp util un loc de munca, cum as putea sa imi infintez o firma in DE? Ceva de genul "persoana fizica autorizata" si sa fac ce fac acum in Romania pentru a ma intretine si pentru a avea un ban in buzunar, adica reparatii masini de spalat. Sau ar fi mai usor sa ma angajez la un S.R.L. in Romania si sa vin ca filiala aici in DE ? Nu stiu! Astept cu drag raspunsurile voastre.

tonita
05.01.2012, 17:17
Firma: search "Existenzgründung" De obicei gasesti la linkuri si Freiberufler.
sau
Poti înfiinta Unterenehmengeselschaft cu capital initial de 1 Eur, care se transforma, când ajungi la 25000 Euro, în GmbH. (SRL)
Birocratia la infiintare este foarte redusa/ relativ simpla, de obicei mergi la "Ordnungsamt" si completezi un formular si te anunti la fisc (daca nu te cauta el)
Depinde uneori de cât sunt de informati functionarii.
Masini de spalat nu prea se repara în De.

Cred ca e mai simplu cu SRL-ul din Ro, dar nu stiu câta încredere se poate avea.

Cu drag, îti urez noroc!