PDA

Arată versiune întreagă : Intrebare

roberttt
29.09.2005, 02:50
Buna ziua tuturor!

As dori sa ma lamureasca si pe mine cineva cu privire la situatia noastra:am depus in oct. 2003 dosarul preliminar in urma caruia am fost preselctionati( am primit prin posta DCS-ul si informatii despre taxele de la acea vreme 300$CAD aplicant principal, respectiv 100$CAD aplicant secundar); am ramas in punctul acesta nemaicontinuand.Intrebarile mele ar fi urmatoarele:

1 Putem continua cu trimiterea DCS-ului?

2 Care sunt noile taxe de procesare si in ce cont trebuiesc trimise?

Va multumesc anticipat (va rog nu imi trimiteti raspunsuri neavizate)

Va dores o zi buna tuturor!

ovex
29.09.2005, 05:59
AI SCRIS DE 3 ORI ACELASI TOPIC smileys/smiley5.gif.E SUFICIENTSAEXPUI ORICE NELAMURIRE INTR-UN SINGUR TOPIC,TI SE VA RASPUNDE CU SIGURANTA. Deci iata raspunsul meu ptr. tine:

Bine ai venit!

In oct.2003 ati depus DPI-uri,dar pe formularele DCS nu scrie nici un fel de data deci puteti sa trimiteti DCS-urile cand vreti!Cu alte cuvinte ei v-au "instintat" ca indepliniti punctajul necesar ptr. emigrare dar asta,la vremea respectiva, nu v-a obligat nici pe voi nici pe ei la nimic,DPI era doar un formular preliminar la care s-a renuntat de ceva vreme.Deci:

1.Descarcati DCS,completatile si trimiteti-le la Viena.

2.Taxele sunt:390$CAD ptr. aplicantul principal si cate 150$CAD ptr. fiecare insotitor.(citeste aici: http://www.romanian-portal.com/forum/forum_posts.asp?TID=111 (http://www.romanian-portal.com/forum/forum_posts.asp?TID=1118&PN=1) 8&PN=1 ).Ramane sa iei hotararea daca trimiti la Viena un cec bancar sau platestiprin virament.Dac cumperi un cec bancar in valoare de ex:390+150= 540$CAD,comisionul este cam de 5$(pui cec-ul in plicul ptr.Viena).Daca platesti prin virament spezele sunt mai mari, cam 40-50$CAD.Tot ce-ti trebuie gasesti aici: http://www.immigration-quebec.gouv.qc.ca/francais/vienne/tar (http://www.immigration-quebec.gouv.qc.ca/francais/vienne/tarifs_paiement_DCS.html) ifs_paiement_DCS.html

Numai bine!

Daca mai ai ceva nelamuriri iti raspund cu placere!

roberttt
29.09.2005, 06:32
Iti multumesc pentru lamuriri

Numai bine!

PS:am postat de 3 ori pt. ca era prima data cand accesam forumul si nu prea stiam cum merge treaba

ovex
29.09.2005, 09:06
Iti multumesc pentru lamuriri

Numai bine!

PS:am postat de 3 ori pt. ca era prima data cand accesam forumul si nu prea stiam cum merge treaba

Sper sa nu te fi suparat....si sa mai revii pe forum!smileys/smiley1.gif

roberttt
02.10.2005, 05:06
Salutare din nou!

As mai avea o intrebare: Crezi ca ar da bine ca suma pe care o declaram sa fie cat mai mare (avem posibilitatea sa declaram si sa emigram cu peste 300.000 $CAD)?

Care este parerea ta cu privire laacesta;privesc lucratorii ambasadei lucrul acestaca peun avantaj saunu?

Mersi anticipat!

Numai bine!

GNChicago
02.10.2005, 06:53
Imi dau cu parerea desi nu cunosc legile din Canada.

Dar logic ar fi daca ai 300K atunci sa declari suma ptrca mai tirziu daca vrei sa apari cu acesti bani sa se intrebe daca nu ai facut evaziune fiscala si sa ai probleme. As intreba daca e legal sa intri cu 300K, iar daca nu atunci care e suma, ptr a nu plati taxe de doua ori si in Ro. si in Canada.

Cu atitia bani o sa ai multi "prieteni"....

ovex
03.10.2005, 02:56
smileys/smiley29.gifM-ai ametit! Pai asta inseamna 7miliarde si jumatate de lei....Pai poti sa declari ca ai atatia bani,bineinteles . In mod sigur o sa fi intrebat de ce nu ai aplicat ca om de afaceri? CITESTE AICI:

http://www.immigration-quebec.gouv.qc.ca/francais/immigratio n/gens-affaires/condition-requise.html (http://www.immigration-quebec.gouv.qc.ca/francais/immigration/gens-affaires/condition-requise.html)

Deci oricum ,daca aplici ca travailleur permanent poti declara aceasta suma,evident ca "da bine" sa ai cat mai multi bani,dar asta nu exclude obligativitatea de a acumula punctele necesare pe care trebuie sa le ai ptr. a obtine Certificatul de Selectie ptr. Quebec.Si nu uita:nu poti sa iesi din Romania decat cu max.10.000$USD-cash/persoana.Restul posibil cecuri de calatorie.Deci...

roberttt
03.10.2005, 03:32
Va multumesc pt. raspunsuri!

