PDA

Arată versiune întreagă : statut ilegal in SUA - emigrare in Canada

lora02
29.09.2005, 05:25
Buna tuturor,

sunt noua pe forum, si asta din cauza ca nu locuiesc in america si nici n-am de gand... Va explic:

sunt instalata in franta, unde astept aprobarea cetateniei franceze. Prietena mea cea mai buna se afla in state (california) si e intr- situatie proasta. As vrea sa o ajut insa nu stiu cum, de aceea am nevoie de sfaturile voastre.

E plecata in america de 1 an (mai precis din iulie 2004); a ajuns acolo printr-un program studentesc (facea studii intr-o universitate particulara).Avea o viza pe 6 luni, care i-a expirat.

Dupa cum am inteles din mesajele din acest forum, singura ei sansa sa obtina acte un SUA ar fi casatoria cu un cetatean american...??

Emigrarea in Canada ar putea fi o solutie realizabila pentru ea, stiind ca este ilegal in state de peste6 luni ? ?

Nu stiu daca ar putea ajuta-o faptul ca eu sunt rezidenta si in curand cetateanfrancez ??(inafara faptului ca a-s ajuta-o pt limba franceza).

Cum, in ce fel pot sa o ajut? Ce poate face ea insusi in america pentru a-si legaliza statutul??

Mersi mult pentru raspunsurile voastre!

ovex
29.09.2005, 06:44
Din pacate in SUA nu prea poate face prea multe ptr. a-si legaliza statutul,asta in afara casatoriei bineinteles.A stat cam mult peste viza si asta nu da bine.Dar acest lucru nu afecteaza in niciun fel emigrarea in Canada.Ea vine in Ro., trimite dosarul cu DCSla Viena,in formulare i se va cere,printre altele,sa scrie orasele si tarile in care a locuit in ultimii 10 ani.Aici evident nu trebuie sa minta,trebuie sa scrie unde a locuit,de aici va reiesi ca a stat in SUA mai mult de 6 luni deci ii va trebui din SUA un cazier din care sa reiese ca nu "a facut prostii"in tot rastimpul cat a fost in State.Acesta e vital sa-l solicite cat timp mai e inca acolo... .Urmeaza pasii emigrarii,daca totul e bine,va ajunge in Canada,iar daca are rabdare inca 3-4 ani in Canada va obtine cetatenia canadiana si e "free to go where ever...''.

Bafta!

lora02
29.09.2005, 07:17
deci, daca bine-am-ntzeles, sau se casatoreshte in sua, sau se

ovex
29.09.2005, 10:02
Pentru cazier se face o aplicatie la FBI,se achita o taxa de 18 $USD,(s-ar putea sa fie nevoie de amprente...trebuie sa se intereseze acolo).Aplicatia poate sa o faca chiar pe net,dar e vital sa plateasca taxa.Altfel... .Adresa la care ii va fi trimis cazierul,cred,e bine sa fie din Ro.Daca mai e ceva,referitor la acest lucru si am omis eu,sper sa completeze cei care au trecut prin asa ceva.Din cauza asta ii rog totdeaunape toti cei care beneficiaza de informatiile sau experienta altora,sa posteze si ei la randul lor experientele lor care pot fi folositoare altora.Din pacate sunt putini acei care fac acest lucru.... .

In ceea ce priveste depasirea vizei ptr.State,acest lucru NU afecteaza emigrarea in Canada,atat timp cat cazierul e"curat".In procesul de emigrare se cere un punctaj general,se participa la un interviu,se face o verificare strictaa actelor depuse la Ambasada din Bucuresti,se fac analize medicale si in cel mai rau caz,se mai participa la un asa numit:"Interviu de securitate" dar aici participa in general fosti militari,politisti sau cu alte functii de acest gen.Deci...

Numai bine!

GNChicago
29.09.2005, 11:07
Nu ar putea sa incerce sa-si continue studiile in USA si sa i se activeze statutul legal, mai ales ca unele aplicatii se mai pierd sau dureaza pina se completeaza, deasemenea pina se primeste un raspuns. Cred ca nu ar strica ambele piste. Ar evita complicatiile.

In ce oras e prietena ta? Unele orase sint supraaglomerate la immigration....

Mult succes

lora02
29.09.2005, 23:10
Mersi Ovex pt precizia cu care raspunzi.

Nu ar putea sa incerce sa-si continue studiile in USA si sa i se activeze statutul legal, mai ales ca unele aplicatii se mai pierd sau dureaza pina se completeaza, deasemenea pina se primeste un raspuns. Cred ca nu ar strica ambele piste. Ar evita complicatiile.

GNChicago, credeam ca daca nu are acte

ovex
01.10.2005, 08:01
smileys/smiley2.gif