PDA

Arată versiune întreagă : Info Australia, please

29.09.2005, 08:36
Buna ziua! MA numesc Anne si de cateva luni sunt rezidenta canadiana. Cand am decis sa emigrez am luat in primul rand in calcul distanta dintre Romania si tara in care ar fi tb sa emigrez. De-asta am ales CAnada. Nu pot spune ca sunt dezamagita de ce am gasit. Din contra, m-am adaptat imediat vietii de aici, dupa o luna aveam deja primul job, iar acum pot spune ca sunt relativ multumita de realizarile atinse intr-un timp atat de scurt. Evident, exista un "dar'. Inca din prima zi am fost efectiv socata de numarul extraordinar de mare de indieni, chinezi...si alte natii din Asia de Sud-Est...nu sunt rasista, sa nu ma intelegeti gresit insa venind dintr-o tara cu populatie majoritar alba, mi-a fost cam greu sa ma acomodez cu aceste populatii. O problema pe care nimeni n-o pune in discutie pe forumuri, prezentari ale vietii canadiene, este problema discriminarii in ceea ce priveste gasirea unui job. Adica, ori esti norocos sa ti se dea o sansa, cum am fost eu, ori ai un networking bine dezvoltat care sa te recomande la un job, ori faci scoala din nou, ori nu-ti ramane decat sa muncesti ani buni in pizza delivery sau construction. O alta problema aici: nerecunoasterea diplomelor. Consecinta: necesitatea urmarii unui program mai mult sau mai putin universitar pt care tb sa scoti din buzunar mii-zeci de mii de dolari. Daca vrei sa-ti iei o casa, obtii credit relativ usor, nimic de zis, insa dai sute de mii de dolari pe o casa cu structura din lemn si cu pereti din prefabricate. Noroc ca pe-aici nu sunt Katrine, Rite si altele din astea. M-ar interesa foarte mult daca si in Australia situatia este asemanatoare. Intreb asta pt ca am auzit pe multi romani si nu numai, de aici, ca ar fi tentati sa plece in Australia. IAr cei care au locuit deja acolo si au venit aici din varii motive, spun ca in Australia este mult mai bine decat in Canada. As mai vrea sa verific o informatie: am inteles ca deasupra Australiei stratul de ozon este rarefiat si ca in consecinta radiatiile ultraviolete ar fi mai puternice in anumite perioade. Este adevarat ca atunci copiii cand sunt trimisi la scoala poarta un echipamen special? Intreb asta caci vorbeam de curand cu un roman de 15 ani in CAnada care a vrut sa-si faca anul trecut dosar pt AUS insa a renuntat cand a auzit chestia asta. Cred ca ar mai fi multe de intrebat, ma opresc aici pentru a nu parea plictisitoare, si sper ca imi veti da niste minime informatii. O zi buna tuturor!

Ekklesia
06.10.2005, 02:54
<DIV>
Buna ziua! MA numesc Anne si de cateva luni sunt rezidenta canadiana. Cand am decis sa emigrez am luat in primul rand in calcul distanta dintre Romania si tara in care ar fi tb sa emigrez. De-asta am ales CAnada. Nu pot spune ca sunt dezamagita de ce am gasit. Din contra, m-am adaptat imediat vietii de aici, dupa o luna aveam deja primul job, iar acum pot spune ca sunt relativ multumita de realizarile atinse intr-un timp atat de scurt. Evident, exista un "dar'. Inca din prima zi am fost efectiv socata de numarul extraordinar de mare de indieni, chinezi...si alte natii din Asia de Sud-Est...nu sunt rasista, sa nu ma intelegeti gresit insa venind dintr-o tara cu populatie majoritar alba, mi-a fost cam greu sa ma acomodez cu aceste populatii. O problema pe care nimeni n-o pune in discutie pe forumuri, prezentari ale vietii canadiene, este problema discriminarii in ceea ce priveste gasirea unui job. Adica, ori esti norocos sa ti se dea o sansa, cum am fost eu, ori ai un networking bine dezvoltat care sa te recomande la un job, ori faci scoala din nou, ori nu-ti ramane decat sa muncesti ani buni in pizza delivery sau construction. O alta problema aici: nerecunoasterea diplomelor. Consecinta: necesitatea urmarii unui program mai mult sau mai putin universitar pt care tb sa scoti din buzunar mii-zeci de mii de dolari. Daca vrei sa-ti iei o casa, obtii credit relativ usor, nimic de zis, insa dai sute de mii de dolari pe o casa cu structura din lemn si cu pereti din prefabricate. Noroc ca pe-aici nu sunt Katrine, Rite si altele din astea. M-ar interesa foarte mult daca si in Australia situatia este asemanatoare. Intreb asta pt ca am auzit pe multi romani si nu numai, de aici, ca ar fi tentati sa plece in Australia. IAr cei care au locuit deja acolo si au venit aici din varii motive, spun ca in Australia este mult mai bine decat in Canada. As mai vrea sa verific o informatie: am inteles ca deasupra Australiei stratul de ozon este rarefiat si ca in consecinta radiatiile ultraviolete ar fi mai puternice in anumite perioade. Este adevarat ca atunci copiii cand sunt trimisi la scoala poarta un echipamen special? Intreb asta caci vorbeam de curand cu un roman de 15 ani in CAnada care a vrut sa-si faca anul trecut dosar pt AUS insa a renuntat cand a auzit chestia asta. Cred ca ar mai fi multe de intrebat, ma opresc aici pentru a nu parea plictisitoare, si sper ca imi veti da niste minime informatii. O zi buna tuturor! </DIV>
<DIV></DIV>
<DIV></DIV>
<DIV>Hello din Melbourne, Australia.</DIV>
<DIV></DIV>
<DIV>In ce priveste nivelul de trai comparand Canada si Australia cred ca suntem cam la acelasi nivel...din nou Vancuver si Melburne s-au luptat pentru primul loc...vancuver pe locul 1 iar Melbourne pe 2...</DIV>
<DIV></DIV>
<DIV>Australia este si ea o tara multiculturala cu foarte multe natii ins ain ultima instanta exista zone si zone...</DIV>
<DIV></DIV>
<DIV>In ce priveste scolile...da fiecare scoala are uniforma speciala...evident cu insemnele scoliii...insa chestia cu radiatia eu n-am auzit-o...si cred ca e o exagerare.</DIV>
<DIV></DIV>
<DIV>Toate cel bune si sa auzim de bine.</DIV>
<DIV></DIV>
<DIV></DIV>
<DIV></DIV>
<DIV></DIV>
<DIV></DIV>
<DIV></DIV>

06.10.2005, 05:57
Multumesc mult de informatii. Ai idee daca scolile canadiene sunt recunoscute in Australia?

Numai bine!