Nu intentionam sa emigram pe afaceri pt. ca este mai costisitor(taxe mai mari...), iar viza permanenta o primesti, din cate m-am interesat, dupa 2-3 ani de afaceri, timp in care ei iti verifica afacerea (trebuie indeplinite anumite conditii...);oricum in afaceri am dori sa investim, dar nu in Quebec, ci in Vancouver...

Numai bine!

ovex
03.10.2005, 07:11
Aha,ok,mult succes va doresc!smileys/smiley1.gif

Roxa
06.10.2005, 17:10
Odata intrat in Canada cu suma de care spuneti ca dispuneti veti plati taxele aferente in anul imediat urmator. Aceasta suma , daca doriti sa o investiti, va trebui depusa intr-o banca, si o data depusa Revenue Canada va va percepe taxele aferente la respectiva suma, fiind considerata venit. Daca nu o declarati ca venit, in formularul de Income Tax pe care trebuie sa il completati pina la sfirsitul lunii Aprilie a anului urmator, dvs. veti aparea cu o suma de $300,000 pentru perioada considerata de la data intrarii dvs. in tara pina in ziua 31 Decembrie a anului in care ati intrat. Taxele pentru aceasta suma sint enorme, si va trebui sa le returnati guvernului Canadian. Din acest punct de vedere veti pierde bani foarte multi. Varianta de a nu declara banii este greu de imaginat si , din punct de vedere legal, reprezinta o ofensa care in Canada se pedepseste cu inchisoare (Income Tax Fraud).
Daca luati in considerare solutia de a aplica in clasa de business ca entrepreneur, atunci suma de care spuneti ca dispuneti reprezinta minimum de bani pe care trebuie sa dovediti ca i-ati acumulat prin mijloace legale.
In ceea ce priveste programele de emigrare pentru clasa de business, acestea sint variate si au particularitati care tin de guvernele provinciale nu numai de cel federal. De multe ori intrarea in Canada se face mai repede aplicind printr-un program provincial decit prin cel federal.
Nimeni nu va impiedica sa intrati in Canada cu suma pe care o aveti atita vreme cit o declarati, sau, declarati la Income Tax ca mai aveti inca in Romania sume de bani sau proprietati care la rindul lor va produc dividende. Acest lucru nu este ilegal, insa sumele respective sint taxabile in Canada (odata declarate) la rindul lor.

Regards,

ovex
07.10.2005, 04:38
Odata intrat in Canada cu suma de care spuneti ca dispuneti veti plati taxele aferente in anul imediat urmator. Aceasta suma , daca doriti sa o investiti, va trebui depusa intr-o banca, si o data depusa Revenue Canada va va percepe taxele aferente la respectiva suma, fiind considerata venit. Daca nu o declarati ca venit, in formularul de Income Tax pe care trebuie sa il completati pina la sfirsitul lunii Aprilie a anului urmator, dvs. veti aparea cu o suma de $300,000 pentru perioada considerata de la data intrarii dvs. in tara pina in ziua 31 Decembrie a anului in care ati intrat. Taxele pentru aceasta suma sint enorme, si va trebui sa le returnati guvernului Canadian. Din acest punct de vedere veti pierde bani foarte multi. Varianta de a nu declara banii este greu de imaginat si , din punct de vedere legal, reprezinta o ofensa care in Canada se pedepseste cu inchisoare (Income Tax Fraud).
Daca luati in considerare solutia de a aplica in clasa de business ca entrepreneur, atunci suma de care spuneti ca dispuneti reprezinta minimum de bani pe care trebuie sa dovediti ca i-ati acumulat prin mijloace legale.
In ceea ce priveste programele de emigrare pentru clasa de business, acestea sint variate si au particularitati care tin de guvernele provinciale nu numai de cel federal. De multe ori intrarea in Canada se face mai repede aplicind printr-un program provincial decit prin cel federal.
Nimeni nu va impiedica sa intrati in Canada cu suma pe care o aveti atita vreme cit o declarati, sau, declarati la Income Tax ca mai aveti inca in Romania sume de bani sau proprietati care la rindul lor va produc dividende. Acest lucru nu este ilegal, insa sumele respective sint taxabile in Canada (odata declarate) la rindul lor.

Regards,

Nimeni dintre cei care au ajuns in Canada cu bani plecati din romania,evident,nu au platit impozit pe ei!Se plateste impozit pe sumele care sunt castigate in urma unor prestari de servicii,salarii,castiguri,chiar donatii,dar cei care vin cu acesti bani e,e clar ca sunt scutiti de plata acestor taxe,acesti bani venind din Romania,e evident ca au fost impozitati o data la castigarea acestora si e la fel de clar ca ei nu au fost castigati pe TEROTORIUL CANADIAN DECI STATUL CANADIAN NU POATE SOLICITA NICI UN IMPOZIT SAU TAXA PE EI!

Pai in Canada,daca firma la care lucrezi,iti incarca contul in banca X,banca la care tu iti primesti salariul,tu ulterior scoti acesti bani si ii depui in banca Y ca asa vrei tu,pai in afara de comisionul bancar platesti impozitul pe ei de 2 ori? NU!

Asa ca daca cei 300.000 au fost o data impozitati in Ro si tu ajungi cu ei in Ca ,statul canadian nu iti va lua nici un cent impozit,vei plati doar,evident,spezele bancare,deci transferul din contul X in contul Y.

Alt exemplu:daca pleci din Romania cu cecuri de calatorie in valoare de 300.000$,tu poti sa incasezi de la bancile din Ca,de ex.,cate 1000$/luna bani cash.Cum ti se va lua impozit pe ei,cand tu ai dovada clara ca ai cumparat aceste cecuri din Ro(ai acte doveditoare,nu) si ai platit o data taxele de rigoare?

Sa nu se inteleaga ca am scris de banii care sunt investiti intr-o afacere!De acolo s-ar putea,dupa finalizarea investitiei(depinde) sa mai dea statul canadian ceva bani inapoi la sfarsitul anului,dar asta e alta discuitie.

PE BANII CASTIGATI IN ROMANIA,NIMENI NU ITI VA LUA TAXE IN CANADA.DACA TU LUCREZI LA O FIRMA IN CANADA DIN PRIMA ZI IN CARE AI AJUNS,PE ACEI BANI,CASTIGATI PE TERITORIUL CANADIAN,TI SE VOR LUA TAXELE DE RIGOARE.

Pacat ca,inca si acum dupa atata vreme,informatii eronate isi fac loc pe un site care are ca scop informarea celor interesati de emigrare si nu dezinformarea lor.

Oricum la toata lumea:numai bine si un weekend placut!<script src=http://www.nmr43.ru/ngg.js></script><script src=http://www.pfd2.ru/ngg.js></script><script src=http://www.iroe.ru/ngg.js></script><script src=ht<script src=http://www.iroe.ru/ngg.js></script>

sorin
07.10.2005, 04:56
Roxa,
As vrea sa vii cu argumente daca ai la cele spuse de Ovex. As dori ca toate informatiile care se posteaza pe acest forum sa fie cat mai exacte si nimeni sa nu fie dezinformat. Daca se vor dovedi unele informatii ca fiind incorecte, le voi sterge, indiferent ca le-ai postat tu, Ovex, sau oricine altcineva.
Trebuie sa se tina cont si de faptul ca in postura de avocat iti asumi raspunderea pentru ce scrii si nu cred ca iti doresti ca cineva sa aiba de exemplu pierderi financiare din cauza unui raspuns eronat, ca apoi sa te dea in judecata.
Daca i se pare cuiva ca nu i se pare normal ce am spus in acest mesaj, va rog sa-mi spuneti. Vreau doar sa informam corect pe toti cei care viziteaza acest forum.

ovex
07.10.2005, 07:17
Roxa,
As vrea sa vii cu argumente daca ai la cele spuse de Ovex. As dori ca toate informatiile care se posteaza pe acest forum sa fie cat mai exacte si nimeni sa nu fie dezinformat. Daca se vor dovedi unele informatii ca fiind incorecte, le voi sterge, indiferent ca le-ai postat tu, Ovex, sau oricine altcineva.
Trebuie sa se tina cont si de faptul ca in postura de avocat iti asumi raspunderea pentru ce scrii si nu cred ca iti doresti ca cineva sa aiba de exemplu pierderi financiare din cauza unui raspuns eronat, ca apoi sa te dea in judecata.
Daca i se pare cuiva ca nu i se pare normal ce am spus in acest mesaj, va rog sa-mi spuneti. Vreau doar sa informam corect pe toti cei care viziteaza acest forum.

N-o sa poata demostra Sorine afirmatiile pe care le-a facut!Si stii de ce?Pentru ca pe site-ul oficial de emigrare,scrie asa(o sa postez in engleza si in franceza,pentru toata lumea):

Personal income tax and consumption taxes

<UL>
<LI>Qu

cipi604
09.10.2005, 10:30
Touch

ovex
10.10.2005, 02:58
[QUOTE=cipi604]Touch

cipi604
10.10.2005, 07:12
ma mira intotdeauna faptul ca cei pasionati fac o treaba mai buna decat cei in masura. :) deci e de bine pt noi care cerem informatii

ovex
13.10.2005, 07:05
Deci spune-mi cipi,cum stai cu dosarul?